ελληνική μουσική
    452 online   ·  210.844 μέλη

    Μποικοτάζ του φρέσκου γάλακτος...

    vero
    15.06.2008, 23:52

    παιδια συμφωνω με το μετρο αυτο, γιατί το κανανε και σε αλλες χώρες και ειχε θετικα αποτελέσματα...

    Ακομη για ποιο γαλά λετε οτι ειναι 0,60 λεπτα? Εγω τουλάχιστον που είμαι την Πατρα δεν εχω δει γαλα με τοσο τιμή. 

    Επιση θα πω οτι κανέναν δεν εμπιστευομαι για το τι γάλα μου δίνουν και παίρνω.....  φτηνο ή ακριβο......

    Εδω στην λαίκη που παω να ψωνίσω φοβάμαι!... ξέρω τι εκανε αυτος για να μεγαλώσουν τα φρουυτά ή τα λαχανικά? 

     Γι αυτο εγω δεν εμπιστευομαι κανενα για το τι πουλαει.......


    punkster
    16.06.2008, 00:14

    Παράθεση:

    Το μέλος vero στις 15-06-2008 στις 23:52 έγραψε...

    Ακομη για ποιο γαλά λετε οτι ειναι 0,60 λεπτα? Εγω τουλάχιστον που είμαι την Πατρα δεν εχω δει γαλα με τοσο τιμή. 



    Αυτο ειναι δικο μου λαθος, γιατι αντι για 0,90 θυμωμουν 0,60! {#emotions_dlg.tt2}


    StavmanR
    16.06.2008, 12:08

    Παράθεση:

    Το μέλος Jimi στις 15-06-2008 στις 22:03 έγραψε...

    ... Οι επιχειρήσεις ΔΕΝ επηρεάζονται από κάποιους καταναλωτές που ξαφνικά παθαίνουν κρίση συνείδησης. Και ΔΕΝ πρόκειται να αποκτήσουμε ξαφνικά όλοι οι Έλληνες καταναλωτές κοινή συνείδηση. Πολύ ωραία ακούγονται αυτά και ρομαντικά, αλλά είναι ουτοπικά.


    Θα δεχόμουν με σκεπτικισμό το παραπάνω σχόλιο, αν δεν ήταν ακριβώς αυτό που συμφέρει τους "οικονομικούς παράγοντες" που μας κυβερνούν, πίσω από την αυλαία του ωραίου θεάτρου της σύγχρονης πολιτικής. Η δεύτερη κατά σειρά πρότασή σου έχει κατά τη γνώμη μου την παραπλανητική λέξη "κοινή". Δεν περιμένω από κανέναν να αποκτήσει κοινή συνείδηση μαζί μου, ούτε και το αντίστροφο. Περιμένω όμως να αναπτύξει γενικότερα συνείδηση του που βρίσκεται, τί κάνει, πότε το κάνει και γιατί, και να είσαι σίγουρος ότι θα βρούμε πολλά κοινά στοιχεία.

    Πριν από 5 αιώνες όσοι τάσσονταν κατά του δουλεμπορίου, θεωρούνταν φαντασμένοι και τρελοί... Είναι στο χέρι μας την "ουτοπία" να την κάνουμε πραγματικότητα εν μέρη ή και στο σύνολό της.

    Π.χ. παρακάτω αναφέρεις

    Παράθεση:

    Ο καθένας είναι υπεύθυνος για το τι καταναλώνει.

    Αυτή είναι μία από τις παραμέτρους της καταναλωτικής συνείδησης. Άλλες παρεμφερείς είναι το πότε, το με ποιες συνθήκες και το γιατί.

