ελληνική μουσική
    885 online   ·  210.833 μέλη

    Απόλυτο μουσικό αυτί?

    GEORB
    07.06.2008, 21:21

    Πιστευετε στο απολυτο μουσικο αυτι?

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 07-06-2008 21:25 ]


    gioreta
    07.06.2008, 21:31

    Υπαρχουν ατομα με πραγματικο ταλεντο!!!!Πολλοι φιλοι και συμμαθητες μου βγαζουν ολοκληρα κομματια με το αυτι,τα οποια δεν συγκρινονται με παρτιτουρες...Δεν βγαινει ΠΟΤΕ ακριβως το κομματι,αλλα τυγχανει πολλες φορες να βγαινει πολυ πιο ωραιο(δεν πιστευω να ειμαι off topic...{#emotions_dlg.ohmy})


    emmanuella
    07.06.2008, 22:17

    Η αλήθεια είναι ότι πιστεύω πραγματικά στο μουσικό αυτί.

    Συμπτωματικά, μπορώ να ακούσω ένα κομμάτι και να βγάλω πολύ εύκολα το κομμάτι στο πιάνο...και στην κιθάρα. Μπορεί να το βγάζω στην τονικότητα που εμένα βολεύει αλλά βγάζω τουλάχιστον τη μουσική. Όσο για το " μουσικό αυτί " μου, στο ωδείο μου έπαιζαν συγχορδίες και συνήθως την καταλάβαινα...!!!


    Christaras92
    07.06.2008, 23:19

    Κατά τη γνώμη μου υπάρχει αυτό που λέμε μουσικό αυτί.Σε ένα τραγούδι, ζεϊμπέκικο για παράδειγμα, ένας χορεύει και οι άλλοι βαράνε παλαμάκια.Μερικοί όμως βαράνε τελειώς στα χαμένα!Δηλαδή δεν έχουν μουσικό αυτί.Προσωπικά εγώ έχω μουσικό αυτί.Μπορώ να παίξω στο μπουζούκι μια μελωδία ακόμη και αν μου την τραγουδίσεις!Ή να παίξω ένα κομμάτι που δεν το ακούω άμεσα αλλά ξέρω τη μελωδία, ή ακόμα αν παίξεις εσύ μια μελωδία μετά από λίγο θα μπορώ να την πάιξω και εγώ!Οπότε πιστεύω πως όντως υπάρχει το "απόλυτο" μουσικό αυτί!


    noizreduction
    08.06.2008, 01:18

    Αυτο το παραδειγμα με τα παλαμακια αφορα τη ρυθμικη αισθηση του καθε ανθρωπου και οχι τοσο το μουσικο αυτι, δηλαδη την ικανοτητα να ξεχωριζει νοτες, φρασεις και να τις αναπαραγει αυτουσιες.

    Προσωπικα δεν εχω μουσικο αυτι, μιας και παντα θα χρειαστω ενα "κουρδισμα" σε σχεση με μια νοτα, ομως ξερω πολλους μουσικους οι οποιοι μπορουν να αναγνωρισουν μια νοτα χωρις να εχουν "κουρδιστει" πιο πριν.

    Πιστευω πως ειναι εμφυτο ταλεντο και ειναι κατι παραπανω απο το "βρισκω τη μελωδια με το αυτι". Ειναι μια ικανοτητα που αφορα την κατανοηση των συχνοτητων, χωρις να χρειαζονται καποιο τεχνικο μεσο γιάυτην,


    vouliakis
    08.06.2008, 02:11

    Noizreduction, και όμως έχεις μουσικό αυτί. Διαθέτεις ό,τι και οι περισσότεροι άνθρωποι: σχετική ακοή. Το απόλυτο αυτί ή, πιο σωστά, η απόλυτη ακοή είναι ένα χάρισμα, που μπορεί σε κάποιες σπάνιες περιπτώσεις να φαίνεται πως είναι έμφυτο, όμως σε αρκετές περιπτώσεις είναι θέμα εξάσκησης, ή απλά μνήμης και συνήθειας. Οι επιστήμονες δεν είναι σίγουροι αν «φταίνε» γενετικοί παράγοντες ή αν είναι θέμα ερεθισμάτων που δέχεται ο εγκέφαλος στη διάρκεια των διαφόρων σταδίων της ανάπτυξής του. Πάντως, είναι γενικά αποδεκτό πως απόλυτη ακοή είναι πιθανότερο να αποκτήσουν όσοι ξεκίνησαν συστηματικές μουσικές σπουδές πριν από την ηλικία των 9 ετών.


