ελληνική μουσική
    990 online   ·  210.851 μέλη

    Φεστιβάλ Τραγουδιού Θεσσαλονικης 2008

    paketas
    19.06.2008, 21:03

    στο φετινο φεστιβαλ θεσσαλονικης προκριθηκαν νεοι ανθρωποι οπως ο κ.Γιωκαρινης,σε στιχους και ερμηνεια του κ. παυλου κοντογιαννιδη.να τους ευχηθω καλη σταδιοδρομια,και σ ανωτερα!!!!!!!!!!!!!!φυσικα και εχει και συνεχεια με τις υπολοιπες υποψηφιωτητες αλλα αυτη ηταν η πιο πετυχιμενη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    ΣΕ ΤΟΣΟ ΧΑΛΙΑ ΧΩΡΑ ΖΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : KIT_KAT στις 19-06-2008 21:47 ]


    sitzoune81
    19.06.2008, 21:38

    Αρες μαρες κουκουναρες.....

    Απο τα Mad Video Awards στα Παπαρίων, κι απ την Eurovision στο Φεστιβαλ Θεσ/νικης.....

    Στην περιπτωση αυτη εχουμε να κανουμε με την "ποιοτικη" ξεφτιλα! τρομαρα τους, ευτυχως που βρηκαν αυτοι την ποιοτητα και σωθηκε το συμπαν...

    Τελικα, δεν υπαρχει σωτηρια................................. ουτε Αννα, ουτε Μαρια......χαχα!!!

     


    -----------------
    Dubstep, ή αλλιώς, bass meditation.......... πυροβολούμε με τον ήχο !

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sitzoune81 στις 19-06-2008 21:40 ]


    KIT_KAT
    19.06.2008, 21:45

    Ενημερώστε και τους υπόλοιπους για τα τραγούδια που προκρίθηκαν... Smile

     

    (πηγή: www.ert.gr)

     

    Ολοκληρώθηκε την Πέμπτη στη Θεσσαλονίκη η διαδικασία ακρόασης των υποψήφιων τραγουδιών που είχαν υποβληθεί για να συμμετάσχουν στο Φεστιβάλ Τραγουδιού 2008, το οποίο θα πραγματοποιηθεί στο κλειστό γήπεδο μπάσκετ της Πυλαίας στις 9 και 11 Οκτωβρίου. Από τα 16 τραγούδια, τα οποία θα διαγωνιστούν την Πέμπτη 9 Οκτωβρίου, τα 10 θα περάσουν στον τελικό του Σαββάτου 11 Οκτωβρίου. Η επιλογή των 10 τραγουδιών θα γίνει από την καλλιτεχνική επιτροπή και από το κοινό (μέσω televoting και SMS) σε ποσοστό 50%-50%. Στον τελικό της 11ης Οκτωβρίου, η καλλιτεχνική επιτροπή και το κοινό, επίσης σε ποσοστό 50% -50%, θα επιλέξουν τρία από τα 10 τραγούδια, στα οποία θα απονεμηθούν το πρώτο, το δεύτερο και το τρίτο βραβείο αντιστοίχως. Την ίδια βραδιά η καλλιτεχνική επιτροπή θα απονείμει και ειδικά βραβεία σύνθεσης, στίχου και ερμηνείας.

     

    Την επιτροπή ακρόασης αποτέλεσαν οι:

    • Γιώργος Χατζηνάσιος, συνθέτης
    • Λίνα Νικολακοπούλου, στιχουργός
    • Αντώνης Ανδρικάκης, στιχουργός, Γενικός Διευθυντής Ελληνικής Ραδιοφωνίας
    • Μαργαρίτα Μυτιληναίου, Διευθύντρια Προγράμματος Ελληνικής Ραδιοφωνίας
    • Όλγα Παυλάτου, στέλεχος δισκογραφίας
    • Ευσταθία, τραγουδοποιός
    • Diveno- Δημήτρης Μπέλτσιος, συνθέτης 1ου βραβείου Φεστιβάλ Τραγουδιού 2007
    • Γιάννης Τσολακίδης, δημοσιογράφος, παραγωγός Ρ/Σ “102 FM”
    • Νίκος Δημαράς, δημοσιογράφος, εκπρόσωπος της Ένωσης Ιδιοκτητών Ιδιωτικών Ραδιοφωνικών Σταθμών Θεσσαλονίκης

    Τα τραγούδια

    Τα τραγούδια που προκρίθηκαν για την πρώτη βραδιά της μεγάλης γιορτής είναι τα εξής:

    1) Αν χρειαστεί

    Συνθέτης: ΚΕΜΑΝΕΤΖΗΣ ΑΝΤΩΝΗΣ
    Στιχουργός: ΚΕΜΑΝΕΤΖΗΣ ΑΝΤΩΝΗΣ
    Ερμηνευτής: Μπάντα 18 Παρά Τέταρτο

    2) Τόσα να πω

    Συνθέτης: ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ ΚΛΑΔΗ-ΚΩΝΣΤΑΝΤΊΝΟΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ
    Στιχουργός: ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ ΚΛΑΔΗ-ΚΩΝΣΤΑΝΤΊΝΟΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ
    Ερμηνευτής: ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ ΚΛΑΔΗ-ΚΩΝΣΤΑΝΤΊΝΟΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ

    3) Χίλια χρόνια

    Συνθέτης: ΚΑΛΙΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
    Στιχουργός: ΚΑΛΙΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
    Ερμηνευτής: ΚΑΨΑΛΗΣ ΒΑΓΓΕΛΗΣ

