ελληνική μουσική
    838 online   ·  210.833 μέλη
    kalouka
    26.06.2008, 11:11

     

    Το επισυναπτόμενο βίντεο νομίζω ότι είναι μια από τις πιο συγκινητικές στιγμές στην ιστορία του ερασιτεχνικού αθλητισμού.
    Η ιστορία με λίγα λόγια πάει κάπως έτσι. Ένα ζευγάρι αποκτά ένα παιδί που έχει σοβαρή ανατομική αναπηρία. Οι γιατροί τους λένε ότι το παιδί δεν θα έχει νοητική ανάπτυξη και δεν τους δίνουν ελπίδες για το μέλλον του. Ο μπαμπάς του σε πείσμα όλων των αντίθετων απόψεων αποκτά ένα κώδικα επικοινωνίας μαζί του και το παιδί αναπτύσσεται νοητικά κανονικά και πηγαίνει στο σχολείο. Ο μικρός κάποια στιγμή ζητά από τον μπαμπά του να αθληθεί. Ο μπαμπάς δεν έχει καμία σχέση με τον αθλητισμό και αρχίζει να προπονείται κουβαλώντας τον μικρό του γιό στα χέρια για να έχει κι αυτός την χαρά του αθλητισμού!!!
    Το εκπληκτικό? Ο μπαμπάς πλέον έχει τρέξει δεκάδες μαραθώνιους και ironman πάντοτε με τη συντροφιά του γιού του!!
    Το video δείχνει τη συμμετοχή τους σ' ένα ironman. Ο Dick Hoyt κολυμπάει έχοντας δεμένο πάνω του το γιό του σε βάρκα (!), μετά ποδητατεί 180 χιλιόμετρα (!) με το γιό του σε ειδική θέση πάνω στο ποδήλατο και τέλος τρέχει κι ένα μαραθώνιο σπρώχνοντας το αναπηρικό καρότσι του γιού του!!
    Μια συγκινητική και απίστευτα δυνατή ιστορία. 
     


    Link

    " target="_blank">>
    StavmanR
    26.06.2008, 12:02

    Είναι χαρακτηριστικό της άποψης περί "βάρους" στην ατομικότητα. Μέσα στην ατομιστική μπουρδολογία των ημερών ο άνθρωπος αδυνατεί να κατανοήσει ότι αυτό που θεωρεί "βάσανο" και "βάρος" είναι το νόημα της ζωής του και στην ουσία τον τραβά μπροστά και όχι πίσω. Πρόκειται για κινητήρα και όχι για φρένο. Άλλωστε όλοι ξέρουμε ότι ο κινητήρας, όταν εμείς αφήσουμε το γκάζι λειτουργεί ως φρένο...

    Το συγκεκριμένο θέμα απλά με κάνει να αισθάνομαι ανθρωπάκος...

     

     

    Κοίταξε το κερί τον ήλιο και απλά αφέθηκε να σβήσει

    Μέσα στη ματαιότητα της σύγκρισης...

    Ευθύς αμέσως, ο ήλιος το κοίταξε με αυστηρότητα και συμπόνοια ταυτόχρονα

    Συγκεντρώθηκε, φύσηξε μία αχτίδα προς το μέρος του

    Και το κερί φούντωσε δυνατότερα από πριν

    Με ύφος δασκάλου και πατέρα, μαθητή και γιου, ταυτόχρονα το ακγάλιασε...

    "Εγώ φωτίζω όλη την πλάση" του είπε "αλλά η πλάση"

    "μου γυρίζει την πλάτη κάθε βράδυ. Τον έρωτα και την αγάπη

    μαρτυρούν μόνο στα δικά σου μάτια", συνέχισε

    "Αν σβήσεις εσύ τότε αυτά θα μείνουν στο σκοτάδι...".


    noizreduction
    26.06.2008, 12:24

    Δεν αντεχω να το δω δευτερη φορα. Ειναι παρα πολυ δυνατο βιντεο, που πρεπει να προβαλλεται στους επιδοξους πρωταθλητες ( της ντοπας ) για να καταλαβουν πως αθλητισμος ειναι η θεληση για συμμετοχη και η προσπαθεια για αναδειξη της ανθρωπικης ψυχικης και σωματικης δυναμης..Και οχι το "σπασιμο" ενος ρεκορ.


    fotis70
    26.06.2008, 12:29

    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 26-06-2008 στις 12:02 έγραψε...

