ελληνική μουσική
    857 online   ·  210.851 μέλη
    vaggelissallonika
    28.06.2008, 13:44

    Θεωρώ πως ο Γιάννης Πάριος είναι φοβερός τραγουδιστής...Πρωσοπικά μου αρέσει πάρα-πολύ!πιστεύω  πως δεν θα αντικατασταθεί από κανέναν...η γνώμη σας?


    mariachi
    28.06.2008, 21:09

    Νομίζω πως έχουμε ξανανοίξει παρόμοιο θέμα,αλλά δε πειράζει.Ο Πάριος είναι ένας από τους αγαπημένους μου,ωστόσο η φωνή του έχει αυτή τη μεγαλειώδη ηχητική υφή στην οποία υπάρχει καθολική υπόκλιση.Θεωρώ πως κανένας τραγουδιστής του παρόντος ή του μέλλοντος ρεπερτορίου δε θα τον αντικαταστήσει,παρότι υπάρχουν ήδη αξιόλογοι ''ερωτικοί'' τραγουδιστές.


    F_ANGEL
    28.06.2008, 21:43

    Τέλεια φωνή..Ο πιο ερωτικός τραγουδιστής της Ελλάδας..

     


    panosbousalis
    29.06.2008, 01:10

    Παιδιά ο Πάριος είναι ένας τραγουδιστής με τη διαδρομή του με εξαιρετικές ερμηνείες και φυσικά δεν το αμφισβητώ όπως δεν μπορεί να αμφισβητήσει κανείς πως έκανε και κάποιες κινήσεις καθαρά εμπορικές.

    Αυτό όμως με το 'ερωτικός' και ο 'πιο ερωτικός' είναι ένα κλισε.

    Ο έρωτας υπάρχει μέσα στη ζωή , μέσα στη μουσική, στο τραγούδι.

    Δεν μιλούν για έρωτα (με την ευρεία έννοια) η Αλεξίου στα τραγούδια π.χ του Λοϊζου, ο Αλκίνοος, ο Μάλαμας, ο Λιδάκης κ.λ.π?

    Μιλώντας γενικλοτερα, πιστεύω πως τον έρωτα δε τον βρίσκεις μόνο στα λεγόμενα 'ερωτικά τραγούδια' τα οποία πολλές φορές είναι τόσο προσποιητά και τραβηγμένα και καθαρά εμπορικά.

    Ο έρωτας βρίσκεται σε κάθε τεντωμένη χορδή καλλιτεχνικής δημιουργίας που πάλεται, που αγωνιά , που μας κάνει περισσότερο ανθρώπους, που μας συγκινεί και ξυπνάει την ψυχή μας. τον έρωτα μέσα μας.


    deathminor88
    29.06.2008, 12:22

    Υπέροχη φωνή.. Και θα επισκεφτώ τον τόπο του το καλοκαίρι..χα τι τέλεια!


    catherine91
    29.06.2008, 12:59

    Εγώ, φίλε Βαγγέλη, συμφωνώ με εσένα...Είναι απλά μοναδικός ο άνθρωπος!!! Υπέροχη φωνή, ωραία χροιά, πανέμορφα τραγούδια...Ερμηνείες ανεπανάληπτες!!!!!


    jorge
    29.06.2008, 13:11

    Δείτε και μερικά σπάνια βιντεο του Γιάννη Πάριου στο http://www.yiannisparios.gr/


    vaggelissallonika
    30.06.2008, 01:19

    Είναι απίστευτος.Έχει φωνάρα,εκφραστικότητα,ποιότητα τραγουδιών...απλά είναι ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ![τα λόγια είναι περιτά]


    F_ANGEL
    01.07.2008, 21:12


    vaggelissallonika
    01.07.2008, 22:40

    Πολύ μου άρεσαι η συνεργασία του με τον Λαζόπουλο{#emotions_dlg.thumbup}!!!!!