    4) Ναπάλ

    Συνθέτης: ΠΑΝΟΣ ΓΟΥΡΓΙΩΤΗΣ
    Στιχουργός: ΠΑΝΟΣ ΓΟΥΡΓΙΩΤΗΣ
    Ερμηνευτής: ΠΑΝΟΣ ΓΟΥΡΓΙΩΤΗΣ

    5) Ιστός

    Συνθέτης: ΚΑΛΟΓΕΡΟΠΟΥΛΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
    Στιχουργός: ΚΑΛΟΓΕΡΟΠΟΥΛΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
    Ερμηνευτής: ΚΑΛΟΓΕΡΟΠΟΥΛΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ

    6) Ανεξίτηλο χρώμα

    Συνθέτης: ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΜΑΡΑΝΤΗΣ
    Στιχουργός: ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΜΑΡΑΝΤΗΣ
    Ερμηνευτής: ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΜΑΡΑΝΤΗΣ

    7) Φανταστικό ταγκό

    Συνθέτης: ΓΟΥΔΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Στιχουργός: ΓΟΥΔΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Ερμηνευτής: ΓΟΥΔΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ

    8) Τρέχα κορόιδο

    Συνθέτης: ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΟΚΑΡΙΝΗΣ
    Στιχουργός: ΠΑΥΛΟΣ ΚΟΝΤΟΓΙΑΝΝΙΔΗΣ
    Ερμηνευτής: ΠΑΥΛΟΣ ΚΟΝΤΟΓΙΑΝΝΙΔΗΣ

    9) Ο επιζήσας

    Συνθέτης: ΔΩΡΗΣ ΑΥΓΕΡΙΝΟΠΟΥΛΟΣ
    Στιχουργός: ΔΩΡΗΣ ΑΥΓΕΡΙΝΟΠΟΥΛΟΣ
    Ερμηνευτής: ΛΑΜΠΡΟΣ ΦΙΛΙΠΠΟΥ

    10) Ο τύπος

    Συνθέτης: ΑΝΔΡΙΑΝΟΣ ΝΟΝΗΣ
    Στιχουργός: ΑΝΔΡΙΑΝΟΣ ΝΟΝΗΣ
    Ερμηνευτής: ΑΝΔΡΙΑΝΟΣ ΝΟΝΗΣ

    11) Αλήθεια

    Συνθέτης: ΤΑΣΟΣ ΧΑΡΑΝΙΑΣ
    Στιχουργός: ΕΒΙΤΑ ΣΚΟΥΡΛΕΤΗ
    Ερμηνευτής: ΤΑΣΟΣ ΧΑΡΑΝΙΑΣ

    12) Ξέρω να χορεύω

    Συνθέτης: ΚΥΡΑΤΣΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
    Στιχουργός: ΚΥΡΑΤΣΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
    Ερμηνευτής: ΚΥΡΑΤΣΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ

    13) Δεν σκοτεινιάζει

    Συνθέτης: ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΒΑΜΒΟΥΚΑΣ
    Στιχουργός: ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΙΚΕΛΗΣ
    Ερμηνευτής: ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΙΚΕΛΗΣ – ΙΛΙΑΔΑ ΚΑΛΑΜΑΡΑ

    14) Ο χρόνος (Αουα)

    Συνθέτης: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΒΙΟΛΙΣΤΗΣ
    Στιχουργός: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΒΙΟΛΙΣΤΗΣ
    Ερμηνευτής: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΒΙΟΛΙΣΤΗΣ

    15) Έτσι με βρίσκει η ζωή

    Συνθέτης: ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ ΣΥΝΤΑΚΗΣ
    Στιχουργός: ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ ΣΥΝΤΑΚΗΣ
    Ερμηνευτής: ΕΛΒΙΡΑ ΔΑΓΙΟΓΛΟΥ - ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ ΣΥΝΤΑΚΗΣ

    16) Εκείνη εγώ και η βροχή

    Συνθέτης: ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΜΠΑΛΟΓΙΑΝΝΗΣ
    Στιχουργός: ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΜΠΑΛΟΓΙΑΝΝΗΣ
    Ερμηνευτής: ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΜΠΑΛΟΓΙΑΝΝΗΣ

    *Τα τραγούδια παρατίθενται με τον αύξοντα αριθμό συμμετοχής τους και οχι με τη σειρά κατάταξης που έλαβαν μέσω της ψηφοφορίας.
    kwstasagas
    20.06.2008, 00:36

    Θα συμφωνήσω με τον paketas παραπάνω. Κι εγώ εκνευρίζομαι όταν βλέπω επώνυμους και γνωστούς στο κοινό καλλιτέχνες να "χώνονται" σε διαγωνισμούς για πρωτοεμφανιζόμενους - ερασιτέχνες - άσημους κλπ κλπ. Ας καταλάβουν, όμως, ότι τέτοιου είδους ενέργειες τελικά δεν αρέσουν στο κοινό ........  


    marakiasteraki
    20.06.2008, 00:36

    Ηταν να παει ενας γνωστος μου εδω, να δηλωσει συμμετοχη, ομως δε δηλωσε καθως δεν ειχε προλαβει να γραψει τραγουδι.....


    Vrohopios
    20.06.2008, 11:12

    Κύριοι ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΤΗ ΦΑΓΑΤΕ ΤΗΝ ΤΣΙΠΑ ΣΑΣ

    Πρόσεξε κανείς την συμμετοχή αριθμ. 4....