     

    Παράθεση:

    Το θέμα είναι τι κάνουν οι κυβερνήσεις για να μπλοκάρουν τις εξελίξεις αυτές και να μπλοκάρουν το κακό. Τέτοια μεταβίβαση ευθυνών προς τον Έλληνα καταναλωτή έχει γίνει άπειρες φορές και πάντα έτσι γίνεται. Μας πετούν το μπαλάκι γιατί αυτοί δε θέλουν ευθύνες. Κι εγώ δε φορτώνομαι ευθύνες που δε μου ανήκουν. Α... και φυσικά δε ρισκάρω την υγεία μου για πάρτη τους (προτιμώ να πληρώσω διπλά ένα lt γάλα που πίνω χρόνια και το εμπιστεύομαι, παρά γάλα 60 λεπτών από το "Λιντλ" (και οποιοδήποτε Λιντλ)! Ας μη μιλήσω για την ποιότητα τέτοιων προϊόντων...


    Και βεβαίως συμφωνώ με κάποιους προλαλήσαντες (ή μάλλον... προ-πληκτρολογήσαντες) για την υποστήριξη των ελληνικών προϊόντων.

    Τέλος, εύχομαι καλά μυαλά σε όλους μας, μήπως και πετύχουμε κάποια στιγμή το αδιανόητο (να κυβερνούν άνθρωποι άξιοι και ικανοί να οδηγήσουν αυτό το σκαρί εκεί που πρέπει, χωρίς να κωλώνουν μπροστά στις βιομηχανίες και χωρίς να γλείφουν οπίσθια βιομηχάνων. Το πιάσατε το υπονοούμενο).

    Φιλικά...

    Για ποιες κυβερνήσεις μιλάμε ακριβώς; Αυτές που ιδιωτικοποιούν τα βασικά αγαθά, όπως πχ. με τις επικοινωνίες (ακολουθεί το ρεύμα); Εκείνες που παρασύρανε τον απλό (ασυνείδητο) κοσμάκη στον τυχοδιωκτισμό του χρηματιστηρίου; Εκείνες που όταν βγήκαν στη λαϊκή έπειτα από χρόνια διακυβέρνησης είπαν "οι τιμές είναι ψηλές"; Αυτές τις κυβερνήσεις ποιος τις εκλέγει; Πάλι στον απλό καταναλωτή δεν επιστρέφει το όλο θέμα; Εκείνο που είναι πράγματι ουτοπικό, είναι η τυφλή προσδοκία μου για τον κάθε επαγγελματία μισθωτό πολιτικάντη να λύσει τα προβλήματα μου ως δια μαγείας, χωρίς πίεση...δηλαδή να σκέφτεται για εμένα πριν από εμένα. Αν κάποιος πιστεύει ότι δεν έχουμε τις κυβερνήσεις που μας αξίζουν, πολύ ευχαρίστως να ακούσω μία ανάλυση. Είμαι ασυνείδητος, εγωιστής, μικροσυμφεροντολόγος, φαφλατάς, όπως ακριβώς και οι κυβερνήτες μου μέσω των πολιτικών τους εκφράσεων...

     

    Υ.Γ. το "φιλικά" δεν είναι απαραίτητο... Όσοι συμμετέχουμε σε συζητήσεις το κάνουμε από ανάγκη να εκφραστοούμε και να αφουγκραστούμε, δηλαδή με φιλική προσέγγιση.{#emotions_dlg.beer}


    margo
    16.06.2008, 12:24

    Παράθεση:

    Το μέλος sylviaki στις 11-06-2008 στις 09:18 έγραψε...

    χαχαχαχαχα καλα το ειπες margo! μη σου πω οτι αυτοι που ζουν κοντα στην Βουλγαρια θα πηγαινουν απο εκει να αγοραζουν το ελληνικο γαλα, ετσι οπως φτασαμε!



     

    ήδη συμβαίνει αυτό Σύλβια!

    Γνωστοί δικοί μου από το νομό Σερρών ,όταν πηγαίνουν στο Πετρίτσι της Βουλγαρίας

    για οποιαδήποτε δουλειά,γυρίζουν με ψωμί,γάλα,τυριά ..απ όλα τα καλά!


    margo
    16.06.2008, 12:28

    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 16-06-2008 στις 12:08 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Jimi στις 15-06-2008 στις 22:03 έγραψε...

