ελληνική μουσική
    406 online   ·  210.841 μέλη

    Αποκέντρωση και επιστροφή στη φύση!

    panosbousalis
    23.06.2008, 04:09

    Φίλε jethroomi δεν αμφισβήτησα το προσωπικό σου βίωμα. Ούτε πως υπάρχουν και άλλοι που βίωσαν και βιώνουν αντίστοιχες καταστάσεις. Παντού υπάρχουν προβλήματα. Οι προβληματισμοί σου είναι σεβαστοί και κατανοητοί. Πολλά πράγματα που ανέφερες τα έχω σκεφτεί κι εγώ. Απλά ο χαρακτηρισμός 'ανόητος και ρομαντικός' για έναν προσανατολισμό αποκέντρωσης δε με βρίσκει σύμφωνο. Μπορεί να υπάρχουν δυσκολίες, μπορεί σε κάποιους να λειτουργήσει και σε κάποιους όχι αλλά δεν μπορούμε να αποκλείουμε μια προοπτική και να κάνουμε κανόνα και αξίωμα κάτι που δεν ισχύει για το σύνολο των ανθρώπων.

     


    StavmanR
    23.06.2008, 12:09

    ----ΤΟ ΠΟΣΤ ΔΙΑΓΡΑΦΕΤΑΙ ΛΟΓΩ ΑΥΤΟΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑΣ {#emotions_dlg.smartass} ----

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 23-06-2008 21:59 ]


    panosbousalis
    23.06.2008, 20:31

    Φίλε Σταύρο, πρώτον σε ευχαριστώ για το τιμητικό σχόλιό σου και για την προσπάθειά σου να συνεισφέρεις στο διάλογο με εξαιρετικά ενδιαφέρουσες τοποθετήσεις.

    Σίγουρα υπάρχει ένας κοινός τόπος ιδεών, σημεία στα οποία οι περισσότεροι συμφωνούμε.

    Δεν ξέρω αν είναι σωστό να προσπαθούμε να ψυχολογήσουμε τους διαδικτυακούς συνομιλητές μας (μιλάω για το σχόλιό σου στο σύνδρομο του Οδυσσέα). Δεν ξέρω σε τι βάθος δηλαδή μπορεί να φτάσει μια τέτοια κουβέντα μιας και έχω την αίσθηση πως υπάρχει και ένα όριο-σχετικό βέβαια και ασαφές.

    Δεν ξέρω δηλαδή όσο καλές προθέσεις και αν έχουμε και όσο και αν προάγει το διάλογο αν έχουμε το ελεύθερο να καθίζουμε κάποιον σε ντιβάνι.

    Για τις τάσεις φυγής τώρα, πιστεύω ότι δεν εξαρτάται από το αν μεγάλωσες σε πόλη ή όχι, για να το θέσω πιο σωστά δεν το θεωρώ φαινόμενο αποκλειστικά αστικό. Ένας σκεπτόμενος και προβληματιζόμενος άνθρωπος, ένας άνθρωπος με ευαισθησίες σίγουρα θα εμφανίσει κάποιες τάσεις φυγής από ασφυκτικά πλαίσια ο καθένας σε διαφορετικό βαθμό ανάλογα με το χαρακτήρα του και το περιβάλλον.

    Το σίγουρο είναι πως μέσα από την κουβέντα εμπλουτίζουμε και εξελίσσουμε τη σκέψη μας.  Και μην ξεχνάμε  πως  μια πολύ συμβολική πράξη προσέγγισης είναι... το τσούγκρισμα {#emotions_dlg.beer}

     


    panosbousalis
    25.06.2008, 00:36

    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 23-06-2008 στις 12:09 έγραψε...