    Σας υπενθυμίζω λοιπόν πως ο συγκεκριμένος κύριος συμμετείχε και πέρσι με το τραγούδι "Η ζωή που περιμένει". Τίποτα κακό ασφαλώς, τουλάχιστον μέχρι στιγμής.Επειδή λοιπόν το τραγούδι αυτό μου είχε αρέσει, έψαξα και βρήκα τη δουλειά που έκανε ο κύριος Γ. και τη βρήκα - > http://www.symphonyrecords.com/?p=39 . Και πάλι τίποτα κακό μέχρι εδώ.

    Το ΚΑΚΟ λοιπόν :

    Αν προσέξτε στους συντελεστές της δουλειάς αυτής, ανήκει και ο κ. Diveno ως ενορχηστρωτής - παραγωγός....Ο κύριος αυτός κύριοι είναι στην προκριματική επιτροπή του φεστιβάλ θεσσαλονίκης 2008.

    Και ερωτώ ....... είναι δυνατόν ο κ. Diveno να μην ήξερε για την συμμετοχή του κ. Γουργιώτη στο φεστιβάλ 2008 ???Είναι δυνατόν να μην είχε ακούσει ξανά το τραγούδι στο παρελθόν αφού είναι ΠΟΛΥ πιθανόν να έκανε ο ίδιος την παραγωγή.

    Είναι πλέον οφθαλμοφανές ότι η συγκεκριμένη συμμετοχή παραβιάζει τον όρο περί απορρήτου της ταυτότητας του συμμετέχοντα.

    Τελικά δεν μας πειράζει η  συμμετοχή του Γ... αλλά μας πειράζει να μας θεωρούνε  ΜΑΛΑΚΕΣ...

     

     


    VOICETEACHER
    20.06.2008, 16:15

    Το μεσον βασιλευει κι εδω ,ωs γνωστον.Εκτοs απο τον Γιαννη Κυρατσο που τον ειχα μαθητη και ειναι πολυ καλοs και σαν συνθετηs ,δεν εχω να πω τιποτα αλλο...{#emotions_dlg.rockon}


    Crocodile
    20.06.2008, 17:13

    Πριν από λίγες εβδομάδες είχα ανοίξει θέμα με τίτλο "Η γνώμη σας για το φεστιβάλ τραγουδιού Θεσσαλονίκης" όπου εξέφρασα κάποιες εύλογες απορίες σχετικά με την αξιοκρατικότητα των διαδικασιών επιλογής των τραγουδιών από την κριτική επιτροπή καθώς και το κατά πόσον είναι θεμιτή η συμμετοχή στον διαγωνισμό επωνύμων καλλιτεχνών που έχουν ήδη παρουσία στη δισκογραφία. Νομίζω λοιπόν ότι φέτος επαναλαμβάνεται η ίδια κατάσταση, ίσως και χειρότερη από τις προηγούμενες χρονιές. Αν κοιτάξει κανείς τα πρόσωπα από τα οποία απαρτιζόταν η κριτική επιτροπή φέτος, διαπιστώνει ότι τα τραγούδια υποτίθεται ότι κρίθηκαν συν τοις άλλοις από την Ευσταθία και τον Diveno. Δεν ανήκω σ' εκείνους που κατέκριναν σφόδρα την Ευσταθία και το τραγούδι με το οποίο έλαβε μέρος στο φεστιβάλ του 2005, καθώς κατά τη γνώμη μου ήταν κατάθεση μιας ενδιαφέρουσας άποψης, αλλά σε καμμία περίπτωση δεν θεωρώ ότι η συγκεκριμένη καλλιτέχνιδα θα μπορούσε να αποτελέσει ποτέ μέλος κριτικής επιτροπής ενός "σοβαρού" υποτίθεται διαγωνισμού σαν το φεστιβάλ τραγουδιού Θεσσαλονίκης. Ούτε φυσικά ο Diveno! Η συμμετοχή του στη κριτική επιτροπή καταδεικνύει πόσο χαμηλά έχει κατέλθει αυτός ο θεσμός μετά την αναβίωσή του. Δεν μπορώ να δεχθώ ότι αυτό το ανθρωποειδές, που κατά σύμβαση ονομάζω καλλιτέχνη, διαθέτει την κατάλληλη, μουσική ή γενικότερη, παιδεία να κρίνει ποια τραγούδια θα απορριφθούν και ποια θα περάσουν στον ημιτελικό του φεστιβάλ. Ο χαρακτηρισμός που του προσδίδω οφείλεται στην προσωπική άποψη που σχημάτισα αμέσως σχεδόν μετά την πρώτη παρακολούθηση του video clip του τραγουδιού "Αγάπη είναι" πριν καν λάβει το πρώτο βραβείο στο φεστιβάλ του 2007. Θεωρώ λοιπόν ότι η παρουσία του συγκεκριμένου καλλιτέχνη και ως προκριθέντα στο περυσινό φεστιβάλ και ως μέλος της κριτικής επιτροπής φέτος είναι σημαντικό πλήγμα για τον θεσμό, ένα θεσμό τον οποίο στήριξαν στο παρελθόν μεγάλες προσωπικότητες όπως ο Μάνος Χατζιδάκις, ο Σταύρος Κουγιουμτζής και τόσοι άλλοι. Από την άλλη αν κοιτάξει κανείς βιογραφικά όπως αυτό της Ασπασίας Θεοφίλου, που έλαβε μέρος στο περυσινό φεστιβάλ με το τραγούδι "Η γάτα", διαβάζει κανείς ότι είχε συνεργαστεί στο παρελθόν με τον Γιώργο Χατζηνάσιο, ο οποίος τυγχάνει τα δύο τελευταία χρόνια να πρωτοστατεί στην κριτική επιτροπή επιλογής των τραγουδιών. Χωρίς να διαθέτω περαιτέρω στοιχεία για να αποδείξω το αντίθετο, ανερωτώμαι αν πρόκειται τελικά για σύμπτωση. Ας μου επιτραπεί να θεωρώ πως όχι. Είναι λοιπόν η επιλογή των τραγουδιών μία αξιοκρατική διαδικασία; Εμένα θα μου επιτρέψετε να την αμφισβητήσω. Θεωρώ ότι τα περισσότερα προκριθέντα εκ των επιτροπών τραγούδια τα τελευταία τρια χρόνια, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων, ανήκουν στα καθιζήματα της ελληνικής μουσικής παραγωγής. Και αυτό δεν σημαίνει ότι σήμερα δεν γράφονται πλέον καλά τραγούδια από νέους ανθρώπους. Απλά τα κάθε λογής συμφέροντα έχουν διαμορφώσει ένα τέτοιο σκηνικό που το ποιοτικό δεν έχει δυνατότητα να προβληθεί. Σαβουροτράγουδα γράφονταν και την εποχή που μεσουρανούσαν ο Χατζιδάκις, ο Ξαρχάκος, ο Μούτσης και ο Σπανός. Τότε όμως το κοινό είχε τη δυνατότητα να διακρίνει το ποιοτικό από το ευτελές. Σήμερα η κρίση στο τραγούδι οφείλεται πρωτίστως στο γεγονός ότι προσπαθούν να μας παρουσιάσουν τα σκουπίδια σαν επιτεύγματα υψηλού καλλιτεχνικού επιπέδου, είτε μέσω της τηλεοράσεως είτε μέσω θεσμών σαν το φεστιβάλ τραγουδιού Θεσσαλονίκης. 


