ελληνική μουσική
    665 online   ·  210.828 μέλη
    dionysia7
    21.06.2008, 14:57

    H γαστρεντεριτιδα!!!!!!!


    PashalinaMakia
    21.06.2008, 16:17

    Παράθεση:

    Το μέλος ogyon21 στις 21-06-2008 στις 12:10 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος PashalinaMakia στις 17-06-2008 στις 21:35 έγραψε...

    Εδώ είμαστε μουσικό site...


     

    εαν τυχον δεν εισαι η μονη που το υποπστηριζεις αυτο!!

    γιατι δεν σταματατε να γραφετε ολα αυτα που γραφετε περι θρησκειας και αλλων αντιστοιχων, εδω μεσα? Γιατι δεν σταματατε να την πεφτετε δηθεν προσβεβλημενες σε οποιον κανει ενα σχολιο (ιδιως εαν εχει χιουμοριστικο υφος) κ.τ.λ. και δεν αρχιζετε να μιλατε περι μουσικης..

     

    Εχω αφησει αυτο το φορουμ κανα χρονο τωρα, γιατι ακριβως ειχα βαρεθει αυτην την αηδια, και γυρναω υστερα  απο τοσο καιρο ελπιζωντας να βρω μια αλλη κατασταση, και διαπιστωνω τα ιδια και χειροτερα..

     

    Εχει κανεις απο ολους εσας να μιλησει , εστω και φιλοσοφικα , για τη μουσικη? Και ναι , το σεξ κι ολα αυτα που ειπε ο φιλος μου που τοσο πολυ κραξατε για το μηνυμα του, ανοικουν στους λογους για να γραφτει μουσικη.. Η μικροτητα ομως οχι!!



    Λοιπόόόν....

    Εαν λέω ΕΑΝ έχεις παρατηρήσει υπάρχουν  και υποκατηγορίες θεμάτων.

    Δηλαδή ο καθένας μας απαντάει εκεί που θέλει όταν θέλει.

    Αυτά που είπε το μέλος Disasterpiece είναι προσβλητικά για το γυναικείο φύλο και μην ακούω χαζομάρες του τύπου : "Συντηριτισμοί" γιατί δεν σε ξέρω δεν με ξέρεις!Άρα...Ο,τι και να λες...

    Εαν κάποιοι θεωρούν συντηριτισμό την έλειψη χυδαίων λέξεων και νοημάτων πρόβλημα δικό τους.

     


    pastella
    21.06.2008, 16:49

    Λοιπόν αν και γυναίκα, αυτά που είπε ο disasterpiece νομίζω (και ευελπιστώ δηλαδή) ότι κινούνται στη σφαίρα του χιούμορ -την κάφρικη όμως. Καλό θα είναι να μην παρεξηγούμε με την πρώτη ανάγνωση τα γραφόμενα κάποιου. Εγώ δεν προσβάλθηκα. Αν κάποιος αρσενικός έχει αυτή τη γνώμη για τις γυναίκες, θα τα βρει μπροστά του κάποια στιγμή, η ζωή δεν χαρίζεται σε κανέναν {#emotions_dlg.biggrin}

    Όσο για ένα ποστ του freddieKrueger που διορθώθηκε, ας προσέχουμε λίγο τις λέξεις που χρησιμοποιούμε (αντικαταστήστε με αστεράκια ή παύλες κάποιους χαρακτήρες σε επίμαχες λέξεις). Στο φόρουμ μπαίνουν και παιδιά και αρκετά μέλη ενοχλούνται όταν τις διαβάζουν.

    Νομίζω με μια δεύτερη σκέψη των όσων επιθυμούμε να γράψουμε μπορούμε να αποφύγουμε παρεξηγήσεις μεταξύ μας.

     


    freddieKrueger
    21.06.2008, 19:53

    Παράθεση:

    Όσο για ένα ποστ του freddieKrueger που διορθώθηκε, ας προσέχουμε λίγο τις λέξεις που χρησιμοποιούμε (αντικαταστήστε με αστεράκια ή παύλες κάποιους χαρακτήρες σε επίμαχες λέξεις). Στο φόρουμ μπαίνουν και παιδιά και αρκετά μέλη ενοχλούνται όταν τις διαβάζουν.

