ελληνική μουσική
    613 online   ·  210.826 μέλη

    Θέλω να γίνω καλύτερος κιθαρίστας, ποια θα είναι τα βήματα της εξέλιξης?

    Dimitris93
    25.06.2008, 23:47

    Γεια σας!!! χρειάζομαι βοήθεια...

    έχω πολύ χρόνο να αφιερώσω μαζί με την κιθάρα μου (Ibanez grg 170dx) αυτό το καλοκαίρι! λοίπον, είμαι σε μία φάση όπου ξέρω πολλές τεχνικές, μπορώ να βγάλω σχετικά εύκολα πολλά τραγουδια, τα δάχτυλά του αριστερού χεριού πηγαίνουν αρκετά γρήγορα αν και εχω πρόβλημα με δεξί μερικές φορές.

    όμως... δεν μου φτάνει αυτό! Θα ήθελα να εξελιχθώ! να γίνω ακόμα καλύτερος! λοιπόν???τι θα μπορούσα να κάνω??? πως να προχωρήσω?

    βασίζομαι πάνω σας... εχω ψιλοβαρεθεί να βγάζω μονο τραγούδια......

     

    Α!!! {#emotions_dlg.rockon} guys!


    deathminor88
    26.06.2008, 01:55

    Θεωρία, πολύ θεωρία ωστε να καταλαβαίνεις τι παίζεις. Κλίμακες πολλές, σε μορφή ασκήσεων. Βρές ασκήσεις από διάφορους κιθαρίστας και προσπάθησε να παίξεις πιο δύσκολα κομμάτια. Πάντα ΑΡΓΑ...και η ταχύτητα, η ακρίβεια έρχονται μετά.


    StevenGrig
    26.06.2008, 07:17

    Καλημέρα......

    Θα ήθελα να σου πω, ότι προβλημα με το δεξί έχω κι εγώ.....δηλαδή, μπορω να παιζω και το αριστερο πολυ γρηγορα αλλα με το δεξί να τα χανω.....εδω και κατι μηνες, ξεκινησα (για ζεσταμα και για ασκησεις) να κανω ασκησεις για να αναπτυξω ταχυτητα και στα δύο χερια....(π.χ. δακτυρα 1-2,2-3,3-4,1-3,1-4,2-4,1-4 , μεχρι 12 ταστο και πισω ..... επιτα κλιμακες, απο την Σι (5 χορδη - δευτερο ταστο, εως Ρε στη 5 χορδη 17 ταστο, απο δυο φορες την καθεμια οσο ποιο γρηγορα μπορω με μετρονομο)......ετσι μπορεσα και βελτιωσα και τα δυο χερια μου , επιτα δικιμασα και στο δεξι χερι πως με βολευει καλυτερα και κατελιξα στο στιλ του Malmsteen ....

    Ελπιζω να σε διαφωτησα λιγακι


    Dimitris93
    26.06.2008, 11:09

    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 26-06-2008 στις 01:55 έγραψε...

    Θεωρία, πολύ θεωρία ωστε να καταλαβαίνεις τι παίζεις. Κλίμακες πολλές, σε μορφή ασκήσεων. Βρές ασκήσεις από διάφορους κιθαρίστας και προσπάθησε να παίξεις πιο δύσκολα κομμάτια. Πάντα ΑΡΓΑ...και η ταχύτητα, η ακρίβεια έρχονται μετά.



    οκ, από ποιες κλίμακες να ξεκινήσω? Έστω ότι μαθαίνω κλίμακες, μέτα πώς μπορώ να τις χρησιμοποιήσω? έχεις μήπως καμιά ιδέα που θα βρω ασκήσεις πάνω στις κλίμακες?

    δλδ να μάθω κομμάτια π.χ. από τον Slash εννοείς ε?  πιο εξειδικευμένα....


    Dimitris93
    26.06.2008, 11:12

    Παράθεση:

    Το μέλος StevenGrig στις 26-06-2008 στις 07:17 έγραψε...

    Καλημέρα......

