ελληνική μουσική
    417 online   ·  210.845 μέλη

    Νέα κεντρική σελίδα: Εντυπώσεις, προβλήματα

    Oceanborn
    13.06.2008, 05:07

    Μεγειες!! Και 1000 μπράβο για τη δουλεια του νεου design!!! ΑλλΆ κατα την αποψή μου, βρίσκω ότι έπειξε λίγο η σελίδα!! Τεσπα κάθε αλλαγή καλή είναι!! Μου φάνηκε βολικό παντως το τμήμα με τα μέλοι που γιορτάζουν, που δεν χρειάζεται να κάνεις το κεφάλι σου ascenseur για να διαβάσεις!!!!


    Rinio524
    13.06.2008, 09:50

    Εμένα μου αρέσει πάρα πολύ!! Μπράβο! Είναι πολύ καλύτερο απο αυτό το άσπρο - μαύρο που ήταν πριν, ήταν πολύ απλό, ενώ τώρα είναι τέλειο!!!! {#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.thumbup}


    sylviaki
    13.06.2008, 10:14

    δεν ξερω αν αυτη θα ειναι η τελικη μορφη της αρχικης σελιδας ή θα γινουν αλλαγες, απλα ηθελα να πω οτι οσον αφορα στα μπλογκ θα μου αρεσε να εμφανιζονται δυο μπλογκ αντι για ενα στην κεντρικη.οχι οτι θα αλλαζε τιποτα αλλα νομιζω οτι αν ειναι παραπανω απο ενα ειναι σαν να αποκτουν μεγαλυτερη βαρυτητα. Επισης γινεται οταν παταμε ενα μπλογκ να εμφανιζεται σε καινουριο παραθυρο οπως παλια?


    ma-gi
    13.06.2008, 10:18

    Το κομμάτι του φόρουμ μου αρέσει με τα χρωματάκια! Το υπόλοιπο είναι λίγο ζαλάδα μου φαίνεται, ίσως είναι μέχρι να το συνηθίσω..... θα δείξει.....


    ph
    13.06.2008, 10:54

    Βγάλτε αυτό το μαύρο φόντο! Είναι κουραστικό και ψυχρό και αφιλόξενο! Δεν ταιριάζει. Δεν το συνηθίζω!!!!!{#emotions_dlg.crying}


    jorge
    13.06.2008, 11:51

    Είναι σκούρο γκρι, όχι μαύρο. Ανέβασε λίγο τη φωτεινότητα της οθόνης αν το βλέπεις μαύρο. Το εντελώς μαύρο ήταν όντως κουραστικό. Αν δεν αλλάζει τίποτα, βάλε homepage την κεντρική του Forum.


    kamelia8
    13.06.2008, 13:00

    Νομίζω ότι το κορυφαίο άρθρο πιάνει πολύ χώρο...

    Μου άρεσε που αναγράφονται τα μέλη που βρίσκονται στο chat...

    Το κίτρινο λουλούδι αριστερά κάτω πολύ ωραίο!

    Δε μου άρεσε που η λίστα με τα μέλη online διακόπτεται από το "γνωρίστε το μέλος..." και από τα μέλη που έχουν γενέθλια...

    Η γραμματοσειρά του online και το κίτρινο φόντο εκεί μου άρεσε!

    Δε μου άρεσε που το λογοτέχνημα της ημέρας είναι δεξιά μαζί με το blog...

    Γενικώς περίμενα κάτι πιο απλό στην αρχική, ενώ είδα ότι αντιθέτως έγινε πιο σύνθετη...

    Και μου φαίνεται λίγο πιο... ακατάστατη απ' την προηγούμενη...

     

    Αυτά από μένα!

    ΥΓ: Παρ' όλα αυτά, νομίζω ότι θα τη συνηθίσω με τον καιρό και δε θα με ενοχλούν όσα ανέφερα.. Smile


    dionysia7
    13.06.2008, 13:08
    Χμμμμ οταν μπηκα και την ειδα ετσι αλλαγμενη ειπα ωχ!! που πηγε το καθετι;; αλλα ψαχνοντας τα λιγο, μου φανηκε πιο λειτουργικη και πιο ευχρηστη η προηγουνμενη :D...αλλα μαλλον ειναι θεμα συνηθειας....τα χρωματα δεν μου πολυαρεσουν ....κατα τ αλλα δεν υπαρχει και καποιο προβλημα πιστευω!!
    rompa
    13.06.2008, 15:53

    Ωραία χρώματα, ωραίοι συνδυασμοί . Πολύ ωραία η μαργαριτούλα . Στην αρχή αποπροσανατολίστηκα , είχα συνηθίσει το πιο απλό αλλά τώρα ΟΚ. Ίσως αν δεν διακοπτόταν η λίστα των συδεδεμένων μελών ...


