ελληνική μουσική
    648 online   ·  210.830 μέλη

    Διαφημίσεις και αισθητική

    Kerato
    21.06.2008, 11:44

    Με αφορμή τη διαφήμιση που μπήκε στην ιστοσελίδα του ΜΗ (του travelplanet24.com, με τον εγκέφαλο που τριγυρνάει σε διάφορες χώρες) θα ήθελα τις απόψεις  σας για διαφημίσεις, είτε έντυπες, είτε ηλεκτρονικές, είτε τηλεοπτικές, που δεν ταιριάζουν στην αισθητική σας και για ποιο λόγο.

    Η διαφήμιση που προανέφερα προσωπικά με απωθεί και με αηδιάζει καθώς η εικόνα είναι κάθε άλλο από ελκυστική...

    Σειρά σας...


    Vanna
    21.06.2008, 13:14

    Δεν την πρόσεξα αυτή τη διαφήμιση.

    Αυτή η διαφήμιση που με έκανε να αηδιάσω πραγματικά ήταν αυτή του Ant1 που έλεγε φτου φτου μη σε ματιάσουν για την Καλομοίρα και την Eurovision. Επίσης μία παρόμοια για την Εθνική ομάδα που έλεγε "ας κάνουμε και τους φετινούς αντιπάλους μας να κλάψουν". Η πρώτη έγινε επειδή το κανάλι είχε συμφέροντα απ'την επιτυχία της Καλομοίρας, επειδή ανήκει στην δισκογραφική του Ant1. Η δεύτερη μου φάνηκε άκρως αλαζονική.


    lawrence-gr
    21.06.2008, 13:23

    τελικα κλαψαμε εμεις ε?περιμενω απαντηση απο τους κλαμενους αντιπαλους μας.παντως εχω καιρο να δω ωραια διαφημηση.λες και στερεψαν και δεν σκαμπαζουν αλλο.ολο χαζομαρες.ειδικα αυτες με τα καθαριστικα...παναγιτσα μου....η καλομaιρα ειναι διαφημιση απο μονη της :)


    Vanna
    21.06.2008, 13:30

    Χαχα! Αυτό θα κάνουν οι κλαμμένοι αντίπαλοι, θα μας απαντήσουν με παρόμοιες διαφημίσεις!

    Ιδιαίτερα οι παιδικές διαφημίσεις έπρεπε τουλάχιστον να είναι πιο προσεγμένες καθώς απευθύνονται σε παιδιά. Βέβαια με αυτήν την λογική τα παιδιά είναι εύκολος στόχος οπότε ποιος θα νοιαστεί για αισθητική και δημιουργικότητα;


    noizreduction
    21.06.2008, 13:59

    Η τελευταια διαφημιση γνωστης μαρκας whiskey, που συνδυαζει τη μαχητικοτητα ορισμενων γεγονοτων ( οπως τον αντιρατσιστικο αγωνα, κλπ ) με το σλογκαν της.

    Αν μη τι αλλο, θα επρεπε να σεβονται μερικα γεγονοτα που καθορισαν τη ροη της ιστοριας.


    PashalinaMakia
    21.06.2008, 14:01

    Μια παιδική διαφήμιση για σαλαμάκι την είδατε?Πού λέει η μαμά στο παιδί της να τρώει απο το συγκεκριμένο σαλαμάκι για να νικαει το παιδί της στους τσακωμούς με τα παιδιά στο σχολείο?

     

    Έχουμε ξεφύγει πλέον...

     

    Όλα είναι είδος προς διαφήμιση.

     

    Ερώτηξις:Γιατί να δείχνουν ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ωραίους άντρες σε τρυφερά τετ α τετ με όμορφες γυναίκες ενώ η ουσία του έρωτα και του σεξ βρίσκεται αλλού κι όχι στην ομορφιά????

    Γιατί δυστυχώς οι περισσότεροι ωραίοι είναι κι ανέραστοι...{#emotions_dlg.thumbdown}

    Έχω φάει ξενέρααααααααααααααααα


    lawrence-gr
    21.06.2008, 14:22

    βασικα το κακο που εχουν οι ωραιοι και οι ωραιες ,ειναι οτι καβαλανε καλαμι καποια φαση και δεν ξερουν τι τους γινεται.και να πουμε και την αληθεια,αν σου προσφερεται κατι τοσο απλοχερα σιγα σιγα το βαριεσαι και καταντας ανεραστος..ποιος φταιει οπωτε.ο ωραιος η η λυσσαρα στην διπλανη οικοδομη?απο διαφημησεις παντως μου αρεσουν πολυ της vw,ford,οι λαμπαδες το πασχα,της νεας δημοκρατιας.....βλακειες λεω.μονο vw,sony,της φορντ μου αρεσε μια και δεν θυμαμαι τωρα αλλες.μου αρεσε και μια ραδιοφωμικη με ενα κοριτσακι που ρωταει το μπαμπα της αν αυτο ειναι γατουλα και μετα ρωταει την γατουλα που ειναι ο μπαμπας της.απο μεσα ακουγοταν ενα λιονταρι και ο μπαμπας δεν ειχε γυαλια για να δει.ηταν διαφημηση οπτικων


    Vanna
    24.06.2008, 14:46

    Είδατε την διαφήμιση του Ant1 για την αμερικάνικη εκδοχή της Μαρίας της Άσχημης; Προσβλητικότατη...