    F_ANGEL
    02.07.2008, 12:51

    Και μένα μου άρεσε η συνεργασία τους..Είναι και οι 2 τους τέλειοι..


    pokopik
    02.07.2008, 13:00

    Ο Γιαννης Παριος ειναι μια απο τις πιο ερωτικες φωνες,αλλα σε καμμια περιπτωση ο πιο ερωτικος τραγουδιστης κατα την ταπεινη μου γνωμη...ειδικα τις τελευταιες δεκαετιες (εκτος ελαχιστον εξαιρεσεων)  κυνηγαει με το "τουφεκι " τα σουξε με τραγουδια χωρις φαντασια,χιλιοειπωμενες ομοιοκαταληξιες κι ολιγον απο life style! (τι ειρωνεια.. καποτε σε ενα τραγουδι του ελεγε ο στιχος,αναφερωμενος στην φραση"σ'αγαπω" , "..την ξεφτιλισαμε την λεξη.." ,με την τοσο συχνη κι ευκολη χρηση της. Και γω συμπληρωνω "δασκαλε που διδασκες!"

     Αντιθετως υπερεκτιμω τα πρωτα του τραγουδια (με Σπανο,Λοιζο,Καλδαρα,Πυθαγορα,Κατσαρο κτλ) και φυσικα τις τοτε φωνητικες του ικανοτητες κι ερμηνειες.Υπαρχουν αναμεσα σε αυτα διαμαντακια που δεν εχουν πολυακουστει!


    Sokratis121974
    04.07.2008, 15:08

    Παριος......μια ιστορια....ο απολυτος ερωτικος........ομως τον τελευταιο καιρο, προσωπικα περα απο ελαχιστα τραγουδια που ειπε (μου αρεσε παρα πολυ το υπεροχο ντουετο με τον Χαρη ενας δεκατος τριτος θεος) νομιζω δεν χρειαζοτανε για το κυρος αυτου του κολοσου απο την μια να λεει τα υπεροχα ερωτικα τραγουδια του Θεοδορακη στον Λυκαβητο, και απο την αλλη να μας το εχει ριξει στο ντριρινταχτα......

    Δεν νομιζω οτι ειχε αναγκη να πει τραγουδια που τραγουδανε τραγουδιστες που δεν ειναι μπροστα του, ουτε μια τριχα του......

    ομως ενταξει........αυτο δεν αλλαζει αυτο που ειναι.....απλα εμενα τουλαχιστον πολλα τραγουδια που ειπε τα τελευταια 8 χρονια περιπου, νομιζω οτι δεν χρειαζοταν να τα πει!!!!!.....

     


    lawrence-gr
    08.07.2008, 12:20

    οντως καποια τραγουδια δεν χρειαζοταν να τα πει αλλα οτι εγινε εγινε.ειδικα αυτο το σαρακι....ο 13 θεος πραγματικα ωραιο τραγουδι,ωραια αρχιτεκτονικη ,πολυ ομορφα ακορντα και μελωδικοαρμονικοτατο.τα παλιοτερα τραγουδια του βεβαια δεν παιζονται!!θα με θυμηθεις,αποψε κτλ...σαν φωνη παντως,οποιος τον εχει ακουσει απο κοντα,οχη σε πιστα,εννοω απο κοντα,τετ α τετ,θα καταλαβει τι αξεπεραστο ογκο εχει η φωνη του.πραγματικα τεραστια φωνη.γεμιζει τα παντα γυρω του.οσο για το πιο ερωτικος,ειναι τρικακι οντως αλλα μαλλον γιατι εχει τα πιο πολλα σε αριθμο,ερωτικα τραγουδια απο τους αλλους.


    GeoMo
    14.07.2008, 13:46

    πηγη e-go

    Η φωνή του Γιάννη Πάριου ταξιδεύει στην Ελλάδα. Ο τραγουδιστής του έρωτα το φετινό καλοκαίρι θα αφήσει για λίγο την αγαπημένη του Πάρο προκειμένου να πραγματοποιήσει περιοδεία και να τραγουδήσει ζωντανά για το κοινό του. Το πρόγραμμά του για τον Ιούλιο και τον Αύγουστο περιλαμβάνει αρκετές συναυλίες.