    ----ΤΟ ΠΟΣΤ ΔΙΑΓΡΑΦΕΤΑΙ ΛΟΓΩ ΑΥΤΟΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑΣ {#emotions_dlg.smartass} ----

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 23-06-2008 21:59 ]



    Τι έκανες ρε θηρίο; Με κούφανες{#emotions_dlg.eek}

    Υποκλίνομαι στο μεγαλείο και το θάρρος της πράξης αυτής αν και έλεγες πολύ ενδιαφέροντα  πράγματα στο post


    ogyon21
    30.06.2008, 21:35

    Jethromi μαζι σου.. Σε ενα διαφωνω : Στο οτι σε αδικω.. Δεν σε αδικω μιας και συμφωνω απολυτα με τα οσα λες, και μαλιστα κατι τετοιο προσπαθουσα να πω στο ποστ μου , μα το εκανα πιο απαλα (θεματα περι αμορφωσιας κουτοπονηριας κτλ) για να μην θιχτει κανεις.. Το θηριο με το ονομα Αθηνα οντως μαγνητιζει τελικα τον κοσμο (με το δικο του ανωμαλο τροπο).

     

    Stavmar, δεν ξερω πως την βλεπεις εσυ τη μουσικη.. Το να παιζω με τους φιλους μου και να πινω καφε με τους γονεις του ειναι ομορφο.. Αλλα χανει σε δυνατοτητες.. Συχνα θα λιωσεις και θα επεκταθεις σε Jazz παιξιμο, και οι φιλοι σου θα παραμεινουν στον καφε με τους γονεις σου.. Τοτε (για επαγγελματικους η και πιο ομορφους λογους) θα αναγκαστεις να βρεις αγνωστους (που μπορει να γινουν φιλοι σου . κουμπαροι σου στην δικη μου περιπτωση, να φτασουν να ακυρωνουν προβες γιατι ξεσκατωνουν το νεογεννητο τους *καταραμενε κιθαριστα μου* και αλλα) με τους οποιους θα μπορεσεις να συνεχισεις την μουσικη σου πορεια.. Οι αγνωστοι ομως σε μια μικρη κοινωνια δυσκολα θα ειναι εκει..

    (οσον αφορα τις χορδες, απλα για τεστ, ψαξε χορδες για ηλεκτρικο upright, η τις boomers για το αταστο, και εαν τις βρεις στην επαρχια , θα μου εχεις δωσει ενα τρελο λογο για να παρατησω την πολη..)


    StavmanR
    02.07.2008, 01:32

    ogygon21, το θέμα δεν είναι πως βλέπω εγώ τη μουσική, αλλά πώς την βλέπεις εσύ επί του προκείμενου. Προσωπικά, προτιμώ να παίζω σε παρέες γνωστών, παρά σε άγνωστες μάζες. Προτιμώ η μουσική να είναι ένας ΑΚΟΜΑ συνδετικός κρίκος, παρά ο μοναδικός κρίκος που να με ενώνει με τους ανθρώπους. Όταν παίζω -μάλιστα- μουσική για τα ανηψάκια μου είναι όλα τα λεφτά. Ξέφυγε η μουσική μαζί με τον φορέα της -τον άνθρωπο- στις μεγαλουπόλεις. Έγινε απλά ένα μέσο ματαιόδοξου εγωϊσμού, παροδικής αναγνωρίσεως και τυχοδιωκτισμού, δηλαδή μπίζνα. Παίζεις για κάποιον που βγαίνει έξω για να εκτονώσει τις μαζεμένες του ορμές, που συσσωρεύονται από την ζωή στις μεγαλουπόλεις. Δεν υπάρχει επικοινωνία, υπάρχει εκτόνωση...

    Μαζεύονται κατά μυριάδες οι νέοι που μεγάλωσαν με το πρότυπο των Metallica ή των Iron Maiden ή της Madonna. Ονειρεύονται σκηνές και φώτα και ενισχυτές με 100.000 Watt. Και αυτοί στο κέντρο της σκηνής με το φώς αποκλειστικά δικό τους. Πού να γνώριζαν οι άμοιροι τη ζωή των σταρς...; Των σταρς των ναρκωτικών, των αυτοκτονικών/δολοφονικών τάσεων (και εδώ), της πλήρους οικονομικής εξάρτησης από εταιρίες, της άκρατης μοιχείας και του αλκοολισμού*, των εκβιασμών και της μαφίας... Κάτι να γυαλίζει...