    noizreduction
    08.06.2008, 03:14

    Ομολογω πως το τελευταιο δεν το γνωριζα. Αν και υποπτευομαι πως μαλλον προκειται για προδιαθεση του εγκεφαλου. Οποτε, και παλι χαμενοι ειμαστε οι λοιποι κοινοι θνητοι {#emotions_dlg.smartass}


    jimleon
    08.06.2008, 09:30

    Φυσικά και υπάρχει μουσικό αυτί.

    Δεν υπάρχει περίπτωση να γίνη κάποιος τραγουδιστής αν δεν έχει αυτό που λέμε μουσικό αυτί.Απο κει και πέρα πιστεύω οτι όλοι όσοι ασχολούνται με τη μουσική έχουν μουσικό αυτί.


    emmanuella
    08.06.2008, 15:05

    Παράθεση:

    Το μέλος jimleon στις 08-06-2008 στις 09:30 έγραψε...

    Φυσικά και υπάρχει μουσικό αυτί.

    Δεν υπάρχει περίπτωση να γίνη κάποιος τραγουδιστής αν δεν έχει αυτό που λέμε μουσικό αυτί.Απο κει και πέρα πιστεύω οτι όλοι όσοι ασχολούνται με τη μουσική έχουν μουσικό αυτί.



     

    Να μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Δεν είναι ανάγκη να έχεις μουσικό αυτί για να ασχοληθείς μς τη μουσική. Δηλαδή αν όντως σου αρέσει η μουσική αλλά δεν μπορείς να αναγνωρίσεις κάποια τονικότητα, σημαίνει ότι δεν έχεις τα προσόντα να ασχοληθείς με μουσική ??


    BAGRATION
    08.06.2008, 18:43

    Μην πάτε να μπερδέψετε τη "σχετική ακοή"  και την "απόλυτη ακοή" με το "μουσικό αυτί"......

    όποιος έχει μουσικό αυτί δεν σημαίνει ότι έχει και "απόλυτη ακοή"

    Και φυσικά το ότι "βγάζετε" τα κομμάτια με την ακοή σας δεν σημάινει ότι έχετε "απόλυτη ακοή"

    Το ότι έχετε πάλι "απόλυτη ακοή" δεν σημαίνει ότι έχετε έμφυτα καλλιεργημένο "μουσικό αυτί"

    Εγώ πάντως έχω δυο αυτιά......και κανένα από τα δύο δεν είναι μουσικό ρε γαμωτη!!!!!!!!!!! {#emotions_dlg.tt2}


    kouros34
    10.06.2008, 01:38

    Παράθεση:

    Το μέλος vouliakis στις 08-06-2008 στις 02:11 έγραψε...

    Noizreduction, και όμως έχεις μουσικό αυτί. Διαθέτεις ό,τι και οι περισσότεροι άνθρωποι: σχετική ακοή. Το απόλυτο αυτί ή, πιο σωστά, η απόλυτη ακοή είναι ένα χάρισμα, που μπορεί σε κάποιες σπάνιες περιπτώσεις να φαίνεται πως είναι έμφυτο, όμως σε αρκετές περιπτώσεις είναι θέμα εξάσκησης, ή απλά μνήμης και συνήθειας. Οι επιστήμονες δεν είναι σίγουροι αν «φταίνε» γενετικοί παράγοντες ή αν είναι θέμα ερεθισμάτων που δέχεται ο εγκέφαλος στη διάρκεια των διαφόρων σταδίων της ανάπτυξής του. Πάντως, είναι γενικά αποδεκτό πως απόλυτη ακοή είναι πιθανότερο να αποκτήσουν όσοι ξεκίνησαν συστηματικές μουσικές σπουδές πριν από την ηλικία των 9 ετών.