    Θα ήθελα να σου πω, ότι προβλημα με το δεξί έχω κι εγώ.....δηλαδή, μπορω να παιζω και το αριστερο πολυ γρηγορα αλλα με το δεξί να τα χανω.....εδω και κατι μηνες, ξεκινησα (για ζεσταμα και για ασκησεις) να κανω ασκησεις για να αναπτυξω ταχυτητα και στα δύο χερια....(π.χ. δακτυρα 1-2,2-3,3-4,1-3,1-4,2-4,1-4 , μεχρι 12 ταστο και πισω ..... επιτα κλιμακες, απο την Σι (5 χορδη - δευτερο ταστο, εως Ρε στη 5 χορδη 17 ταστο, απο δυο φορες την καθεμια οσο ποιο γρηγορα μπορω με μετρονομο)......ετσι μπορεσα και βελτιωσα και τα δυο χερια μου , επιτα δικιμασα και στο δεξι χερι πως με βολευει καλυτερα και κατελιξα στο στιλ του Malmsteen ....

    Ελπιζω να σε διαφωτησα λιγακι



    βασικά μπερδεύτικα λίγο στις ασκήσεις που έκανες... :p

    όταν λες στυλ του Malmsteen εννοείς economy picking?


    StevenGrig
    26.06.2008, 12:42

    Όταν λέβ το στύλ του Malmsteen στοε εριστερο εννοω αυτό....:

    Παρατήρισε το δεξί του χερι....


    deathminor88
    26.06.2008, 13:28

    Προς StevenGrig το alternate picking και το sweep pickin έχουν το καθένα την χρήση του. Δεν διαλέγεις έναν τρόπο μόνο. Ανάλογα με το τι παίζεις αλλάζει και ο τρόπος που παίζεις.

     

    Προς Dimitris93

    Νόμιζα ότι έκανες μαθήματα. Ναι μεν να αρχίσεις να παίζεις κλίμακες αλλά να ξέρεις και τι είναι. Καλύτερα να ασχοληθείς λίγο με την θεωρία της μουσικής. Οι ίδιες οι κλίμακες πάνω στην ταστιέρα αποτελούν ασκήσεις αλλά σου ξαναλέω ότι το θέμα είναι να καταλαβαίνεις τι παίζεις.

    Τώρα αυτό για τον Slash δεν ξέρω. Δεν ξέρω το επίπεδο σου και ο Slash είναι ένας από τους απλούς τεχνικά κιθαρίστες. Πήγαινε σε κάποιον μουσικό οίκο και ψάξε να βρείς κάποιο βιβλίο.


    VOICETEACHER
    26.06.2008, 17:27

    Παρε cd με ξενουs κιθαριστεs ,που εχουν ειδικα μαθηματα,με δεξιοτεχνια κλπ.και μελετα,μελετα,μελετα.......{#emotions_dlg.rockon}


    odis13
    26.06.2008, 18:37

    Nα αυτοσχεδιάζεις/jamaρεις ξες?

     

    Να μάθεις.Εκτος αν θες στην υπόλοιπη κιθαριστική σου ζωή να μαθαινεις παπαγαλία σόλο άλλων παικτών.

    Θα σου χρειαστουν κλίμακες πολλές και διάφορες.Επίσης θεωρία ωστε να ξερεις τι είναι η κάθε κλίμακα και που τη χρησιμοποιούμε.

     

    Ξεκίνα με κάτι απλό.Μια minor pentatonic.Παίζε τη συνέχεια μέχρι τα δάχτυλά σου να μάθουν τα πατήματα της και να μη ψάχνεσαι.Διάλεξε ένα κομμάτι ;h backing track σε Λα μινόρε πχ και προσπάθησε χρησιμοποιώντας την Λα μινόρε πεντατονική να παίξεις κάτι απο πάνω, προσπαθώντας ν είσαι στο ρυθμο, να ακολουθεις τα ντραμς κλπ.

     

    Το να μάθεις όμως απεξω τα διαφορα σχήματα, patterns κλίμακες κλπ δε φτανει.Μαθε θεωρία (έστω 5-10 βασικά πράματα) για να καταλαβαινεις τι κάνεις και που να χρησιμοποιείς τί.

     

     

     

    Το να μαθαινεις απέξω κομμάτια will only get you so far.Mπορεί αν είναι ωραιο, να παιζεις κανα κομμάτι του αγαπημένου σου συγκροτήματος με κανα φιλαράκι κλπ, αλλά πρέπει να μελετήσεις για να πας παρακάτω.


    Dimitris93
    26.06.2008, 18:58

    εντάξει, ευχαριστώ πολύ! όταν ξαναπάω Αθήνα θα πάω σε νάκα που έχει πολλά βιβλία και θα αγοράσω κανένα με ασκήσεις, θεωρία και κλίμακες για να μελετήσω έτσι ώστε να βουτήξω στα βαθιά!

