ελληνική μουσική
    573 online   ·  210.844 μέλη
    GiorgosM
    18.06.2008, 23:21

    Καλησπέρα. Θα 'ηθελα να μου πείτε τη γνώμη σας για τα μουσικά σχολεία καθώς του χρόνου ο αδερφός μου τελειώνοντας το δημοτικό θα δώσει εξετάσεις για μουσικό σχολείο. Επίσης, γίνεται αν δεν έχει παρακολουθήσει κάποιος το μουσικό σχολείο στο γυμνάσιο, να γραφτεί εκεί στο λύκειο??

     


    gioreta
    18.06.2008, 23:34

    Καλησπερα!Το μουσικο σχολειο ειναι σαν ολα τα αλλα,μονο που εχει επιπλεον ωρες μουσικης!!!Παρακολουθουνται ολα τα μαθηματα κανονικα,οπως συμβαινει σε καθε σχολειο,με το πλεονεκτημα οτι μαθαινουμε και μουσικη!Οταν καποιος εχει φοιτισει το γυμνασιο σε καποιο αλλο σχολειο,δεν γινεται να κανει μεταγραφει,εφοσον δεν εχει παρακολουθησει τα μουσικα μαθηματα απο την αρχη(Α' Γυμνασιου)και δεν θα ειναι δυνατο να συμβαδιζει με το επιπεδο της ταξης/τμηματος.Και αυτο δεν ειναι καλο για εναν μαθητη.Καλη επιτυχια στον αδερφο σου,αν και οι εξετασεις για να γραφτει καποιος σε ενα μουσικο σχολειο ειναι "γελοιες"....


    santourman
    19.06.2008, 00:40

    Μπορείς να δεις κι εδώ μερικές πληροφορίες!


    GiorgosM
    19.06.2008, 09:25

    Ευχαριστώ για τις απαντησεις!! Βασικά και εμένα μου φάνηκε λογικό να μην είναι δυνατή η μεταγραφ'η, απλώς σκεφτόμουν αν γινόταν να καλυφθούν τα κενά με μαθήματα σε ωδεία κ.λ.π


    noizreduction
    19.06.2008, 10:25

    Δυστυχως, η δομη και η οργανωση των μουσικων σχολειων δεν μπορει να θεωρηθει απο τις καλυτερες. Προσοχη, σε αυτο δεν ευθυνονται οι καθηγητες και το διοικητικο προσωπικο των σχολειων, αλλα το ιδιο το κρατος, το οποιο αναγκαζει τα παιδια σε υπερβολικες ωρες διδασκαλιας ( μουσικων και μη μαθηματων ) και στο τελος δεν αναγνωριζει τον κοπο τους.

    Πιο συγκεκριμενα, ενας μαθητης Μουσικου Λυκειου ( που αποτελει και τη βαθμιδα μεταξυ Πανεπιστημιου και Γυμνασιου ) και ενας μαθητης Ενιαιου Λυκειου, εχουν ακριβως τις ιδιες πιθανοτητες να περασουν σε μια σχολη. Το κρατος δεν μοριοδοτει επιπλεον τους μαθητες μουσικων σχολειων, ακομα και οταν αυτοι επιλεξουν μουσικες σχολες.

    Με λιγα λογια, μπορει τα παιδια που επιλεγουν να περασουν σε ενα μουσικο σχολειο να κανουν στα 6 χρονια σπουδων του μεχρι την Γ Αρμονια, ομως κανεις δεν τους δινει το αντιστοιχο χαρτι φοιτησης, ουτε βεβαια και καποιο ενδεικτικο μουσικων σπουδων.

     

    Επομενως, μονο εαν καποιος ειναι "πορωμενος" με την τεχνη της μουσικης πρεπει να επιλεξει το σχολειο αυτο, γιατι θα αποκομισει αρκετα εφοδια πανω στο οργανο και στην τεχνη που επελεξε, οχι ομως και επισημα εφοδια, αφου το κρατος δεν εχει φροντισει για κατι τετοιο.

     


    gioreta
    19.06.2008, 12:35

    O noizreduction εχειαπολυτο δικιο,καθως για να περασει καποιος μαθητης μουσικου σχολειου σε καποια Μουσικη Σχολη στις Πανελληνιες,θα πρεπει να εχει ηδη παρακολουθησει ολα τα χρονια μουσικη,διοτι τα πραγματα που διδασκονται στα μουσικα σχολεια ειναι ενδεικτικα.