    Νομίζω με μια δεύτερη σκέψη των όσων επιθυμούμε να γράψουμε μπορούμε να αποφύγουμε παρεξηγήσεις μεταξύ μας.

     



    Αγαπητη φιλη Pastella με ολο το σεβασμο θα σου πω οτι ενταξει για τη λεξη που αρχιζει απο γ...παω πασο ισως το παρακανα λιγο(ασχετα που ο disasterpiece χρησιμοποιει παρομοια φρασεολογια ισως οχι τοσο ωμη,αλλα αυτος που θα θελει να θιχτει απο το λεξιλογιο θιγεται μη νομιζεις),αλλα για τη λεξη μ....νομιζω οτι με λογοκρινες αυστηρα!!Η λεξη αυτη ειναι καθημερινη 'καραμελα' τοσο στα σχολεια,στα δημοσια μερη καθε λογης οπως και στα μεσα μαζικης ενημερωσης ακομη και σε εκπομπες που φερουν το σημα 'καταλληλο για ολους'...ΔΕ νομιζω λοιπον οτι αξιζει να μαστε τοσο μυγιαγγιχτοι...Αλλα διεκρινα μια εμπαθεια προς το μερος μου...κανω λαθος?Αν θελεις να εισαι σωστη παρε σβαρνα ολο το φορουμ και εντοπισε ποσες φορες εχουν γραφτει οι πιο πανω λεξεις και δεν εχουν λογοκριθει...Ας μην ειμαστε λοιπον ΤΟΣΟ υπερβολικοι...ας μην κοιταμε το δεντρο,γιατι ετσι χανουμε τη θεα του δασους....

     ΥΓ:Το προσβαλλω γραφεται σε α' αοριστο προσβληθηκα και οχι προσβαλθηκα....Αυτο για μενα ειναι κατι που μπορει να ενοχλησει καποιους 'μυγιαγγιχτους'...Θες να παρεις στα χερια σου ψαλιδι και κλωστη να κοψεις και να ραψεις?Να εισαι ενα βημα παραπανω ομως απο αυτους που λογοκρινεις!!Ειδες τι ευκολο που ειναι να στεκεται καποιος σε λεπτομερειες???Να βλεπει με μικροσκοπιο???


    pastella
    22.06.2008, 18:52

    Στους κανονισμούς αναφέρεται το εξής:

    7. ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ η αποστολή μηνυμάτων σε μέλος που θίγουν κατ΄ οιοδήποτε τρόπο την προσωπικότητα και την υπόσταση του μέλους αυτού. Κάθε γνώμη, όσο ακραία και αν είναι, πρέπει να ακουστεί, αλλά χωρίς τη χρήση προσβλητικών εκφράσεων και ανήθικου λεξιλογίου.

    Όπως λες και μόνος σου, η φρασεολογία του Disasterpiece είναι παρόμοια. Αν δεχτούμε ότι κινείται στα πλαίσια του χιούμορ, τότε πρόβλημα δεν υπάρχει. Αν δεν κινείται, υπάρχει, όχι γιατί εγώ όρεξη να λογοκρίνω, αλλά γιατί προσβάλλει άλλα μέλη, κάτι το οποίο το εξέφρασαν στο φόρουμ.

    Μπορεί όπως λές εσύ να έκανα γραμματικό λάθος, αλλά σίγουρα μπορώ να διαχωρίσω το ανήθικο λεξιλόγιο (στο οποίο εντάσσεται η λέξη μα__κας απ' ότι γνωρίζω) στο λόγο. Και ναι, η λέξη χρησιμοποιείται παντού, και ναι κι εγώ η ίδια τη γράφω στο μπλογκ μου και αυτή και άλλα 'στολίδια', αλλά στο φόρουμ δεν μου αρέσει να τη βλέπω όταν ξέρουμε ότι υπάρχει άλλος τρόπος να εκφράσουμε την άποψή μας. Δεν νομίζω ότι η δημοτικότητά της την καθιστά ευρείας χρήσης οπουδήποτε και σε οποιονδήποτε.