    ... Οι επιχειρήσεις ΔΕΝ επηρεάζονται από κάποιους καταναλωτές που ξαφνικά παθαίνουν κρίση συνείδησης. Και ΔΕΝ πρόκειται να αποκτήσουμε ξαφνικά όλοι οι Έλληνες καταναλωτές κοινή συνείδηση. Πολύ ωραία ακούγονται αυτά και ρομαντικά, αλλά είναι ουτοπικά.


    Θα δεχόμουν με σκεπτικισμό το παραπάνω σχόλιο, αν δεν ήταν ακριβώς αυτό που συμφέρει τους "οικονομικούς παράγοντες" που μας κυβερνούν, πίσω από την αυλαία του ωραίου θεάτρου της σύγχρονης πολιτικής.

     

     

    Για ποιες κυβερνήσεις μιλάμε ακριβώς; Αυτές που ιδιωτικοποιούν τα βασικά αγαθά, όπως πχ. με τις επικοινωνίες (ακολουθεί το ρεύμα); Εκείνες που παρασύρανε τον απλό (ασυνείδητο) κοσμάκη στον τυχοδιωκτισμό του χρηματιστηρίου; Εκείνες που όταν βγήκαν στη λαϊκή έπειτα από χρόνια διακυβέρνησης είπαν "οι τιμές είναι ψηλές"; Αυτές τις κυβερνήσεις ποιος τις εκλέγει;



     

    {#emotions_dlg.beer}{#emotions_dlg.yes}


    margo
    16.06.2008, 12:34

    συνεχίζουμε κανονικά το μποϊκοτάζ στο φρέσκο γάλα με τιμή πάνω από 1 ευρώ το λίτρο{#emotions_dlg.rockon}

     

    θα ακολουθήσει η αμόλυβδη..

     

     


    Jimi
    22.06.2008, 01:56

    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 16-06-2008 στις 12:08 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Jimi στις 15-06-2008 στις 22:03 έγραψε...

    ... Οι επιχειρήσεις ΔΕΝ επηρεάζονται από κάποιους καταναλωτές που ξαφνικά παθαίνουν κρίση συνείδησης. Και ΔΕΝ πρόκειται να αποκτήσουμε ξαφνικά όλοι οι Έλληνες καταναλωτές κοινή συνείδηση. Πολύ ωραία ακούγονται αυτά και ρομαντικά, αλλά είναι ουτοπικά.


    Θα δεχόμουν με σκεπτικισμό το παραπάνω σχόλιο, αν δεν ήταν ακριβώς αυτό που συμφέρει τους "οικονομικούς παράγοντες" που μας κυβερνούν, πίσω από την αυλαία του ωραίου θεάτρου της σύγχρονης πολιτικής. Η δεύτερη κατά σειρά πρότασή σου έχει κατά τη γνώμη μου την παραπλανητική λέξη "κοινή". Δεν περιμένω από κανέναν να αποκτήσει κοινή συνείδηση μαζί μου, ούτε και το αντίστροφο. Περιμένω όμως να αναπτύξει γενικότερα συνείδηση του που βρίσκεται, τί κάνει, πότε το κάνει και γιατί, και να είσαι σίγουρος ότι θα βρούμε πολλά κοινά στοιχεία.

    Πριν από 5 αιώνες όσοι τάσσονταν κατά του δουλεμπορίου, θεωρούνταν φαντασμένοι και τρελοί... Είναι στο χέρι μας την "ουτοπία" να την κάνουμε πραγματικότητα εν μέρη ή και στο σύνολό της.

    Π.χ. παρακάτω αναφέρεις

    Παράθεση:

    Ο καθένας είναι υπεύθυνος για το τι καταναλώνει.

    Αυτή είναι μία από τις παραμέτρους της καταναλωτικής συνείδησης. Άλλες παρεμφερείς είναι το πότε, το με ποιες συνθήκες και το γιατί.

