ελληνική μουσική
    811 online   ·  210.850 μέλη

    Τραμ Αθηνών: Χρήσιμο ή προβληματικό;

    panosbousalis
    07.06.2008, 14:17

    Το Τραμ έχοντας συμπληρώσει κάποια χρόνια λειτουργίας και ξεκίνησε με μεγάλη αποδοχή και αισιοδοξία. Ενώ εξυπηρετεί αρκετό κόσμο με συχνά δρομολόγια και με θετικά αποτελέσματα για το περιβάλλον κάποιοι αμφισβητούν την αναγκαιότητά του στηριζόμενοι στη χαμηλή ταχύτητά του, στο γεγονός οτι περιορίζει το πλάτος των οδικών αρτηριών ενώ κάποιοι υποστηρίζουν οτι για να λειτουργήσει εύρυθμα το τραμ χρειάζεται οδική παιδεία που απουσιάζει στη χώρα μας φέρνοντας σαν παράδειγμα άλλες χώρες όπου οι πολίτες σέβονται και βοηθούν την κίνηση του.

    Τι πιστεύετε? Περισσότερο τα θετικά ή τα αρνητικά του τραμ και τι προτείνετε;


    CROSS
    07.06.2008, 15:45

    Μια φορά είχα μπεί στις αρχές,και δεν ξαναπάτησα το πόδι μου.Απο τα χειρότερα μέσα μεταφοράς

    {#emotions_dlg.nono} δεν θα πάρω.


    panosbousalis
    07.06.2008, 16:34

    Πράγματι, δύσκολα το χρησιμοποιείς αν μπορείς να εξυπηρετηθείς από άλλο μέσο. Πολύ αργό.


    vero
    07.06.2008, 18:51

    παιδια εμενα μ αρεσε η ιδέα του τραμ.... δεν λεω αργει λιγο πολύ... εχει τύχει φορες να το περιμενα 16 λεπτά αλλα έκανα υπομονή! αλλά πιστευώ οτι η Αθήνα που είναι μια πόλη των 4 εκατομμυριων ανθρώπων χρειάζονται για μειωση της κίνησης και λογο του καυσαερίου


    Moonchild92
    07.06.2008, 19:32

    Προσωπικά πιστεύω πως, αν δεν βιάζεσαι και έχεις στο μυαλό σου τα πλεονεκτήματα του τραμ, σε εξυπηρετεί το ίδιο καλά με κάθε άλλο μέσο. Τις φορές που χρειάστηκε να το χρησιμοποιήσω δεν είχα κανένα παράπονο....


    F_ANGEL
    07.06.2008, 20:19

    Προβληματικό..Κάποιοι δικοί μου άνθρωποι ζήσανε λεπτά τρόμου όταν σ'αυτό που ήταν μέσα κολλήσανε τα φρένα..έλεος δηλαδή..είχα άγιο που δεν πήγαInnocent


    punkster
    08.06.2008, 17:21

    Το τραμ σαν μεσω μεταφορας ειναι υπεροχο!
    Για το οτι ειναι αργο δεν φταιει το τραμ το ιδιο, αλλα οι συνθηκες που επικρατουν στον δρομο!
    Εχω ζησει αρκετα το τραμ στο εξωτερικο και μια χαρα γρηγορο ειναι, και στον προορισμο σου σε παει με ασφαλεια.
    Το προβλημα εδω ειναι οτι οι οδηγοι των αυτοκινητων δεν εχουν συνηθησει ή και δεν αποδεχονται την ιδεα του τραμ να τριγυρναει αναμεσα στα ποδια τους και ετσι δεν προσεχουν ιδιαιτερα με αποτελεσμα πολλες φορες να εχουμε ατυχηματα, το τραμ να μην μπορει να αναπτυξει ταχυτητα μην τυχων πεταχτει κανενα αμαξι απο το πουθενα, να υπαρχουν καθυστερησεις και μπλα μπλα μπλα....
    Το θεμα με τις βλαβες του τραμ αφορα καθαρα τη συντηρηση!
    Οταν υπαρχει συνεπεια ολα ειναι μια χαρα...
    Οταν δεν υπαρχει........{#emotions_dlg.wacko}


    panosbousalis
    08.06.2008, 23:51

    Μπορεί να αλλάξει προς το καλύτερο η κατάσταση; Τι χρειάζεται για να αποδώσει το Τραμ και να αναπτύξει μια ικανοποιητική ταχύτητα;


    kalouka
    09.06.2008, 13:56

    είναι καλό άμα δεν βιάζεσαι να πας΄στον προορισμό σου το χειρότερο όμως είναι ότι προσπάθησαν να το στριμώξουν για να το χωρέσουν στην Αθήνα .Η γραμμή που παει Ν.Σμύρνη κατέστρεψε τη κυκλοφορία στον δρόμο


    Sweet-Killer
    20.06.2008, 17:26

    Δυο φορές έχω μπει όλο κι όλο. Αν δεν ήταν τόσο "τα ζώα μου αργά", θα είχα καλύτερη γνώμη... {#emotions_dlg.sleep1} Παραλίγο να με πάρει ο ύπνος, σοβαρά...