    Δεν θα κάτσω να πάρω σβάρνα το φόρουμ, γιατί πολύ απλά δεν είμαι μιγιάγγιχτη. Μπήκα εδώ γιατί διάβασα το ποστ της PashalinaMakia σε άλλο θέμα. Το είδα και έκανα τις συστάσεις μου.  Έχει γίνει λίγο της μόδας τελευταία η άποψη ότι άλλη δουλειά δεν έχουν οι συντονιστές και τρέφουν εμπάθειες. Η όλη διαδικασία των συστάσεων αποβλέπει στην υγεία του φόρουμ σύμφωνα με τους κανονισμούς του. Είναι τόσο κακό που γίνεται μια προσπάθεια για να υπάρχει μια ποιότητα κι ένα επίπεδο στο φόρουμ του ΜΗ;

    Στα πλαίσια αυτής της προσπάθειας λοιπόν, αν θες ας συνεχίσουμε την κουβέντα για τη λογοκρισία και τις λέξεις μεταξύ μας μέσω ΠΜ, καθώς αν συνεχιστεί θα είμαστε και οι δύο εκτός θέματος.

    ΥΓ: Είναι γεγονός πως η γραμματική μου έχει χαλάσει... παιδί της τεχνολογικής βλέπεις, έχω μάθει να βασίζομαι στον ορθογραφικό έλεγχο των προγραμμάτων :) . Ουδείς αλάνθαστος.


    rompa
    22.06.2008, 19:39

    H προδοσία . Επίσης το να νιώθεις πληθώρα συναισθημάτων για κάποιον και εκείνος στην κοσμάρα του ... ούτε τα μισά . Το να σε ξεχνούν ξαφνικά ..... Και πολλά πολλά ακόμα ...


    Stroumfita456
    22.06.2008, 20:17

    Παράθεση:

    Το μέλος rompa στις 22-06-2008 στις 19:39 έγραψε...

    ....... Επίσης το να νιώθεις πληθώρα συναισθημάτων για κάποιον και εκείνος στην κοσμάρα του ...

    {#emotions_dlg.crying}{#emotions_dlg.crying}


    GAGA
    22.06.2008, 20:38

    Η απόρριψη...Ειδικά το "Σε βλέπω σαν φίλο"...Ακόμα περισσότερο αν καταλαβαίνεις οτι το εννοεί και δεν το λεει για να σε ξεφορτωθεί!{#emotions_dlg.whistling}


    KIT_KAT
    22.06.2008, 21:08

    Παράθεση:

    Το μέλος rompa στις 22-06-2008 στις 19:39 έγραψε...

    H προδοσία . Επίσης το να νιώθεις πληθώρα συναισθημάτων για κάποιον και εκείνος στην κοσμάρα του ... ούτε τα μισά . Το να σε ξεχνούν ξαφνικά ..... Και πολλά πολλά ακόμα ...



     

    H προδοσία = η μοναξιά της προσπάθειας...

    Επίσης το να νιώθεις πληθώρα συναισθημάτων για κάποιον και εκείνος στην κοσμάρα του ... ούτε τα μισά = η μοναξιά των συναισθημάτων...

    Το να σε ξεχνούν ξαφνικά ..... = η μοναξιά, η μοναξιά, η μοναξιά.

    Από παλιά πίστευα πως ό,τι πονάει συνοψίζεται σε αυτή τη λέξη...


    catherine91
    22.06.2008, 22:16

    ο χωρισμός.... (που λέει και ο Μακρόπουλος)!!!


    freddieKrueger
    22.06.2008, 23:32

    Παράθεση:

    Το μέλος GAGA στις 22-06-2008 στις 20:38 έγραψε...

    Η απόρριψη...Ειδικά το "Σε βλέπω σαν φίλο"...Ακόμα περισσότερο αν καταλαβαίνεις οτι το εννοεί και δεν το λεει για να σε ξεφορτωθεί!{#emotions_dlg.whistling}



    Φιλε/φιλη μου,οντως η ερωτικη απορριψη ποναει και ειναι απο τα πιο νορμαλ παργματα..Το αφυσικο θα ταν να μην ποναει...

    Εμενα ξερεις τι αλλο με ποναει παντως μια και το θιξαμε?Ο εξευτελισμος της λεξης 'φιλος'...που ερχεται σε δευτερη θεση αν συγκριθει με τη λεξη εραστης/ερωμενη...

