ελληνική μουσική
    617 online   ·  210.826 μέλη
    woast
    08.10.2004, 21:34
    Θα έρθω κι εγώ. Μόλις ανακάλυψα το site και δε με ξέρετε. Αλλά καλή ευκαιρία να γνωριστούμε. (Μόνο η κοπέλα μου κι εγώ θα έρθουμε - 2 άτομα δηλ.)
    falimento
    08.10.2004, 22:28
    Καλώς τους!

    Κοινό
    Elnor
    MariannaP
    Rivera
    SteliosG +(2-3)
    Tsoukouelf
    mkala
    Hastaroth
    Santourman + (1)
    XeniaRodo + (1)
    Παρέα Tintalle +(3-5)
    Παρέα Jorge +(7-8)
    Παρέα Ancm, Δημήτρη, Θανάση +(3-7)
    Παρέα Astron +(4)
    Παρέα Falimento + (10)
    Stefke
    Παρέα Katya +(2)
    Παρέα Orfeus +(6)
    Entexnon + (1)
    Shai + (3-4)
    jliakos + (3)
    Vana + (2-3)
    Christ25 + (2-4)
    Woast (+1)

    Επί σκηνής
    Orfeus
    Katya
    Astron
    Giorgos
    Jorge
    Linda7
    Falimento
    Tintalle
    Mariagoros

    Δανειζόμενος τη λίστα από τον Γιώργο αναφέρω τα άτομα που προστέθηκαν. Φτάσαμε αισίως στον αριθμό (περίπου) των 80 ατόμων! Και ανεβαίνουμε!!!!

    (Μας βλέπω όλους με σκαμπουδάκι σαν αυτό που παίρνουμε στην εκκλησία την Ανάσταση! )


    santourman
    08.10.2004, 23:37
    Αρχίζουμε να γινόμαστε πολλοί... θα μας χωρέσει όλους; Η μήπως ούτε τα σκαμπώ της Ανάστασης θα βοηθήσουν την κατάσταση; Θα πρότεινα να τοποθετηθούν μεγάφωνα και έξω από το Πατατράκ για παν ενδεχόμενο!
    Η δική μου παρέα γίνεται 2 άτομα, από 1 που ήταν.
    Επίσης ήθελα να ρωτήσω, αν ξέρει κάποιος, μετά από τη στάση του αγ.Αντωνίου, υπάρχει κάποια άλλη συγκοινωνία (αν και δε φαίνεται μακριά με τα πόδια) που να οδηγεί στο Μπουρνάζι;
    `Η αν υπάρχει κάποια (χωρίς μετρό δηλαδή) που να περνάει από εκεί (και από πού ξεκινάει;)...?

    Δυστυχώς (ή ευτυχώς) είμαι από χωριό εγώ και δεν τα ξέρω τα κατατόπια τόσο καλά!!!


    jorge
    09.10.2004, 02:04
    Falimento μήπως πρέπει να εξετάσουμε το ενδεχόμενο το μαγαζί να γεμίσει;

    Απ' ότι θυμάμαι υπάρχει έξω από το κυρίως μαγαζί ένας επιπλέον χώρος ημιυπαίθριος, που έχει αρκετά τραπεζάκια και ηχεία. Μπορούν αυτά τα ηχεία να συνδεθούν με τον εσωτερικό ήχο; Το έχετε κουβεντιάσει αυτό το ενδεχόμενο με το Πατατράκ;
    falimento
    09.10.2004, 16:54
    Jorge δεν έχουμε συζητήσει κάτι τέτοιο και δεν ξέρω πραγματικά αν αυτό είναι εφικτό... Θα το συζητήσουμε μαζί τους αλλά πραγματικά δεν θέλω να υποσχεθώ τίποτα

    Αυτό που προτείνω στα παιδιά που θα έρθουν είναι το εξής:

    Το μαγαζί απ΄ ότι μας είπε ένας εκ των ιδιοκτητών γεμίζει με 80 άτομα...
    Για αυτό θα παρακαλέσω όσα παιδιά έρθουν, να προσέλθουν το αργότερο στις 22:00 γιατί μετά μπορεί να μην βρουν όχι σκαμπό αλλά ούτε γωνιά να σταθούν όρθιοι
    jorge
    09.10.2004, 19:00
    Επίσης, θερμή παράκληση:

    Επειδή:

    1. Τα όργανα είναι ακουστικά, επομένως σχετικά χαμηλής έντασης...
    2. Ο χώρος είναι μικρός...
    3. Τα άτομα πολλά...
    4. οι μουσικοί είναι μέλη του MusicHeaven είναι... φίλοι μας...
    5. οι μουσικοί και οι διοργανωτές έχουν αφιερώσει πολύ από τον ελεύθερο χρόνο τους για αυτό το βράδυ...