     

    Παράθεση:

    Το θέμα είναι τι κάνουν οι κυβερνήσεις για να μπλοκάρουν τις εξελίξεις αυτές και να μπλοκάρουν το κακό. Τέτοια μεταβίβαση ευθυνών προς τον Έλληνα καταναλωτή έχει γίνει άπειρες φορές και πάντα έτσι γίνεται. Μας πετούν το μπαλάκι γιατί αυτοί δε θέλουν ευθύνες. Κι εγώ δε φορτώνομαι ευθύνες που δε μου ανήκουν. Α... και φυσικά δε ρισκάρω την υγεία μου για πάρτη τους (προτιμώ να πληρώσω διπλά ένα lt γάλα που πίνω χρόνια και το εμπιστεύομαι, παρά γάλα 60 λεπτών από το "Λιντλ" (και οποιοδήποτε Λιντλ)! Ας μη μιλήσω για την ποιότητα τέτοιων προϊόντων...


    Και βεβαίως συμφωνώ με κάποιους προλαλήσαντες (ή μάλλον... προ-πληκτρολογήσαντες) για την υποστήριξη των ελληνικών προϊόντων.

    Τέλος, εύχομαι καλά μυαλά σε όλους μας, μήπως και πετύχουμε κάποια στιγμή το αδιανόητο (να κυβερνούν άνθρωποι άξιοι και ικανοί να οδηγήσουν αυτό το σκαρί εκεί που πρέπει, χωρίς να κωλώνουν μπροστά στις βιομηχανίες και χωρίς να γλείφουν οπίσθια βιομηχάνων. Το πιάσατε το υπονοούμενο).

    Φιλικά...

    Για ποιες κυβερνήσεις μιλάμε ακριβώς; Αυτές που ιδιωτικοποιούν τα βασικά αγαθά, όπως πχ. με τις επικοινωνίες (ακολουθεί το ρεύμα); Εκείνες που παρασύρανε τον απλό (ασυνείδητο) κοσμάκη στον τυχοδιωκτισμό του χρηματιστηρίου; Εκείνες που όταν βγήκαν στη λαϊκή έπειτα από χρόνια διακυβέρνησης είπαν "οι τιμές είναι ψηλές"; Αυτές τις κυβερνήσεις ποιος τις εκλέγει; Πάλι στον απλό καταναλωτή δεν επιστρέφει το όλο θέμα; Εκείνο που είναι πράγματι ουτοπικό, είναι η τυφλή προσδοκία μου για τον κάθε επαγγελματία μισθωτό πολιτικάντη να λύσει τα προβλήματα μου ως δια μαγείας, χωρίς πίεση...δηλαδή να σκέφτεται για εμένα πριν από εμένα. Αν κάποιος πιστεύει ότι δεν έχουμε τις κυβερνήσεις που μας αξίζουν, πολύ ευχαρίστως να ακούσω μία ανάλυση. Είμαι ασυνείδητος, εγωιστής, μικροσυμφεροντολόγος, φαφλατάς, όπως ακριβώς και οι κυβερνήτες μου μέσω των πολιτικών τους εκφράσεων...

     

    Υ.Γ. το "φιλικά" δεν είναι απαραίτητο... Όσοι συμμετέχουμε σε συζητήσεις το κάνουμε από ανάγκη να εκφραστοούμε και να αφουγκραστούμε, δηλαδή με φιλική προσέγγιση.{#emotions_dlg.beer}



     

