ελληνική μουσική
    452 online   ·  210.819 μέλη

    Πιστεύετε ότι οι άνθρωποι...

    Liza32
    08.06.2008, 10:27

    αλλάζουν χαρακτήρα με τα χρόνια, ή όχι; Την απάντηση την ξέρω, απλά θα΄θελα και τη γνώμη σας.


    xristos_rock
    08.06.2008, 11:02

    Κάποιοι λένε: "Οι άνθρωποι δεν αλλάζουν ποτέ"
    Δεν συμφωνώ απόλυτα με αυτή την άποψη.
    Οι άνθρωποι σίγουρα -καλώς ή κακώς- αλλάζουν, είτε αυτό είναι προς το καλύτερο είτε προς το χειρότερο.
    Αυτό, βέβαια, εξαρτάται και από ποικίλους παράγοντες.
    Πάντως -θέλω να πιστεύω- ότι, ναι, αλλάζουν, χωρίς αυτό να είναι πάντα θετικό και επιθυμητό...


    PashalinaMakia
    08.06.2008, 11:27

    εγώ νομίζω πως δεν αλλάζουν.

    Ειδικά αυτό που πιστεύουν οι γυναίκες : Μπορώ να τον αλλάξω επειδή μ'αγαπάει

    έλεος δλδ....λες κι είναι άβουλοι...

    Δεν αλλάζουν οι άνθρωποι μέσα τους.Η συμπεριφορά τους αλλάζει πιστεύω εγώ....

    Δεν ξέρω εαν συμφωνείτε αλλά εγώ αυτό πιστεύω.

    Αυτό έχω δει μέχρι τώρα δηλαδή....

    Ο λύκος κι αν εγέρασε κι άλλαξε το μαλλί του,μήτε τη σκέψη του άλλαξε μήτε την κεφαλή του.


    revelation
    08.06.2008, 13:01

    Μάλλον δεν αλλάζουν όλοι οι άνθρωποι. Αλλά με τα χρόνια αλλάζουν από λίγο όλοι. Κυρίως στην παιδική ηλικία. Όταν είμαστε έφηβοι έχουμε αλλάξει σε πολλά πράγματα από όταν είμασταν μικρά παιδιά και όταν ενηλικιωνόμαστε πάλι αλλάζουμε πολύ. Αλλά για να αλλάξει ένας άνθρωπος από μία ηλικία και πάνω πιστεύω πως κάτι πάρα πολύ σημαντικό, συνταρακτικό ή τρομερό πρέπει να του συμβεί.


    Chitarrista
    08.06.2008, 19:34

    Αν το δεις απο την οπτική της Pashalinas νταξ σίγουρα δεν αλλάζει έτσι ο άνθρωπος.

    Όμως σιγουρα αλλάζουμε απο τα βιώματα και τις εμπειρίες μας!!!


    kithara2
    08.06.2008, 22:39

     


    -----------------
    θα 'μαι στο πλαι σου και ας ματώσω.....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kithara2 στις 21-06-2010 17:55 ]


    Liza32
    08.06.2008, 22:53

    Και εγω πιστεύω ότι αλλάζουν, ειδικά όταν συναναστρέφονται διπρόσωπους ανθρώπους.


    Stroumfita456
    09.06.2008, 21:34

    μπα..δεν νομιζω πως αλλάζουν..όλοι μένουν ιδιοι....!


    punkster
    09.06.2008, 22:14

    Εννοειται πως αλλαζουν! Δεν ειναι ομως το ιδιο ευκολο για ολους τους ανθρωπους.
    Η αυτογνωσια ειναι το κλειδι.
    Ειναι αναγκαιο να γνωριζεις οτι εχεις "προβλημα" και ποια ειναι τα σημεια του χαρακτηρα σου θελουν σερβις, ωστε να εισαι σε θεση να κανεις κατι για να τα βελτιωσεις.
    Γιατι, για την ακριβεια, κανεις δεν μπορει να αλλαξει, και να γινει κατι εντελως διαφορετικο απο αυτο που ειναι. Μπορει ομως να ελεγξει τις διαφορες πτυχες του χαρακτηρα του, τονιζοντας τις θετικες και θαβοντας τις αρνητικες.

    Και φυσικα πρεπει να υπαρχει θεληση!
    ....Υπαρχουν και ανθρωποι που την βρισκουν με το να ειναι στριμμενοι και κακοι.....{#emotions_dlg.wacko}


    PashalinaMakia
    09.06.2008, 22:28

    Παράθεση:

    Το μέλος Chitarrista στις 08-06-2008 στις 19:34 έγραψε...

    Αν το δεις απο την οπτική της Pashalinas νταξ σίγουρα δεν αλλάζει έτσι ο άνθρωπος.

    Όμως σιγουρα αλλάζουμε απο τα βιώματα και τις εμπειρίες μας!!!