    Ανεκαθεν αυτη η φραση χρησιμοποιοταν για να ριξουμε ευγενικα 'χυλοπιτα'...Αυτη η φραση που περιεχει μια λεξη ΜΕΓΙΣΤΗΣ ΙΕΡΟΤΗΤΑΣ....ΤΙ ΕΙΡΩΝΙΑ....Ο τιτλος του φιλου ειναι τοσο πιο ψηλα απο αυτον του σεξουαλικου συντροφου!!Στη φιλια κυριαρχει η ανιδιοτελεια,δινεις και δεν περιμενεις ανταλλαγμα...Ο φιλος ειναι αυτος που θα ακουσει τον πονο σου και θα τον απαλυνει μεσα απο τη συζητηση,το χιουμορ,τη συντροφια του και μονο...Στο φιλο μπορεις να μιλησεις για τα παντα...Φιλος=Προσωπο ιερο...

    Τωρα πως μπορει κατι τοσο 'πνευματικο' και 'ανωτερο' οσο η φιλα να εξισωθει η και να ξεπεραστει απο κατι τοσο 'σαρκικο','κατωτερο'(με την εννοια οτι υπακουει σε κατωτερα ενστικτα)'ιδιοτελες' οπως ειναι η 'σεξουαλικη συντροφια'ειναι πραγματικα αξιον αποριας...

    Θυμαμαι που οταν ημουν πιτσιρικας 17 η 18 ετων επεσα στο σφαλμα να διαλεξω την επιλογη 'φιλια' στο διλλημα-χυλοπιτα μιας συμμαθητριας μου....Και μπορω να πω οτι καναμε καλη παρεα...εγω ελπιζοντας κρυφα να αλλαξει γνωμη για το ατομο μου και να εκτιμησει το χαρακτηρα μου,κι εκεινη να επιβεβαιωνει τον εγωισμο και την ανασφαλεια της οταν αυτη κλονιζοταν απο τον εκαστοτε 'καθικοβιο' και 'απιστευτα ρηχο' γκομενο της...οπως εκεινη τον χαρακτηριζε!!Καποια στιγμη λοιπον για να μην τα πολυλογω(χε χε)ΕΠΑΨΕ αυτη η κοπελα να με συγκινει ερωτικα...και τοτε ως εκ θαυματος αρχισα να βλεπω ποσο αταιριαχτοι ημασταν σα φιλοι...Ενω αρχικα γουσταρα και μονο που ημουν μαζι της,ενω ειχα δεχθει αυτη τη 'φιλια' και ειχα μαλιστα πεισει και τον εαυτο μου οτι υπαρχει καποιες φορες...ξαφνικα ΕΙΔΑ ΚΑΘΑΡΑ οτι εκανα παρεα με ενα ανθρωπο που δεν ταιριαζα ΟΥΤΕ ΛΙΓΟ...Που ακομη κι ενας απλος καφες μαζι του ηταν για μενα μια ακρως ΒΑΡΕΤΗ και ΑΝΟΥΣΙΑ διαδικασια...Και της το ειπα, αγαπητοι μου φιλοι:'Ειχες καποτε ολα τα φοντα να εισαι ερωμενη μου,αλλα ποτε τα φοντα για να εισαι φιλη μου...Αλλα επρεπε να σε δω πραγματικα σα φιλη για να το καταλαβω...'Τι μου θυμισατε,τι μου θυμισατε.... 


    -----------------
    LIFE IS A MISERY ONLY FOR MISERABLE

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : freddieKrueger στις 22-06-2008 23:38 ]


    KIT_KAT
    23.06.2008, 00:23

    Εσύ αποκλείεις τη φιλία παράλληλα με τον έρωτα;

    Ποιος διάλογος σου φαίνεται πιο συνήθης:

    -Θέλεις να περάσουμε μια νύχτα μαζί;-Μπα, σε βλέπω σα φίλο...

    -Είμαστε φίλοι, λες να δοκιμάζαμε να γίνουμε και εραστές;-Μακάρι, αλλά σε βλέπω μόνο σα φίλο.

    Αν προϋποτίθεται η φιλία, σε τι σου φαίνεται άκυρη η έκφραση;

    Δεν αντιλέγω στην ύψιστη σημασία της φιλίας, αλλά στην απαξίωση του έρωτα και στον εκφυλισμό του σε μία πράξη. Τότε ναι, είναι κακή η σύγκριση, αλλά μόνο τότε.


    GAGA
    23.06.2008, 10:58

    Μπράβο ρε freddiekrueger!Έγραψες! Μες στο μυαλό μου είσαι!