     

    Αλλά αυτά είναι προσωπικές απόψεις και βιώματα. Δεν είναι αποδείξεις ούτε και μπορούν ποτέ να γίνουν. Όποιος έχει παρόμοια οπτική με τη δική μου για τα πράγματα, πιστεύω ότι με καταλαβαίνει. Όποιος δεν έχει, σαφώς και δεν με κατανοεί, χωρίς να σημαίνει ότι υπολείπεται σε κάτι ή εγώ αντίστοιχα αυτού.

     

    * "Ενίοτε των εγκαταστάσεων υπερίπτανται ελικόπτερα, στα οποία επιβαίνουν παπαράτσι με τηλεφακούς, πλην όμως η συγκομιδή ειδήσεων είναι εξ αντικειμένου πενιχρότατη. Σκληρή η διαβίωση στην έρημο τους Αριζόνα, αλλά είναι πλέον κοινό μυστικό ότι εκεί καταφεύγουν πάντα κάποιοι μεγαλόσχημοι σταρ του Χόλιγουντ που δεν προλαβαίνουν να φορέσουν το σώβρακό τους, αλλά και ινδάλματα του ροκ και διάσημα μοντέλα, η αφρόκρεμα του κοινωνικού περιβάλλοντος των ανορεκτικών, των αλκοολικών και των τοξικομανών. Ενα ακόμη πάθος βρίσκει εκεί τη θεραπεία του ­ τόπος κάθαρσης πολύ γνωστός σε όλους τους μεγαλόσχημους. Ολοι οι ατζέντηδες του Χόλιγουντ έχουν σημειωμένο το νούμερο του τηλεφώνου της κλινικής στις πρόχειρες ατζέντες τους. Και τα ονόματα των θεραπόντων ιατρών ακούγονται (ψιθυριστά) στις πιο σικ κοσμικές συγκεντρώσεις του Μανχάταν." Από το ΒΗΜΑ που αναφέρεται σε κλινική αποτοξίνωσης από το σεξ!...

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 02-07-2008 02:23 ]


    jethroomi
    02.07.2008, 02:54

    Τι να πρωτοπω. Γραφετε ολοκληρα 'κατεβατα' (καταλοιπα απο το Λυκειο).Θα ειμαι και παλι λακωνικος.

    Οσες φορες πηγαινω στη φυση χρησιμοποιω παρα πολυ το αυτοκινητο ---Στην πολη δεν το κανω.

    Το περιβαλλον στην υπαιθρο ειναι μολυσμενο απο λιπασματα και φυτοφαρμακα που οι αγροτες χρησιμοποιουν κατα κορο.

    Τελος παντων κατανοω την αναγκη σας για να φυγετε. Φυγετε λοιπον κι αφηστε μας ησυχους!

    Παντα φιλικα και με κατανοηση.


    -----------------
    Τα κουρελια τραγουδανε ακομα

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jethroomi στις 02-07-2008 03:00 ]


    swkraths
    02.07.2008, 11:56

    Απλά μία μικρή υπενθύμιση...

    Επειδή ο δημιουργός αυτού του θέματος όπως και αρκετοί που έχουν απαντήσει είναι από Αθήνα και Θεσσαλονίκη,πόλεις δεν είναι μόνο η πρωτεύουσα και η συμπρωτεύουσα...

    Τα αντίστοιχα πλεονεκτήματα της πόλης και της επαφής με τη φύση μπορείτε να βρείτε σε μία μικρότερη πόλη.Εκτός κι αν το επάγγελμά σας αφορά σε κάτι το οποίο μπορεί να υπάρξει μόνο στην Αθήνα...Λίγο απίθανο καθώς προσφέρονται περίπου οι ίσες ευκαιρίες με ίσες ή και καλύτερες συνθήκες εργασίας.