    -----------------
    "...Όχι παιδιά στις ψόφιες/ όχι και στους κρυόκωλους/ όχι παιδιά στις ψόφιες/ όχι στους σοβαρούς..."

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Crocodile στις 20-06-2008 17:16 ]


    gikostas
    20.06.2008, 18:50

    Θα συμφωνήσω κι εγώ με όλα τα παραπάνω αν όντως είναι έτσι τα πράγματα.Στο συγκεκριμένο φεστιβάλ λέω να τιμήσω τον φίλο μου Κωνσταντίνο Βούλγαρη με το τραγούδι ''Τόσα να πω''.Χωρίς να έχω ακούσει το τραγούδι είμαι σίγουρος ότι θα αρέσει.Όσα χρόνια τον ξέρω γράφει καταπληκτικούς στίχους και πολύ ωραία μουσική.Ελπίζω και τώρα να κάνει αυτό που ξέρει καλά.Καλή επιτυχία Κωστάρα.


    thaliey
    20.06.2008, 19:11

    βροχοποι στα παντα οχι μονο στην μουσικη και στους διαγωνισμους στην εποχη που ζουμε το μεσον ειναι τα παντα .............απο κει και περα ειναι τελειως τυχαιο αυτο ο ανθρωποως απλα ετυχε να ξερει αυτον που συμμετεχει στουσ αγωνες...και ολα λοιπον ειναι τυχαια...παλι ξεφτιλα γιναμε στην ελλαδα.αλλα τεσπα...κριμα και το φεστιβα αυτο μου αρεζε παρα πολυ και καποια απ τ κομματια των προηγυμενων αλλα και αρκετα παλιων χρονων...


    paketas
    20.06.2008, 20:04

    Επειδη εγω εστειλα τραγουδι στο φεστιβαλ σαν στιχουργος,και επειδη θεωρησα οτι με χατζινασιο και νικολακοπουλου,θα υπαρχει αξιοκρατια,και αποδειχτικα λαθος,και επειδη πληρωσαμε με τον φιλο μου τον χαρη τον χασιωτη 50 ευρω,και επειδη ο φιλος μου για να συνθεση το τραγουδι μας δουλεψε περισοτερο απο δυο μηνες,για αυτο και μονο για αυτο,ζηταω απο οποιον απο εσας εστειλε τραγουδι και γιατι οχι απο ολους σας να κινηθουμε,προς ολες τις κατευθυνσεις,γιατι πρεπει επιτελους σ αυτην την χωρα καποιοι να παψουν να μας θεωρουν μαλακες.ΑΝΤΙΔΡΑΣΤΕ ΑΔΕΡΦΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    ΜΠΟΡΕΙ ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΑΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ,ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΘΑ ΕΝΙΩΘΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΝ ΜΟΥ ΔΙΝΑΝ ΤΗΝ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΔΩΣΑΝ ΣΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΜΟΥ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : KIT_KAT στις 20-06-2008 20:21 ]


    Vrohopios
    20.06.2008, 21:02

    Παράθεση:

    Το μέλος Vrohopios στις 20-06-2008 στις 11:12 έγραψε...

    Κύριοι ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΤΗ ΦΑΓΑΤΕ ΤΗΝ ΤΣΙΠΑ ΣΑΣ

    Πρόσεξε κανείς την συμμετοχή αριθμ. 4....