    Κατά αρχάς είμαι «φίλος»!!!Για αυτό με «βλέπει και σαν φίλο»!Αλλίως θα μου έλεγε «σε βλέπω σαν φίλη».Ευτυχώς δεν έχουμε φτάσει εκεί!

     

    Ακριβώς για αυτά που λες λέω ότι πονάει πιο πολύ όταν καταλαβαίνεις ότι το εννοεί και δεν χρησιμοποιεί για μια ακόμα φορά το κλισέ για να ρίξει «ευγενικά» (sic) Χ.

    Τι να κάνουμε…c est. la vie.

    Το θέμα είναι να μην πέσεις σε αυτή τη παγίδα που λες ότι έπεσες εσύ (έχω πέσει κι εγώ ακριβώς στην ιδία!).Σαν αξιοπρεπείς και μάγκες άνθρωποι πρέπει να τηρήσουμε μια αξιοπρεπή και μάγκικη στάση! Δηλαδή από τη μια ούτε να μην μιλάμε στον άλλο/η να του τη «μπαίνουμε» συνεχώς, να θέλουμε να τον «διώξουμε» από τη ζωή μας κλπ κλπ αλλά από την άλλη ούτε και να γίνουμε βδέλλες παίζοντας έτσι ένα σαχλό ρόλο επιβεβαιώνοντας τις ανασφάλειες του αλλού/ης και εξευτελίζοντας τον εαυτό μας.

    Οι περισσότεροι κάνουν ένα από τα δυο. Ενα από τα δυο ακρα. Η μαγκιά είναι να κρατήσεις τις ισορροπίες.

     

    Κατά τα αλλα συμφωνώ με τον/την KIT KAT …Έρωτας δεν είναι (ΜΟΝΟ) μια σεξουαλική πράξη…


    vasiliki33
    23.06.2008, 13:11

    Πονάει όταν δεν είσαι ΄υπολογίσιμο μέγεθος γι αυτόν΄

    Πονάει όταν δεν είσαι προτεραιότητα του

    Πονάει και δεν περνάει με  Depon!


    KIT_KAT
    23.06.2008, 15:11

    Παράθεση:

    Το μέλος GAGA στις 23-06-2008 στις 10:58 έγραψε...

    Κατά τα αλλα συμφωνώ με τον/την KIT KAT …

    Πάω στο περίπτερο να πάρω έναν σοκολάτα; {#emotions_dlg.wacko}


    freddieKrueger
    23.06.2008, 15:19

    Παράθεση:

    Το μέλος KIT_KAT στις 23-06-2008 στις 00:23 έγραψε...

    Εσύ αποκλείεις τη φιλία παράλληλα με τον έρωτα;

    Ποιος διάλογος σου φαίνεται πιο συνήθης:

    -Θέλεις να περάσουμε μια νύχτα μαζί;-Μπα, σε βλέπω σα φίλο...

    -Είμαστε φίλοι, λες να δοκιμάζαμε να γίνουμε και εραστές;-Μακάρι, αλλά σε βλέπω μόνο σα φίλο.

    Αν προϋποτίθεται η φιλία, σε τι σου φαίνεται άκυρη η έκφραση;

    Δεν αντιλέγω στην ύψιστη σημασία της φιλίας, αλλά στην απαξίωση του έρωτα και στον εκφυλισμό του σε μία πράξη. Τότε ναι, είναι κακή η σύγκριση, αλλά μόνο τότε.



    Καλα....βρηκες ανθρωπο για να ρωτησεις τωρα...Τις πιο πολλες φορες καταλαβαινω απο την αρχη αν μια κοπελα που θα συναντησω καπου μου αρεσει...ευθυς εξαρχης λοιπον την κατατασσω στην κατηγορια 'υποψηφια ερωμενη'...Θα την προσεγγισω ευγενικα και θα προσπαθησω να  γινω ενα οικειο γι αυτην προσωπο σπαζοντας τον παγο...Θα βγουμε μια και δυο η και τρεις φορες αν χρειαστει για καφε...Θα της δειξω οτι μου αρεσει η θα της το πω κιολας...Αν ανταποκριθει,τοτε θα γινουμε εραστες(αυτονοητο)...Αν αυτο κρατησει κι εχω δει οτι η κοπελα αξιζει και σαν ατομο(φυσικα τα ιδια ισχυουν ΚΑΙ για την κοπελια προς εμενα)ΤΟΤΕ γιατι οχι?Μπορει καλλιστα να δημιουργηθει και φιλια μεταξυ μας...Διοτι τοτε ειναι που θα δεχτουμε αμφοτεροι να μοιραστουμε πραγματα περα απο αυτο που αρχικα μας ενωσε...μια απλη ερωτικη ελξη δηλ...