    Ναι και μένα μ' αρέσει να περπατάω στο Θησείο,στην Πλάκα,όπως και σε τόσες άλλες πόλεις που έχον γραφικά σημεία,όπως σχεδόν σ' όλη την Κρήτη,την Πελοπόνησο και,και, και......

    Το μόνο που ίσως λείπει από την επαρχία είναι τα μεγάλα ονόματα στα μπουζούκια..............

    {#emotions_dlg.clap} {#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.clap}


    punkster
    02.07.2008, 13:14

    ......Χμμ......
    Ενταξει, να επιστρεψουμε στην φυση, σε αυτο συμφωνουμε ακρετοι.
    Αντε, να την αναβαθμισουμε κιολας (θελει προσοχη εδω.....).
    Αυτο που με φοβιζει ομως ειναι μην μετατρεψουμε την οση "φυση" μας απομενει σε μικρογραφιες των μεγαλουπολεων μας.
    Ξαφνικα, εκει που θα φυγουμε απο την αθηνα, θα βρεθουμε σε δεκαδες αλλες μικροτερες αθηνες, με ολα τα κακα που αυτο συνεπαγεται...
    Οι ανθρωποι την εχουμε αυτη την ταση.
    Οπου παμε ρημαζουμε τα παντα, τα καταβροχθιζουμε ολα, θεωρουμε οτι οι πραξεις μας δεν εχουν συνεπειες.....Μετα γκρινιαζουμε για το πως καταντησαμε και προχωραμε αλλου για να επιδοθουμε στις ιδιες πραξεις.....

     


    swkraths
    02.07.2008, 13:31

    Παράθεση:

    Το μέλος punkster στις 02-07-2008 στις 13:14 έγραψε...

    ......Χμμ......
    Ενταξει, να επιστρεψουμε στην φυση, σε αυτο συμφωνουμε ακρετοι.
    Αντε, να την αναβαθμισουμε κιολας (θελει προσοχη εδω.....).
    Αυτο που με φοβιζει ομως ειναι μην μετατρεψουμε την οση "φυση" μας απομενει σε μικρογραφιες των μεγαλουπολεων μας.
    Ξαφνικα, εκει που θα φυγουμε απο την αθηνα, θα βρεθουμε σε δεκαδες αλλες μικροτερες αθηνες, με ολα τα κακα που αυτο συνεπαγεται...
    Οι ανθρωποι την εχουμε αυτη την ταση.
    Οπου παμε ρημαζουμε τα παντα, τα καταβροχθιζουμε ολα, θεωρουμε οτι οι πραξεις μας δεν εχουν συνεπειες.....Μετα γκρινιαζουμε για το πως καταντησαμε και προχωραμε αλλου για να επιδοθουμε στις ιδιες πραξεις.....

     



     

    Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου.Πόσες υπέροχες παραλίες έχουν γίνει ξαφνικά "τρέντι" και "ιν" με καλολαδωμένα κορμιά να επιδίδονται σε "επιπαράλια αντισφαίριση" κοιτάζοντας παράλληλα γύρω τους αν θαυμάζουν τα μούσκουλά τους αρκετά πιπινάκια που αργότερα θα πάνε να ακούσουν και τον Soti Βολάνη....


    panosbousalis
    02.07.2008, 14:43

    Παράθεση:

    Το μέλος jethroomi στις 02-07-2008 στις 02:54 έγραψε...

    Τι να πρωτοπω. Γραφετε ολοκληρα 'κατεβατα' (καταλοιπα απο το Λυκειο).Θα ειμαι και παλι λακωνικος.

    Οσες φορες πηγαινω στη φυση χρησιμοποιω παρα πολυ το αυτοκινητο ---Στην πολη δεν το κανω.

    Το περιβαλλον στην υπαιθρο ειναι μολυσμενο απο λιπασματα και φυτοφαρμακα που οι αγροτες χρησιμοποιουν κατα κορο.

    Τελος παντων κατανοω την αναγκη σας για να φυγετε. Φυγετε λοιπον κι αφηστε μας ησυχους!