    Φίλε μου, λες: "Περιμένω όμως να αναπτύξει γενικότερα συνείδηση του που βρίσκεται, τί κάνει, πότε το κάνει και γιατί, και να είσαι σίγουρος ότι θα βρούμε πολλά κοινά στοιχεία." Δυστυχώς (δεν είμαι απαισιόδοξος, απλά βλέπω τι γίνεται γύρω μου) ο Έλληνας, όπως και οι περισσότεροι άνθρωποι του δυτικού κόσμου, είναι ένα προβατάκι (είθε κάποια μέρα να ξυπνήσει και να γίνει λύκος. ΑΜΗΝ!). Ολημερίς κι ολοβραδίς κυνηγάει τη δουλειά, τους λογαριασμούς, τα δάνεια, τα φανάρια και αποβλακώνεται εμπρός στην τηλεόραση, ώστε να πάρει την ΤιΒοΠρέζα του και να κοιμηθεί περιμένοντας άλλη μια μέρα άγχους και τρεξίματος. Πιστεύεις ότι θα "αναπτύξει γενικότερα συνείδηση του που βρίσκεται, τί κάνει, πότε το κάνει και γιατί"; Μακάρι, αλλά με όλα αυτά που βιώνει μάλλον δεν προλαβαίνει! Αλλά εδώ δεν ξεσηκώνεται όταν καπηλεύονται την ιστορία του (βλ. βιβλίο Ιστορίας ΣΤ' Δημοτικού), τι λέμε τώρα... Τέλος πάντων... Προσωπικά δεν έχω τέτοιες απαιτήσεις από τον ελληνικό λαό στην παρούσα (νυσταλέα) φάση.

    Και όσον αφορά αυτό που γράφεις: "Αν κάποιος πιστεύει ότι δεν έχουμε τις κυβερνήσεις που μας αξίζουν, πολύ ευχαρίστως να ακούσω μία ανάλυση.", δε νομίζω ότι μας παίρνει εδώ για μια τέτοια τεραστίων διαστάσεων ανάλυση! Πάντως το λέω ξεκάθαρα: ΕΓΩ πιστεύω ότι δεν έχω την κυβέρνηση που μου αξίζει (όχι ότι είμαι κάτι ιδιαίτερο, απλά πολύ απλά δεν ακούει τις ανάγκες μου ως ανθρώπου και ως πολίτη), αλλά βεβαίως και δεν μπορώ να κάνω κάτι γι' αυτό, και φυσικά είμαι ευγνώμων που έχουμε ακόμα δημοκρατία (αν και κάποιες φορές γίνεται ΔΕΙΜΟκρατία) στη χώρα μου και ο καθείς ψηφίζει όποιον γουστάρει. Απλά είναι γνωστό τοις πάσι ότι αυτοί που κάνουν το κουμάντο τα έχουν πάντα καλά με τους βιομήχανους, ό,τι και να γίνει, αυτό ήθελα να πω. Ας μη συγκρίνουμε επίσης την Ελλάδα με τη Γαλλία, όπου όταν κάνουν απεργία π.χ. ΚΑΤΑΛΥΟΥΝ τα πάντα, ενώ εδώ, λόγω κλασικής Ελληνικής ανοργανωσιάς, τη μια μέρα κάνουν πορεία οι συνταξιούχοι, την άλλοι οι εργαζόμενοι του ΟΤΕ, την άλλη της Ολυμπιακής και τρέχα γύρευε... Αν ποτέ οργανωθεί το καταναλωτικό κοινό όπως ΠΡΕΠΕΙ να γίνει, τότε μπορούμε να ελπίσουμε σε καλύτερες μέρες. Τι να πω, μακάρι να διαψευστώ, ειλικρινά! Θα αναιρέσω τα πάντα και θα ζητήσω συγνώμη για το αρνητικό των θέσεών μου, που αντιλαμβάνομαι ότι ξενίζουν αρκετά.

    Όσον αφορά το ερώτημα του Punkster "Τι σε κανει να πιστευεις οτι τα γαλατα των 1,30-και-πανω ευρω ειναι καλυτερα σε ποιοτητα απο ολα τα υπολοιπα που χλευαζεις?", επισημαίνω ότι έκανα λόγο για ένα γάλα που "πίνω χρόνια και το εμπιστεύομαι". Δεν τα βάζω όλα στο ίδιο τσουβάλι. Όταν εμπιστεύεσαι κάτι (ιδίως τρόφιμο) για χρόνια, δύσκολα το ρισκάρεις να αλλάξεις κάτι, υπό το φόβο να επηρεάσεις αρνητικά την υγεία σου. Δε νομίζω ότι είναι παράλογο αυτό.