    Σήμερα θα βρίσκεται στην Καβάλα στο γήπεδο της Χρυσούπολης και την Παρασκευή στην Κατερίνη, στο γήπεδο του Πιερικού. Το Σάββατο θα τραγουδήσει στη Χαλκιδική, στο Πόρτο Καρράς, ενώ στη συνέχεια θα ταξιδέψει στη Ρόδο, όπου θα δώσει μια συναυλία στο γήπεδο Διαγόρα.

    Ακολουθούν συναυλίες στο γήπεδο της Παναχαϊκής στην Πάτρα, στο γήπεδο του Βόλου, στο γήπεδο Αλκαζάρ της Λάρισας και στο γήπεδο της Βέροιας. Για τον Αύγουστο έχουν προγραμματιστεί μέχρι στιγμής εμφανίσεις στη Χαλκιδική, στο Φεστιβάλ Αρδα, στο Φεστιβάλ Νεστόριο της Καστοριάς, στο Θέατρο Ζακύνθου και στο γήπεδο της Βόνιτσας.

    Στις συναυλίες του ο Γιάννης Πάριος θα παρουσιάζει ένα πρόγραμμα με τις μεγαλύτερες επιτυχίες της καριέρας του, καθώς και κομμάτια από το νέο του άλμπουμ με τίτλο «Πού πάμε μετά...».

    Μαζί του θα είναι ο γιος του Χάρης Βαρθακούρης, η Ειρήνη Ζώη και ο Κωνσταντίνος Αναγνώστου.

    Α. Κουκά

    Τα μουσικά ταξίδια του Γιάννη Πάριου συνεχίζονται:

    09/07/08 ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ ΚΑΒΑΛΑΣ
    11/07/08 ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    12/07/08 PORTO CARRAS - ΜΑΡΜΑΡΑΣ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ
    28/07/08 ΒΟΛΟΣ
    29/07/08 ΛΑΡΙΣΑ
    31/07/08 ΒΕΡΟΙΑ
    01/08/08 ΓΗΠΕΔΟ ΚΑΛΛΙΚΡΑΤΕΙΑΣ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ


    stevi93
    26.07.2008, 10:46

    Ο Παριος πρεπει σιγα σιγα να σταματησει να τραγουδαει.

    Χαλαει την εικονα που εχει φτιαξει μεχρι σημερα,δεν βγαινει η φωνη του,δεν ειναι ωραιο ακουσμα πια.

    Το τελευταιο του cd ειχε καποιες καλες στιγμες,οπως το ''αλλου η θαλασσα'' αλλα τιποτα το ιδιαιτερο δεν ειχε να δωσει...


    kamelia8
    26.07.2008, 14:55

    Αναγνωρίζω το ταλέντο του, τις επιτυχίες του, όλες τις σημαντικές δουλειές που έχει κάνει, τις συνεργασίες και όλα όσα έχει καταφέρει.

    Αλλά, δεν μπορώ να τον ακούσω. Δε μου αρέσει το είδος της μουσικής που τραγουδάει και η χροιά του με κουράζει.


    -----------------
    It is better to be hated for what you are, than to be loved for what you are not...!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kamelia8 στις 26-07-2008 14:58 ]


    musicathy
    28.07.2008, 14:27

    Πόσο συμφωνούμε kamelia8!{#emotions_dlg.beer}{#emotions_dlg.beer}{#emotions_dlg.beer}


    mitskinis
    02.12.2008, 14:41

    Παράθεση:

    Το μέλος F_ANGEL στις 28-06-2008 στις 21:43 έγραψε...

    Τέλεια φωνή..Ο πιο ερωτικός τραγουδιστής της Ελλάδας..

     



    Συμφωνώ . Βέβαια εκτός από ερωτικά έχει πει και μερικά παραδοσιακά τραγούδια , πάλι όμως που έχουν σχέση με έρωτα. Τα αγαπημένα μου τραγούδια του είναι το "Αλλού η θάλασσα και αλλού το πλοίο " και  το "Ποιος να συγκριθεί μαζί σου".


    998
    02.12.2008, 21:37

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : 998 στις 10-03-2010 12:21 ]