    Παντα φιλικα και με κατανοηση.


    -----------------
    Τα κουρελια τραγουδανε ακομα

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jethroomi στις 02-07-2008 03:00 ]



    Αυτό το 'φύγετε λοιπόν κι αφήστε μας ήσυχους' δεν ακούστηκε και πολύ φιλικόSmile

    Συμφωνώ για τα λιπάσματα, δυστυχώς γίνεται αλόγιστη χρήση από πολλούς αφού γενικότερα υπάρχει έλειψη παιδείας. Βέβαια δεν είναι επιχείρημα αυτό για να μην πας στην επαρχία, το περιβάλλον είναι απείρως καθαρότερο εκεί.  Δεν είδα κανέναν να φεύγει από την επαρχία και να λέει ''αει στο καλό τα βαρέθηκα τα παλιοφυτοφάρμακα, πάω στην Αθήνα να ανασάνω καθαρό αεράκι.'' Για δουλειά πάνε στην πόλη και για τα όσα άλλα προσφέρει η πόλη τα οποία δεν βρίσκουν στην περιφέρεια.


    panosbousalis
    02.07.2008, 14:55

    Παράθεση:

    Το μέλος swkraths στις 02-07-2008 στις 11:56 έγραψε...

    Απλά μία μικρή υπενθύμιση...

    Επειδή ο δημιουργός αυτού του θέματος όπως και αρκετοί που έχουν απαντήσει είναι από Αθήνα και Θεσσαλονίκη,πόλεις δεν είναι μόνο η πρωτεύουσα και η συμπρωτεύουσα...

    Τα αντίστοιχα πλεονεκτήματα της πόλης και της επαφής με τη φύση μπορείτε να βρείτε σε μία μικρότερη πόλη.Εκτός κι αν το επάγγελμά σας αφορά σε κάτι το οποίο μπορεί να υπάρξει μόνο στην Αθήνα...Λίγο απίθανο καθώς προσφέρονται περίπου οι ίσες ευκαιρίες με ίσες ή και καλύτερες συνθήκες εργασίας.

    Ναι και μένα μ' αρέσει να περπατάω στο Θησείο,στην Πλάκα,όπως και σε τόσες άλλες πόλεις που έχον γραφικά σημεία,όπως σχεδόν σ' όλη την Κρήτη,την Πελοπόνησο και,και, και......

    Το μόνο που ίσως λείπει από την επαρχία είναι τα μεγάλα ονόματα στα μπουζούκια..............

    {#emotions_dlg.clap} {#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.clap}



    Φίλε swkraths μιας και το ανέφερες δεν είμαι από Αθήνα, απλά μένω εδώ. Μεγάλωσα στη Λακωνία και έχω ζήσει και αλλού(Θεσσαλονίκη , Ρόδο κ.λ.π), οπότε έχω εικόνες και από πόλη και από χωριό. Και συμφωνώ μαζί σου πως πόλεις δεν είναι μόνο Αθήνα ή Θεσ/νίκη, απλά είναι οι μεγαλύτερες. Σίγουρα υπάρχουν πόλεις της περιφέρειας που προσφέρουν αρκετά από τα πλεονεκτήματα των μεγαλουπόλεων στην ανάλογη κλίμακα και έχουν και πιο έντονο το φυσικό περιβάλλον. Είναι θέμα αναγκών, συγκυριών, επιλογών το που θα καταλήξει κάποιος.


    margo
    02.07.2008, 14:59

    Παράθεση:

    Το μέλος punkster στις 02-07-2008 στις 13:14 έγραψε...

