ελληνική μουσική
    441 online   ·  210.833 μέλη

    Εταιρείες Management Καλλιτεχνών;;;

    anasm
    18.06.2008, 23:59

    Γειά χαρά!!

    Θα ‘θελα γνώμες και «φώτα», σ’ένα θέμα, που νομίζω ότι ενδιαφέρει πάρα πολλά μέλη και αναγνώστες…

    Πολλοί γράφουμε στίχο και μουσική, και έχουμε ήδη έτοιμα demo με δικά μας τραγούδια… Ακούμε τί παίζουν τα Ραδιόφωνα, και νιώθουμε καθαρά ότι κάποια από τα δικά μας κομμάτια, δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα, από πολλές «επιτυχίες», είται καλλιτεχνικές είται εμπορικές, της εποχής…

    Στέλνεις το demo σου, παντού… Σε Δισκογραφικές Εταιρείες, σε νυχτερινά μαγαζιά –υπόψη του Τάδε, μετρ του Δείνα Τραγουδιστή… Απλά, πετάς «τσάμπα λεφτά» στα courier…

    Νομίζω, πια, η πιο «ρεαλιστική» λύση, θα ήταν μια δυνατή συνεργασία μ’έναν αποτελεσματικό Μanager… Όμως, ΠΟΙΑ «Εταιρεία Management Καλλιτεχνών», διαλέγεις, από τις ΟΣΕΣ θα βρείς στο Internet??...

     Ας ανταλλάξουμε σκέψεις και εμπειρίες... Σίγουρα, θα είναι ωφέλιμες!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : anasm στις 19-06-2008 00:02 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 12-07-2008 15:46 ]


    marylin
    19.06.2008, 00:19

    Δε διαλέγεις καμία απολύτως εταιρεία και δεν επικοινωνείς με κανένα από όλους όσους λένε ότι ζητούν στίχους ή συνθέτες γιατί ο μόνος τους σκοπός είναι να σου πάρουν χρήματα και δε θα δεις τίποτα!

    Δε θέλω να σε απογοητεύσω, απλά να σε προστατεύσω, είχα αυτή τη συζήτηση πριν λίγες μέρες με δικηγόρο που ασχολείται με αυτά τα θέματα και δύο πολύ γνωστούς καλλιτέχνες,  χαμός γίνεται!

    Οι στίχοι πάνε κατά εκατοντάδες όπου έχεις κι εσύ στείλει, κάνε υπομονή κι αν είναι κάτι να γίνει μπορεί να πάρει και χρόνια...

     

    Πολύ γνωστά τραγούδια που είχαν σταλεί έμειναν σ' ένα συρτάρι από δύο ως πέντε χρόνια... {#emotions_dlg.walkman}


    -----------------
    Η κάθε μας μέρα είναι ένα δώρο!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : marylin στις 19-06-2008 00:22 ]


    jorge
    19.06.2008, 00:25

    Παράθεση:

    Το μέλος anasm στις 18-06-2008 στις 23:59 έγραψε...

     Όμως, ΠΟΙΑ «Εταιρεία Management Καλλιτεχνών», διαλέγεις, από τις ΟΣΕΣ θα βρείς στο Internet??...

    Για πες ονόματα εταιριών... Να σου πούμε συγκεκριμένες απόψεις και εμπειρίες :)


    anasm
    12.07.2008, 15:10

    [Για πες ονόματα εταιριών... Να σου πούμε συγκεκριμένες απόψεις και εμπειρίες :)



    Γειά χαρά!!

    Συγγνώμη που απαντάω τόσο καθυστερημένα αλλά είχα κάποιο προβληματάκι -ευτυχώς όχι "υγείας"...

    Λοιπόν, κάποια Ονόματα που ξέρω είναι τα παρακάτω...

    Cricos Productions -More Music -Music Event -Musicom -Erodios...

    Οποιοδήποτε σχόλιο, είναι σίγουρα απόλυτα ευπρόσδεκτο και σίγουρα χρήσιμο...

    Be in contact!!

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : anasm στις 12-07-2008 15:11 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : anasm στις 12-07-2008 15:12 ]


    marylin
    12.07.2008, 16:16

    Μη χειρότερα!!! {#emotions_dlg.blink}

     

    Οι συγκεκριμένες εταιρείες ασχολούνται με διοργανώσεις συναυλιών, τι σχέση έχουν με το άλλο θέμα? Καμία παιδάκι μου.... {#emotions_dlg.nono}

     


    jorge
    12.07.2008, 19:16

    Marylin οι εταιρίες αυτές μανατζάρουν και καλλιτέχνες. Πχ η Musicom μανατζάρει τον Πασχαλίδη, η Erodios τον Πορτοκάλογλου κλπ. Μέσα στις ενέργειες προώθησης είναι βέβαια και η διοργάνωση των συναυλιών τους. Αλλά δεν κάνουν μόνο αυτό.


    marylin
    12.07.2008, 19:26

    Μανατζάρουν, ακριβώς! Η επιλογή στίχων και μουσικής όμως από τους καλλιτέχνες δεν έχει καμία σχέση με τα γραφεία.Smile


    kwstasagas
    12.07.2008, 23:43

    "Πολλοί γράφουμε στίχο και μουσική, και έχουμε ήδη έτοιμα demo με δικά μας τραγούδια..."

