ελληνική μουσική
    645 online   ·  210.829 μέλη

    Συνέντευξη με το Γιώργο Κατσαρό

    Aiolos_m
    06.07.2008, 15:25

    Παράθεση:

    Το μέλος NikFrance στις 06-07-2008 στις 02:43 έγραψε...

    Παιδιά συγγνώμη αλλα δεν στέκουν τέτοια πράγματα...

    ο Γιώργος Κατσαρός είναι πολύ μεγάλο κεφαλαιο για την ελληνική μουσική με διεθνείς προεκτάσεις και λίγα λέω!!

    θεωρώ γέλιο, ακούσιο, άσκοπο, ανοησία, προσβλητικό,να του κάνατε τέτοια ερώτηση του τύπου γράψατε τον ύμνο τις χούντας κτλ κτλ...

    Σαν μεγαλύτερος από ότι είδα στις ηλικίες σας και από βιώματα δικών μου ανθρώπων,

    επί χούντας όταν κάτι σου πρότειναν δεν μπορούσες να κανεις και διαφορετικά παρα να υπακούσεις, διαφορετικά ήσουν ΚΟΥΜΜΟΥΝΙΣΤHΣ...με όλες τις συνέπειες...!

    μάθατε πρώτα την νεότερη ιστορία μας, και μετά να σκέφτεστε λίγο πριν φέρνετε τον κόσμο σε δύσκολη θέση!!

    Σε ένα μεγάλο μουσικό και δημιουργό όπως ο Κατσαρός λίγος σεβασμός δεν βλάπτει...

    Η περίοδος της Χούντας ήταν μια δύσκολη περίοδος κυρίως για τους καλλιτέχνες. Αν ο κος Κατσαρός αναγκάστηκε να γράψει τον ύμνο της χούντας και δεν είχε άλλες επιλογές ας μας το απαντούσε εκείνος, δεν νομίζω να είχαμε λόγο να τον αμφισβητήσουμε. Δεν τον αποκάλεσε κανείς προδότη ή κάτι σχετικό. Επίσης ίσως να είχε να μας πει κάποια ιστορία που ίσως να ήταν αρκετά ενδιαφέρουσα για εμάς τους νεότερους. Η προσέγγιση της ιστορίας από διαφορετικές οπτικές γωνίες και από περιγραφές ανθρώπων είναι πάντα κάτι το ελκυστικό.

    Κατά συνέπεια δεν νομίζω να ερχόταν σε δύσκολη θέση, όπως ειπώθηκε και πιο πάνω.

    Πάντως η φράση σας "μάθατε πρώτα την νεότερη ιστορία μας, και μετά να σκέφτεστε λίγο πριν φέρνετε τον κόσμο σε δύσκολη θέση!" είναι το λιγότερο προσβλητική για τους συνομιλητές και ίσως θα έπρεπε εσείς να σκεφτείτε λίγο περισσότερο πριν τη διατυπώσετε έτσι.


    spiroos
    06.07.2008, 23:12

    Παράθεση:

    Το μέλος NikFrance στις 06-07-2008 στις 02:43 έγραψε...

    Παιδιά συγγνώμη αλλα δεν στέκουν τέτοια πράγματα...

    ο Γιώργος Κατσαρός είναι πολύ μεγάλο κεφαλαιο για την ελληνική μουσική με διεθνείς προεκτάσεις και λίγα λέω!!

    θεωρώ γέλιο, ακούσιο, άσκοπο, ανοησία, προσβλητικό,να του κάνατε τέτοια ερώτηση του τύπου γράψατε τον ύμνο τις χούντας κτλ κτλ...

    Σαν μεγαλύτερος από ότι είδα στις ηλικίες σας και από βιώματα δικών μου ανθρώπων,

    επί χούντας όταν κάτι σου πρότειναν δεν μπορούσες να κανεις και διαφορετικά παρα να υπακούσεις, διαφορετικά ήσουν ΚΟΥΜΜΟΥΝΙΣΤHΣ...με όλες τις συνέπειες...!

    μάθατε πρώτα την νεότερη ιστορία μας, και μετά να σκέφτεστε λίγο πριν φέρνετε τον κόσμο σε δύσκολη θέση!!

    Σε ένα μεγάλο μουσικό και δημιουργό όπως ο Κατσαρός λίγος σεβασμός δεν βλάπτει...



