ελληνική μουσική
    587 online   ·  210.848 μέλη

    Πως μας «Βλέπει ο Θεός»

    ins2anity
    07.08.2008, 01:55

    Παράθεση:

    Το μέλος okanenas στις 06-08-2008 στις 17:46 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος ins2anity στις 06-08-2008 στις 11:14 έγραψε...

    koitaxe na deis.1on tn frasi tin esvisa gt ontws itan lathos mou.

    Καλά που την έσβησες της φράση? μας κοροϊδεύεις εγώ εκεί την βλέπω.

    Παράθεση:

    2on epitelous kapoios as katalavei oti dn evrisa ton theo kanenos.

    Αφού δεν έβρισες γιατί σου έκαναν παρατήρηση γιατί ειπείς συγνώμη?
    και έχουμε μάτια και βλέπουμε τι έγραψες.

    Παράθεση:

    oso gia ta vraveia pou les katalavainw oti opoios den exei epixirimata exei apisteyti eirwnia. an xeresai pou eisai 33 xrwnwn kai xrisimopoieis tn eirwneia gia na logikepseis enan 17xrono ti na pw

    Μα δεν έχει καταλάβει άνθρωπε μου ότι δεν ήρθα σε αντιπαράθεση μαζί σου
    για τις απόψεις σου περί Θεού και ούτε θέλω να σε λογικέψω όπως είπες και
    όπως είδες αν το είδες σε αυτό το συγκεκριμένο τόπικ δεν συμμετείχα στην
    συζήτηση απλώς την παρακολουθούσα και είδα αυτό που έγραψες και αντέδρασα
    μόνο για την συγκεκριμένη φράση χωρίς να πω τίποτα για τα αλλά που έγραψες
    και σε ειρωνεύτηκα γιατί ενώ δεν έχουμε κουβεντιάσει μαζί κανένα θέμα έβγαλες
    διάφορα συμπεράσματα για ιδέες και για κεφάλια και αλλά τέτοια σουρεαλιστικά.

     

    Παράθεση:

    p.s. krata tn sygnwmi sou gia tous filous sou.

     

    από αυτό που λες φαίνεται η παιδεία σου

    Παράθεση:

    mono ton logo sou thelw me epixeirimata

    όπως έγραψα και παραπάνω αντέδρασα μόνο για την συγκεκριμένη φράση οπότε
    το μοναδικό επιχείρημα μου είναι, ότι δεν πρέπει να βρίζουμε με τέτοιων τρόπο τον
    Θεό κανενός, τόσο δύσκολο είναι να το καταλάβεις.

     

     

     



    koita stin selida 2 k des kalytera.......to an mas blepei i oxi dn nomizw na se thigei. to parakatw itan proklitiko.re palikari m afou dn mporeis na katalabeis ti to paleyeis??????den evrisa ton theo kanenos exei diafora apo to dn evrisa. gia na mn pisteyw se theo pws ginete na vrizw kati p dn yparxei. ennoow tin tropi pou pernoun oi zwes merikwn....tin tyxi tous oxi ton theo toys. asto dn vrizw ton theo kanenos an vrisw gia paradeigmna ton neilo tha se peiraxei?palia se ayton pisteyan...elpizw twra na katalabes.k episeis eipa oti dn katalabaineis xenes pros esena idees. ayto einai to megalytero elatwma p mporei na exei kanenas.sygnwmi=syn+gnwmi.dil allazw gnwmi. anathewrw kapoia pragmata. dn allaxes apo tin syzitisi masgi'ayto i sygnwmi sou den tha exei noima. den exei allaxei i apopsi sou gia mena oute gia ayto pou egrapsa. gi'ayto krata tis sygnwmes sou gia ekei pou prepei, ekei pou einai alithines k ase me emena na exw enan filo ligotero(;I).dyskolo einai na katalabeis oti pisteyoume se diaforetika pragmata. egw pisteyw pws den yparxei theos k efoson den yparxei kati panw apo ola exw theopoiisei kata kapoion tropo tin tyxi, tis sygiries.an se peirazei pou vrizw tn tyxi m ti na s pw. an thes na xanasteileis steile pm. dn mas ftain oi alloi se tpt


    jorge
    07.08.2008, 09:16

    Σταματήστε παρακαλώ τις προσωπικές κόντρες.

