ελληνική μουσική
    654 online   ·  210.830 μέλη

    Σχετικά με αγορά MIDI keyboard

    alekoudis
    07.06.2008, 16:09

    Γειά Και Χαρά!!

    Εχω προβληματιστεί πάρα πολυ με την αγορά για midi keys.Έχω στο pc πρόγραμμα (FL STUDIO) στο οποίο έχω δουλέψει πάρα πολλά δείγματα και έχω δημηουργήσει ελληνικούς ήχους πανηγυρτζίδικους και αρκετούς ρώμικους.

    Φαρφίσες,sh2000,ακορντεόν,φλάουτα,βιολιά...κ.α

    Έτσι λοιπόν ασχολούμε πάρα πολύ και αποφάσησα για αγορά κλαβιέ.Έχω υπόψιν μου τα παρακάτω:

    KORG KONTROL-49 , KORG K-49 KORG microkontrol , YAMAHA KX49

    Θα ήθελα τη γνώμη σας εφόσον γνωρίζεται πλεονεκτήματα μειονεκτήματα στα softwear και όχι μόνο.

    άν χρειαστει.... - alekoudis@gmail.com

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 07-06-2008 21:27 ]


    noizreduction
    07.06.2008, 20:06

    Η δουλεια ενος midi keyboard ειναι παρα πολυ απλη. Να ελεγχει οτιδηποτε εχει να κανει με midi εγγραφη ( εννοειται πως μιλαμε για νοτες και παρεμφερη στοιχεια ) VSTi οργανων.

    Απο εκει και περα, η καθε εταιρια θα πρεπει να συνδυασει ενα καλο κλαβιε με διαφορα "μπλιχλιμπιδια", οπως επιπλεον knobs για ελεγχο περισσοτερων παραμετρων, κλπ.

    Ως πρωτη προτεραιοτητα εγω θα ειχα την ποιοτητα του κλαβιε. Εαν ανταποκρινεται καλα στα δαχτυλα μου και ταιριαζει με το στυλ παιξιματος μου. Εαν η ευαισθησια του ειναι ακριβως αυτη που πρεπει, οπως και η επιστοφη του πληκτρου.

    Αυτο ομως, ειναι ενα καθαρα υποκειμενικο κριτηριο, το οποιο πρεπει να το εξετασεις πανω στο οργανο. Δεν νομιζω πως ειναι δυσκολο να βρεις και τα 3 οργανα και να τα δοκιμασεις.

     

    Απο εκει και περα, ο,τι επιπλεον εχει το κλαβιε και σε συνδυασμο με την τιμη του, θα ηταν καλοδεχουμενο.

    Οποτε, η δικη μου προταση ειναι:

    Try before buy.


    ticos
    08.06.2008, 03:46

    Φιλε μου να πάρεις το KORG KONTROL-49 είναι το καλύτερο απο τα 3 που αναφέρεις!

    οσο για τα διαφορα "μπλιχλιμπιδια" που αναφέρουν μερικοί (γνώστες) ονομάζονται controllers such as knobs, joysticks, pads, sliders, switches και είναι παρα πολύ χρήσιμοι για την δουλειά που το θές !!

     

    καλή αγορά!


    alekoudis
    08.06.2008, 13:59

    Θα μπορουσα να το χρησιμοποιησω κ σ ενα live;; φυσικα με ενα laptop.

    υπαρχουν δειγματα κ ηχοι απο KORG τουσ οποιους θα μπορουσα να τους δουλεψω με το αναλογο προγραμμα;

    για παραδειγμα ENSONIQUE(..δεν ξερω αν λεγεται και γραφεται ετσι..)νομιζω οτι αυτο το προγραμμα δεχεται ηχους και δειγματα απο YAMAHA MOTIF

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

     


    Sokratis121974
    10.06.2008, 00:14

    Αγαπητε φιλε νομιζω οτι εχεις μπερδεψει καπως τα πραγματα!!!

    Προσωπικα δεν ξερω γιατι ακριβως αναφερεις!!! Το μονο που ξερω ειναι τα (πρωϊν ensoniq τωρα EMU) η οποια εταιρια εχει παψει να βγαζει synth  και βγαζει μονο software  sampler και καρτες ηχου,  mother key κτλ...