    {#emotions_dlg.beer}


    sakisb
    27.06.2008, 16:56

    Το ότι τα δάκτυλα σου είναι γρήγορα και ότι το δεξί σου χέρι είναι γρήγορο και δεν ξέρω τί άλλο μπορείς να κάνεις απο αυτά ... εμένα δεν μου λέει τίποτα!

    Η συμβουλή που θα σου δώσω μετά απο 15 χρόνια κιθάρας είναι να μάθεις "αυτό που παίζεις να ακούγεται καθαρά και με διαύγεια ..."

    όταν μάθεις ακόμα και τις 5 νότες που θα ξέρεις να παίζεις να ακούγονται "ΣΩΣΤΑ" , τότε να είσαι σίγουρος ότι πολυ εύκολα απο εκεί και πέρα θα κατεβάζεις και κλίμακες  και όσα arpeggio θές..... το ένα πίσω απο το άλλο... και tapping και δεν ξέρω τι άλλο γουστάρεις να κάνεις με την κιθάρα σου!

    Τέλος μάζεψε κάποια χρήματα και αγόρασε ένα σόβαρό και καλό ενισχυτή ΛΑΜΠΑΤΟ... τα πολυ εφέ και τις υπόλοιπες βλακείες να τα ξεχάσεις... και με 2 πεταλάκια να είσαι σίγουρις ότι κάνεις την δουλεία σου και με το παραπάνω μάλιστα, σε επαγγελματικό επίπεδο σου μιλάω τώρα!

    Αυτά τα λίγα απο εμένα... το θέμα που άνοιξες με τα βήμα εξέλιξης ενός νέου κιθαρίστα είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ , εγώ σου έυχομαι να έχεις πολύ δύναμη και κουράγιο να συνεχίσεις μόνο να μήν φοράς παροπίδες και να δοκιμάζεις να ακούσεις απο όλα τα είδη μουσικής και προσπάθησε να αποκομήσεις τα καλά στοιχεία πο το καθε ένα που πιστεύεις ότι θα βοηθήσουν στο παίξιμο σου!

    Υ.Γ: Την Ibanez και τα μάτια σου... είναι πιο σημαντική ακόμα και απο Γκόμενα!!!! Αυτό να το θυμάσαι!!!


    sakisb
    27.06.2008, 16:59

    Μήν πετάς τα ωραία σου λεφτάκια στον Νάκα , κράτα τα να πάρεις κάτι άλλο... κατέβασε το Guitar Pro ... εκεί έχει τα πάντα και σου δείχνει και πως να τα παίξεις.... η τεχνολογία έχει προχωρήση φίλε μου!


    deathminor88
    27.06.2008, 17:12

    Στον Νακα όχι. Στα βιβλία του Νάκα ή από όπου αλλού ναι. Πάρε βιβλία θεωρίας, τεχνικής, ασκήσεων, υφών κλπ


    Dimitris93
    28.06.2008, 11:00

    Παράθεση:

    Το μέλος sakisb στις 27-06-2008 στις 16:56 έγραψε...

    Το ότι τα δάκτυλα σου είναι γρήγορα και ότι το δεξί σου χέρι είναι γρήγορο και δεν ξέρω τί άλλο μπορείς να κάνεις απο αυτά ... εμένα δεν μου λέει τίποτα!

    Η συμβουλή που θα σου δώσω μετά απο 15 χρόνια κιθάρας είναι να μάθεις "αυτό που παίζεις να ακούγεται καθαρά και με διαύγεια ..."

    όταν μάθεις ακόμα και τις 5 νότες που θα ξέρεις να παίζεις να ακούγονται "ΣΩΣΤΑ" , τότε να είσαι σίγουρος ότι πολυ εύκολα απο εκεί και πέρα θα κατεβάζεις και κλίμακες  και όσα arpeggio θές..... το ένα πίσω απο το άλλο... και tapping και δεν ξέρω τι άλλο γουστάρεις να κάνεις με την κιθάρα σου!

    Τέλος μάζεψε κάποια χρήματα και αγόρασε ένα σόβαρό και καλό ενισχυτή ΛΑΜΠΑΤΟ... τα πολυ εφέ και τις υπόλοιπες βλακείες να τα ξεχάσεις... και με 2 πεταλάκια να είσαι σίγουρις ότι κάνεις την δουλεία σου και με το παραπάνω μάλιστα, σε επαγγελματικό επίπεδο σου μιλάω τώρα!