    ...θα είναι καλό όσοι είμαστε στο κοινό να κάνουμε όσο λιγότερη ...φασαρία γίνεται. Αυτό καλό είναι να το έχουμε στο μυαλό και να το μεταφέρουμε σε όποιους ξεχαστούν. Ασφαλώς και θα μιλάμε, θα γελάμε, όμως η σκέψη μας θα πρέπει να είναι και στα παιδιά που θα παίζουν

    Καλό Ταξίδι
    KIT_KAT
    09.10.2004, 22:39
    Αυτούς που θα είναι νοερά μαζί σας δεν τους μετράτε;;
    Καλά να περάσετε παιδιά, να αφιερώστε και κανένα τραγουδάκι στους απόντες, ζηλεύουμε...

    Orfeus
    10.10.2004, 10:57
    Back in Athens again και......πω πω τι έγινε!!!

    80;;;;;;;;

    Δηλαδή περιμένατε να ...λείψω για να γεμίσουμε το μαγαζί;

    Αν είναι έτσι, τότε στο δεύτερο live, θα λείπω όλο το διάστημα της προετοιμασίας, αφού προηγουμένως θα έχω φροντίσει να κλείσω το ...Ολυμπιακό Στάδιο!!!


    Μην ανησυχείτε για την ...χωρητικότητα. Αυτό είναι μόνο καλό!!!

    Το θετικό που μπορούμε να πάρουμε από αυτό, είναι ότι μπορούμε να γεμίσουμε ένα μαγαζί.

    Άρα Linda & Falimento, στο "Σεβάχ" θα πάμε με .....τουπέ!!!!

    Καλημέρα σε όλους ...μας!!!!


    Music, is your only friend until the ...end!!!!


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Orfeus on 10-10-2004 11:00 ]
    jorge
    10.10.2004, 13:24
    Υπενθυμίζω την ακριβή θέση του μαγαζιού, τόσο για μένα (είμαι μεγάλος ξεχασιάρης), αλλά και για όσους δεν τον έχουν δει ακόμα:

    composer
    10.10.2004, 14:20
    polles euxes kai apo emena gia mia axehasti vradia me toso megali symetoxi!

    bravo stous diorganwtes

    i skepsi mou apopse tha taxideuei mazi sas....kala na perasete


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: composer on 10-10-2004 14:21 ]
    falimento
    10.10.2004, 15:41
    Λίγες ώρες μοναχά μας χωρίζουν από το πρώτο Live του Μusicheaven. Σίγουρα από αύριο, αυτό το topic θα πάρει φωτιά από τις απαντήσεις που θα στείλουμε όλοι, για το πόσο ωραία περάσαμε, τι υπέροχο ήταν το κλίμα, ο κόσμος, τα τραγούδια, η μουσική...

    Δεν θα μακρυγορήσω, θα μιλήσουμε στη σκηνή με τις φωνές και τα τραγούδια μας, απλά το μόνο που θα ήθελα να γράψω πριν τη μεγάλη μας γιορτή είναι, ότι νιώθω συγκινημένος που ΟΛΟΙ μαζί καταφέραμε να οργανώσουμε κάτι τόσο όμορφο.
    Οι Orfeus και Falimento δεν συνετέλεσαν ουσιαστικά στην υλοποίηση αυτής της εκδήλωσης αλλά τα μέλη του Μουσικού Παραδείσου που θα γεμίσουν το μαγαζί, θα τραγουδήσουν μαζί μας, θα γελάσουν, θα συγκινηθούν...

    Και βέβαια για όσα παιδιά θα βρίσκονται μακριά, θα τους αφιερώσω προσωπικά τα κομμάτια που θα πω, διότι είμαι σίγουρος ότι θα ναι μαζί μας απόψε με το νου και τη ψυχή τους.. Και ασφαλώς ειδική αφιέρωση στα παιδιά που έχω γνωρίσει και έχω δεθεί μαζί τους

    6:30 ώρες πριν την εκδήλωση.. It' s the final countdown!

    Καλή μας διασκέδαση!
    megali_mpougatsa
    10.10.2004, 19:14
    Εύχομαι κι εγώ, με τη σειρά μου, να περάσετε όλοι υπέροχα!!!

    Θα ερχόμουν κι εγώ αν δε μας χώριζαν γύρω στα 650 χιλιόμετρα.

    Η σκέψη όλων μας είναι μαζί σας!




