ελληνική μουσική
    570 online   ·  210.845 μέλη

    Οι Panx Romana Live στο Θέατρο Πρόνοια Πέραμα Πειραιά

    SouLRocK
    24.06.2008, 13:55

    Panx Romana

    Panx Romana Live στο Θέατρο Πρόνοια Πέραμα Πειραιά (26/06/08 Παγκόσμια ημέρα κατά των ναρκωτικών)     - http://www.panx.gr/ -

    ...26 χρόνια μετά οι Panx Romana είναι ενεργοί με την αρχική τους σύνθεση, με νέο υλικό και διάθεση πάντα εναλλακτικού punk/rock ‘n’ roll. Οι συναυλίες τους είναι κυρίως κοινωνικές παρεμβάσεις που υποκινούνται από λόγους ζωής, συνεργάζονται στενά με προγράμματα απεξάρτησης με κύριο στόχο την ενημέρωση, πρόληψη και επανένταξη. Τραγουδούν, μοιράζουν έντυπα, μιλούν κατ’ ιδίαν με όσους το επιθυμούν για ουσίες που γίνονται εξουσίες, για ναρκωτικά που βλάπτουν σοβαρά την ελευθερία...  -εισοδος ελεύθερη-

    ...Hell Yeahhhh! {#emotions_dlg.rockon}

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : SouLRocK στις 24-06-2008 14:02 ]


    SouLRocK
    24.06.2008, 23:09

    Panx Romana Live


    SouLRocK
    26.06.2008, 17:40


    rory166
    26.06.2008, 17:54

    καταραμενη εξεταστικη{#emotions_dlg.crying}


    jethroomi
    27.06.2008, 00:48

    Αντε και στη Θεσσαλονικη ρε παιδια!!!


    panagiotis1981
    27.06.2008, 09:11

    Μετά από τόσα χρόνια τελικά οι Panx Romana ξαναδώσαν συναυλία στην Αθήνα. (Αν δεν κάνω λαθός νομίζω ότι πάνε 8 χρονια). Έτσι λοιπόν τα περίπου 300 άτομα που μαζευτήκαμε χθες στο πρόσφατα ανακαινισμένο αθλητικό χώρο στο Πέραμα, είχαμε μία ακατάπαυστη δίψα να (ξανα)δούμε ένα από τα μακροβιότερα ελληνόφωνα γκρουπς ζωντανά. Τι και αν πέρασαν 22 χρόνια από τότε που κυκλοφόρησε η Διατάραξη Κοινής Ησυχίας? Τί και αν ασπρίσαν τα μαλλιά του Φρανκ? Όπως είπε ο ίδιος είναι από το γάλα που πίνει! Τί και αν ο Δημητράκας έχει καράφλα και κοιλίτσα? Το θέμα είναι ότι χθες μας χάρισαν 2 ώρες σχεδόν με τα κλασσικότερα τους κομμάτια με πάθος, ένταση και τσαγανό. Το θέμα ήταν που στο live έβλεπες από 15 χρονα παιδιά μέχρι και 30 αρηδες. Το θέμα ήταν που όλοι αυτοί γίναμε ένα με το γκρουπ και άλλοτε χορεύαμε ασταμάτητα, άλλοτε ανεβαίναμε στην σκηνή κατά αράδες και αγκαλιάζαμε τον Φρανκ και τραγουδάγαμε τα ρεφραίν. Το σετλιστ ( ανα δίσκο ) ήταν:

     

    Μηχανικό Μωρό

    Παιδιά στα Όπλα

    Στο Λυκαυγές ενός Νέου Συστήματος

    Έλληνες

    ________________________

    R N R βοήθειες

    Αθήνα

    Διακοπές στο Χακί

    Η Πόλη δεν Κοιμάται Ποτέ

    Καταστολή στο Περιθώριο

    Ραδιοκατάληψη

    ________________________

    Birdy

    Ξαφνική Βροχή

    Συναγερμός

    Το Τραγούδι του Ποταμού

    _________________________

    Παρτυ Κωφαλάλων

    ________________________

    Νεκρόπολις

    Κράτος Κλειστόν

    Άγονη Γραμμή

    Το Γράμμα (Κράτος Κλειστόν version)