    Σας υπενθυμίζω λοιπόν πως ο συγκεκριμένος κύριος συμμετείχε και πέρσι με το τραγούδι "Η ζωή που περιμένει". Τίποτα κακό ασφαλώς, τουλάχιστον μέχρι στιγμής.Επειδή λοιπόν το τραγούδι αυτό μου είχε αρέσει, έψαξα και βρήκα τη δουλειά που έκανε ο κύριος Γ. και τη βρήκα - > http://www.symphonyrecords.com/?p=39 . Και πάλι τίποτα κακό μέχρι εδώ.

    Το ΚΑΚΟ λοιπόν :

    Αν προσέξτε στους συντελεστές της δουλειάς αυτής, ανήκει και ο κ. Diveno ως ενορχηστρωτής - παραγωγός....Ο κύριος αυτός κύριοι είναι στην προκριματική επιτροπή του φεστιβάλ θεσσαλονίκης 2008.

    Και ερωτώ ....... είναι δυνατόν ο κ. Diveno να μην ήξερε για την συμμετοχή του κ. Γουργιώτη στο φεστιβάλ 2008 ???Είναι δυνατόν να μην είχε ακούσει ξανά το τραγούδι στο παρελθόν αφού είναι ΠΟΛΥ πιθανόν να έκανε ο ίδιος την παραγωγή.

    Είναι πλέον οφθαλμοφανές ότι η συγκεκριμένη συμμετοχή παραβιάζει τον όρο περί απορρήτου της ταυτότητας του συμμετέχοντα.

    Τελικά δεν μας πειράζει η συμμετοχή του Γ... αλλά μας πειράζει να μας θεωρούνε ΜΑΛΑΚΕΣ...

     

     



     

     

     



    Παράθεση:

    που έλαβε μέρος στο περυσινό φεστιβάλ με το τραγούδι "Η γάτα", διαβάζει κανείς ότι είχε συνεργαστεί στο παρελθόν με τον Γιώργο Χατζηνάσιο

    ΟΙΚΟΓΕΝΝΕΙΑΚΗ ΥΠΟΘΕΣΗ......


    kwstasagas
    21.06.2008, 12:54

    "Δεν ανήκω σ' εκείνους που κατέκριναν σφόδρα την Ευσταθία και το τραγούδι με το οποίο έλαβε μέρος στο φεστιβάλ του 2005, καθώς κατά τη γνώμη μου ήταν κατάθεση μιας ενδιαφέρουσας άποψης, αλλά σε καμμία περίπτωση δεν θεωρώ ότι η συγκεκριμένη καλλιτέχνιδα θα μπορούσε να αποτελέσει ποτέ μέλος κριτικής επιτροπής ενός "σοβαρού" υποτίθεται διαγωνισμού σαν το φεστιβάλ τραγουδιού Θεσσαλονίκης. Ούτε φυσικά ο Diveno! Η συμμετοχή του στη κριτική επιτροπή καταδεικνύει πόσο χαμηλά έχει κατέλθει αυτός ο θεσμός μετά την αναβίωσή του. Δεν μπορώ να δεχθώ ότι αυτό το ανθρωποειδές, που κατά σύμβαση ονομάζω καλλιτέχνη, διαθέτει την κατάλληλη, μουσική ή γενικότερη, παιδεία να κρίνει ποια τραγούδια θα απορριφθούν και ποια θα περάσουν στον ημιτελικό του φεστιβάλ."

     

    Περί αυτού, φίλε Crocodile, ας μού επιτρέψεις να εκφράσω αντίθετη άποψη. Προσοχή, όχι για την Ευσταθία και τον Diveno, τους οποίους ούτε τους γνωρίζω, ούτε κι έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με το έργο τους, αλλά .... γενικώς !!!!

    Εγώ είμαι της άποψης ότι τα κριτήρια κάποιου ανθρώπου για τη μουσική και τα μουσικά γούστα του δεν είναι απαραίτητο να είναι συνυφασμένα με το μορφωτικό επίπεδο ή με τον εν γένει ψυχικό κόσμο του. Έτσι, π.χ., ένας αμόρφωτος ή αγράμματος άνθρωπος δεν αποκλείεται - κατά την ταπεινή μου άποψη - να έχει πολύ καλύτερα μουσικά γούστα και κριτήρια από κάποιον μορφωμένο και να κρίνει ένα μουσικό έργο πολύ καλύτερα από αυτόν. Έτσι, ας μην αποκλείουμε την περίπτωση ο κ. Diveno - τον οποίον δεν γνωρίζω και ο οποίος όντως, όπως λες, μπορεί να μην διαθέτει την κατάλληλη παιδεία - να έχει την ικανότητα να κρίνει τα τραγούδια του φεστιβάλ πολύ καλύτερα από άλλους πιο μορφωμένους από αυτόν.

    Θυμήθηκα το το θεατρικό του ΜΠΡΕΧΤ "Ο ΚΥΚΛΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΚΙΜΩΛΙΑ" και, συγκεκριμένα, τον δικαστή ΑΖΝΤΑΚ !!!! Ο τύπος ήταν ένας αμόρφωτος χωριάτης, άξεστος, μέθυσος κλπ, αλλά ... οι συνθήκες [πόλεμος κλπ] το έφεραν να γίνει δικαστής σε κάποια κωμόπολη. Παρόλη την αγραμματοσύνη του, παρόλο που ανέβαινε στην έδρα να δικάσει περιστοιχιζόμενος από .... κανάτες με κρασί, ο Αζντάκ έβγαζε τις καλύτερες αποφάσεις που είχαν βγει ποτέ στην κωμόπολη !!!! Κι αυτό επειδή είχε ιδιαίτερα ανεπτυγμένο το "ΠΕΡΙ ΔΙΚΑΙΟΥ ΑΙΣΘΗΜΑ" !!!!

