ελληνική μουσική
    381 online   ·  210.816 μέλη

    Νέος δίσκος από τους Ενδελέχεια: Σ' ένα μεγάλο αύριο

    drapetis7
    14.06.2008, 17:27

    ΕΝΔΕΛΕΧΕΙΑ - Σ'ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΑΥΡΙΟ  
       
     Ένα από τα σημαντικότερα συγκροτήματα της ελληνικής ροκ σκηνής, επιστρέφει με ένα εξαιρετικό album.    
       
    Oι Ενδελέχεια «γυρίζουν σελίδα» και παρουσιάζουν ένα album με 13 τραγούδια που κάνουν τη διαφορά.    
       
    Το γκρουπ πειραματίζεται με νέους ήχους και σύγχρονες μουσικές φόρμες, χωρίς όμως να χάνει το παραμικρό από τη μελωδικότητα και τη δυναμική των προηγούμενων album.  
    Στίχοι καυστικοί, ευαίσθητοι και επίκαιροι συνθέτουν το σκηνικό και την ατμόσφαιρα των τραγουδιών.  
       
    Πολλές και σημαντικές συμμετοχές σπουδαίων καλλιτεχνών και σε αυτό το album των Ενδελέχεια.O Σύριος τραγουδιστής NABIL AL SAEG τραγουδάει στ'αραβικά το τραγούδι ΑΜΕΡΙΚΑ  εξ'ημισείας με τον Λεοντόπουλο.Ο Λαυρέντης Μαχαιρίτσας συμμετέχει στο μελωδικό «Μικρός που είσαι ουρανέ», ο Στάθης Δρογώσης στο δυναμικό «Όταν όλοι κοιμούνται» και η Μάρθα Φριντζήλα κάνει την έκπληξη του album και τραγουδά το «Υστερόγραφο».  
    Ξεχωρίζει και η συμμετοχή των μουσικών:  
       
    Φώτη Σιώτα : Βιολί,βιόλα,βιολόλυρα  
    Ανέστη Ντάνη : Κοντραμπάσο  
    Γιώργου Μακρή : Γκάιντα  
       
    Από το album έχει ήδη ξεχωρίσει το τραγούδι «Κάτι τους δένει», αλλά κάθε τραγούδι από τα 13 του album, είναι ξεχωριστό και υπέροχο.    
       
    Σ'ένα Μεγάλο Αύριο...    
    Ένα album πρωτότυπο,μελωδικό και ταυτόχρονα δυναμικό που πρέπει να υπάρχει στις δισκοθήκες μας.  
     
    Κυκλοφορεί από την SONY/BMG  
     
    Tracklist:  
     
    1.  ΑΜΕΡΙΚΑ (FEAT.NAMPIL-GEORGIOS AL SAEG)      
     2.  ΚΑΤΙ ΤΟΥΣ ΔΕΝΕΙ      
     3.  ΜΙΚΡΟΣ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΟΥΡΑΝΕ (FEAT.ΜΑΧΑΙΡΙΤΣΑΣ ΛΑΡΕΝΤΗΣ)      
     4.  ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ      
     5.  ΟΡΚΟΣ      
     6.  Σ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΑΥΡΙΟ      
     7.  ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΜΕΡΕΣ    
     8.  ΟΤΑΝ ΟΛΟΙ ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ (FEAT.ΔΡΟΓΩΣΗΣ ΣΤΑΘΗΣ)    
     9.  ΡΙΜΕΣ    
     10.  ΟΙ ΑΓΑΠΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠ ΑΤΣΑΛΙ      
     11.  ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΝΕΜΟΣ    
     12.  ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ      
     13.  ΥΣΤΕΡΟΓΡΑΦΟ (FEAT.ΦΡΙΝΤΖΙΛΑ ΜΑΡΘΑ)    
     
    Για περισσότερες πληροφορίες  
     
    www.endelexeia.gr  και   www.myspace.com/endelexeiagr  

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 14-06-2008 18:13 ]


    marylin
    14.06.2008, 21:29

    Μπράβο στα παιδιά, εύχομαι ό,τι καλύτερο για τη νέα τους δουλειά! {#emotions_dlg.thumbup}


    drapetis7
    15.06.2008, 23:51

    Ευχαριστούμε!!!!!!!!Smile


    marylin
    15.06.2008, 23:54

    Μέλος του συγκροτήματος είσαι? {#emotions_dlg.rolleyes}


    drapetis7
    16.06.2008, 02:19

    Φίλος!!!!!!!!!!{#emotions_dlg.smartass}


    marylin
    16.06.2008, 03:10

    {#emotions_dlg.thumbup} Να χαίρεσαι τα τόσο ταλαντούχα φιλαράκια σου λοιπόν!!!!!!!!!!  {#emotions_dlg.thumbup}

     