    Και βεβαίως το "φιλικά" δεν είναι απαραίτητο, StavmanR! Σωστή η επισήμανσή σου!

    Ευχαριστώ.


    okanenas
    22.06.2008, 15:49

    Όμως το μποϊκοτάζ στο γάλα έχει και τα κακά του {#emotions_dlg.biggrin} {#emotions_dlg.lol}

     

    -----------------
    http://nektarios-gr.blogspot.com ........http://taagapimenamoutragoudia.blogspot.com http://nekgreekcinema.blogspot.com



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : okanenas στις 22-06-2008 15:50 ]


    επισυναπτόμενα: pic06923[1].JPG 
    margo
    22.06.2008, 16:51

    xaxaxaaaa!!

    Βρε Νεκτάριε..αμέσως στο αλκοόλ!?!

    ..είναι και ασύμφορο{#emotions_dlg.tt2}

     

    υπάρχουν κι άλλες λύσεις!

    Παίρνουμε όλοι από μια αγελάδα και την αρμέγουμε

    παρά να μας "αρμέγουν" τα καρτέλ{#emotions_dlg.biggrin}

    Ας το συνδυάσουμε με το τόπικ"αποκέντρωση και επιστροφή στη φύση"

    θα λυθούν πολλά προβλήματα{#emotions_dlg.thumbup}





    επισυναπτόμενα: farm scene.jpg 
    margo
    27.06.2008, 02:00

    Μαθαίνω από φίλους στο Αγρίνιο ότι έγινε δυνατό μποϊκοτάζ και έπιασε τόπο.

    Η τιμή του γάλακτος  της εταιρείας "Όλυμπος"προσγειώθηκε στα 0,98 ευρώ

    από 1,36 που ήταν πριν.

    {#emotions_dlg.rockon}


    StavmanR
    27.06.2008, 12:35

    Μαργκο, οι καταναλωτές είχαν πει ότι θα οργανωθούν και στο ίντερνετ, με πίνακες τιμών κλπ. ώστε να ενημερώνεται ο συμπολίτης του. Γνωρίζεις κάτι νεότερο;

     

    Jimi ο απλός πολίτης ή "πρόβατο" είναι υποχρεωμένος από την ίδια τη φύση του να αποκτήσει συνείδηση. Βέβαια, συνείδηση αποκτάς είτε με τη γνώση και την κρίση, είτε με το βούρδουλα και το μαστίγιο. Με άλλα λόγια, είτε θα φτάσεις σε συνθήκες πραγματικής εξαθλίωσης, ώστε να απαιτήσεις με θυσίες την αξιοπρέπεια που αρμόζει τόσο σε εσένα όσο καί στους συνανθρώπους σου, είτε θα κατανοήσεις εκ των προτέρων ότι κάτι δεν πάει καλά και πρέπει κάτι να θυσιάσω (ευδαιμονισμό) προκειμένου να μην φτάσω στην παραπάνω φάση εξαθλίωσης. Εαν ο μέσος πολίτης, δηλαδή εγώ, είναι πραγματικά συνειδησιακά "πρόβατο", τότε θα έχει και τη ζωή που του ταιριάζει (στάνη, κοπριά και άρμεγμα).

