ελληνική μουσική
    816 online   ·  210.833 μέλη

    Κιθάρα epiphone les paul

    Panosfloyd
    27.06.2008, 10:55

    Παιδιά έχω μία yamaha EG-112 και θέλω να αγοράσω μία Epiphone les paul.Την βρήκα με 557 Ε.Θέλω να μου πείτε αν αξίζει τα λεφτά της.Είναι καλή ή για τα μπάζα?


    KAKOFONIKS
    27.06.2008, 11:09

    Παιδιά θέλω να κάνω και εγώ με την σειρά μου μια ερώτηση για μην ανοίγω άλλο θέμα θα την κανω εδώ παρόμοιο είναι!

    Βρήκα την παρακάτω κιθάρα με 260 Ευρώ και σκέφτομαι να την πάρω πια είναι η γνώμη σας?

    Την βρήκα στου Θωμά (thomann.de).....

    Epiphone SG G-400 CH Epiphone SG G-400 CH


    Panosfloyd
    27.06.2008, 11:15

    Παράθεση:

    Το μέλος KAKOFONIKS στις 27-06-2008 στις 11:09 έγραψε...

    Παιδιά θέλω να κάνω και εγώ με την σειρά μου μια ερώτηση για μην ανοίγω άλλο θέμα θα την κανω εδώ παρόμοιο είναι!

    Βρήκα την παρακάτω κιθάρα με 260 Ευρώ και σκέφτομαι να την πάρω πια είναι η γνώμη σας?

    Την βρήκα στου Θωμά (thomann.de).....

    Epiphone SG G-400 CH Epiphone SG G-400 CH



    Ναι έχω ρωτήσει φίλους για αυτήν και μου είπαν πως είναι μία κιθάρα των 500 Ε.


    odis13
    27.06.2008, 13:29

    Οχι και των 500 ευρώ η epiphone sg....καλή είναι αλλά όχι και έτσι.

    Και η epi lp καλή είναι.Ψαξτε να τις βρειτε φτηνά(συγκρινετε τιμές) και χτυπήστε τες.Δεν είναι τίποτα το τρομερο για τα λεφτά τους, είναι σχετικά αξιοπρεπεις και με κάποια αλλαγή στα ηλεκτρικά θα βελτιωθουν πολύ.


    NoQuarter
    28.06.2008, 15:42

    Οι epiphones θα έλεγα ότι είναι απλά αξιοπρεπείς κιθάρες. Τίποτα το τρομερό στην καλύτερη και στην χειρότερη μπορούν να είναι πολύ τραγικές. Αντίθετα οι stratocaster made in Mexico που είναι και ελαφρά πιο φτηνές είναι απείρως πιο ποιοτικές. Και μιλάω όντας Les Paul fan και έχοντας Epiphone Les Paul, Gibson Les Paul και Μεξικάνικη Strat.

    Απο την άλλη ο ήχος θυμίζει τον κλασσικό ήχο Les Paul. Απλά πιθανότατα θα χρειαστεί να ρίξεις άλλα 300 Ευρό σε μαγνήτες και αναβάθμιση ηλεκτρικών για να βελτιωθεί.


    Panosfloyd
    15.07.2008, 10:04

    Εντάξει παιδιά ευχαριστλω αγόρασα μία stardand και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος.Την αγόρασα από adagio.


    kostas-5150
    16.07.2008, 09:56

    Παράθεση:

    Το μέλος NoQuarter στις 28-06-2008 στις 15:42 έγραψε...

    Οι epiphones θα έλεγα ότι είναι απλά αξιοπρεπείς κιθάρες. Τίποτα το τρομερό στην καλύτερη και στην χειρότερη μπορούν να είναι πολύ τραγικές. Αντίθετα οι stratocaster made in Mexico που είναι και ελαφρά πιο φτηνές είναι απείρως πιο ποιοτικές. Και μιλάω όντας Les Paul fan και έχοντας Epiphone Les Paul, Gibson Les Paul και Μεξικάνικη Strat.

    Απο την άλλη ο ήχος θυμίζει τον κλασσικό ήχο Les Paul. Απλά πιθανότατα θα χρειαστεί να ρίξεις άλλα 300 Ευρό σε μαγνήτες και αναβάθμιση ηλεκτρικών για να βελτιωθεί.



    Oι mexican strats που κατασκευαστηκαν '93-'95 ειναι καλυτερες απο τις σημερινες αμερικαν series.Oι Japan made βεβαια early 90's ειναι ακομα καλυτερες.Cool