    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: megali_mpougatsa on 10-10-2004 19:14 ]
    Giorgos
    11.10.2004, 04:56
    Με μόλις τρεις ώρες ύπνου και με τρίτο συνεχόμενο live τις τελευταίες τρεις μέρες...

    Με όλη την κούραση από τις πρόβες, την μεταφορά οργάνων και το στήσιμο του ήχου...

    Με το ήδη περασμένο της ώρας...

    ...το συναίσθημα να παίζεις μουσική με φίλους απέναντι σε κοινό, δε συγκρίνεται με τίποτα. Ένα μεγάλο μπράβο σε όσους κόπιασαν για να πάρει σάρκα και οστά αυτή η συναυλία κι ένα ευχαριστώ από καρδιάς σε όσους και όσες μας τίμησαν με την παρουσία τους την βραδιά που πέρασε.

    Αφιερώνω κι εγώ με τη σειρά μου όλα τα κομμάτια που έπαιξα σε όσους και όσες ήταν απόψε νοερά μαζί μας. Ήταν τελικώς πολύ πιο κοντά από ό,τι νόμιζαν.

    "Στις βραδινές περιπλανήσεις μας
    στης καρδιάς τις διαδρομές
    πώς γεμίζει η νύχτα χρώματα,
    πώς φωτίζονται οι σκιές.

    Και δε βρίσκω λόγια να σου πω
    γιατί όλα έχουν φωνή,
    το μεγάλο μας το όνειρο
    σου εξηγώ μ' ένα φιλί.

    Και μετά δε μιλάμε πολύ
    γιατί τ' όνειρο ζει στη σιωπή
    Με το βλέμμα στους περαστικούς
    να 'χα χίλιες σιωπές να ακούς..."


    :***
    Orfeus
    11.10.2004, 05:09
    Το άγχος μου ήταν φοβερό... Θα πετύχει; Πώς θα είναι;

    Τι να γράψω τώρα;

    Ευχαριστώ όσους ανταποκρίθηκαν ως κοινό, αλλά και επί σκηνής!!!

    Ευχαριστώ και όλους όσους ήταν κοντά μας νοερά!!!

    Music Heaven Καλημέρα!!!

    Music Heaven Καληνύχτα!!!



    spypal
    11.10.2004, 09:49
    Απ'οτι βλέπω ένα πρώτο feedback απο τον Giorgo και τον Orfeus δίνει το στίγμα αυτής της βραδυάς !!! Είμαι σίγουρη πως θα ήταν υπέροχα!!! Περιμένω με πολύ αγωνία τις εντυπώσεις των όσων παρευρέθηκαν μιας και εγω ήμουν απο της άτυχες που δεν στάθηκε δυνατόν να μπορέσω να είμαι εκεί Ας ελπίσουμε να περάσατε τόσο καλά που το κέφι των παιδιών που συμμετείχαν να παραμείνει αμείωτο έτσι ώστε να το επαναλάβουν σύντομα !!!
    Ελπίζω να βγάλατε και κάποιες φωτογραφίες ΑΝΥΠΟΜΟΝΩ
    jorge
    11.10.2004, 10:10
    Η βραδιά ήταν αξέχαστη, με πολλές εκπλήξεις και εικόνες που δεν ξεχνιούνται! Δεν ξέρω τι να πρωτοπώ.

    Μπράβο μας που καταφέραμε και μετατρέψαμε την απρόσωπη επικοινωνία και το ταυτόχρονο κοίταγμα μιας χαζοοθόνης σε ουσιαστική επικοινωνία, σε ψυχαγωγία, σε χαμόγελο, σε ρομαντική διάθεση, σε ευχαρίστηση και σε προσφορά προς τους φίλους μας.

    Ευχαριστούμε πάνω απ' όλα τον Orfeus για την ιδέα του Live, αλλά και για τις εκπλήξεις του! Το τραγουδάκι που έγραψε ειδικά για το MusicHeaven είναι η πρώτη σχετική απόπειρα και μάλιστα ιδιαίτερα επιτυχημένη :)
    Σχετικά τώρα με την έκπληξη της βραδιάς, την παρουσία του Θεόδωρου Τρύφωνα (Αγάπανθος, συγκρότημα του '70 απ' όπου πέρασε ο Χάρης Κατσιμίχας, ο Γιάννης Γιοκαρίνης κ.α.), έχω να πω πως έχασαν όσοι έφυγαν πριν τις 1.00!

    Ευχαριστούμε κύριε Τελετάρχα !


