ελληνική μουσική
    768 online   ·  210.833 μέλη

    Αγορά Synthesizer και πληροφορίες...

    busted
    20.06.2008, 04:13

    Εδω και καιρο εχω πωρωθει αρκετα με ηλεκτρονικη μουσικη... Ασχοληθηκα με προγραμματα (συνθεσης κλπ) που βρηκα και αποφασισα να προχωρησω λιγο παραπερα... Γι αυτο λεω να αγορασω ενα synthesizer... Εκανα αρκετα χρονια κλασικο πιανο (πανω απο 7) και συνεχιζω ακομα οποτε απο αυτη την πλευρα δεν ειμαι αρχαριος...

    Εψαξα στο ιντερνετ και βρηκα διαφορα... Πηρα και πληροφοριες σχετικα... Αλλα δε νομιζω να φτανουν οποτε ρωταω και εσας τους πιο εμπειρους να με φωτισετε...

    Για τιμη, σκεφτομαι γυρω στα 500-600 ευρω χωρις να θετω οριο και μου φαινεται καλυτερο το Roland SH 201... Θα ηθελα να μου προτεινετε και εσεις μερικα synth και να μου πειτε αν αυτο που σας ανεφερα ειναι καλο...

    Περιμενω απαντηση !    {#emotions_dlg.happycrazy}


    Sokratis121974
    20.06.2008, 12:43

    Αγαπητε φιλε το οργανο που αναφερεις ειναι για τα λεφτα  του, εξαιρετικο!!!!!....

    Και ειναι και κατανοητα για καποιο νεοφερτο στην συνθεση ηχων!!!!...αρκει να ψαξει να βρει τα βασικα της analog synthesis...

    Προσωπικα σου προτεινω επισης  WALDORF Blofeld το οποιο ειναι σε modul μορφη, (δηλαδη χωρις πληκτρα, θα πρεπει να συνδεθει μεσω midi με εξωτερικο πληκτρολογιο) αλλα με εξαιρετικο ηχο, (με παρα πολυ αναλογικη χρεια σαν virtual analog) και η τιμη του γυρω στα 400 ευρω..

    http://www.waldorfmusic.de/en/products/blofeld/blofeld_overview

    Καλη τυχη!!!!!


    busted
    21.06.2008, 16:21

    Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου κατ αρχην !

    Παλι καλα που το επιβεβαιωσες οτι ειναι καλο το Roland... Εβλεπα διαφορα βιντεο στο youtube και ηταν πραγματικα πολυ εντυπωσιακο το τι μπορεις να κανεις με αυτο το οργανο ! Παρ ολα αυτα καποιοι ελεγαν οτι ο ηχος του ειναι πολυ ψευτικος, οτι δεν αξιζει κλπ κλπ... Μου ειχαν μπει ψυλλοι στ αυτια, γιατι δεν ξερω πολλα απο synth και μπορει οντως να μην ηταν καλο..

    Το ειχα σκεφτει και για module synth αλλα νομιζω καλυτερα ειναι να εχω ενα με πληκτρα... Εστω τωρα ειναι καλυτερα...

     

    {#emotions_dlg.rockon}{#emotions_dlg.thumbup}


    Sokratis121974
    21.06.2008, 17:13

    Κοιτα φιλε μου....μην ακους τετοιες ανοησιες, διοτι η Roland εχει μια τεραστια παραδοση σε τετοιου ειδους οργανα (και οχι μονο)......Αυτοι που λενε αυτα τα πραγματα για μενα δεν ξερουν τι λενε!!!!

    Μαλλον ακομα συγκρινουν αληθινα αναλογικα synth πχ Moog, ή ενα Prophet, με ενα οπου ειναι ψηφιακο!!!! δεν χωραει φυσικα συγκριση ουτε στον ηχο ουτε στην τιμη απου ενα Moog κανει τεσσερις φορες περισσοτερο απο ενα τετοιo οργανο!!!!

    Αυτο ειναι Virtual analog modeling....Ομως οπως και να το κανουμε ειναι για τα λεφτα του εξαιρετικο....

    Μιλας μαλιστα με ενα επι 16 χρονια χρηστη της Roland....αυτη τη στιγμη εχω τρια κορυφαια οργανα της εταιριας, εχω ομως στο παρελθον δουλεψει με ποιο φτηνα και ειναι παρα πολυ καλα!!!!

    Προχωρα αφοβα!!!!!


    -----------------
    Σωκρατης Ηρακλειο Κρητη.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Sokratis121974 στις 21-06-2008 17:15 ]


    busted
    21.06.2008, 17:53

    Ευχαριστω πολυ (παλι) !!

    {#emotions_dlg.happycrazy}