     

    Επειδή ακριβώς είστε μεγαλύτερος σε ηλικία θα πρέπει πρώτος να κάνατε αυτήν την ερώτηση για να μάθουμε και οι νεότεροι και όχι να τη θάψετε πιθανόν εσκεμμένα,

    Δεν υπαρχουν προσβλητικές ή ανόητες ή ό,τι άλλο ερωτήσεις. Υπάρχουν πονηρά μυαλά.

    Και ως προς το σεβασμό, αυτός ισχύει ως προς όλους τους καλλιτέχνες ανεξαρτήτως ιστορίας.

    Μόνο η Λογοκρισία δεν ισχύει πια εκτός αν έχετε μείνει σε εκείνα τα χρόνια ακόμα.


    jorge
    06.07.2008, 23:27

    Το να γίνει ερώτηση σχετικά με το οτι έγραψε τον ύμνο της χούντας και τις συνθήκες που τον οδήγησαν σε αυτό, δεν είναι κακό. Δε νομίζω κι εκείνος να έχει αντίρρηση να μας διηγηθεί τι έγινε εκείνα τα χρόνια, ποιός τον πλησίασε, ποιός του το πρότεινε κλπ.

    Το προσβλητικό θα είναι αν η ερώτηση υπονοήσει οτι άλλα πράγματα, οπότε πιθανότατα και η συνέντευξη θα τιναχθεί στον αέρα. Πχ spiro το να ερωτηθεί για "τον ρόλο του" κατά τη διάρκεια της Χούντας, ίσως είναι λίγο προσβλητικό μια και "ακούγεται" σαν να είχε κι άλλη "δράση", πέρα από τη μουσική :)


    panosbousalis
    07.07.2008, 00:49

    Ο καλλιτέχνης κρίνεται συνολικά. Γι αυτό και ευγνωμονώ τους καλλιτέχνες που αντιστάθηκαν στη χούντα..και ευτυχώς ήταν πολλοί και σπουδαίοι.


    sillia
    07.07.2008, 10:32

    Παράθεση:

    Το μέλος spiroos στις 28-06-2008 στις 17:22 έγραψε...

    Ποιος ήταν ο ρόλος του την περίοδο της χούντας, αφού υπήρξε και ο συνθέτης του ύμνου της,



    JORGE η ερώτηση είναι αυτή και από εδώ απλώθηκε τόσο πολύ το θέμα!!!Αν νομίζεις ότι δεν υπονοεί κάτι, και πάλι συγνώμη ....πάντως και μόνο που την διαβάζω ,δείχνει τον άνθρωπο...αυτό το ΑΦΟΥ.....ΒΓΑΖΕΙ ΜΆΤΙ


    spiroos
    07.07.2008, 11:19

    Παράθεση:

    Το μέλος sillia στις 07-07-2008 στις 10:32 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος spiroos στις 28-06-2008 στις 17:22 έγραψε...

    Ποιος ήταν ο ρόλος του την περίοδο της χούντας, αφού υπήρξε και ο συνθέτης του ύμνου της,



    JORGE η ερώτηση είναι αυτή και από εδώ απλώθηκε τόσο πολύ το θέμα!!!Αν νομίζεις ότι δεν υπονοεί κάτι, και πάλι συγνώμη ....πάντως και μόνο που την διαβάζω ,δείχνει τον άνθρωπο...αυτό το ΑΦΟΥ.....ΒΓΑΖΕΙ ΜΆΤΙ



    Αφού υπήρξε ο συνθέτης του ύμνου της, θα είχε πιθανόν κάποιο ρόλο την περίοδο της χούντας. Το ρωτώ ξεκάθαρα. Δεν υποννοώ τίποτα. Πως αλλιώς να το πω;

    Δεν καταλαβαίνω ποιο είναι το πρόβλημά σου; Και γενικότερα γιατί έγινε τόσο σούσουρο. Δεν τον πυροβολώ. Εκατομμύρια Έλληνες δούλευαν κανονικά στις δουλειές τους. Είναι όλοι ένοχοι σε κάτι;

    Ξεκολλήστε.


    sillia
    07.07.2008, 13:19

    Είναι ένα απ' τα χαρίσματά μας ...να ζητάμε ευκαιρία ,να στήνουμε στον τοίχο,και ΠΥΡ.Τόση αθοώτητα πια!!!!!!! Κανένα πρόβλημα δεν έχω!! Απλά αντέδρασε η υπερβολική μου ευγένεια που ενίοτε δεν μου βγαίνει και σε καλό...στην περίπτωση αυτή χάνω χρόνο για ένα θέμα που δεν με αφορά!!!