    ......Χμμ......
    Ενταξει, να επιστρεψουμε στην φυση, σε αυτο συμφωνουμε ακρετοι.
    Αντε, να την αναβαθμισουμε κιολας (θελει προσοχη εδω.....).
    Αυτο που με φοβιζει ομως ειναι μην μετατρεψουμε την οση "φυση" μας απομενει σε μικρογραφιες των μεγαλουπολεων μας.
    Ξαφνικα, εκει που θα φυγουμε απο την αθηνα, θα βρεθουμε σε δεκαδες αλλες μικροτερες αθηνες, με ολα τα κακα που αυτο συνεπαγεται...
    Οι ανθρωποι την εχουμε αυτη την ταση.
    Οπου παμε ρημαζουμε τα παντα, τα καταβροχθιζουμε ολα, θεωρουμε οτι οι πραξεις μας δεν εχουν συνεπειες.....Μετα γκρινιαζουμε για το πως καταντησαμε και προχωραμε αλλου για να επιδοθουμε στις ιδιες πραξεις.....

     



     

    πολύ σωστό{#emotions_dlg.beer}

    Υποτίθεται πως όσοι συμφωνούμε και θέλουμε αποκέντρωση και φύση

    το έχουμε υπ 'όψη αυτό.Ο καθένας θα ξεκινήσει από τον εαυτό του.

    π.χ.δεν κόβουμε τα δέντρα απ το οικόπεδο για να φτιάξουμε τον "τέλειο"κήπο με γκαζόν

    κλπ κλπ

     


    punkster
    02.07.2008, 15:50

    Παράθεση:

    Το μέλος margo στις 02-07-2008 στις 14:59 έγραψε...

    π.χ.δεν κόβουμε τα δέντρα απ το οικόπεδο για να φτιάξουμε τον "τέλειο"κήπο με γκαζόν

    κλπ κλπ

     

    Αλλο ενα μεγαααλο θεμα αυτο!
    Οπως και ολοι αυτοι που κοβουν δεντρα γενικα για να χτισουν....
    Στο τελος καταληγουν με μια βιλαρα (με πισινα εννοειται!) περιτρυγιρισμενοι απο ενα μεγαλο, κενο ΤΙΠΟΤΑ!
    Ημουν για λιγες μερες στην Αιγινα, και ολοι χτιζουν σαν μανιακοι, δεν σκεφτονται!
    ΟΛΟΙ θελουν ενα σπιτι διπλα στη θαλασσα, οποιοδηποτε και αν ειναι το τιμημα.....
    Τι να το κανεις ομως, οταν το σπιτι σου στριμωχνεται αναμεσα σε δεκα αλλα σπιτια?
    Οτιδηποτε ηταν ομορφο στην αρχη, μετα παυει να ειναι.....
    Τελος παντων, αυτο ειναι λιγακι ασχετο θεμα (οχι εντελως ομως)....


    panosbousalis
    03.07.2008, 00:43

    Στο χωριό μου ξεράναν δύο υπέροχα δέντρα ηλικίας 100 ετών για να φτιάξουν ένα ..συντριβάνι στη θέση τους. Το τι βλακεία υπάρχει στον κόσμο δεν λέγεται


    jethroomi
    03.07.2008, 02:15

    Αχ...φιλοι μου, αναλωνομαστε στην συζητηση την στιγμη που οι πολεις μας καταστρεφονται, απο εμας τους ιδιους. Πολυ ωραια επισημανθηκε οτι θα κανουμε την επαρχια σαν τα μουτρα μας.

    Εναι το τριτο καλοκαιρι  (και τις υπολοιπες  εποχες)  που  η παραλια  της Θεσσαλονικης ειναι κλειστη (απ το μεγαρο ως τον ιστιοπλοικο ομιλο). Μαλλον ολοι οι δημοτες σκεφτονται οτι πρεπει να φυγουν και κανεις δεν λεει τιποτα.

    Κανεις δεν υπερασπιζεται τον τοπο που ζει, για να τον βελτιωσει, παρα μονο λεει "επιστροφη στη φυση"και εχει τη συνειδηση του ησυχη.

     


    margo
    03.07.2008, 12:39

    Παράθεση:

    Το μέλος jethroomi στις 03-07-2008 στις 02:15 έγραψε...