    Λοιπον!!! Ολα τα sampler λοιπον διαβαζουν πολυδειγματα wav ή aiff και με την καταλληλη επεξεργασια τα σωζουν στο δικο τους format!!! Αυτο σου το λεω διοτι μονο αν εχεις σαμπλαρει τα εν λογω οργανα θα μπορει να τα διαβασει το οποιοδοιποτε sampler οταν το επεξεργαστεις....Ομως νομιζω οτι πολυ μπερδευεσαι!!!Αν θελεις νομιζω να παιζεις live τα προβληματα (ακομα) με τα laptop σε live ειναι λιγο ασταθη και ριψοκινδυνα!!!Νομιζω οτι καλυτερα παρε ενα KORG ας πουμε που υπαρχουν λαϊκοι ηχοι (οπως λες), και τα πραγματα θα ειναι πολυ ποιο απλα!!!

    Για παραδειγμα, οταν θα παιζεις ενα ηχο live με laptop και θελεις να αλλαξεις ηχο, αυτο στο live θα πρεπει να γινει αυτοματα!!!Σε αυτη την περιπτωση το laptop θα χρειαστει εστω και μερικα δευτερολεπτα εως ισως και λεπτο-α (αν ειναι παλιας τεχνολογιας) για να το κανει....καταλαβαινεις λοιπον οτι ειναι λιγο στενα τα πραγματα!!!Βεβαια δεν αποκλειεται κιολας!!!!υπαρχει κοσμος που το κανει!!!Το εχω σκεφτει και εγω να το κανω, ομως ειλικρινα δεν τους εχω και πολυ εμπιστοσυνη!!!Φτανει καθε μερα τι τραβαω στο studio να τα εχω και live; Βεβαια μπορεις να πειραματιστεις...μακαρι να το καταφερεις!!!Σου το ευχομαι!!!...Εγω παντα μιλαω με την εμπειρια μου!!!

    Οως και να εχει παντως, σου ευχομαι καλη τυχη!!!!

     


    alekoudis
    10.06.2008, 13:40

    Το προγραμμα τελικα λέγεται ''HYPERSONIQ''..

    Και μάλλον θα ψάξω για κανένα μεταχειρισμενο ''παλιούτσικο''..

    Τ3,Μ1,Χ3 ή και D-50..σε αυτή την κλάση..μιας και δεν είμαι για καινούριοSmileδεν με ενδιαφέρουν τα δείγματα..ΤΕΛΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΦΑΣΗ

    an  αν εχεις κάτι υποψην σου πες μου σε παρακαλώ μέχρι κανένα 400...πολλά για Μ1!

     

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ


    Sokratis121974
    10.06.2008, 14:50

    Πουλαω ενα D 50 με ελληνικους λαϊκους ηχους στα χρηματα που ζητας!!!

    Αν ενδιαφερεσαι στειλε μου ΠΜ να τα πουμε!!!


    alekoudis
    10.06.2008, 19:56

    Τι μου κάνεις τώρα!Με βάζεις σε μεγάλο δήλημα!

    Δεν εχω δουλέψει ποτέ roland.Δεν γίνεται να κατέβει λίγο η τιμή;

    Συγνώμη φίλε μου για την γυφτιά αλλα ζορίζομαι και το ψάχνω πάρα πολυ!

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ


    Sokratis121974
    11.06.2008, 00:10

    Κοιτα!!!!Σκεψου το λιγο!!!Ψαξε και κατι αλλο... αλλα σου λεω για λαϊκα κυριως ειναι ενα και ενα!!!

    Λοιπον μην βιαστεις....σκεψου το και αν ενδιαφερεσαι θα τα βρουμε!!!!


    alekoudis
    11.06.2008, 21:05

    Πάντως θα σε'χω στα υπόψην μου!!!

    Ευχαριστω για τον χρόνο που χάρησες!!

    KORG TR61!  Νομίζω οτι είναι η καλύτερη επιλογή μετά απο πολλή σκέψη.

    THANKS FOR ALL!!!


    Sokratis121974
    12.06.2008, 00:53

    Η καλυτερη αγορα που θα μπορουσες να κανεις......ομως βρε φιλε μου πολυ μας ειχες μπερδεψει στην αρχη!!!!

    Παντως....ενταξει καλη η επιλογη σου!!!!!Ειναι για τα λεφτα του παρα πολυ καλο!!!!