    {#emotions_dlg.clap}Ελπίζω σύντομα να τους ξαναδώ στη σκηνή! {#emotions_dlg.clap}


    drapetis7
    19.06.2008, 13:58

    thanks!!!!!!!!Άμα θές μπές και στο forum των Ένδελέχεια.   www.endelexeia.gr

     

    Θα χαρούμε να σε δούμε!!!!!!!!!{#emotions_dlg.smartass}


    Termite
    19.06.2008, 16:55

    ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!


    marylin
    19.06.2008, 18:28

    Παράθεση:

    Το μέλος drapetis7 στις 19-06-2008 στις 13:58 έγραψε...

    thanks!!!!!!!!Άμα θές μπές και στο forum των Ένδελέχεια. www.endelexeia.gr

     

    Θα χαρούμε να σε δούμε!!!!!!!!!{#emotions_dlg.smartass}



     

    Κι εγώ ευχαριστώ πολύ! Smile

     

    Μπαίνω τακτικά στη σελίδα των παιδιών αλλά ενημέρωση....δε λαμβάνω.... {#emotions_dlg.rolleyes}


    drapetis7
    19.06.2008, 19:58

    Γράψου στο forum για να λαμβάνεις ενημέρωση!!!!!{#emotions_dlg.smartass}Είναι cool forum!!!!!Μέσα στην τρέλα!!!!!!!!{#emotions_dlg.thumbup}


    marylin
    19.06.2008, 20:20

    Γράφτηκα, γράφτηκα!!!!!!!! {#emotions_dlg.beer}


    gikostas
    20.06.2008, 14:09

    Πολύ καλό.Έχω ήδη ξεχωρίσει το ''Κάτι τους δένει'' και το ''Υστερόγραφο''.Ακούω με προσοχή και τα υπόλοιπα τραγούδια.


    drapetis7
    20.06.2008, 22:02

    Μπράβο marylin...ελπίζουμε να σε βλέπουμε συχνά στην παρέα μας!!!{#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.happycrazy}{#emotions_dlg.tt2}

     

    Είναι μία πάρα πολύ καλή δουλειά που αξίζει πραγματικά!!!{#emotions_dlg.smartass}Οι Ενδελέχεια έχουν αποδείξει όλα αυτά τα χρόνια ότι ξέρουν να γράφουν πραγματικά πολύ καλά τραγούδια!!!{#emotions_dlg.smartass}


    marylin
    20.06.2008, 22:16

    Είναι από τους λίγους που θαυμάζω, γράφουν υπέροχα! {#emotions_dlg.yes}

     

    Τους απαθανάτισα και στη συναυλία του Δίεση αλλά θα μου πάρει καιρό να μάθω να καταχωρώ φωτογραφίες.... {#emotions_dlg.sad}


    drapetis7
    22.06.2008, 15:07

    Το άκουσα κι εγώ!!!!!!!!{#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.clap}

    Πραγματικά είναι δισκάρα...έπαθα πλάκα!!!{#emotions_dlg.clap}

    Όποιος άλλος το έχει ακούσει ας γράψει εντυπώσεις!!!!!!!

    Μαριλού τις θέλουμε τις φωτογραφίες στο φόρουμ των Ενδελέχεια...κάνε κάτι!!!!!!!!!{#emotions_dlg.thumbup}{#emotions_dlg.beer}{#emotions_dlg.tt2}{#emotions_dlg.smartass}


    drapetis7
    23.06.2008, 00:43

    Πάρτε και ένα δείγμα από τον καινούριο δίσκο

    Το ανέβασε κάποιος φίλος στο youtube

    Δεν έχει βέβαια την ποιότητα ήχου του cd,αλλά από το τίποτα καλό είναι κια αυτό!!!{#emotions_dlg.smartass}

     

    ΕΝΔΕΛΕΧΕΙΑ - ΟΤΑΝ ΟΛΟΙ ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ (feat ΣΤΑΘΗΣ ΔΡΟΓΩΣΗΣ)

     


    -----------------
    Δε θέλω να'χω ελπίδα μια σάπια είναι σανίδα μια λέξη πεταμένη στου φόβου τη σπηλιά Δε θέλω να'χω πίστη από μπροστά μου σβήστη οι άγγελοι πεθαίνουν πρίν βγάλουνε φτερά

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : drapetis7 στις 23-06-2008 01:08 ]


    marylin
    23.06.2008, 00:48

    Παράθεση:

    Το μέλος drapetis7 στις 22-06-2008 στις 15:07 έγραψε...

    Το άκουσα κι εγώ!!!!!!!!{#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.clap}

    Πραγματικά είναι δισκάρα...έπαθα πλάκα!!!{#emotions_dlg.clap}

    Όποιος άλλος το έχει ακούσει ας γράψει εντυπώσεις!!!!!!!