    Poli sosti i apantisi tou Vouliaki! Kai prostheto oti na exeis apolito afti den paei na pei oti eisai kai kalos mousikos kai to antitheto, kapoios pou den exei apoliti akoi mporei na einai fantstikos mousikos. Prosopika, exo apolito afti. Vasika gia na katalavete pos einai, akouo tis  notes san na tis ksero, opos ta xromata: an sas deiksoun ena xroma, tha peite pio einai. To idio me to apolito afti...Periploko e;...


    xleburas
    10.06.2008, 09:08

    καταρχάς δεν θα έπρεπε να ορίσουμε τον όρο μουσικό αυτί; γιατί το να βγάζεις κομμάτια σε κάποιο όργανο με την ακοή είναι θέμα ταλέντου στο συγκεκριμένο όργανο...


    thaliey
    10.06.2008, 09:32

    σιγουρα υπαρχει το μουσικο αυτι, σε αλλους απλα ειναι πιο καλλιεργημενο και σε αλλους οχι.........τωρα το κατα ποσο ειναι απολυτο η οχι μαλλον παιζεται.....{#emotions_dlg.rockon}


    billy2002gr
    12.06.2008, 18:26

    Αν θελετε και την γνωμη ενος μοναχικου και πτωχου τεχνικουκαι επειδη εχω μιλησει παρα πολλες φορες για το εμφυτο αυτο χαρισμα θα συμφωνησω με τον vouliaki μεχρι ενα σημειο.

    Κατ,αρχην δεν υπαρχει τιποτα απολυτο.Οσο για το αυτι, δεχομαι οτι υπαρχει εξαιρετικα καλο αυτι ειτε εκ γεννετης ειτε εχει παιδευτει για αυτο.

    Για να αποκτησει καποιος λοιπον το τελειο μουσικο αυτι θα πρεπει να εχει φαει την ζωη του στο solfez πανω στο πιανο (ταδε εφη vouilakis)και να κουρδιζει πολυ σωστα με τις νοτες του.Αν επιτευχθει αυτο τοτε μπορει να πει ατι εχει πολυ καλο μουσικο αυτι διοτι ακουγωντας την αποιαδοιποτε νοτα οιουδοιποτε οργανου θα γνωριζει απο που κραταει η σκουφια της.Τοτε θα μπορει να πει οτι δυο βιολια ειναι κουρδισμενα η οχι.Μια τρομπετα ειναι κουρδισμενη με το τρομπονι η οχι - και γνωριζετε φυσικα πολυ καλα οτι για να κουρδισουν τετοιου ειδους οργανα ειναι κατι που χρειαζετε πολυ καλο αυτι αν δεν υπαρχει το ηλεκτρονικο κουρδιστηρι.

    Φιλικα

    Β.Β

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : billy2002gr στις 12-06-2008 18:27 ]


    FORTE
    12.06.2008, 18:56

    Εγω ενα ξερω,οποιος το εχει ειναι πολυυυυυυ τυχερος! {#emotions_dlg.thumbup}Αυτοι που δεν το εχουμε απλα θελει δουλεια το θεμα!Cool


    Thanassis_Priskos
    12.06.2008, 19:57

    Η έννοια του "απόλυτου αυτιού" σχετίζεται με την ικανότητα αναγνώρισης των μουσικών φθόγγων χωρίς να μας έχει δοθεί προηγουμένως ένας φθόγγος (νότα) αναφοράς. Η όλη διαδικασία σχετίζεται καθαρά με τη μνήμη και σε καμία περίπτωση δεν ενέχει αισθητικές προεκτάσεις. Το να έχει πχ κάποιος σχετικό αυτί (όπως οι περισσότεροι εξ ημών) δεν σημαίνει πως δεν είναι καλλιεργημένος μουσικά, απλά του χρειάζεται ένας φθόγγος αναφοράς ώστε σε σχέση μ' αυτόν (εξ ου και σχετικό αυτί) να δύναται να εντοπίσει τους υπόλοιπους που ακολουθούν. Κοινώς: το σχετικό αυτί ξεχωρίζει διαστήματα, το απόλυτο αυτί ξεχωρίζει τις νότες αυτές καθεαυτές με γνώμονα το τονικό τους ύψος και μόνο.