    Αν η κοπελα με τον χ ψ ω τροπο μου ξεκαθαρισει οτι δεν νοιωθει ερωτικη ελξη,το πραγμα απλα θα τελειωσει εκει...Το διαστημα γνωριμιας μας θα ειναι πολυ μικρο για να μπορεσω να εντοπισω αρετες ΤΕΤΟΙΟΥ ΜΕΓΕΘΟΥΣ που να με κανουν να την επιλεξω σαν φιλη παραβλεποντας το ερωτικο στοιχειο που νοιωθω για εκεινη αλλα και το βαρος της ερωτικης απορριψης...

    Για αυτο που εχω τονισει με μαυρα γραμματα:Συμβαινει μονο στην περιπτωση που τυχαινει να εισαι φιλος καιρο με μια κοπελα και ολο εκεινο το διαστημα ΔΕΝ εχεις νοιωσει κατι ερωτικο για εκεινη...Για τον α η β λογο στην πορεια την ερωτευεσαι...ΑΛΛΑ κατι τετοιο δε μου εχει τυχει ποτε...Απο την αρχη ξερω αν μια κοπελα μου αρεσει η οχι...

    Να τονισω οτι καλο ειναι να τα εχουμε ολα αυτα ξεκαθαρισμενα μεσα μας...Γιατι αν δεν ξεκαθαριστουν απο την αρχη,τοτε μπαινεις στο μαρτυριο να ακροβατεις μεταξυ 'φιλιας' και κατι αλλου που λεγεται 'μονοδρομος ερωτας'...

    Τελος για να μην παρεξηγηθω να πω οτι δεν απαξιωνω τον ερωτα σε μια απλη πραξη...Απλα καλο ειναι να μην μπλεκουμε τον ερωτα με τη φιλια...Ο ερωτας σαν εννοια δυνητικα εμπεριεχει  και τη φιλια,η φιλια ομως δεν περιεχει τον ερωτα...Με απλα λογια:Αν περα απο αυτη την 'σαρκικη επαφη' και την ικανοποιηση των κατωτερων ενστικτων μας,αναπτυχθει και αλληλοσεβασμος,αλληλοεκτιμηση,κοκ τοτε γιατι να μην ειμαστε και φιλοι?{#emotions_dlg.beer}


    StavmanR
    23.06.2008, 15:40

    Πόνος είναι μία συγκεκριμένη ανθρώπινη (και οχι μόνο) λειτουργία που αντιστοιχεί στην αντανακλαστική λειτουργία του νευρικού μας συστήματος σε περιβαλλοντικές επιβλαβείς για τον οργανισμό καταστάσεις. Ο πόνος είναι απαραίτητος για την επιβίωση και την εξέλιξη του ανθρώπου.

    Εντούτοις, ο πόνος όταν δεν συνοδεύεται από συνειρμικές καταστάσεις της κοινής λογικής ευθύνεται εν πολλοίς για τη σύγχρονη ψυχοπαθολογία.

    Ο πόνος ως ψυχολογική λειτουργία "με πονάει ο χωρισμός κλπ" είναι μεταφορική κατάσταση, η οποία αντιστοιχεί στην άνθρωπινη "αίσθηση"  που προσομοιάζει σε εκείνη του φυσικού "νευρικού" πόνου.

    Έτσι συνήθως πονά περισσότερο ψυχολογικά-συναισθηματικά ο άνθρωπος που έχει την τάση του υλισμού και του ηδονισμού (ρηχός συναισθηματικά), καθώς δεν έχει εμπλέξει στα λογικά του πλαίσια την συναισθηματική έννοια/λειτουργία του όρου. Εκείνοι οι οποίοι διαφημίζουν το με πόσες πήγαν το προηγούμενο βράδυ, είναι οι ίδιοι που θα "τα σπάσουν" όταν ο/η σύντροφός τους πράξει το ίδιο, μην κατανοώντας ότι ο συναισθηματικός πόνος που τους προκαλείται έπρεπε να προϋπάρχει στο πλαίσιο της λογικής τους, σύμφωνα με τη λειτουργία που οι ίδιοι επέλεξαν.

