ελληνική μουσική
    571 online   ·  210.848 μέλη

    on mercury - red hot chilli peppers

    JohnieAnto
    17.06.2008, 11:46

    το έχει τραγουδήσει κανεις ? δυσκολευομαι πολύ στις αναπνοές και δεν μπορώ να ακολουθήσω σωστα το tempo ! ειδικά εκεί που πηγαίνουν πολύ γρήγορα οι στίχοι ! αν υπήρχε κάποια συμβουλή θα ήμουν ευγνώμων !


    BAGRATION
    17.06.2008, 14:50

    Δεν το έχω πεί το τραγούδι αλλά είμαι πολύ εξεικοιωμένος με τους γρήγορους στίχους(γιατί μου αρέσουν πολύ).Τα κομμάτια που γράφω επίσης περιέχουν γρήγορους στίχους. Πιο μικρός μου άρεσε να λέω το "havana affair" γρήγορα όπως οι Ramones το οποίο  είναι  σε κάποια σημεία ολοίδιο με το on mercury(εεεεεεεπ!!!!)

    Κάνε τα εξής.Δώσε βάση στα σύμφωνα.

    1)Επανέλαβε πολλές φορές τα σύμφωνα  "k"   "t"   "d"   "s " μια στα Αγγλικά και μια στα Ελληνικά .Είναι τελείως διαφορετικά μεταξύ τους όπως θα διαπιστώσεις. Μετά πες πολλές φορές την λέξη "diction " (όπως οι αμερικάνοι) και πειραματίσου με το ποσο έντονα τα θές τα σύμφωνα, και με τι ύφος τα θές

    2) Ξεκίνα να λές το κομμάτι σκεπτόμενος περρισσότερο τα σύμφωνα.Πές το και κάπως ψυθιριστά τονίζοντας τα πάλι. Καντο αρκετές φορές και αποκλέιεται να μη δείς διαφορά.

    Αναπνοές

    1)Θέλει μικρές κοφτές αναπνοές. Εχει μικρές παυσεις μεταξύ των στίχων που έπιτρέπουν μια βιαστική κοφτή αναπνοή.

    2)Θέλει να πλησιάζουν αρκετά οι χορδές για να μην διαφεύγει ο αέρας. Σε τέτοια είδη μουσικής, αυτοί που τραγουδάνε πολύ μαλακά η πολύ χαλαρά έχουν πάντα πρόβλημα με τις αναπνοές. Αυτοί που τραγουδάνε δυνατά πολύ σπάνια. Βάλε "νεύρο" οπότε. Οπως θα φώναζες χωρίς προσπάθεια και σε  φιλικό τόνο κάποιον που βρίσκεται στο διπλανό δωμάτιο. Τραγούδα με αυτό το σκεπτικό. Αρκετοί τραγουδιστές κρατούν φράσεις πολλά δευτερόλεπτα χωρίς ανάσα οχι γιατί έχουν μεγάλη χωρητικότητα,γυμνασμένο διάφραγμα κ.τ.λ αλλά γιατί ο αέρας δεν μπορεί να φύγει γρήγορα από μικρό άνοιγμα της γλωσσίδας (των φωνητικών χορδών)


    JohnieAnto
    17.06.2008, 15:00

    Φίλε BAGRATION σε ευχαριστώ πολύ, θα το δοκιμάσω και θα σου πώ τα νεότερα !!!!