    Το θέμα μας είναι άλλο. Αφήστε τον κόσμο να κάνει διάλογο για το συγκεκριμένο θέμα.


    JaNick
    07.08.2008, 10:49

    Δεν το κλείνεις καλύτερα ρε jorge... Δεν έχει νόημα πλέον αυτη η συζήτηση... Πάντα σε κόντρα θα καταλήγει... {#emotions_dlg.thumbdown}


    okanenas
    07.08.2008, 11:29

    Ναι jorge εντάξει έχει δίκιο (έτσι και αλλιώς δεν θα το συνέχιζα άλλο γιατί άμα ο άλλος δεν καταλαβαίνει τι λες είναι περιττή η κουβέντα)

    αλλά αυτό βρήκες να πεις μόνο???


    fotis70
    07.08.2008, 11:53

    Παράθεση:

    Το μέλος fotis70 στις 06-08-2008 στις 20:30 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Sufi στις 06-08-2008 στις 17:42 έγραψε...

    loipon o kathenas exei tis apopseis gia emena o 8eos einai:

     

     

    1. kati sto opoio mporoun na sturixtoun oi anthropoi etsi oste na min riksoun tin eu8ini twn praksewn tous ston idio tous ton eauto...

     

    2. to allo8i twn papadwn gia na pairnoun lefta...

     

    3. kati sto opoio den mporw na pistepso gt apla exei katantisei paramithi..

     

     

    kai telos panton an mas vlepei o 8eos gt kathetai kai ta ksinei xwris na valei kai ena xeraki mpas kai sothei kanenas??????????????

     

     

    poso anesthitos mporei na einai an uparxei????{#emotions_dlg.happycrazy}



    Εύχομαι όταν μεγαλώσεις, όλα στην ζωή σου να κυλάνε πάντα καλά να έχεις πάντα επιτυχίες, αλλά και να μάθεις να σκέφτεσαι πρώτα πριν μιλήσεις.

     Υπάρχουν εκατομμύρια άνθρωποι σε όλο τον κόσμο, όλων των επιπέδων (οικονομικό, μορφωτικό, επαγγελματικό και άλλα) που πιστεύουν! Όλοι αυτοί είναι ηλίθιοι και εσύ σωστή;

    Το να μην πιστεύει κάποιος είναι δικαίωμά του και κανένας δεν τον χαρακτηρίζει ούτε χαζό ούτε ηλίθιο! Είναι η άποψή του και είναι σεβαστή! Εννοείται ότι έχει και μια πιο σοβαρή επιχειρηματολογία  από την δική σου και την εκφράζει όπως κάποιοι φίλοι σε αυτήν την συζήτηση!

    Εκεί γίνεται και ο διάλογος και βγάζει ο κάθε ένας τα συμπεράσματά του! όμως χωρίς να υποτιμάμε την νοημοσύνη του άλλου! Είναι θέμα άποψης και πιστεύω!

    Τώρα υπάρχουν και αυτοί που διαλέγουν τον δρόμο της πρόκλησης και της προσβολής του «πιστεύω» του άλλου, τι να κάνουμε! Να το αλλάξουμε αυτό δεν γίνεται. Όταν αδυνατείς να επικοινωνήσεις με τους άλλους είναι μεγάλη δυστυχία!

    Φωνάζεις, βρίζεις, και χτυπάς πάνω στα κάγκελα της φυλακής που ό ίδιος έκλεισες τον εαυτό σου γιατί είναι αδύνατον να αγγίξεις ή να ακουστείς καν, από αυτό που έχεις απέναντί σου!

     

    Καλή τύχη!          