    Αντίστοιχα, άνθρωποι που έχουν αναλωθεί στην συναισθηματική ανάπτυξη και δεν έχουν πχ. τραυματιστεί ποτέ ως προς τη φυσική/σωματική έννοια, αλλά απλώς φαντασιώνονται το πώς είναι πχ. να σπάει κανείς ένα πόδι, υπάρχει περίπτωση να πεθάνουν από το σοκ του πόνου όταν το πάθουν.

    Χαρακτηριστικό παράδειγμα αποτελούν έρευνες στην αστυνομία που καταδεικνύουν ότι η κύρια αιτία θνησιμότητας αστυνομικών που έχουν τραυματιστεί σε μη φυσιολογικά επικίνδυνες περιοχές (όπως το πόδι, το χέρι κλπ), είναι το σοκ του πόνου, το οποίο σχετίζουν με τις ταινίες και εικόνες στις οποίες όποιος πυροβολείται πέφτει απευθείας νεκρός.

    Κλείνω το "φιλοσοφικό παραλήρημα" με ταυτόχρονη επιστροφή στο σλογκανιστικό μέρος του θέματος:

    "Πονώ θα πει ότι είμαι ακόμα ζωντανός..." (με πολλές προεκτάσεις...)


    pastella
    24.06.2008, 01:00

    Χωρίς να είμαι από αυτούς που θέλουν να αμφισβητήσουν τις επιστημονικές έρευνες Σταύρο (το αντίθετο μάλιστα), νομίζω ότι αν βγάλουμε από την ζωή μας την έννοια πόνος (δεν αναφέρομαι στο συναισθηματικό), παύουμε να είμαστε άνθρωποι, αλλά γινόμαστε ανθρωποειδή βασισμένα πάντα στη λογική.

    Ο πόνος μπορεί να προέλθει από πολλές πηγές. Νομίζω όμως ότι αυτό που πονάει περισσότερο είναι η μοναξιά τελικά. Κι όχι γιατί μπορεί να μην είσαι δυνατός να αντεπεξέλθεις σε δύσκολες καταστάσεις (ότι δεν σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό), αλλά γιατί όσο δυνατός κι αν είσαι, όσο κι αν έχεις υπάρξει η φωνή της λογικής για όλους γύρω σου, μπορεί να έρθει κάποια στιγμή που να μην έχεις κανέναν να "μοιραστείς" αυτά που σε βασανίζουν.

    Και ακόμη χειρότερα, όταν έχεις καιρό να νιώσεις και νιώθεις κενός μέσα σου. Εκεί έχω φτάσει κάποια στιγμή και είναι ο χειρότερος πόνος. Να αναρωτιέσαι κατά πόσο είσαι άνθρωπος. Και κατ' επέκταση αν ζεις τελικά.

    Όπως λέει και το τραγούδι άλλωστε:

    "I hurt myself today
    To see if I still feel"

    Και βέβαια, η κόψη των συναισθημάτων μέσα μας:

    Παράθεση:

    H προδοσία = η μοναξιά της προσπάθειας...

    Επίσης το να νιώθεις πληθώρα συναισθημάτων για κάποιον και εκείνος στην κοσμάρα του ... ούτε τα μισά = η μοναξιά των συναισθημάτων...

    Το να σε ξεχνούν ξαφνικά ..... = η μοναξιά, η μοναξιά, η μοναξιά.

    Από παλιά πίστευα πως ό,τι πονάει συνοψίζεται σε αυτή τη λέξη...

    Δεν θα μπορούσα να το γράψω καλύτερα.


    Disasterpiece
    24.06.2008, 16:46

    Παράθεση:

    Το μέλος freddieKrueger στις 20-06-2008 στις 02:25 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Disasterpiece στις 16-06-2008 στις 22:39 έγραψε...