    Αχ...φιλοι μου, αναλωνομαστε στην συζητηση την στιγμη που οι πολεις μας καταστρεφονται, απο εμας τους ιδιους. Πολυ ωραια επισημανθηκε οτι θα κανουμε την επαρχια σαν τα μουτρα μας.

    Εναι το τριτο καλοκαιρι (και τις υπολοιπες εποχες) που η παραλια της Θεσσαλονικης ειναι κλειστη (απ το μεγαρο ως τον ιστιοπλοικο ομιλο). Μαλλον ολοι οι δημοτες σκεφτονται οτι πρεπει να φυγουν και κανεις δεν λεει τιποτα.

    Κανεις δεν υπερασπιζεται τον τοπο που ζει, για να τον βελτιωσει, παρα μονο λεει "επιστροφη στη φυση"και εχει τη συνειδηση του ησυχη.

     



     

    Φίλε jethroomi

    η συζήτηση μόνο κακό δεν κάνει.

    Αντίθετα μπορεί να μας κάνει να σκεφτούμε πολλά πράγματα που θα βοηθήσουν .

    Αν έχεις κι εσύ να προτείνεις λύσεις είμαστε πρόθυμοι να τις δούμε.

    Το να απαξιώνεις την πρόθεση κάποιων να βρεθούν πιο κοντά στη φύση

    δεν βοηθάει κανέναν.

     

    Για την παραλία της Θεσσαλονίκης που λες,δεν ξέρω τι γίνεται

    αλλά δεν με εκπλήσει το γεγονός οτι οι δημότες σκέφτονται να φύγουν.

    Καλό θα είναι αυτό.

    Αθήνα και Θεσσαλονίκη δεν βελτιώνονται

    αν πρώτα δεν απαλλαγούν από τον υπερπληθυσμό,τα εκατομμύρια αυτοκίνητα κλπ

     

     


    punkster
    03.07.2008, 13:33

    Παράθεση:

    Το μέλος jethroomi στις 03-07-2008 στις 02:15 έγραψε...

    Κανεις δεν υπερασπιζεται τον τοπο που ζει, για να τον βελτιωσει, παρα μονο λεει "επιστροφη στη φυση"και εχει τη συνειδηση του ησυχη.



    Οι μεγαλες πολεις οπως η αθηνα και η θεσσαλονικη δεν γινεται να βελτιωθουν για πρακτικους λογους.
    Η αυτοκαταστροφη τους ξεκινησε απο τοτε που αρχισαν να πρωτοχτιζονται χωρις προγραμμα και να στριμωχνονται σε αυτες εκατομυρια κατοικοι.
    Για να βελτιωθει αισθητα η κατασταση θα επρεπε οι μεγαλες πολεις να γκρεμιστους και να ξαναχτιστουν απο την αρχη, αφου πρωτα θα εχει απομακρυνθει τουλαχιστον ενα 40% του αρχικου πληθυσμου.
    Η αθηνα (ειδικα στο κεντρο) εκει κορεστει πλεον....


    jethroomi
    03.07.2008, 13:57

    Παράθεση:

    Το μέλος punkster στις 03-07-2008 στις 13:33 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος jethroomi στις 03-07-2008 στις 02:15 έγραψε...

    Κανεις δεν υπερασπιζεται τον τοπο που ζει, για να τον βελτιωσει, παρα μονο λεει "επιστροφη στη φυση"και εχει τη συνειδηση του ησυχη.



    Οι μεγαλες πολεις οπως η αθηνα και η θεσσαλονικη δεν γινεται να βελτιωθουν για πρακτικους λογους.
    Η αυτοκαταστροφη τους ξεκινησε απο τοτε που αρχισαν να πρωτοχτιζονται χωρις προγραμμα και να στριμωχνονται σε αυτες εκατομυρια κατοικοι.
    Για να βελτιωθει αισθητα η κατασταση θα επρεπε οι μεγαλες πολεις να γκρεμιστους και να ξαναχτιστουν απο την αρχη, αφου πρωτα θα εχει απομακρυνθει τουλαχιστον ενα 40% του αρχικου πληθυσμου.
    Η αθηνα (ειδικα στο κεντρο) εκει κορεστει πλεον....