     



    ?????????????????????????????????????????????????????????????????????


    noizreduction
    07.08.2008, 12:29

    Αν γραφαμε τουλαχιστον ολοι ελληνικα.... Innocent


    mnk
    07.08.2008, 23:26

    Πω-πω-πω!!!
    Σαν να μην έλειψα ούτε μια μέρα.
    Μόνο ο άσχετος  λείπει να  συμπληρωθεί  το καρέ,  αν κι απ' ο,τι βλέπω  αναπληρώνεται  επαξίως  από  άλλα  εκλεκτά  μέλη.

    (Μα καλά, υπάρχει ειδική σχολή που φοιτούν; τόση ταυτότης "επιχειρημάτων" πια; ) {#emotions_dlg.confused1}


    ins2anity
    09.08.2008, 18:44

    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 07-08-2008 στις 23:26 έγραψε...


    Μα καλά, υπάρχει ειδική σχολή που φοιτούν; τόση ταυτότης "επιχειρημάτων" πια;



    τουλαχιστον υπαρχουν επιχειρηματα...αν θες να ξερεις για μενα η καλυτερη αποδειξη σε ιδεολογικα ζητηματα ειναι η πληρης ταυτηση επιχειρηματων(εκτος αν αυτα ειναι ''μασημενα''). δεν εχω ακουσει απο εσας ενα επιχειρημα. το μονο που λετε για να αποδειξετε την υπαρξη του ειναι το''προϋπηρχε''.ωραιο επιχειρημα...οσο για εσας ξερουμε καλα οτι υπαρχει σχολη που φοιτητε. ειναι η σχολη που επιβαλει στους ''πιστους'' να προσευχοντε σε κατι στο οποιο δεν αφοσιωνοντε και δεν ακολουθουν πληρως, η σχολη σας ειναι η εκκλησια, τα στερεοτυπα(πιστος=εναρετος/αθεος=αποβρασμα) ακομα και το σχολειο......αλλα μερικοι δεν εχουν συνηθησει τα ξενα προς αυτους και δεχοντε μονο τα προσφιλες εις τις μαζες


    noizreduction
    09.08.2008, 19:54

    Insanity, τετοιο μενος πρωτη φορα βλεπω...Αναγαγεις σε σχολη την...Εκκλησια, κατηγορεις ολους τους πιστους για στερεοτυπισμο και ρατσισμο, ενω απο μονη σου δημιουργεις στερεοτυπα για το πως ειναι ενας πιστος ( αλιμονο, που τα εμαθες και τα λες ετσι? {#emotions_dlg.confused1} ) και τι ειναι η Εκκλησια..

     

    Ηρεμησε λιγο..Πραγματικα εχει πολυ βαθυτερες εννοιες ολη η συζητηση και εαν "αρπαζεσαι" με το παραμικρο κατηγορωντας ανελεητα ανθρωπους και καταστασεις, χανεις το δικιο σου ( ειτε υπαρχει, ειτε οχι ).

     

     

    Τουλαχιστον εγραψες στα ελληνικα..Ειναι μια αρχη και αυτο! {#emotions_dlg.thumbup}


    JaNick
    09.08.2008, 20:03

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 09-08-2008 στις 19:54 έγραψε...

    Αναγαγεις σε σχολη την...Εκκλησια

    Εγώ την ανάγω σε δημόσια υπηρεσία πάντως... {#emotions_dlg.whistling}


    noizreduction
    09.08.2008, 20:06

    Βεβαιως..μονο που ειμαι σιγουρος πως η μονη υπηρεσια που εχετε επισκεφτει μεχρι στιγμης ειναι το σχολειο που περασατε φιλε Janick. Δεν θα ηθελες να επισκεφτεις μια εφορια, μια νομαρχια ή ενα γραφειο πολεοδομιας.. Smile

    Μεχρι τοτε, καλο ειναι να δεκτουμε καποιοι πως η Εκκλησια δεν ειναι ουτε..σχολη..ουτε δημοσια υπηρεσια..

    Κι απορω γιατι καθομαι και μιλαω σοβαρα με ανθρωπους που εχουν δημιουργησει τοσα στερεοτυπα γυρω τους... {#emotions_dlg.thumbdown} Καλη συνεχεια στη συζητηση...