    Κάτι ανάλογο συμβαίνει, κατά την ταπεινή μου άποψη, και με τη μουσική : Υπάρχουν κάποιοι άνθρωποι που, όσο αμόρφωτοι κι αν είναι, έχουν ανεπτυγμένο το "ΠΕΡΙ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΑΙΣΘΗΜΑ" σε βαθμό πολύ - πολύ μεγαλύτερο από τους υπόλοιπους .......

     

     

     

      

     

     

     


    Vrohopios
    21.06.2008, 16:23

    Νομίζω πως ο φίλος crocodile φιλε kwstasagas, θέλει με τον τρόπο αυτό να εκφράσει την κατάντια στην οποία έχει πέσει ο θεσμός αυτή τη στιγμή. Κατά την γνώμη μου ο θεσμός αυτός θα μπορούσε να κερδίσει και πάλι το κύρος του ( βλέπει παλιότερες εποχές) αν δινόταν προσοχή, από την μεριά της ΕΡΤ σε κάποιες "λεπτομέρειες".....

    Η βασικότερη δε από αυτές είναι η προκριματική επιτροπή, σίγουρα δεν με ενδιαφέρει το μορφωτικό επίπεδο του diveno αλλά από την άλλη με ενδιαφέρει η δουλειά που έχει κάνει μέχρι και αυτή τη στιγμή. Ποια λοιπόν είναι η συνθετική δουλειά του κυρίου αυτού .... ??? ψάξε και κάτι θα βρεις ... και από 'κει θα καταλάβεις τι ήθελε να πει και ο crocodile...

    Είμαι σίγουρος πως η χώρα μας έχει πολύ ποιο σοβαρούς καλλιτέχνες και από τον κ. Diveno και από την κ. Eυσταθία και από οποιονδήποτε-οποιαδήποτε "παραγωγό" της κακιάς ώρας έρχεται να κρίνει το μουσικό μέλλον της ελλάδας (τι θα έλεγες για Κωσταντίνο Β. για Νίκο Ζούδιαρη, για θανάση Παπακωσταντίνου για Γιάννη Αγγελάκα για ... για ... ο κατάλογος είναι ατελείωτος και προσαρμόζεται για όλα τα γούστα). Άλλωστε ας μην ξεχνάμε ΄πως η κατάντια της μουσικής σκηνής στην ελλάδα αυτή τη στιγμή ωφείλεται σε κάτι τέτοιους παραγωγούς.

    Α.. και ας μην ξεχνάμε και πάλι την υπόθεση Βύσμα .... Μη μου πεις ότι και 'δω έχεις αντιρρήσεις ε .... :))))

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Vrohopios στις 21-06-2008 16:25 ]


    pokopik
    02.07.2008, 12:47

    ΔΙΑΠΛΟΚΗ ΠΑΝΤΟΥ!!!!{#emotions_dlg.whistling}


    gikostas
    09.10.2008, 17:03

    Σήμερα 9:30 στο γήπεδο Πυλαίας,θα ξεκινήσει ο 4ος ημιτελικός του Φεστιβάλ τραγουδιού Θεσσαλονίκης.Θα διαγωνιστούν 16 τραγούδια από τα οποία τα 10 θα περάσουν στον τελικό. Η επιλογή των  τραγουδιών θα γίνει από την καλλιτεχνική επιτροπή και από το κοινό (μέσω televoting και SMS) σε ποσοστό 50%-50%. Στον τελικό της 11ης Οκτωβρίου η καλλιτεχνική επιτροπή και το κοινό, επίσης σε ποσοστό 50%-50%, θα επιλέξουν τρία από τα δέκα τραγούδια, στα οποία θα απονεμηθούν το πρώτο, το δεύτερο και το τρίτο βραβείο αντιστοίχως, ενώ η καλλιτεχνική επιτροπή θα απονείμει και τα τρία ειδικά βραβεία σύνθεσης, στίχου και ερμηνείας.Καλή επιτυχία σε όλα τα παιδιά.


    Astron
    10.10.2008, 12:25

    Ακούγοντας τα χθεσινά τραγούδια του διαγωνισμού και εαν εξαιρέσουμε 1-2 τραγούδια αναρωτιέμαι το εξής... Είναι δυνατόν απ' όλα τα τραγούδια που τους έστειλαν απ' όλη την Ελλάδα αυτά να είναι τα καλύτερα;
    Όπως φάνηκε στο διαγωνισμό που είχε γίνει εδώ στο MusicHeaven τον περασμένο Μάιο υπάρχουν πάρα πολλοί ταλαντούχοι δημιουργοί που γράφουν πανέμορφα τραγούδια. Και είχαμε όχι 16, αλλά πάνω από 100 αξιόλογα τραγούδια.