    Το ότι η ικανότητα του απόλυτου αυτιού είναι καθαρά μια διαδικασία θα λέγαμε: "ψυχομνημονικής" χροιάς απορρέει και απ΄ το ακόλουθο παράδειγμα: ένα άτομο του περιβάλλοντός μου (πιανίστας) μπορεί να εντοπίσει κατά απόλυτο τρόπο ΚΑΘΕ νότα του πιάνου και σε ΚΑΘΕ συνδυασμό (ακόμη και αν περπατά γάτα πάνω στο κλαβιέ!!!) αλλά το ίδιο άτομο όταν καλείται να αναγνωρίσει φθόγγους σε μια ακρόαση μαρίμπας (μεγάλου ξυλοφώνου) ΔΕΝ μπορεί να ξεχωρίσει ούτε τους απλούστερους φθογγικούς συνδυασμούς. Επί του προαναφερθέντος παραδείγματος έχω υπάρξει αυτόπτης και...αυτήκοος μάρτυρας.

    Εκτός του διευθυντή χορωδίας-ορχήστρας ή (ίσως) του συνθέτη εκτιμώ πως το απόλυτο αυτί ΔΕΝ αποτελεί απαραίτητη προϋπόθεση ώστε κάποιος να ασχοληθεί ακόμη και επαγγελματικά με την τέχνη των ήχων.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Thanassis_Priskos στις 12-06-2008 20:01 ]


    freddieKrueger
    12.06.2008, 20:58

    Πολυ ενδιαφερον θεμα!Διαβασα με τρομερη προσηλωση οτι εχουν πει μεχρι τωρα οι φιλοι!!Οι περισσοτεροι απο μας εχουν σχετικο μουσικο αυτι σιγουρα!Καποιες φορες μπορεις να μαντεψεις πανω κατω το υψος μιας νοτας αλλα το να ακουσεις μια Ντο διεση πχ η μια Φα και να την γνωρισεις θελει τρομερη εξασκηση...Θυμαμαι που στο σχολειο στο μαθημα της μουσικης μας ειχε πει η καθηγητρια οτι ο Μπετοβεν για πχ με το που ακουγε τις νοτες απο το πιανο μπορουσε απευθειας να τις περναει στην παρτιτουρα.Αρα ειχε οχι μονο τελεια αισθηση των μουσικων φθογγων,αλλα και της αξιας αυτων,των παυσεων οπου υπηρχν,του μετρου,κτλ....

    Εχω δοκιμασει πολλες φορες να απομνημονευσω μια νοτα πχ τη λα του διαπασω ν της κιαθαρας και μετα να κουρδισω τις χορδες χωρις να εχω γνωστη τη λα,αλλα...τΖΙΦΟΣ!!!!Θυμαμαι μια φορα που ενω τηλ σε καποιον επειδη μεχρι να το σηκωσει βαριομουν ν απεριμενω γρατζουναγα τη Λα νοτα...και ως εκ θαυματος διαπιστωσα οτι ο τονος που χτυπαει το τηλ  οταν καλει ειναι ο φθογγος λα(ναι σε αυτο το τουτ..τουτ...τουτ...αναφερομαι)Οταν απλα σηκωνεις το τηλ χωρις να εχεις σχηματισει καλουντα αριθμο ο τονος ειναι Σολ διεση!Βοηθαει καμμια φορα αυτο το τρυκ στο να θυμασαι αμυδρα το λα,αλ-λα και παλι αποτελεσμα πτωχον....  {#emotions_dlg.sad}


    -----------------
    LIFE IS A MISERY ONLY FOR MISERABLE

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : freddieKrueger στις 12-06-2008 21:00 ]


    deathminor88
    12.06.2008, 22:31

    Υπάρχει απόλυτο μουσικό αυτί. Το έχουν πολύ λίγοι στον κόσμο. Όμως υπάρχει και το πολύ εξασκησμένο αυτί το οποίο με μια νότα αναφοράς, καταλαβαίνει τα πάντα και αυτό είναι πολύ συχνό στα ωδεία. Φυσικά θέλει πολύ εξάσκηση κλπ κλπ..


    oulion
    13.06.2008, 00:24

    Τι θα πει πιστεύετε;

    Υπάρχει!