    Η πολη φυσικα δεν προκειται να αλλαξει (βελτιωθει)απο  μονη της, αφου η πολη ειμαστε εμεις. Οσο αρνιωμαστε, πεισματικα, να αλλαξουμε ας μην περιμενουμε να ερθει η αλλαγη εξ ουρανου.Μπορουμε να βαλουμε λουλουδια και πρασιναδες στα μπαλκονια μας, να βαψουμε τις πολυκατοικιες μας, να απαιτησουμε απο τους κρατουντες, αφου εμεις τους ψηφιζουμε, να κανουν εργα υποδομης κι οχι φρου φρου κι αρωματα. Τελος να χαμογελαμε και να λεμε μια καλημερα μεταξυ μας.

    Φοβαμαι ,κι επιμενω σ'αυτο, οτι αν μεταφερουμε τους κακους εαυτους μας στη φυση ή στην επαρχια θα κανουμε μια τρυπα στο νερο. Ασφαλως υπαρχουν φωτεινες εξαιρεσεις ανθρωπων που επεστρεψαν στις 'ριζες΄τους αλλα δυστυχως αυτες επιβεβαιωνουν τον κανονα.

     


    StavmanR
    03.07.2008, 15:13

    Προσωπική μου πεποίθηση αποτελεί ότι για να "πολεμήσεις" έναν "εχθρό" πρέπει να τον γνωρίζεις. Σήμερα, η γνώση δεν ανταποκρίνεται στις επιπτώσεις αλλά στα αίτια. Με μία ανάγνωση των κυριότερων αιτίων, η οργάνωση λύσεων δεν απαιτεί καν επιχειρηματολογία:

    "(2) Αίτια Αστυφιλίας � Μετανάστευσης
    Τα κυριότερα από τα αίτια, που συνέβαλαν στην αστυφιλία και στην μετανάστευση, είναι :
    � Η ανισόρροπη ανάπτυξη των αστικών σε βάρος των αγροτικών περιοχών και κυρίως η ανυπαρξία κινήτρων και προϋποθέσεων παραμονής των νέων στις αγροτικές περιοχές.
    � Η ελλειπής έως υποτυπώδης υγειονομική και νοσοκομειακή περίθαλψη στην περιφέρεια.
    � Η κατάτμηση του γεωργικού κλήρου, σε συνάρτηση με την αποτυχία του αναδασμού, που είχαν ως συνέπεια την ανεπάρκεια, την ανεργία.
    � Η έλλειψη ενός σταθερού χωροταξικού σχεδιασμού δια τη χρήση της γης, με σκοπό την ισόρροπη ανάπτυξη και την εθνική κυριαρχία σ΄όλη την έκταση της χώρας.
    � Οι δύσκολες συνθήκες της αγροτικής ζωής και το αβέβαιο κέρδος.
    � Η διαφήμιση, η προβολή αγαθών, υπηρεσιών και συνθηκών διαβιώσεως της πόλης.
    � Το κεντρομώλο σχέδιο συνένωσης των κοινοτήτων σε δήμους.
    � Δεν πρέπει να αποσιωπάται ότι σημαντικό ρόλο διεδραμάτισε στην αστυφιλία, στη δεκαετία του 1940, ο εμφύλιος πόλεμος, που οδήγησε τους Έλληνες στην εγκατάλειψη των ορεινών περιοχών της χώρας δια λόγους ασφαλείας."

    Από ένα άρθρο του Αντιστρατήγου ε.α. Η. ΚΑΖΟΥΚΑ που αναφέρεται στο δημογραφικό πρόβλημα από την οπτική του στρατιωτικού.

    -----------------------------------------------------

    Με άλλα λόγια, για να βελτιωθεί η ζωή των πόλεων, πρέπει να μεταφέρουμε την οικονομία στην επαρχία!