    Πολύ φοβάμαι ότι το φεστιβάλ Θεσσαλονίκης έχει καταντήσει ένα τηλεοπτικό γεγονός, μία μίνι-eurovision. Προφανώς τα τραγούδια επιλέγονται με ανάλογα κριτήρια. Και ειδικά φέτος το επίπεδο των τραγουδιών (με λίγες εξαιρέσεις) ήταν χειρότερο κι απ' της eurovision. Κρίμα...
    Νομίζω οποιοσδήποτε από τους μεγάλους παλιούς συνθέτες άκουγε τα τραγούδια του διαγωνισμού τα οποία παρουσιάζονταν ως "το μέλλον της μουσικής" της Ελλάδας θα πάθαινε κατάθλιψη.  


    gikostas
    10.10.2008, 16:52
    Συγκεκριμένα δεν γνωρίζω τα τραγούδια που πήγαν εξαρχής στον διαγωνισμό και επέλεξαν τελικά τα 16,αλλά επειδή έτυχε να λάβει μέρος και ένας φίλος μου ξέρω πως δεν υπήρξαν συγκεκριμένα κριτήρια όσον αφορά την επιλογή του συγκεκριμένου τραγουδιού.Θα συμφωνήσω όμως πως στον διαγωνισμό τραγουδιού του music heaven ακούσαμε πολύ καλύτερα κομμάτια.Δεν ξέρω τι ακριβώς γίνεται αλλά προσωπικά μου άρεσαν τουλάχιστον 5 από τα 10 που επέλεξαν για τον τελικό.
    CHE
    10.10.2008, 18:10

    Χθες ήμουνα παρών στο Κλειστό Γήπεδο του ΠΑΟΚ όπου και παρακολούθησα live το Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης. Οι εντυπώσεις μου σε ό,τι αφορά τα τραγούδια:

    Δεν ασπάζομαι τον ενθουσιασμό του παρουσιαστή και της κριτικής επιτροπής για τα τραγούδια. Βέβαια είναι λογικό να πούνε τα καλύτερα αφού η ΕΡΤ τους επέλεξε και πρέπει να στηρίξουν το διαγωνισμό. Δεν εννοώ ότι τα τραγούδια δεν ήταν καλής ποιότητας (με εξαίρεση 2-3 τραγούδια που ήταν δήθεν) αλλά η συντριπτική πλειοψηφία ήταν κοινότοπα, χωρίς καμία πρωτοτυπία και τίποτα καινούργιο να παρουσιάσουν.

    Είδα και άκουσα ζωντανά και τα 16 τραγούδια και μάλιστα με ιδιαίτερη προσοχή. Επειδή δε γνωρίζω ποια εικόνα και ποιος ήχος έφτασε στα αυτιά των τηλεθεατών, γράφω εδώ τις εντυπώσεις μου και τις εκτιμήσεις μου.

    1. Οι υποψήφιοι που προέρχονταν από τη Θεσσαλονίκη είχαν στις κερκίδες την υποστήριξη των φίλων τους που είτε με πανώ (βλέπε το τραγούδι  ''Χίλια Χρόνια'' για το οποίο είχαν αναρτηθεί πανώ εντός και εκτός του γηπέδου) είτε με φωνές και χειροκροτήματα προσπαθούσαν να επηρεάσουν τους υπόλοιπους. Θεμιτό και αποδεκτό είναι. Πλην όμως οι άτυχοι υποψήφιοι που προέρχονταν από τα υπόλοιπα μέρη της χώρας (και δη από τα νότια) δεν είχαν την ίδια αντιμετώπιση αφού λόγω απόστασης δεν είχαν κανέναν να τους στηρίξουν και όσο νάναι πολλοί τηλεθεατές επηρεάζονται και από τα χειροκροτήματα που ακούνε.

    2. Η συμμετοχή του Παύλου Κοντογιαννίδη σε μουσική Γιάννη Γιοκαρίνη δεν νομίζω ότι είχε καμία θέση στο Φεστιβάλ. Υποτίθεται ότι το Φεστιβάλ γίνεται για την προώθηση νέων καλλιτεχνών και κανονικά θα έπρεπε να είχε απορριφθεί ήδη από την υποβολή της αίτησης συμμετοχής. Επιπλέον το τραγούδι ήταν απαράδεκτο και ίσως το χειρότερο των διαγωνιζομένων. Κρίμα για τον Γιοκαρίνη (ο οποίος παρεμπιπτόντως δεν εμφανίστηκε).

    3. Το τραγούδι που δέχθηκε τα περισσότερα χειροκροτήματα (και με μεγάλη διαφορά) ήταν το "Φανταστικό Ταγκό" του Αλέξανδρου Γουδα. Προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι θα βγει πρώτο. Ήταν διαφορετικό από όλα τα άλλα. Ούτε ροκ, ούτε hip-hop, ούτε μπαλάντα. Θύμιζε οπερέτα της δεκαετίας του 1930 με έξυπνο στίχο, πολύ καλή παρουσίαση και καλό video κι επιπλέον ο Αλέξανδρος φάνηκε τόσο συμπαθής που δύσκολα στερείς τη ψήφο σου σ' έναν τραγουδοποιό που δεν μιμείται κανέναν. Συγχαρητήρια!

    4. Πολύ ενδιαφέρον τραγούδι είναι  ''Ο Επιζήσας'' με έναν up-tempo ρυθμό, πολύ ενδιαφέροντες κοινωνικούς στίχους και πολύ καλό ρεφρέν. Η φωνή του Λάμπρου Φιλίππου είναι πολύ καλή αλλά χρειάζεται (ο Φιλίππου, όχι η φωνή του) επειγόντως στυλίστα καθώς η παρουσία του μάλλον αφαιρούσε πόντους από το τραγούδι παρά προσέθετε. Εντούτοις είναι από τα πλέον ενδιαφέροντα τραγούδια που ακούστηκαν στο φεστιβάλ και εκτιμώ ότι η πρώτη θέση θα παιχτεί ανάμεσα σ' αυτό και στο ''Φανταστικό Ταγκό''.