    Ευχαριστώ

    φιλικά

    Υ,Γ Κι Εδώ το κλείνω.


    coffee
    07.07.2008, 17:30

    Βλεπω οτι το θεμα εχει παρει καποιες "διαστάσεις" ισως χωρις λογο....

    Spiroos αν θες τοσο πολυ να μαθεις μπορω να σου δωσω ενα τηλ. μηπως καταφερεις και μιλησεις μαζι να σου απαντησει ο ιδιος...

    Εγω το θεωρω καπως προσβλητικο να κανω μια τετοια ερωτηση (οπως και δεν εκανα) γιατι ειναι πολυ λεπτο το θέμα και μπορει καλλιστα να παιξουμε με της λεξης και να παραποιησουμε πραγματα...


    spiroos
    07.07.2008, 18:05

    Παράθεση:

    Το μέλος coffee στις 07-07-2008 στις 17:30 έγραψε...

    Βλεπω οτι το θεμα εχει παρει καποιες "διαστάσεις" ισως χωρις λογο....

    Spiroos αν θες τοσο πολυ να μαθεις μπορω να σου δωσω ενα τηλ. μηπως καταφερεις και μιλησεις μαζι να σου απαντησει ο ιδιος...

    Εγω το θεωρω καπως προσβλητικο να κανω μια τετοια ερωτηση (οπως και δεν εκανα) γιατι ειναι πολυ λεπτο το θέμα και μπορει καλλιστα να παιξουμε με της λεξης και να παραποιησουμε πραγματα...



    Από ό,τι διάβασες δεν το συνέχισα εγώ, απλά απαντώ.

    Ο καθένας έχει τις απόψεις του για το τι είναι προσβλητικό και τι πρέπει να ρωτάει ή οχι.

    Περιμένουμε την συνέντευξη. Ελπίζω να έγινε με διάθεση ενημέρωσης του κοινού και προσωπικής επιθυμίας-γνωριμίας με τον καλλιτέχνη και όχι από ιδιοτελές συμφέρον.

    Θα δούμε...


    -----------------
    Η ζωή αλλάζει δίχως να κοιτάζει τη δικιά σου μελαγχολία.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : spiroos στις 07-07-2008 18:08 ]


    PashalinaMakia
    07.07.2008, 18:36

    Ερώτηξις:Τελικά θα γίνει ή όχι η ερώτηση στον εν λόγω συνθέτη????


    coffee
    07.07.2008, 18:39

    Παράθεση:

    Το μέλος PashalinaMakia στις 07-07-2008 στις 18:36 έγραψε...

    Ερώτηξις:Τελικά θα γίνει ή όχι η ερώτηση στον εν λόγω συνθέτη????



    Η συνεντευξη εχει γινει απο την τριτη...Οχι δεν τον ρωτησα αυτην την ερωτηση...


    PashalinaMakia
    07.07.2008, 18:41

    Ε είσαι πολύ φοβιτσιάρης αδερφάκι μου!

     

    Έλεος πια...Τέτοιος φόβος....


    coffee
    07.07.2008, 18:48

    Παράθεση:

    Το μέλος PashalinaMakia στις 07-07-2008 στις 18:41 έγραψε...

    Ε είσαι πολύ φοβιτσιάρης αδερφάκι μου!

     

    Έλεος πια...Τέτοιος φόβος....



    Φοβος???Πρωτον δεν ειναι φοβος, να φοβηθω ποιον και γιατι??Και δευτερον αν Εσυ το αποκαλεις φοβο εγω θα έλεγα οτι ειναι Σεβασμος...


    pokopik
    08.07.2008, 13:21

    Να ρωτησω κατι ,που μου προξενει εντυπωση λογω των αντιφατικων καταστασεων?

    Απ τη μια ειναι γνωστο οτι ο εν λογω συνθετης (που τον θεωρω αξιολογο μουσικα) εγραψε τον υμνο της χουντας,απ την αλλη εχω ακουσει καποια τραγουδια ή και ολοκληρες δουλειες του λογοκριθηκαν απο το τοτε καθεστως (εχω ακουσει οτι ακομα και το "παμε για υπνο Κατερινα" θεωρηθηκε υποπτο ,οπως καποια τραγουδια που ερμηνευσε σε ενα δισκο η Μαρινελα με τιτλο "Αλβανια" ή καπως ετσι.Χαρακτηριστικα θυμαμαι ενα τραγουδι "..Κρατα μανα και θα γινει το μεγαλο πηδημα,Λευτερια και Ρωμιοσυνη ειν'αδεργια διδυμα.")