    JaNick
    09.08.2008, 22:06

    Οh έχω επισκευτεί και τέτοια μέρη my friend.... Εκτός απο μαθητής ήμουν και ξενοδοχοϋπάλληλος αυτα τα χρόνια... Την ίδια αγανάκτηση νοιώθω και στην εκκλησία... Και με την υποκρισία που βλέπω απο όλους του συντελεστές της ακόμη μεγαλύτερη...

    Μήπως το ότι η νεολαία στο μεγαλύτερο μέρος νοιώθει έτσι δεν είναι στερεότυπο, αλλα θέλει να πεί κάτι για την εκκλησία και τις μεθόδους της???

     


    noizreduction
    09.08.2008, 22:19

    Παράθεση:

    Το μέλος JaNick στις 09-08-2008 στις 22:06 έγραψε...

    Μήπως το ότι η νεολαία στο μεγαλύτερο μέρος νοιώθει έτσι δεν είναι στερεότυπο, αλλα θέλει να πεί κάτι για την εκκλησία και τις μεθόδους της???

     

    Ειμαι ανοιχτος σε οποιοδηποτε γκαλοπ Janick. Οχι εικασιες..Γιατι εαν ισχυε αυτο, τοτε ο κοσμος που πηγαινει στις εκκλησιες θα μειωνοταν, πραγμα που δε συμβαινει ( εκτος εαν πιστευετε πως οι γιαγιαδες ανασταινονται και ξαναπανε στην εκκλησια )

    Εκτος εαν αντιπροσωπευεις ολη τη νεολαια..Που δεν το νομιζω..


    JaNick
    10.08.2008, 10:53

    Τα στοιχεία λένε 40% λιγότερη προσέλευση πάντως... {#emotions_dlg.whistling}

    Πάντως όποτε μας πήγαιναν εκκλησία με το σχολείο 3 άτομα μπαίναν μέσα και οι υπόλοιποι ήταν για καφέ... Δε νομίζω να γινόταν παλαιότερα αυτό...


    okanenas
    10.08.2008, 11:52

    «Όποιος θέλει πίσω μου ελθείν» Innocent

    {#emotions_dlg.smartass}πάντως τα στατιστικά στην Εκκλησία δεν λένε τίποτα
    μέσα στην πορεία των αιώνων έχουν διαφοροποιηθεί πολλές φορές
    σήμερα ποιο λίγοι αύριο ποιο πόλοι Wink


    noizreduction
    10.08.2008, 15:38

    Παράθεση:

    Το μέλος JaNick στις 10-08-2008 στις 10:53 έγραψε...

    Τα στοιχεία λένε 40% λιγότερη προσέλευση πάντως... {#emotions_dlg.whistling}

    Πάντως όποτε μας πήγαιναν εκκλησία με το σχολείο 3 άτομα μπαίναν μέσα και οι υπόλοιποι ήταν για καφέ... Δε νομίζω να γινόταν παλαιότερα αυτό...



    Καποια επισημη ερευνα το λεει; Καποια επισημη ιστοσελιδα;

    Εαν ειναι απο εταιρια στατιστικων μελετων και δημοσκοπησεων, παντα υπαρχει αναρτημενη η μελετη αυτη. Αναμενω link, γιατι κι εγω μπορω να λεω νουμερα χωρις ελεγχο.

     

    Παντα γινοταν αυτη η "αποχωρηση" απο εκκλησιασμο του...σχολειου..Ομως εαν συγκρινεις τον εκκλησιασμο ενος πιστου, απο τον εκκλησιασμο ( υποχρεωτικο ) του σχολειου, τοτε μαλλον εχεις λαθος βαση κρισης για το τι ειναι Εκκλησια και ποσοι ανθρωποι συμμετεχουν σε αυτην.

     


    ins2anity
    10.08.2008, 17:19

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 09-08-2008 στις 19:54 έγραψε...