    Σχετικά με το θέμα των κυβερνήσεων, είτε μας κοροϊδεύουν, είτε μας εκβιάζουν, το θέμα είναι ότι τις ψηφίζουμε 30 χρόνια τώρα, και θα συνεχίσουμε για άλλα 30 τουλάχιστον. Σε μία δημοκρατία, η ευθύνη είναι συλλογική. Δεν φταίει ο γείτονας, ενώ εγώ είμαι αμέτοχος και σωστός. Εγώ έπρεπε να απαιτήσω της υποδομές και την παιδεία που "μου" (μας) αρμόζει, και να πείσω το γείτονα ότι είναι για το καλό του. Όπως εγώ πρέπει να ΑΠΑΙΤΗΣΩ ώστε το παιδί του γείτονα να συμμετέχει στη "δωρεάν "σχολική εκπαίδευση, ώστε σε δέκα χρόνια να έχω απέναντί μου έναν ισότιμο -σε κρίση- πολίτη. Εγώ, προς το παρόν, είμαι απλά θεατής και χειροκροτώ στην εξέλιξη της κοινωνικής πλευράς της "κεκτημένης" και "βολικής" δημοκρατίας. Τρώω πασατέμπος και βλέπω Λαζόπουλο, χωρίς να αναρωτιέμαι τί λέει ο άνθρωπος. Εκείνος μιλά για τον τάδε υπουργό και σατιρίζει το ρόλο του υπουργού κι εγώ στέκομαι σε μία λέξη πχ. χοντρός και γελάω με την ψυχή μου, την ώρα που θα έπρεπε να κλαίω που κάθε υπουργός έχει κοιλιά μέχρι το πάτωμα (σε λίγο καιρό βέβαια θα περάσει το στυλάκι του matso-υπουργού με κοιλιακούς και δικέφαλους).

    -------------------------------------------

    Πριν από τρεις ημέρες, όλοι οι οικονομικοί παράγοντες συζητούσαν-καθησύχαζαν για την επερχόμενη μείωση της τιμής του πετρελαίου, που αναμένετο να φτάσει τα 100 δολάρια. Χθες, ως αίφνης, η τιμή απογειώθηκε στα 141 και αναμένεται μέχρι το τέλος της χρονιάς στα 171. Με άλλα λόγια, αν σήμερα πληρώνουμε τη βενζίνη 1,12 ευρώ, στο τέλος της χρονιάς θα κοστίζει περίπου 1,35-1,40 ευρώ/λίτρο. Με δεδομένο ότι κάθε μέσος πολίτης -ειδικά των μεγαλουπόλεων- καίει την ημέρα από ανάγκη (εργασία κλπ.) 3-4 λίτρα τουλάχιστο (στην πόλη η κατανάλωση αντιστοιχεί σε περίπου 15 χλμ), αυτό ισοδυναμεί με 5,6 ευρώ την ημέρα, δηλαδή 168 ευρώ το μήνα... Για τη θέρμανση, ουδέν σχόλιον, πέραν του "κάθε οικογένεια σήμερα δαπανά περίπου 600 ευρώ το 3μηνο(200 ευρώ το μήνα) του χειμώνα για βασική θέρμανση".

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 27-06-2008 18:52 ]


    Disasterpiece
    27.06.2008, 13:22

    Ο εχθρος ειναι το ΧΡΗΜΑ.Η αντισταση στη κοροιδια του συστηματος ειναι κατι ελπιδοφορο.Αλλα οταν ο εχθρος ειναι κατι ανυπαρκτο τοτε πρεπει να στοχοποιησεις το ανυπαρκτο που καποιοι ιδιοτελως ορμωμενοι μετετρεψαν σε "υπαρκτο" ωστε να επιστρεψει στην ανυπαρξια του.Γι'αυτο καλο ειναι να μαθουμε τι εστι χρημα!Αλλος ενας "ΘΕΟΣ"(δηλαδη αερας κοπανιστος) που δημιουργηθηκε,του εχουμε παραδοθει ανευ ορων(μωωωροο μοοου) και αντε να δουμε πως θα ξεφυγουμε:

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    ΚΑΛΗ ΣΟΥ ΜΕΡΑ ΑΝ ΞΥΠΝΑΣ

    Υ.Γ:Διαρκει 47 λεπτα.Απαιτει γνωση αγγλικων και να μην εισαι τραπεζιτης.