    Πως ειναι δυνατον να ισχυουν ταυτοχρονα κι οι δυο αυτες αντιθετες περιπτωσεις?


    PashalinaMakia
    08.07.2008, 15:50

    Σεβασμός είναι όταν ήδη ξέρεις την αντικειμενική αλήθεια και τα αντικειμενικά κγεγονότα και ρωτάς ακριβώς πάνω σε αυτά.

     

    Επίσης,σεβασμός είναι να κάνεις αυτό που ζητάς απο τους άλλους να κάνουν.Ζήτησες απο εμάς να κάνουμε ερωτήσεις και απο μεριά σου οι ερωτήσεις δεν έγιναν.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : PashalinaMakia στις 08-07-2008 17:25 ]


    coffee
    08.07.2008, 16:27

    πολυ ωραια τα λες.Μπραβο σου!!!

    Αλλα λυσε μου μια απορια στην παρακάτω ερωτηση(που εκει ειναι και το θεμα μας)που βλεπεις να υπαρχει θέμα για την μουσικη??Η ερωτηση ειναι ξεκάθαρη, ρωταει ποιος ειναι ο ρολος.Το θεμα μας ειναι η μουσικη και οχι η πολιτικες πεποιθησεις του καθενος.

    Παράθεση:

    Το μέλος spiroos στις 28-06-2008 στις 17:22 έγραψε...

    Ποιος ήταν ο ρόλος του την περίοδο της χούντας, αφού υπήρξε και ο συνθέτης του ύμνου της,



    Υ.Γ. Αν θες να κανεις μια σωστη συνέντευξη ΠΟΤΕ δεν ρωτας πραγματα που φανατίζουν(πολιτικη,θρησκεια,αθλητικα κτλ.)


    -----------------
    Η Ζώη Είναι Μια Καλοστημένη Παρτίδα Σκάκι

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : coffee στις 08-07-2008 16:29 ]


    JimmyRotten
    05.08.2010, 19:34

    Έστω και καθηστερημένα θα ήθελα πάνω στο θέμα του κυρίου Κατσαρού να πω ότι κανείς δεν αμφισβητεί το εύρος του ως καλλιτέχνη και με μεγαλειώδες έργα όπως το "Ο Δρόμος για τα Κύθηρα" αλλά όμως δεν μπορεί να περάσει απαρατήρητο το ήταν ο συνθέτης του επίσημου ύμνου ενός βάναυσου καθεστώτος που ευθύνεται για θηριώδες βασανιστήρια και θανάτους αθώων πολιτών, σίγουρα αν δεν ήθελε να τον γράψει δεν θα τον έγραφε αλλά θα αυτοεξορίζοταν όπως τόσοι άλλοι... εκείνη την εποχή υπήρχαν αμέτρητοι μεγάλοι μη κουμουνιστές συνθέτες όπως πχ Χατζιδακις, Ξαρχάκος, Μαρκόπουλος αλλά ουδείς έγραψε ούτε αναγκάστηκε να γράψει τον ύμνο μιάς χούντας. Προσωπικά θέλω να πιστεύω ότι ήταν απλά ένα ατόπιμα του νεαρού της ηλικίας του τότε και τυχόν φιλοδοξίες που είχε.

    Παράθεση:

    Το μέλος coffee στις 08-07-2008 στις 16:27 έγραψε...

    πολυ ωραια τα λες.Μπραβο σου!!!

    Αλλα λυσε μου μια απορια στην παρακάτω ερωτηση(που εκει ειναι και το θεμα μας)που βλεπεις να υπαρχει θέμα για την μουσικη??Η ερωτηση ειναι ξεκάθαρη, ρωταει ποιος ειναι ο ρολος.Το θεμα μας ειναι η μουσικη και οχι η πολιτικες πεποιθησεις του καθενος.

    Παράθεση:

    Το μέλος spiroos στις 28-06-2008 στις 17:22 έγραψε...

    Ποιος ήταν ο ρόλος του την περίοδο της χούντας, αφού υπήρξε και ο συνθέτης του ύμνου της,

     

    Υ.Γ. Αν θες να κανεις μια σωστη συνέντευξη ΠΟΤΕ δεν ρωτας πραγματα που φανατίζουν(πολιτικη,θρησκεια,αθλητικα κτλ.)


    -----------------
    Η Ζώη Είναι Μια Καλοστημένη Παρτίδα Σκάκι

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : coffee στις 08-07-2008 16:29 ]