    Insanity, τετοιο μενος πρωτη φορα βλεπω...Αναγαγεις σε σχολη την...Εκκλησια, κατηγορεις ολους τους πιστους για στερεοτυπισμο και ρατσισμο, ενω απο μονη σου δημιουργεις στερεοτυπα για το πως ειναι ενας πιστος ( αλιμονο, που τα εμαθες και τα λες ετσι? {#emotions_dlg.confused1} ) και τι ειναι η Εκκλησια..

     

    Ηρεμησε λιγο..Πραγματικα εχει πολυ βαθυτερες εννοιες ολη η συζητηση και εαν "αρπαζεσαι" με το παραμικρο κατηγορωντας ανελεητα ανθρωπους και καταστασεις, χανεις το δικιο σου ( ειτε υπαρχει, ειτε οχι ).

     

     

    Τουλαχιστον εγραψες στα ελληνικα..Ειναι μια αρχη και αυτο! {#emotions_dlg.thumbup}



    σου λεω απλα πως ειναι οι περισοτεροι πιστοι... για παραδειγμα πες μου ποσοι νυστευουν την σαρακοστη.....θα ειναι ενας στους δεκα?παντως την τελευταια βδομαδα δεν μπωρω να πω μπορει να φτανουν και τους τρεις. οσο για την εκκλησια τι ειναι αν δεν ειναι σχολη. δεν σου διδασκει?? σου μαθαινει εναν τροπο ζωης, σου μαθαινει αξιες. οσο για το αν κατηγορω ολους τους πιστους θα διαφωνησω. πιστεψε με ξερω πως καποιος με διαφορετικες ιδεες δεν ειναι αρεστος. και ειναι παρα πολλοι αυτοι που σε κατακρινουν γιατι πιστευεις σε αλλα πραγματα. δεν ειμαι πολεμιος της διδασκαλιας του χριστου. ισα ισα εχω ασπαστει παρα πολλα πραγματα απο το κυρηγμα του.γι'αυτο σε καποια αντιδρω. και για να καταλαβεις τι εννοω με ενα παραδειγμα. ολη την σαρακωστη νηστευα οχι μονο απο ζωικα πρωιοντα αλλα και απο τα υποκαταστατα(π.χ. γαλα απο σογια κλπ) και απο γλυκα και απο καθε περριτη τροφη. προσεξε λιγο ποιος αρπαζετε απο μικροπραγματα στο παρελθον των συζητησεων μου. δεν αρπαζομαι εγω αλλα οι ''πιστοι''.

     

     

    ειδες κατι μαθαινω απο τις ''συζητησεις'' μας...........Wink


    noizreduction
    10.08.2008, 21:29

    Insanity, η Εκκλησια αυτη τη χρονικη περιοδο αποτελει ενα μερος συγκεντρωσης των πιστων. Επισης ειναι υπευθυνη για την τελεση των Μυστηριων και των λοιπων Λειτουργειων. Δυστυχως ( κι ευτυχως ) εχει απομακρυνθει απο το εκπαιδευτικο της ρολο, σε καιρους που ισως καλο ηταν να πρωτοστατει σε παραδειγματα ηθικης και ισοτητας της κοινωνιας μας ( πραγμα που οχι μονο δεν τελει, αλλα τα υποβιβαζει κιολας ).

    Πιστεψε με με τη σειρα σου, πως ο πραγματικος πιστος του Χριστιανισμου αποδεχεται καποιον με αντιθετες αποψεις αρκει να εχει την καταλληλη επιχειρηματολογια κι οχι απλες στερεοτυπικες εικονες που δημιουργηθηκαν στο μυαλο του απο εσφαλμενες μελετες ( ή και ανυπαρξια μελετων ). Κι εγω σαν Χριστιανος εχω βρεθει απεναντι απο πιστους που ειναι τοσο φανατισμενοι, που απαξιω να συνεχισω τη συζητηση μαζι τους..Ομως απο την αλλη εχω βρεθει με πολλους α-πιστους που με μια ελαφρα επιχειρηματολογια και περισσοτερη επιθετικοτητα δεν προωθουν κανενα διαλογο.

    Και οι μεν, αλλα και οι δε ειναι φανατισμενες ομαδες ανθρωπων που δεν προσφερουν απολυτως τιποτα!