    5. Το τραγούδι "Αλήθεια" ξεχώρισε με τη σειρά του από την ενορχήστρωσή του με βιολιά και βιόλες, καθώς και την καλή φωνή του Τάσου Χαρανιά. Όμως το στυλ του τραγουδιού ήταν τόσο παλαιομοδίτικο που θύμιζε περισσότερο ιταλικό τραγούδι υποψήφιο για το Φεστιβάλ του Σαν Ρέμο τη δεκαετία του 1970 παρά ελληνικό τραγούδι υποψήφιο για το Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης εν έτει 2008. Επιπλέον, από ένα σημείο και μετά έγινε πολύ κουραστικό.

    6. Από κει και πέρα υπήρχαν κάποια τραγούδια που είχαν κάποιο ενδιαφέρον κυρίως για τους κοινωνικούς τους στίχους (π.χ. ''Ιστός'' και ''Ναπάλ'') αλλά η μουσική ήταν βαρετή και δεν υποστήριζε με τον καλύτερο τρόπο τους στίχους. Κάποια άλλα είχαν ξεκάθαρα pop προσανατολισμούς, όπως το ''Αν Χρειαστεί'' που θύμιζε κάτι σε Onirama και που εκτιμώ ότι θα πάρει καλή θέση στον τελικό (ίσως να πλασαριστεί και στην πρώτη τριάδα).

    7. Δεδομένου ότι από τα 16 τραγούδια τα 10 θα περνούσαν στον τελικό, είναι προφανώς ότι κάποια περάσαν απλά επειδή έπρεπε να περάσουν. Π.χ. το ''Αούα'' αν και είχε κάποια θεατρικά στοιχεία, η επαναλαμβανόμενη σειρά στίχων που ξεκινούσε πάντα με τη λέξη "Ποιος'' είχε γίνει κουραστική και, στο τέλος, εκνευριστική. Κάποια άλλα είχαν καλές προθέσεις αλλά το αποτέλεσμα ήταν μέτριο (π.χ. ''Ανεξίτηλο Χρώμα'') κι αλλού καλύτερο (π.χ. ''Χίλια Χρόνια'') αλλά με λίγες ελπίδες να πλασαριστούν στα τρία πρώτα.

    8. Στο τέλος της παρουσίασης των 16 τραγουδιών, ακολούθησε η συναυλία-αφιέρωμα στον Μίμη Πλέσσα με τίτλο ''Εφ' Όλης της Ύλης'' με τους Γιάννη Κότσιρα, Ραλία Χρηστίδου και Ζωή Κουρούκλη. Ο τίτλος ''Εφ' Όλης της Ύλης'' ήταν μάλλον ατυχής καθώς το περιεχόμενο της συναυλίας δεν δικαίωσε τον τίτλο του (και πως άλλωστε να το δικαιώσει αφού κράτησε 45 λεπτά και μοιραία άφησε απ' έξω πολλά από τα υπέροχα τραγούδια του Πλέσσα).

    9. Πρώτη εμφανίστηκε η Ζωή Κουρούκλη, η οποία ερμήνευσε το ''Εδώ Τελειώνει ο Ουρανός'', τραγούδι του Μίμη Πλέσσα το οποίο ερμήνευσε -και βραβεύτηκε- στο Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης το 1963. Η φωνή της Κουρούκλη ήταν πραγματικά ''καμπάνα'' και έδωσε μαθήματα σε όλες τις μέτριες που βασιλεύουν στις μέρες μας. Δυστυχώς στο τέλος του τραγουδιού -και πριν αρχίσει την ερμηνεία της στο ''Αν σ' αρνηθώ αγάπη μου''- βρέθηκε φαρδιά-πλατιά στο πάτωμα αλλά ευτυχώς χωρίς τραυματισμούς.

    10. Η Ραλία Χρηστίδου, αδύνατη κι ομορφότερη όσο ποτέ, απέδειξε ότι είναι μία από τις καλύτερες ερμηνεύτριες που διαθέτει η χώρα μας. Το χειροκρότημα που έλαβε στο τέλος της συναυλίας ήταν τόσο δυνατό που ξεπέρασε ακόμα κι αυτό που δόθηκε στον Γιάννη Κότσιρα.

    11. Ο Γιάννης Κότσιρας για άλλη μια φορά έδειξε ότι του ταιριάζει αυτό το είδος τραγουδιού (ελαφρολαϊκό) και ήταν αλάνθαστος (αν εξαιρέσουμε ότι άργησε να μπει στο ''Βρέχει Φωτιά στη στράτα μου'').

    12. Μόλις τελείωσε η συναυλία και πριν ακόμα ανακοινωθούν τα αποτελέσματα της ψηφοφορίας του κοινού, μεγάλη μερίδα του κόσμου (περίπου οι μισοί) αποχώρησαν από το γήπεδο αποδεικνύοντας ότι πήγαν περισσότερο για να δούνε τη συναυλία του Μίμη Πλέσσα παρά για το Φεστιβάλ. Κρίμα.

    13. Συνοψίζοντας τα παραπάνω, εκτιμώ λοιπόν ότι στην πρώτη τριάδα που θα ψηφιστεί το Σάββατο θα είναι σίγουρα το ''Φανταστικό Ταγκό'' και ''Ο Επιζήσας'' (με πιο πιθανό μεγάλο νικητή το ''Ταγκό''). 

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : CHE στις 10-10-2008 18:14 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : CHE στις 10-10-2008 18:15 ]


    eleana
    10.10.2008, 19:33

    Ζουν ακομα οι Γιοκαρινης και Κοντογιαννιδης??