    Γιατί?Τι έχει η οπτική μου?


    dionysia7
    09.06.2008, 23:38

    Κατα τη γνωμη μου οι ανθρωποι αλλαζουν αναλογα με τις διαφορες καταστασεις που βιωνουν...Αλλες καταστασεις μας κανουν πιο δυνατους, αλλες ευαλωτους κλπ κλπ.....Το να αλλαξει ο χαρακτηρας καποιου τελειως ειναι πολυ δυσκολο, να αλλαξουν ομως διαφορες πτυχες του χαρακτηρα του γινεται....(και το λεω γιατι ειναι και προσωπικο βιωμα)


    kamelia8
    10.06.2008, 10:57

    Παράθεση:

    Το μέλος xristos_rock στις 08-06-2008 στις 11:02 έγραψε...

    Κάποιοι λένε: "Οι άνθρωποι δεν αλλάζουν ποτέ"
    Δεν συμφωνώ απόλυτα με αυτή την άποψη.
    Οι άνθρωποι σίγουρα -καλώς ή κακώς- αλλάζουν, είτε αυτό είναι προς το καλύτερο είτε προς το χειρότερο.
    Αυτό, βέβαια, εξαρτάται και από ποικίλους παράγοντες.
    Πάντως -θέλω να πιστεύω- ότι, ναι, αλλάζουν, χωρίς αυτό να είναι πάντα θετικό και επιθυμητό...



     

    Συμφωνώ.....


    absurdus_delirium
    10.06.2008, 11:44

    Den allazoume. Mono ginomaste pio plhrws auto pou hmaste sthn arxh..


    fotis70
    10.06.2008, 11:52

    Όλοι αλλάζουν χαρακτήρα με τον χρόνο!

    Το πόσο αλλάζουν όμως είναι ανάλογο με το πόσο κοντά βλέπουν τον εαυτό τους στον «καθρέφτη»!


    melin
    10.06.2008, 21:18

    Προσωπικά πιστέυω πως είναι πολύ δύσκολο να αλλάξει ο χαρακτήρας του ανθρώπου. Ζώντας κάποιες εμπειρίες και προχωρώντας στην ζωή αποκτάς τον χαρακτήρα σου....εδώ που τα λέμε είναι πολύ δύσκολο να αλλάξεις τον ίδιο του τον εαυτό, πως μπορεί να αλλάξεις κάποιον άλλο?......θεωρώ ότι για να γίνει αυτό πρέπει αυτός που είναι να "αλλάξει" να το θέλει ο ίδιος απίστευτα πολύ και να το δουλεύει πολύ μέσα του για να το πετύχει......αν ήταν όμως έτσι ο κόσμος μας θα ήταν πολύ καλύτερος.....


    Sokratis121974
    11.06.2008, 00:57

    Παράθεση:

    Το μέλος fotis70 στις 10-06-2008 στις 11:52 έγραψε...

    Όλοι αλλάζουν χαρακτήρα με τον χρόνο!

    Το πόσο αλλάζουν όμως είναι ανάλογο με το πόσο κοντά βλέπουν τον εαυτό τους στον «καθρέφτη»!



    Συμφωνω απολυτως!!!!Νομιζω και εγω ετσι ειναι!!!!!Αλλοστε αν δεν ειχε ο ανθρωπος το στοιχειο της εξελιξης θε ειμασταν ακομα σε....σπηλιες....Ειναι σαφως και η αλλαγη του χαρακτηρα του ανθρωπου ενα σημαντικο στοιχειο της εξελιξης!!!!

    Και νομιζω το σημαντικο σε αυτη την περιπτωση ειναι οτι αλλαζει ο χαρακτηρας (οταν το θελει ο ανθρωπος)...οχι η προσωπικοτητα!!!


    Sweet-Killer
    11.06.2008, 18:58

    Παράθεση:

    Το μέλος dionysia7 στις 09-06-2008 στις 23:38 έγραψε...

    Κατα τη γνωμη μου οι ανθρωποι αλλαζουν αναλογα με τις διαφορες καταστασεις που βιωνουν...Αλλες καταστασεις μας κανουν πιο δυνατους, αλλες ευαλωτους κλπ κλπ.....Το να αλλαξει ο χαρακτηρας καποιου τελειως ειναι πολυ δυσκολο, να αλλαξουν ομως διαφορες πτυχες του χαρακτηρα του γινεται....(και το λεω γιατι ειναι και προσωπικο βιωμα)



    Θα συμφωνήσω....


    john1989
    12.06.2008, 17:16

    Παράθεση:

    Το μέλος dionysia7 στις 09-06-2008 στις 23:38 έγραψε...

    Κατα τη γνωμη μου οι ανθρωποι αλλαζουν αναλογα με τις διαφορες καταστασεις που βιωνουν...Αλλες καταστασεις μας κανουν πιο δυνατους, αλλες ευαλωτους κλπ κλπ.....Το να αλλαξει ο χαρακτηρας καποιου τελειως ειναι πολυ δυσκολο, να αλλαξουν ομως διαφορες πτυχες του χαρακτηρα του γινεται....(και το λεω γιατι ειναι και προσωπικο βιωμα)



     

    Με καλυψε πληρως αυτη η αποψη.........