    Η νηστεια δεν προκειται για ενα παιχνιδι "τι τρως εσυ για να σου πω τι δεν τρωω εγω". Ειναι κατι πολυ βαθυτερο και πολυεπιπεδο. Η πραγματικη νηστεια ξεκιναει απο το πνευμα και τη ψυχη, για να καταληξει πανω στο σωμα. Ειναι ενα αρκετο μεγαλο θεμα, ομως ο τροπος που στηριχτηκες πανω του, αποδεικνυει 2 πραγματα:

    1) Πως το μικρο της ηλικιας σου, δειχνει μια φυσιολογικη "ανωριμοτητα" ως προς τα πνευματικα θεματα. Προς Θεου δεν φταις εσυ μιας και οποιος απο εδω μεσα πει πως στα 17 του ηξερε τα παντα για τον Χριστιανισμο κι αντιλαμβανοταν και τις διδασκαλιες εις βαθος, ειναι μεγαλος ψευτης! Εδω καποιοι φτανουν στα 40 κι ακομα μελετανε για να εντρυφησουν στην 2η ή και 3η "στρωση" του Χριστιανισμου.

    2) Ο λανθασμενος τροπος που διδασκονται ορισμενα θεματα τοσα χρονια. Απο τις γιαγιαδες και τους παππουδες μας, μεχρι και τους ιδιους τους ιερεις κατηγορω σε αυτο πανω. Το τελευταιο καιρο εχει κατακλυστει η Εκκλησια απο νωθρους ιερεις, που δεν μπορουν να κατανοησουν καλα καλα οι ιδιοι πως να ερμηνευσουν τον Χριστιανισμο..Ποσο μαλλον να μεταφερουν αυτη τη σκεψη και στους πιστους.

    Καποια θεματα πραγματικα χαιρουν συζητησης. Ομως σε ενα forum που παντοτε θα υπαρχουν "πολεμιοι" ( και καλα κανουν εαν εχουν σοβαρη επιχειρηματολογια παντα ) που θα καταστρεψουν την εικονα της με προσωπικες αντιμαχιες, δεν υπαρχει το περιθωριο να αναλυθουν πληρως ολα αυτα τα θεματα!

     


    -----------------
    Noiz Reduction Team DreamCatcher

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 10-08-2008 21:32 ]


    stevi93
    10.08.2008, 22:05

    ΔΕΝ ΜΑΣ ΒΛΕΠΕΙ.


    fotis70
    10.08.2008, 22:06

    Συμφωνώ μαζί σου noizreduction!

    ένα μέρος του προβλήματος είναι οι χλιαροί έως άπιστοι ιερείς οι οποίοι με την στάση τους προκαλούν! Όμως αυτό δεν αποτελεί δικαιολογία για τους υπόλοιπους!  όποιος πραγματικά θέλει να μάθει αναζητάει τον πνευματικό άνθρωπο όπως τον καλό γιατρό!

    χιλιάδες άνθρωποι όλων των ηλικιών και επιπέδων έτρεχαν να ακούσουν τον λόγο απο τον γέροντα Παϊσιο, τον γέροντα πορφύριο και άλλους! γιατί; όλοι αυτοί ήταν ηλίθιοι και εμείς οι αμφισβητίες οι μόνοι σωστοί και αλάθητοι στον κόσμο;

    όποιος ενδιαφέρεται πραγματικά για την αλήθεια θα κάνει τον κόπο να ψάξει για αυτήν και δεν θα σταθεί στο πρώτο σφάλμα ενός κακού Λειτουργού για να δικαιολογήσει τα αδικαιολόγητα λέγοντας: νά αυτή είναι η εκκλησία!

    όχι δεν είναι αυτή η εκλησσία! αυτή είναι η δικαιολογία στην άγνοια!

    η εκκλησία είναι εκεί και περιμένει όποιον θέλει πραγματικά να μάθει έστω και αν δεν πεισθεί απο αυτήν! τουλάχιστον θα ξέρει ποια είναι η πραγματική της όψη!           

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fotis70 στις 10-08-2008 22:08 ]