    Μαριλού τις θέλουμε τις φωτογραφίες στο φόρουμ των Ενδελέχεια...κάνε κάτι!!!!!!!!!{#emotions_dlg.thumbup}{#emotions_dlg.beer}{#emotions_dlg.tt2}{#emotions_dlg.smartass}

     

     

    Θα ζητήσω βοήθεια, κάτι θα καταφέρω! Innocent




    Termite
    23.06.2008, 09:45

    Το άκουσα και εγώ το άλμπουμ.

    Παρατήρησα τρομερές ενορχηστρώσεις σε πολλά κομμάτια. Και πολυ σπουδαίους συνδυασμούς ήχων απο τον Ανδρέα Βαιτούδη.

    Δε μου άρεσαν τα "Εγώ δεν είμαι άνεμος", "Αγάπες" και "Ρίμες".

    Πολυ καλό το "Αμέρικα" και το "Μικρός που είσαι ουρανέ" καθώς και το "Κάτι τους δένει". Το τελευταίο έχει παιχτεί και αρκετά σε ραδιόφωνα. Στα πολύ καλά επίσης, το "Θυμάμαι" και το "Όταν όλοι κοιμούνται".

    Ο "Όρκος" κινείται σε σταθερές μουσικές και στιχουργικές "Ενδελεχεικές" αξίες και ειναι μια πολύ εύηχη μπαλάντα.

    Το κομμάτι όμως που ξεχωρίζει ειναι το "Σ'ενα μεγάλο αύριο". Μέχρι στιγμής, στα δικά μου αυτιά, το καλύτερο κομμάτι του δίσκου.

    Περισσότερη ανάλυση οταν τα ξανακούσω.


    musicathy
    24.06.2008, 13:37

    Eξαιρετική δουλειά από Ενδελέχεια για ακόμη μια φορά...Το'χουν τα παιδιά τι να λέμε τώρα...Είμαι μοναδικό groupάκι...Ξεχώρισα τα 'Όταν όλοι κοιμούνται' , 'Αμέρικα', 'Μικρός που είσαι ουρανέ', 'Κάτι τους δένει'...

     

    Συγχαρητήρια!


    drapetis7
    26.06.2008, 14:04

    Ευχαριστούμε παιδιά για τα καλά λόγια!!Smile

    Ακολουθεί το σημείωμα μέσα από τον δίσκο!!

    Σ'ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΑΥΡΙΟ

    Είναι κανείς εδώ;...Είναι κανείς από'δώ;...Κανείς;...

     

    Δεν απαντάμε. Σε τίποτα,σε κανέναν.Μόνο ρωτάμε.Κάθε βράδυ,μαζί με τα ρούχα,βγάζουμε από πάνω μας κιλά ερωτήσεις και τις ακουμπάμε κάτω,δίπλα στο κρεβάτι...

    Ήσυχα μαλάκα,να μην τις αγριέψουμε.Ύστερα παίρνουμε θέση ύπνου.Όπως βολεύεται ο καθένας.Μπρούμυτα,ανάσκελα,στο πλάι...Με το μαξιλάρι ανάμεσα στα πόδια,χωρίς μαξιλάρι,με δύο μαξιλάρια,με τα χέρια στο κεφάλι,χωρίς χέρια,χωρίς πόδια...καθένας όπως βολεύεται...καθένας όπως επιθυμεί...Καβαλάμε αστέρια,κρυώνουμε,σκάμε...Τα πρόσωπά μας αλλάζουν,γελάνε και κλαίνε χωρίς εμάς.Μπάινουμε στο βιβλίο του ο καθένας και αφαιρούμε σελίδες κρυφά και βίαια.Άλλοι στριφογυρνούν κι άλλοι μένουν πιο ακίνητοι κι από ενέδρα.Βροχή από γεύσεις...Κατακλυσμός από λέξεις,σε γλώσσες άγνωστες...Καταιγισμός από χρώματα που στάζουν,αναμιγνύονται και ξεμπερδεύουν φωνάζονας όχι άλλο μαύρο,άσπρο,κόκινο,μπλέ και πορτοκαλί...

    Ότι πέφτει απ'το κρεβάτι τρέφει τις ερωτήσεις ρούχα.Κάθε νέα μέρα φοράμε περισσότερα,ντυνόμαστε βαρύτερα κι αρχίζει νέα αναρρίχηση.Σαν έμπειροι ορειβάτες σκαρφαλώνουμε όλο και ψηλότερα,με βήματα σίγουρα,σταθερά.Δεμένοι με ισχυρούς ιμάντες που στρεώνουμε στα γυάλινα πανύψηλα όρη κάνοντας τρύπες,φτύνοντας όρκους,κόβοντας νήματα και κεφάλια παιδικά.Πολτοποιώντας συνειδήσεις...Ξερνώντας λέξεις χολής και γονατίζοντας με δέος μπροστά σ'ένα μεγάλο...αύριο...

    Δ.Μ '5.08

     

     

    Smile