    Αυτά τα λίγα απο εμένα... το θέμα που άνοιξες με τα βήμα εξέλιξης ενός νέου κιθαρίστα είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ , εγώ σου έυχομαι να έχεις πολύ δύναμη και κουράγιο να συνεχίσεις μόνο να μήν φοράς παροπίδες και να δοκιμάζεις να ακούσεις απο όλα τα είδη μουσικής και προσπάθησε να αποκομήσεις τα καλά στοιχεία πο το καθε ένα που πιστεύεις ότι θα βοηθήσουν στο παίξιμο σου!

    Υ.Γ: Την Ibanez και τα μάτια σου... είναι πιο σημαντική ακόμα και απο Γκόμενα!!!! Αυτό να το θυμάσαι!!!



    ευχαριστώ για την έμπειρη βοήθεια σου! τις παρωπίδες τις έβγαλα πρόσφατα και παίζω πολλά είδη: παίζω blues πάνω στις blues scales, πάνω στις πεντατονικές παίζω rock, και μέσα από μερικά κομμάτια παίζω και άλλα είδη! Ακόμα, φροντίζω κάθε σκάλα που μαθαίνω, να ξέρω και σε ποιες νότες βάζω τα δάχτυλα μου και έτσι θα μάθω όλη την ταστιέρα!

    παίζω καθαρά και με διαύγεια... μπορώ να ανεβοκατεβάζω γρήγορα σκάλες και καθαρά...και arpeggio ξέρω και tapping αρκετά καλό( είχε πέσει στα χέρια μου βιβλίο με ασκήσεις και είχε μερικές ασκήσεις )!

    έχω και ένα πετάλι, πολυεφφέ, το ZOOM G2, είμαι πολύ ευχαριστημένος από αυτό!

    την προσέχω την Ibanez μου πολύ, έχουμε δεθεί συναισθηματικά γι' αυτό δεν πρόκειται να την απατήσω με καμία γκόμενα! βασικά(ψιλοάσχετο) λέω όταν μάθω σκάλες και γενικότερα γίνω καλύτερος κιθαρίστας και μου αξίζει, να αγοράσω μια νέα και πιο ''ωραία'' Ibanez!!!

    το ξέρω ότι έχει προχωρήσει η τεχνολογία, την ακολουθώ ασταμάτητα και ψάχνομαι πολύ... οπότε, το Guitar Pro το έχω, αλλά δεν καταλαβαίνω πως θα με βοηθήσει......μήπως εννοείς ότι σε βοηθάει για να μαθαίνεις τραγούδια? Ή κάνει και κάτι άλλο που δεν το ξέρω! :p

     


    Dimitris93
    28.06.2008, 11:03

    Παράθεση:

    Το μέλος odis13 στις 26-06-2008 στις 18:37 έγραψε...

    Nα αυτοσχεδιάζεις/jamaρεις ξες?

     

    Να μάθεις.Εκτος αν θες στην υπόλοιπη κιθαριστική σου ζωή να μαθαινεις παπαγαλία σόλο άλλων παικτών.

    Θα σου χρειαστουν κλίμακες πολλές και διάφορες.Επίσης θεωρία ωστε να ξερεις τι είναι η κάθε κλίμακα και που τη χρησιμοποιούμε.

     

    Ξεκίνα με κάτι απλό.Μια minor pentatonic.Παίζε τη συνέχεια μέχρι τα δάχτυλά σου να μάθουν τα πατήματα της και να μη ψάχνεσαι.Διάλεξε ένα κομμάτι ;h backing track σε Λα μινόρε πχ και προσπάθησε χρησιμοποιώντας την Λα μινόρε πεντατονική να παίξεις κάτι απο πάνω, προσπαθώντας ν είσαι στο ρυθμο, να ακολουθεις τα ντραμς κλπ.

     

    Το να μάθεις όμως απεξω τα διαφορα σχήματα, patterns κλίμακες κλπ δε φτανει.Μαθε θεωρία (έστω 5-10 βασικά πράματα) για να καταλαβαινεις τι κάνεις και που να χρησιμοποιείς τί.