    kamelia8
    13.06.2008, 22:26

    Θα ήθελα επίσης να προσθέσω ότι μου άρεσε πολύ και μου φάνηκε πολύ χρηστικό το ότι μπορούμε να συνδεόμαστε κατευθείαν, χωρίς να πατάμε "σύνδεση" πιο πριν.....


    theotita
    13.06.2008, 23:49

    Γενικά, δε μου αρέσουν οι μεγάλες και ριζικές αλλαγές, αλλά θα προσπαθήσω να είμαι αντικειμενική. Λοιπόν, δε μου αρέσει που εκτώς απ' το πάνω banner δεν υπάρχουν "τ'αστέρια" στο μαύρο φόντο, τα οποία είναι για μένα αυτά που συνδέουν το site με το όνομά του (μιας κ επιλέχθηκε το στερέωμα για φόντος κ όχι ας πούμε αυτό που για μένα είναι "παράδεισος").

     Επίσης νομίζω πως τα έντονα κόκκινα και κίτρινα χρώματα (γενικά τα έντονα και ανοιχτά χρώματα) πάνω στον μαύρο φόντο, κουράζουν το μάτι. Μπορεί οι διαφημίσεις και τα links να φαίνονται πιο εύκολα, αλλά κουράζουν.

    Το ότι φαίνονται όλα άνετα είναι το θετικό που βρήκα με την πρώτη ματιά. Είναι με μεγάλα γράμμτα τα περισσότερα ώστε να μην ψαχνόμαστε πολύ.

    Πέρα απ' τον αποπροσανατολισμό στην αρχή δεν εντόπισα κάποιο άλλο πρόβλημα, γιατί απ' όσο έχω δει μέχρι τώρα δεν έχει αλλάξει τόσο ριζικά κάτι άλλο εκτώς απ' την κεντρική σελίδα.

    Καλή προσπάθεια πάντως! Ίσως όταν το συνηθίσω, αν μη μου κακοφαίνεται τόσο η αλλαγή! Άλλωστε οι αλλαγές χρειάζονται γιά να μας πηγαίνουν μπροστά!!!

    Και σε καλλίτερα λοιπόν!!!


    ilio
    16.06.2008, 01:02

    Εμένα η αλλαγή με ξάφνιασε ευχάριστα μπορώ να πω

    αν και στην αρχή τα έχασα λίγο μέχρι να βρω που βρίσκεται

    το κάθετι.

    Αν και στην αρχή σου μοιάζει χαοτικό μετά από λίγο το συνηθίζεις

    και διαπιστώνεις πως τα πράγματα είναι πιο συγκεντρωμένα απ'ότι

    πριν...

    Μου αρέσουν τα χρώματα, γιατί το πολύ λευκό κούραζε πριν,

    καθώς επίσης και η πιο ξεκάθαρη προβολή των δημοσιεύσεων και

    των blogs.

    Επίσης,μου αρέσει που υπάρχει η δυνατότητα να ανοίγεται

    με ένα κλικ η σελίδα με τα νέα των παραγωγών,κάτι που

    κάνει πιο εύκολη την αναγγελία των εκπομπών μας.

    Δεν μου αρέσει που βρίσκεται στον πάτο της σελίδας και κάποιος νέος χρήστης

    ίσως να μην του δώσει σημασία.

    Δεν μου αρέσει επίσης που η κεντρική δημοσίευση καταλαμβάνει

    τόσο μεγάλο χώρο.

    Τέλος,η δυνατότητα του post it έδινε στο site

    έναν πιο ενεργό και οικείο τόνο,κατά την αποψή μου.

    Εκτός και αν καταργήθηκε για να ενισχύθει το chat.

    Πάντως, όπως και να χει ,είναι ωραίο που ανανεώνεται το site

    και οι αλλαγές  έχουν πάντα κάτι παραπάνω να προσφέρουν.Smile

     


    gialina_giannina
    16.06.2008, 10:39

    Πιστεύω ότι η αλλαγή ήταν πολύ καλή και χρειαζόταν. Τα χρώματα είναι πολύ ωραία αλλά θα συμφωνήσω κι εγώ ότι τα αστέρια θα έπρεπε να φαίνονται πιο πολύ. Επίσης, η περιοχή από τα forum και κάτω είναι πολύ καλοσχεδιασμένη και πιο ξεκούραστη ενώ το πάνω μέρος μου φαίνεται λίγο πηγμένο.Σε γενικές γραμμές πάντως έχει γίνει πολύ καλή δουλειά. Smile


    jorge
    16.06.2008, 11:37

    Παιδιά είναι πολύ χρήσιμο που επισημαίνετε ακριβώς τι δε σας αρέσει και τι σας αρέσει. Οι γενικεύσεις (πχ "άθλιο" ή "φοβερό") δεν βοηθούν. Κι εγώ θεωρώ οτι το πάνω μέρος θέλει λίγο παραπάνω σουλούπωμα.


    paperino
    16.06.2008, 12:02

    Πολύ καλήτερη από την προηγούμενη (αν και λείπει το post it) Η προηγούμενη ήταν πολύ κολλημένη....