    ΥΓ. Οι λοιπές λεπτομέρειες στη συνέχεια ...του ταξιδιού
    MariannaP
    11.10.2004, 10:25
    Ευχαριστώ κυριε Πρόεδρε, με καλύψατε!
    Πάνω που ετοιμαζόμουν να ρωτήσω τι ήταν η έκπληξη!!!
    Εγώ που έφυγα μια και κάτι τι να πω;
    Αν και δεν παρακολούθησα όλο το πρόγραμμα, πέρασα όμως φοβερά!
    Μπορεί να ήταν ένα γεμάτο μαγαζί, μπορεί να ήταν όλα οργανωμένα και με πρόγραμμα, όμως δεν έλειπε η ζεστασια και το παρεϊστικο κλίμα όπως όταν είχαμε μαζευτεί 15-20 ατομα στου Ψυρρή!
    Σίγουρα δεν είχαμε την ευκαιρία να τα πούμε όπως σε άλλες συναντήσεις, μίλησε όμως η μουσική για εμάς.
    Στεναχωρέθηκα που δεν μπόρεσα να χαιρετίσω τον Orfeus και την Κατια γι αυτό τους στέλνω την αγάπη μου και τους εύχομαι όνειρα γλυκά αν κοιμούνται!
    mavroula
    11.10.2004, 10:41
    Καλημέρα.

    Καταρχήν, μπράβο σε όλους, συγχαρητήρια! Δεν ξέρω πόσες φορές έχετε ξαναπαίξει live, πάντως τα πήγατε πολύ καλά. Λίγα σχόλια για τον καθένα.
    Πριν ξεκινήσω, να σας πω προκαταβολικά ότι ξεχνάω ονόματα, οπότε συγχωρέστε με, αυτά που θυμάμαι ακούστηκαν παραπάνω από 2 φορές..

    Για το πρώτο παιδί. Η επιλογή των τραγουδιών σου ήταν υπέροχη. Κατσιμίχα και τα "καλά" τους. Η ερμηνεία αντάξια των επιλογών αυτών.

    Λιντα, στην αρχή με μπέρδεψες λίγο, σιγά σιγά όμως με κατάφερες, με αποκορύφωμα τις χίλιες σιωπές και αυτήν την νύχτα που μένει. Για μένα το εντεχνο λαικό σου παει περισσότερο.

    Η άλλη κοπέλα. Οι επιλογές, πολύ καλές. Η ερμηνεία, ακόμα καλύτερη. Ωραία χροιά και καθαρή φωνή..

    Πιανίστας. Το πιάνο στα τραγούδια πάντα κάνει την διαφορά. Αρκεί να παίζεται καλά, όπως παίχτηκε.

    Το άλλο παιδι που έπαιξε κιθάρα. (και τραγούδησε πασχαλίδη) . Το ότι δεν ήταν έτοιμος ε. φάνηκε λίγο, αλλά, μπράβο γιατί παρόλη την μη-προετοιμασία ανέβηκες και τραγούδησες... και έπαιξες επίσης.

    Ορφέας με ph ή ο μικρός.. Μόνο θετικά σχόλια έχω. Δικό σου τραγούδι. Μου θύμισε Μάλαμα, (η μουσική του κύρίως) δεν ξέρω αν ακούς, αν δεν έχει ακούσει πολύ. Ακου. Θα σου αρέσει σίγουρα, όλοι οι δίσκοι..

    Κάτια, ζηλεύω πάρα πολύ την προφορά σου. Τέλεια. Τα τραγούδια που είπες όπως τα είπες με ταξίδεψαν.

    Ορφέας με φ. Φάνηκε ότι ήσουν διοργανωτής, ή μέγας συντελεστής στο πρόγραμμα. Τα τραγούδια που επέλεξες και τραγούδησες δεν τα ήξερα όλα, αλλά σίγουρα ταιριάζουν στα ηχητικά μου ακούσματα.

    Φυσικά την παράσταση έκλεψε ο τελευταίος κιθαρίστας, που μπορεί να μην θυμάμαι το όνομά του αλλά σίγουρα θυμάμαι τα σολάκια και τα ακορντάκια που έπαιζε.

    Γενικώς για όλους έχω να πω ότι άξιζε το ξενύχτι, αν και θα ταλαιπωρηθώ αρκετά στη δουλειά σήμερα.

    Και πάλι μπράβο και συγχαρητήρια.

    Μαύρα






    mavroula
    11.10.2004, 10:42
    ξεχνάω, ξεχνάω. jorge συγνώμη. μπράβο κα ι σε σένα.!!

    jorge
    11.10.2004, 11:11
    Φρρρρρρρρρρρ!
    Κίτρινη κάρτα στη Μαύρα, διότι δεν την γνωρίσαμε!