    Άσυλο Ονείρων

    Καληνύχτα Χιονάνθρωποι

    Διαγωγή Κοσμία

    ________________________

    Νέο τραγούδι 1

    Νέο τραγούδι 2

    Rockaway Beach (διασκευή Ramones)

    Εϊμαστε αλάνια - διαλεχτά παιδιά μέσα στην πιάτσα (διασκευή από το γνωστό λαϊκό κομμάτι)

     

     

    RocknRoll βοήθειες για πάνκια και φρικιά RocknRoll βοήθειες ροκαμπίλια και γκαράζ...

    ....και τρίζουνε τα τζάμια της καθως πρέπει γειτονιάς

     

    PS: όπως είπε ο Φρανκ το γκρουπ θα εμφανιστέι τον Ιούλη στα Χανιά και τον Αύγουστο στην Λάρισα. Όσοι βρεθείτε κοντά μην τους χάσετε.

     

     


    SouLRocK
    27.06.2008, 19:06

    ο Panagiotis1981 με κάλυψε απόλυτα...! η χθεσινή -ελεύθερη- συναυλία τους ήταν καταπληκτική... νιώθω τιμή που ήμουν εκεί... σε ένα από τα σημαντικότερα συγκροτήματα της ελληνικής street punk! Mετά από πόσα χρόνια μπορέσαμε να τους δούμε... και οι Panx δε μας απογοήτευσαν παίζοντας με την ίδια ενέργεια και πάθος και περνώντας τα αντι-ρατσιστικά τους μηνύματα... και όπως είπε ο Frank: "Οι συναυλίες για μας είναι επικοινωνία... ένας τρόπος να συνομιλήσουμε μαζί σας!" ... Στο τέλος όλοι ανεβήκαμε στη σκηνή χτυπηθήκαμε και μιλήσαμε μαζί τους... Μπραβο πάντα τετοια!

    Υ.Γ (αν μπορέσω θα ανεβάσω καποιες φωτό και βίντεο)

    -Panx Romana Σημερα-


    panagiotis1981
    28.06.2008, 14:00

    ναι ρε SoulRock ανέβασε καμμιά φώτο αμα έχεις να χουμε να θυμόμαστε, γιατί εγώ δεν έβγαλα καμμια.

     

     


    SouLRocK
    01.07.2008, 05:17

     

    Αυτές οι λίγες φωτό για την ώρα... έχω και βίντεο (αλλά σε ποιότητα από κινητο)... πάντως η συναυλία αυτή πιστεύω θα μείνει αξέχαστη σε ολους όσους ήταν εκει!

    Panx Romana Live 26/06Panx Romana Live 26/06Panx Romana Live 26/06


    panagiotis1981
    02.07.2008, 13:32

    ωραίος ο soulrock!!! Στην πάνω φώτο, φαίνεται η πλάτη μου, κάτω δεξιά με πράσινη μπλούζα!!!


    SouLRocK
    17.06.2010, 13:41

    επειδή πλησιάζει πάλι μια παρόμοια συναυλία την ημέρα κατά των ναρκωτικών ας θυμηθούμε σε βίντεο τι έγινε 2 χρόνια πριν στο Πέραμα με τους Panx Romana!

    (ναι ναι ήμουν εκεί! και ήμασταν όλοι μια παρέα{#emotions_dlg.clap})

     

    μπράβο στο φίλο 22rat που τράβηξε τα βίντεο. εγώ εχω μόνο φωτό. αν τα δει και εδώ ας κάνει ένα σχόλιο.


    -----------------
    Να καταργηθεί η υποχρεωτική στράτευση γιατί στέρησε από το μεγαλύτερο φαν των AC/DC το δικαίωμα να τους δει live!

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : SouLRocK στις 17-06-2010 13:43 ]