    Είναι χαρακτηριστικό της άποψης περί "βάρους" στην ατομικότητα. Μέσα στην ατομιστική μπουρδολογία των ημερών ο άνθρωπος αδυνατεί να κατανοήσει ότι αυτό που θεωρεί "βάσανο" και "βάρος" είναι το νόημα της ζωής του και στην ουσία τον τραβά μπροστά και όχι πίσω. Πρόκειται για κινητήρα και όχι για φρένο. Άλλωστε όλοι ξέρουμε ότι ο κινητήρας, όταν εμείς αφήσουμε το γκάζι λειτουργεί ως φρένο...

    Το συγκεκριμένο θέμα απλά με κάνει να αισθάνομαι ανθρωπάκος...

     

     

    Κοίταξε το κερί τον ήλιο και απλά αφέθηκε να σβήσει

    Μέσα στη ματαιότητα της σύγκρισης...

    Ευθύς αμέσως, ο ήλιος το κοίταξε με αυστηρότητα και συμπόνοια ταυτόχρονα

    Συγκεντρώθηκε, φύσηξε μία αχτίδα προς το μέρος του

    Και το κερί φούντωσε δυνατότερα από πριν

    Με ύφος δασκάλου και πατέρα, μαθητή και γιου, ταυτόχρονα το ακγάλιασε...

    "Εγώ φωτίζω όλη την πλάση" του είπε "αλλά η πλάση"

    "μου γυρίζει την πλάτη κάθε βράδυ. Τον έρωτα και την αγάπη

    μαρτυρούν μόνο στα δικά σου μάτια", συνέχισε

    "Αν σβήσεις εσύ τότε αυτά θα μείνουν στο σκοτάδι...".



    ΣΥΜΦΩΝΏ ΑΠΟΛΥΤΑ!

     

    Αυτό το μεγαλείο της ψυχής κάνει τον άνθρωπο να μην βρίσκει δεύτερο παράδειγμα μέσα στην φύση και να ξεχωρίζει μέσα σε αυτήν!

    Όπως  ή μικρότητα και το σκοτάδι της ψυχής κάνουν τον άνθρωπο  να μην βρίσκει δεύτερο παράδειγμα μέσα στην φύση και να ξεχωρίζει μέσα σε αυτήν από την ανάποδη πλευρά!

     


    mellia
    26.06.2008, 12:45

    Τι να πω? Δεν έχω λόγια! Φανταστείτε αυτός ο πατέρας τι επικοινωνία και τι συναισθήματα μοιράζεται με αυτό το παιδί, αυτόν τον άνθρωπο που οι γιατροί του είχαν αποκλείσει κάθε ελπίδα ανάπτυξης και "συμμετοχής" στην ζωή. Μήπως τελικά αυτό είναι ΖΩΗ? Καλά τα είπε ο φίλος stavman και ο noiz....δεν έχω τίποτα άλλο να σχολιάσω...ευχαριστούμε kalouka που το μοιράστηκες μαζί μας.


    noizreduction
    26.06.2008, 13:48

    Και γενικα ολος ο διαγωνισμος του ironman ( οπως λεγεται αυτο που κανει ο πατερας του παιδιου ) συγκεντρωνει ανθρωπους που ξεπερνανε τα ορια της αναπηριας τους και αποδεικνυουν πως οι μονοι αναπηροι ειμαστε εμεις, που στεκομαστε σε μικροπροβληματα της καθημερινοτητας με πανικο, ενω στην ουσια αυτοι οι ανθρωποι αντιμετωπιζουν προβληματα της ιδιας της ζωης!

    Link

    " target="_blank">>
    kamelia8
    26.06.2008, 14:54

    Έχω ανατριχιάσει κι έχω συγκινηθεί....

    Τι μπορεί να κάνει ένας πατέρας για το παιδί του...

    Εκείνο το χαμόγελο στα 2:26 τα λέει όλα... Δε χρειάζεται τίποτα παραπάνω...{#emotions_dlg.crying}

     


    pastella
    26.06.2008, 16:10

    Καλό είναι να τα βλέπουμε κάτι τέτοια.

    Δείχνουν ότι ο άνθρωπος όταν θέλει μπορεί.

    Μεγάλο κίνητρο η  αγάπη


    emmanuella
    28.06.2008, 13:00

    Καλά...δεν ξέρω τι να πω...έχω μείνει τώρα...!!!

    Πάντψς...αυτά πρέπει να τα βλέπουν μερικοί μερικοί...!!

     

    Ήταν υπέροχο...!!{#emotions_dlg.ohmy}




    Νέες συζητήσεις
    στην ίδια κατηγορία