    Έχω συναντήσει πολύ κόσμομε απόλυτο αυτί...

    Μου το έχουν αποδείξει άπειρες φορές!

    Παρ'όλ'αυτά πιστεύω ότι καλλιεργείται κιόλας ως ένα βαθμό...


    billy2002gr
    15.06.2008, 02:03

    Παράθεση:

    Το μέλος Thanassis_Priskos στις 12-06-2008 στις 19:57 έγραψε...

    Η έννοια του "απόλυτου αυτιού" σχετίζεται με την ικανότητα αναγνώρισης των μουσικών φθόγγων χωρίς να μας έχει δοθεί προηγουμένως ένας φθόγγος (νότα) αναφοράς. Η όλη διαδικασία σχετίζεται καθαρά με τη μνήμη και σε καμία περίπτωση δεν ενέχει αισθητικές προεκτάσεις. Το να έχει πχ κάποιος σχετικό αυτί (όπως οι περισσότεροι εξ ημών) δεν σημαίνει πως δεν είναι καλλιεργημένος μουσικά, απλά του χρειάζεται ένας φθόγγος αναφοράς ώστε σε σχέση μ' αυτόν (εξ ου και σχετικό αυτί) να δύναται να εντοπίσει τους υπόλοιπους που ακολουθούν. Κοινώς: το σχετικό αυτί ξεχωρίζει διαστήματα, το απόλυτο αυτί ξεχωρίζει τις νότες αυτές καθεαυτές με γνώμονα το τονικό τους ύψος και μόνο.

    Το ότι η ικανότητα του απόλυτου αυτιού είναι καθαρά μια διαδικασία θα λέγαμε: "ψυχομνημονικής" χροιάς απορρέει και απ΄ το ακόλουθο παράδειγμα: ένα άτομο του περιβάλλοντός μου (πιανίστας) μπορεί να εντοπίσει κατά απόλυτο τρόπο ΚΑΘΕ νότα του πιάνου και σε ΚΑΘΕ συνδυασμό (ακόμη και αν περπατά γάτα πάνω στο κλαβιέ!!!) αλλά το ίδιο άτομο όταν καλείται να αναγνωρίσει φθόγγους σε μια ακρόαση μαρίμπας (μεγάλου ξυλοφώνου) ΔΕΝ μπορεί να ξεχωρίσει ούτε τους απλούστερους φθογγικούς συνδυασμούς. Επί του προαναφερθέντος παραδείγματος έχω υπάρξει αυτόπτης και...αυτήκοος μάρτυρας.

    Εκτός του διευθυντή χορωδίας-ορχήστρας ή (ίσως) του συνθέτη εκτιμώ πως το απόλυτο αυτί ΔΕΝ αποτελεί απαραίτητη προϋπόθεση ώστε κάποιος να ασχοληθεί ακόμη και επαγγελματικά με την τέχνη των ήχων.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Thanassis_Priskos στις 12-06-2008 20:01 ]



    Αγαπητε φιλε Θαναση

    Αν και συμφωνουμε μεσαις - ακραις , (βεβαια το θεμα  του topic ειναι το, αν υπαρχει μουσικο αυτι η οχι) , θα ηθελα αν εχεις την καλοσυνη να μου δωσεις μια πιο σαφη εικονα της εννοιας << τονικο υψος νοτας >>.

    Απ'οτι γνωριζω με βαση την εμπειρια μου , σε μια ορχηστρα ολοι κουρδιζουν βαση πιανου στα 440 η  442 hz.Η νοτα λα λοιπον ειναι 440 κυκλοι σε οποιοδοιποτε οργανο (αν κανω λαθος παρακαλω να με διορθωσεις).Αν λοιπον το πιανο παιζει λα και η μαριμπα επεισης λα υπαρχει περιπτωση καποιος να μην καταλαβει οτι τα δυο οργανα παιζουν την ιδια ακριβως νοτα ??? Ιδιαιτερα αν αυτος ειναι πιανιστας?Εκτως αν δεν μπορει να το καταλαβει λογω διαφορετικης χροιας.Αν ομως ειναι ετσι μαλλον τα αυτια του θελουν λιγο στρωσιμο ακομα.(πλακα κανω)

    Με εκτιμηση

    Β.Β