    -Ανεξαρτητως φυλου,αυτο που ποναει περισσοτερο απ'ολα ειναι η αναισθησια στο πονο.{#emotions_dlg.smartass}

    -Αυτο που ποναει περισσοτερο τη γυναικα ειναι το πρωκτικο και θελει καλο λιπαντικο.Τα ψυχολογικα της τα εχει αναλαβει ο Φρουντ(ο οποιος ζει ακομα,απλα λογω φορτου εργασιας σκηνοθετησε το θανατο του{#emotions_dlg.eek}).

    -Αυτο που ποναει περισσοτερο τον αντρα (ψυχολογικα και σωματικα) ειναι που θελει να κουτουπωσει ολες τις γυναικες και καταληγει να κουτουπωνει την ιδια ξανα και ξανα και ξαναααααααααα{#emotions_dlg.scared}{#emotions_dlg.scared}{#emotions_dlg.scared}

     

     

    {#emotions_dlg.tt2}

     

     


    -----------------
    http://el-karl.blogspot.com

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Disasterpiece στις 16-06-2008 22:41 ]



    Φιλε μου συγχαρητηρια καταρχην γιατι με εκανες και γελασα!Επιτελους και λιγο χιουμορ!Αλλα και αληθειες...Διαβαζοντας αυτο το τοπικ ΞΕΝΕΡΩΣΑ ΚΑΙ ΒΑΡΕΘΗΚΑ να διαβαζω συνηθισμενες ιστοριες,κατεβατα κουτσομπολιων που θα ταιριαζαν στα μεσημεριανα σοου τυπου Λαμπιρη κοκ...Εκτο αυτου παντα η γνωστη ταση ανωριμοτητας σε ολα:Μου φταινε ολοι και ολα εκτος απο τον εαυτο μου...Διαγραφω προσωπα,κραταω κακιες και αλλα τετοια μικροπρεπη...Οταν γινεται μια μαλακια φταινε κια οι δυο..ΝΟΜΟΣ...

    Για αυτα που γραφεις φιλε:ΟΝΤΩΣ αυτο που ποναει πιο πολυ ανεξαρτητως φυλου ειναι η αναισθησια στον πονο(ποναει ο αναισθητος τον ευαισθητο)...Απλα respect εδω!!!

    Για το πρωκτικο στη γυναικα ναι ποναει αν δεν ειναι 'δουλεμμενη' πισω πορτα χαχαχαχαχαχα...Για τα ψυχολογικα τους που λες-αυτο ειναι ψιλομαλακιουλα και κομματακι υποτιμητικο για τις γυναικες το μονο ψεγαδι σου χαχαχα-

    Οσο για αυτο που ποναει τον ανδρα πιο πολυ σου ασχετα με το τι μαλακια θα ακουσεις απο τον καθενα ΚΑΝΕΙΣ δε γουσταρει να κουτουπωνει την ιδια γκομενα συνεχεια και συνεχεια...Οποτε respect κι εδω!!!

    Αμαν ρε παιδια την πεσατε αμεσω ς σε καποιο ατομο που εκανε χιουμορ και επιασε και το θεμα σεξ!!Δε περιμενα τετοιο πουριτανισμο!!!Ειδικα στην εποχη μας!!


    -----------------
    LIFE IS A MISERY ONLY FOR MISERABLE

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : freddieKrueger στις 24-06-2008 04:40 ]



     

    Επιτελους ενας λογικος ανθρωπος!{#emotions_dlg.happycrazy}

    Τουλαχιστον ενα ατομο βρηκε ευστοχη την πρωτη προταση μου "Ανεξαρτητως φυλου,αυτο που ποναει περισσοτερο απ'ολα ειναι η αναισθησια στο πονο".Τα υπολοιπα ειναι αστειευτικα,  εντασσονται στην αντρικη χαβαλεδο-σοφια της ζωης και αποτελουν για εμας τους αντρες μια χιουμοριστικη προσεγγιση στη πραγματικοτητα,ειτε αρεσει ειτε δεν αρεσει σε καποιες.

    Αφηστε δε που ανταποκρινονται πληρως στη πραγματικοτητα και δεν αμφισβητουνται χιχιχι!{#emotions_dlg.beer}


    WC
    24.06.2008, 17:34

    ponaei to kefali mou apo tis malakies pou akouw kathimerina se aythn thn koinwnia!{#emotions_dlg.wacko}


    -----------------
    W.C

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : WC στις 24-06-2008 17:35 ]