     

     

     


    -----------------
    ''Εστ'ημάρ ότε Φοίβος πάλιν ελεύσεται και ες αεί έσεται''

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Disasterpiece στις 27-06-2008 15:46 ]


    renabill
    27.06.2008, 19:20

    Παράθεση:

    Το μέλος margo στις 27-06-2008 στις 02:00 έγραψε...

    Μαθαίνω από φίλους στο Αγρίνιο ότι έγινε δυνατό μποϊκοτάζ και έπιασε τόπο.

    Η τιμή του γάλακτος  της εταιρείας "Όλυμπος"προσγειώθηκε στα 0,98 ευρώ

    από 1,36 που ήταν πριν.

    {#emotions_dlg.rockon}



     

    Προφανώς αυτό έγινε μόνο στο Αγρίνιο γιατί εδώ ακόμα ψηλά είναι!


    marakiasteraki
    15.01.2009, 19:06

    Παράθεση:

    Το μέλος revelation στις 08-06-2008 στις 13:04 έγραψε...

    Αυτές τις αυξήσεις τις κάνουν για να ασχολούμαστε όλοι οι άνθρωποι με αυτές και να μην βλεπουμε πως μας κοροϊδεύουν στα μούτρα μας και να μην ασχολούμαστε με τα πιο σημαντικά πράγματα. Δεν λέω ότι αυτά δεν είναι σημαντικά αλλα υπάρχουν και πιο σημαντικά. 



    {#emotions_dlg.clap}


    margo
    28.04.2009, 10:03

    Δεν ξέρω γιατί και πως (δεν παρακολούθησα τις εξελίξεις),

    πάντως σήμερα το πρωί βρήκα μειωμένη την τιμή του γάλακτος Δέλτα.

    Στο 1,00 Ευρώ (απο 1,37)

    Το γάλα όλυμπος που λέγαμε παραπάνω πως είχε 1,36, βρίσκεται τώρα στο 1,49 !

     


    Termite
    28.04.2009, 10:27

    Μαργαρίτα, έχει προηγηθεί παρασκήνιο με τη Vivartia που ανήκει στην MIG και ελέγχει τη ΔΕΛΤΑ. Ανακοίνωσε οτι μειώνει την τιμή του φρέσκου γάλακτος στο 1 ευρώ...γιατι όπως λέει πρέπει να σταματήσει η εκμετάλευση του Έλληνα κτηνοτρόφου...


    AR-ON
    28.04.2009, 16:30

    Όσοι παρακολουθείτε αυτό το topic, ρίξτε και μια ματιά εδώ:

    http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Splatt_Forums&file=viewtopic&topic=18088

    Δεν αφορά το γάλα, αλλά τα καρτέλ γενικότερα κι έναν άνθρωπο που σήμερα 28/4/09 για 75η μέρα συνεχίζει την απεργία πείνας. Αντέχει περισσότερες μέρες από το συνηθισμένο, με την υποστήριξη των Γιατρών του Κόσμου και βοηθήματα σε υγρή μορφή, αλλά όσο κανένας "αρμόδιος" δε συγκινείται, δείχνει αποφασισμένος να φτάσει μέχρι τέλους, δυστυχώς...

    Κι αν κανείς βρεθεί στο Κέντρο (Πατησίων 70), ας του πει έστω ένα γειά, ας του σφίξει το χέρι, γιατί ο αγώνας που κάνει αφορά όλους μας... Απλά, επειδή στοχεύει στο κέντρο του προβλήματος με το πολιτικό μας σύστημα, τη "Δημοκρατία" μας, τους θεσμούς της και τα μεγάλα συμφέροντα (που κυβερνούν στην ουσία, όποιο κόμμα κι αν είναι στην κυβέρνηση), κανένα κανάλι δεν τολμά να παίξει το θέμα και το έχουν θάψει, παρά τη σοβαρότητά του.