    Επίσης εκεί που λέει: Γνωρίστε το μέλος...Μπαίνουν μόνο μέλη πού έχουν ανεβάσει τη φωτογραφία τους;


    pastella
    17.06.2008, 10:53

    Εγώ μπήκα λίγες φορές από τη μέρα της ανανέωσης στο ΜΗ και περίμενα να εξοικειωθώ λίγο με τις αλλαγές για λίγες ώρες πριν γράψω τα σχόλια.

    Η πρώτη αντίδραση συνοδεύτηκε από ένα θρησκευτικό αναφωνισμό "Ο Χριστός...". Δεν τρελάθηκα με αυτό που είδα. Αλλά κατά τη χρήση, η αλήθεια είναι ότι με διευκόλυνε η αρχική έτσι όπως έγινε. Βλέπω ότι αλλάξαν και κάποιοι χρωματικοί συνδυασμοί και αυτό είναι καλό. Γενικά πάντως, τα πολλά χρώματα είναι αρνητικός παράγοντας στην ευχρηστία της κεντρικής σελίδας. Είναι καλό που δεν έγινε σαλάτα. Το πορτοκαλί το συνήθησα αρκετά, οπότε ψηφίζω να το κρατήσουμε. Η ζέρμπερα είναι must.

    Θα συμφωνήσω με την ilio όσο αφορά τη σελίδα των παραγωγών και του ραδιοφώνου. Είναι όμορφο το πλαίσιο αλλά ...χαμένο στα βάθη της κεντρικής.

    Συμφωνώ όσο αφορά το post-it. Νομίζω ότι θα μπορούσε να μπει εκεί με το chat παρέα κάπου, έχει χώρο.

    Επίσης για τα μέλη με γενέθλια και το μέλος της ημέρας. Δεν φαίνονται τόσο ωραία έτσι όπως είναι διάσπαρτα και τα δύο μέσα στη λίστα. Θα μπορούσες να βάλεις το μέλος της ημέρας στην κορυφή της λίστας και τα γενέθλια στο τέλος (πχ).

    Αστεράκια εγώ βλέπω, τουλάχιστον από το λαπτοπ που έχει 1280x800 ανάλυση οθόνης.

    Δεν μου αρέσει ιδιαίτερα το πως έγινε το πλαίσιο των μπλογκς και των λογοτεχνημάτων, καθώς φαίνεται λίγο... συμπλήρωμα σε σχέση με την υπόλοιπη αρχική. Χάνονται λίγο.
    Κάτι που πρόσεξα σήμερα σε ένα refresh της αρχικής είναι στο printscreen που επισυνάπτω. Οι διαφημίσεις του google είναι στα ίδια ως προς την εμφάνιση με τις ενότητες των μπλογκς και των λογοτεχνημάτων (μη δίνετε σημασία στα ανακατεμένα γράμματα, είναι λόγω ρυθμίσεων μεγέθους γραμματοσειράς στον browser). Υποθέτω ότι αυτές οι δύο ενότητες θα αλλάξουν πάλι ώσπου να βρεθεί μια καλύτερη συνταγή.

    Γενικά πάντως, εμένα μου αρέσει περισσότερο.





    επισυναπτόμενα: mh.jpg 
    seras
    17.06.2008, 18:12

    Πιστευω πως το ραδιο και το λογοτέχνημα της ημέρας είναι λίγο μειον μετά απο την αλλαγή της σελίδας...


    kamelia8
    18.06.2008, 13:12

    Δε μου άρεσε που εξαφανίστηκαν το "Σαν σήμερα" και τα ονόματα που γιορτάζουν...


    PHILIPPOSSM
    13.07.2008, 18:39

    Από σημερα το πρωι εχω πρόβλημα με την κεντρική σελίδα του site χαθήκανε τα αστεράκια αριστερά - δεξιά από την σελίδα καθώς και η μπάρα με τα banerακια: αρχική - e περιοδικό - blogs κ.α. (Χρησιμοποιώ firefox, στον Internet explorer είναι μια χαρά όλα).

     


    jorge
    13.07.2008, 18:47

    Tools > Clear Personal Data (ή κάπως έτσι) > Καθαρισμός Cache

    ...και refresh. Κάποιο αρχειο πρέπει να κατέβηκε λανθασμένα στον υπολογιστή σου.

     

    ΥΓ. Ρε συ, μήπως τα βλέπεις έτσι λόγω των μπυρών που ήπιες χθες στο πάρτυ;