     


    fotis70
    13.06.2008, 20:14

    Παράθεση:

    Το μέλος dionysia7 στις 09-06-2008 στις 23:38 έγραψε...

    Κατα τη γνωμη μου οι ανθρωποι αλλαζουν αναλογα με τις διαφορες καταστασεις που βιωνουν...Αλλες καταστασεις μας κανουν πιο δυνατους, αλλες ευαλωτους κλπ κλπ.....Το να αλλαξει ο χαρακτηρας καποιου τελειως ειναι πολυ δυσκολο, να αλλαξουν ομως διαφορες πτυχες του χαρακτηρα του γινεται....(και το λεω γιατι ειναι και προσωπικο βιωμα)



     

    Για να αλλάξεις κάτι πρέπει πρώτα να το δεις και μετά να διαπιστώσεις ότι δεν σου αρέσει!

    Τα βιώματα που έχουμε δεν είναι ικανά από μόνα τους να μας κάνουν να αλλάξουμε αν πραγματικά εμείς δεν το θέλουμε κι αυτό γιατί μιλάμε για τον χαρακτήρα μας – που είναι κάτι δικό μας εσώψυχο. Τα βιώματα είναι εξωγενείς παράγοντες.

    Πόσες είναι οι περιπτώσεις ανθρώπων που πέφτουν και ξαναπέφτουν στο ίδιο λάθος  και πληγώνονται χωρίς όμως να αλλάζουν. Εδώ δεν λειτουργούν τα βιώματα;

    Θα το επαναλάβω!

    Όλοι αλλάζουμε αλλά το πόσο και το πώς εξαρτάται από το πόσο κοντά θα δούμε την ψυχική μας όψη. Είναι όπως το πρόσωπό μας στον καθρέφτη. Όσο κοντά το βλέπεις ξεχωρίζεις περισσότερο τα χαρακτηριστικά και τις ατέλειες. Όσο απομακρύνεσαι τόσο δυσδιάκριτα γίνονται και βλέπεις μόνο το περίγραμμα.

    Όσο περισσότερο γνωρίζεις τον εαυτό σου τόσο περισσότερο βρίσκεις τις ατέλειες και θες να τις αλλάξεις. Όσο λιγότερη αυτογνωσία έχεις, τόσο αγνοείς τι και πόσο και αν θα το αλλάξεις.

    Απλά τα βιώματα μας βοηθάνε να στραφούμε προς αυτήν την κατεύθυνση δεν είναι αυτή η καθ΄ αυτή αιτία.

     


    StavmanR
    13.06.2008, 22:46

    Παράθεση:

    Το μέλος punkster στις 09-06-2008 στις 22:14 έγραψε...

    Εννοειται πως αλλαζουν! Δεν ειναι ομως το ιδιο ευκολο για ολους τους ανθρωπους.
    Η αυτογνωσια ειναι το κλειδι.
    Ειναι αναγκαιο να γνωριζεις οτι εχεις "προβλημα" και ποια ειναι τα σημεια του χαρακτηρα σου θελουν σερβις, ωστε να εισαι σε θεση να κανεις κατι για να τα βελτιωσεις.
    Γιατι, για την ακριβεια, κανεις δεν μπορει να αλλαξει, και να γινει κατι εντελως διαφορετικο απο αυτο που ειναι. Μπορει ομως να ελεγξει τις διαφορες πτυχες του χαρακτηρα του, τονιζοντας τις θετικες και θαβοντας τις αρνητικες.

    Και φυσικα πρεπει να υπαρχει θεληση!
    ....Υπαρχουν και ανθρωποι που την βρισκουν με το να ειναι στριμμενοι και κακοι.....{#emotions_dlg.wacko}



    Punksterίνα!!!!!!!!!!!!!!{#emotions_dlg.smartass}

    Η γνώση του εαυτού μας είναι εργαλείο επιβίωσης, είτε το έχουμε εμείς (αυτογνωσία) είτε το έχουν άλλοι (ανάλυση χαρακτήρα/προσωπικότητας). Έτσι, επιλέγουμε ποιος έχει τον έλεγχο της ζωής μας, διεκδικώντας ή παραχωρόντας τη γνώση του εαυτού μας αντίστοιχα.

    - Δεν σκοτώνει η υποτίμηση αλλά η υπερηφάνεια

    - Δεν ζημιώνει η ανιδιοτελής αγάπη αλλά η επαγγελματοποίηση της ιδιωτικής ζωής και των συναισθημάτων

    Όταν μάθουμε τον ίδιο μας τον εαυτό, τότε ξέρουμε να αγαπάμε και να ζούμε με αξιοπρέπεια, και όχι με καθωσπρεπισμό.

    Ο άνθρωπος είναι ζών οργανισμός και ως τέτοιος οφείλει να εμφανίζει αμφίδρομη σχέση με το περιβάλλον του, να το επηρρεάζει αλλά και να προσαρμόζεται σε αυτό. Τότε μόνο καταλαβαίνει ότι η γνώση του εαυτού του προϋποθέτει χαοτική συμπαντική γνώση και το αντίστροφο...