     

     

     

    Το να μαθαινεις απέξω κομμάτια will only get you so far.Mπορεί αν είναι ωραιο, να παιζεις κανα κομμάτι του αγαπημένου σου συγκροτήματος με κανα φιλαράκι κλπ, αλλά πρέπει να μελετήσεις για να πας παρακάτω.



    έχω αρχίσει να κάνω ακριβός ότι μου είπες! βάζω τα backing tracks και αυτοσχεδιάζω, πάω πολύ καλά!

    έχεις δίκιο, προτιμάω να παίζω δικά μου σόλο παρά από άλλα songs.... θέλω να τα παίζω με τον τρόπο μου!


    Dimitris93
    28.06.2008, 11:09

    Έχει δίκιο ο Sakisb, το θέμα είναι τεράστιο!!!!! καλό είναι να postarete γτ θα βοηθηθούν πολλοί από εδώ.

    το θέμα φυσικά δν αφορά μόνο εμένα!!! {#emotions_dlg.beer}


    StavmanR
    28.06.2008, 12:54

    Η άποψή μου είναι ότι πρέπει να ξεχάσεις ότι ΕΙΣΑΙ κιθαρίστας Wink.

    Η μουσική δεν είναι δικό μας παράγωγο, αλλά πρέπει να την ακολουθήσουμε στα δικά της μονοπάτια. Καλές όλες οι τεχνικές και οι διδασκαλίες, αλλά η αίσθηση που έχει κανείς για τον ήχο είναι μοναδικός και χαρακτηριστικός. Σήμερα, ζούμε την εποχή της ταχύτητας και των δεξιοτήτων, του εντυπωσιακού και των άκρων. Αν ακολουθήσεις τη μόδα, είσαι απλώς ένας μες το πλήθος των ανθρώπων που παίζουν πχ. την ανάλυση της Λα ελλάσσονος αρμονικής, σε φοβερές ταχύτητες, σχεδόν ρομποτικές. Αν ακολουθήσεις τις αισθήσεις σου είσαι ένας άνθρωπος που λατρεύει την αίσθηση της μουσικής η οποία προϋπάρχει αυτού.

    Κανείς θα πει, "δεν υπάρχει μέση λύση;". Η άποψή μου είναι ότι ούτως ή άλλως λειτουργούμε με μέσες λύσεις. Η ρευστότητα και πλαστικότητα των μέσων λύσεων είναι εκείνα τα στοιχεία που ορίζουν τον μουσικό μας χαρακτήρα.


    JaNick
    28.06.2008, 15:26

    Εγώ θα προτείνω 3 πραγματάκια που με βοηθάν εμένα πολύ στο να απολαμβάνω την κιθάρα μου καλύτερα... Φαντασία-Πειραματισμός-Ενασχόλιση με το άθλημα... Επειδή κατι βιβλία και μαθηματα Internet προσωπικά δεν τα πολυσυμπαθώ (και 2 βιβλιά μπάσου που έχω απο τον καθηγητή μου δεν τα έχω ανοίξει και ποτέ) ψάχνομαι μόνος μου... Ζητάω απο την κιθάρα μου καινούρια πράματα... Ψάνχω νέες κλίμακες παραλαγές των κλασσικών, γράφω progresions πάνω σε κουφές συγχορδίες πράγματα που δεν θα έβρησκα σε βιβλία... Γι αυτο παράλληλα με αυτα που μαθαίνεις απο τα βιβλία εγω σου προτείνω να το ψάξεις μόνος με ανοιχτό μυαλό...  


    nowaveband
    28.06.2008, 16:20

    na gratzounas polles wres kai as paizeis arloumpes apo monos sou.gia na eksaskiseis to ayti kai na apoktiseis kai rythmo.meta kala einai ta vivlia kai panta mia kali kithara tha se voitha giati to ergaleio kanei ton mastora!ayta gia arxi


    bilyzor
    29.06.2008, 13:27

    Φίλε Δημήτρη

    ¨ολα αυτά που σου γράφουν τα παιδιά παραπάνω είναι σωστά αλλά θυμίσου ένα όνομα που μάλλον θα σε βοηθήσει σε αυτό ακριβώς που ζητάς, το δεξί χέρι και αν έχεις και ιντερνετ τα πράγματα θα είναι πολύ πιο απλά. Το όνομα του δασκάλου είναι FRANK GABALE και είναι η λύση στο δεξί χέρι αν έχεις όρεξη για διάβασμα.