     

    Λοιπόν, όσοι κάνουμε όλα τα παραπάνω, δεν είναι καλύτερο να προσπαθήσουμε ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ, με τις δικές μας δυνάμεις, χωρίς τη μεσολάβηση μανατζαραίων, "καθοδηγητών" ή κι εγώ δεν ξέρω τι ??? Να ηχογραφήσουμε τα demάκια μας [έστω, πρόχειρα, με τα λιγοστά μέσα που έχουμε στο σπίτι μας] και να τα δώσουμε στην αρχή σε συγγενείς, γνωστούς και φίλους και σιγά - σιγά να τα διαδώσουμε και σε περισσότερο κόσμο [τώρα πια με το ίντερνετ η διάδοση τραγουδιών γίνεται πολύ εύκολα] ..... να έρθουμε ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ σε επαφή με μικρές μουσικές σκηνές για να παρουσιάσουμε ζωντανά τα τραγούδια μας κλπ κλπ κλπ ...

    Για να γίνουν όλα τα παραπάνω, είναι απαραίτητο να υπάρχει κι ένας "μάνατζερ" ??? Και στην τελική .... αν έχεις το ταλέντο και τις δυνατότητες να σταθείς ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ στα πόδια σου, δεν έχεις ανάγκη κανέναν ....

     

     

     

     


    nowaveband
    13.07.2008, 00:42

    i kaliteri lisi einai na analaveis esy tin xrimatodotisi twn diskwn twn ixografisewn kai tis kopies apo ta cd gia ksekinima.....meta exei allo dromo....


    ActionEsti
    18.02.2014, 22:19

    Στην ερώτηση σας να προτείνω την Action Εστί η οποία αναλαμβάνει από καλλιτέχνες μουσικής pop, urban, hip hop  μέχρι και stand up comedy (Αλεξανδρο Κοντοπίδη). 

    Εδώ θα δείτε το site της

    www.actionesti.gr

    και εδώ το Facebook Page.

    www.facebook.com/actionestipage


    bloum
    21.02.2014, 23:35
    σχετικά με το θέμα αυτό επειδή κάνουμε μια εργασία που αφορά νέους μουσικούς καλλιτέχνες, αν έχετ λίγο χρόχο θα μας νοηθούσε πολύ να απαντήσετε αυτό το ερωτηματολόγιο. Επισυνάπτεται link μ αυτό! ευχαριστούμε πολύ! http://surveys.questionpro.com/a/t/AKtTiZQwJe
    despinakontogianni
    22.02.2014, 05:15
    Ποιοι κάνετε την εργασία; Εγώ πριν απαντήσω σ' ένα τέτοιο ερωτηματολόγιο, θα ήθελα να μάθω..
    HELL
    28.02.2014, 03:06
    Αυτό που έχουν να ζηλέψουν τα δικά σας τραγούδια απο τις επιτυχίες του ραδιοφώνου είναι το budget!!!
    JohnieAnto
    14.08.2014, 13:02

    Χαιρετώ όλη την ομάδα του musicheaven,

    σχετικά με το θέμα και επειδή αντιμετωπίζω καθημερινά το θέμα της προώθησης του συγκροτήματός μου αλλά και των τραγουδιών μας, έχω να προσθέσω οτι σίγουρα θα ήταν πολύ πιο αποδοτικό αν είχαμε έναν επαγγελματία να μας προωθεί και να κλείνει live.

    Όμως εκεί έξω κυκλοφορούν πολλοί, μα πολλοί!!! απατεώνες οι οποίοι εκμεταλευόμενοι το "ψώνιο" του εκάστοτε καλλιτέχνη προσδοκούν να τον αφαιμάξουν οικονομικά με ελάχιστα αποτελέσματα. Θέλει προσοχή λοιπόν.

    Επειδή λοιπόν μιλάμε για τέχνη και θεωρόντας οτι ακόμα και το απλούστερο στιχάκι της στιγμής του καθενός μας, κρύβει κάτι μέσα του, θα έλεγα τις δημιουργίες μας να τις αντιμετωπίζουμε ως προέκταση του εαυτού μας, Είναι κομμάτι μας και σημαίνει πολλά για εμάς. Τις παρουσιάζουμε με περηφάνια σε όσους θέλουν και σε όσους μπορούμε και αφήνουμε το ταξίδι να πάει μόνο του. Είναι υπέροχο να συνεργάζεται κανείς και με άλλους καλλιτέχνες "όποιου" είδους και ύφους να κάνει κοινέές ενέργειες και παρουσιάσεις και να κερδίζει έστω και έμπνευση μέσα απο αυτό. Αν δεν αφήσεις κάτι δεν θα σε αφήσει και αυτό. Εξελίσεσαι και προοδεύεις καλλιτεχνικά με θάρρος και περηφάνεια και αν είναι να 'ρθει θα 'ρθει η βιασύνη είναι συστατικό της ψυχολογικής πίεσης αλλά και της αποτυχίας!


    Θεωρώ λοιπόν οτι ο καλλιτέχνης πρέπει να είναι περήφανος για το έργο του χωρίς να έχει ανάγκη την εύκολη και άμεση αποδοχή! Όταν δημιουργείς έτσι είσαι καλλιτέχνης όταν δημιουργείς με σκοπό το κέρδος είσαι έμπορος !