ελληνική μουσική
    525 online   ·  210.830 μέλη

    αναλυση - ερμηνεια στιχων

    ins2anity
    29.06.2008, 16:34

    εφτιαξα αυτο το τοπικ για να ερμηνευουμε τους στιχους απο τραγουδια η ποιηματα που μας αρεσουν αλλα σε μερικα σημεια δεν μπορουμε να ακολουθησουμε το πνευμα του ποιητη/στιχουργου

     

    εγω 2 ποιηματα ζητω να με βοηθησετε να καταλαβω.ακομα και το ποτε γραφτηκαν , υπο ποιες συνθηκες , και λεπτομεριες απο τη ζωη του ποιητη/στιχουργου βοηθανε...αυτα ειναι τα εξης

    1)μερες αργιας (καψαλης)(το εχουν τραγουδισει τα διαφανα κρινα)

    2)επιφανεια-αβερωφ(σεφερης)(το εχει τραγουδισει ο καλογιαννης)

     

    αν εχετε αποιαδηποτε απορια για καποιο στιχο η ολοκληρο ποιημα/τραγουδι ας το ψαξουμε παρεα..........

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ins2anity στις 30-06-2008 19:13 ]


    PitsiBlue
    05.07.2008, 23:17

    Παράθεση:

    Το μέλος ins2anity στις 29-06-2008 στις 16:34 έγραψε...

    εφτιαξα αυτο το τοπικ για να ερμηνευουμε τους στιχους απο τραγουδια η ποιηματα που μας αρεσουν αλλα σε μερικα σημεια δεν μπορουμε να ακολουθησουμε το πνευμα του ποιητη/στιχουργου

     

    εγω 2 ποιηματα ζητω να με βοηθησετε να καταλαβω.ακομα και το ποτε γραφτηκαν , υπο ποιες συνθηκες , και λεπτομεριες απο τη ζωη του ποιητη/στιχουργου βοηθανε...αυτα ειναι τα εξης

    1)μερες αργιας (καψαλης)(το εχουν τραγουδισει τα διαφανα κρινα)

    2)επιφανεια-αβερωφ(σεφερης)(το εχει τραγουδισει ο καλογιαννης)

     

    αν εχετε αποιαδηποτε απορια για καποιο στιχο η ολοκληρο ποιημα/τραγουδι ας το ψαξουμε παρεα..........

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ins2anity στις 30-06-2008 19:13 ]



    Καλησπέρα!Πρώτα από όλα ins2anity πιστεύω πως είναι καλή ιδέα το άνοιγμα του συγκεκριμένου topic αλλά νομίζω πως αυτό που ζητάς δεν μπορεί να γίνει για τον εξής λόγο:ο καθένας μας "μεταφράζει" τα τραγούδια ή τα ποιήματα που συναντάει με βάση τα βιωματά του,τα συναισθήματα του,την κατάσταση της ζωής του και πολλούς άλλους λόγους...Έτσι ο καθένας μας θα λέει τα δικά του..Τα παραπάνω αποτελούν την προσωπική μου γνώμη αν κατάλαβα λάθος πες μου...Σε ευχαριστώ... Smile


    ins2anity
    08.07.2008, 19:36

    πολυ σωστα τα λες. ομως δεν μενω εκει. θα σου πω ενα παραδειγμα μεσα απο το σχολειο. οταν φετος καναμε σεφερη 'επι ασπαλαθων' , 'ελενη' ομολογω πως αν και δεν καταλαβα τιποτα στην αρχη μου αρεσαν πολυ. οταν καναμε αναλυση μου αρεσαν ακομη περισοτερο. για παραδειγμα αν ακουσεις το σφαγειο.'τακ τακ εσυ τακ τακ εγω' θα θεωρησεις οτι αυτος που το εγραψε ηταν στην καλυτερη των περιπτωσεων ηλιθιος........δεν ειναι ομως ετσι και το ξερεις. ειναι ενα τραγουδι απιστευτο.δεν θελω να μου πει αλλος πως θα ερμηνευσω το τραγουδι η το ποιημα ζηταω απλως να κανει μια αναλυση. οπως γραφω και παραπανω το πως ποτε και γιατι γραφτηκαν βοηθαει παρα πολυ. αλλο παραδειγμα...συνεφιασμενη κυριακη...αν διαβασεις το στοιχο χωρις να ξερεις ποτε γραφτηκε μπορει να το περασεις για οτιδηποτε εκτος απο επαναστατικο.απλα ζηταω μια δευτερη γνωμη. ελπιζω να καταλαβες γιατι δημιουργησα αυτο το θεμα...α και κατι αλλο... γιατι και αυτο το καναμε στο σχολειο φετος. μερικα στοιχακια γραφοντε με την τεχνικη του συνηρμου και των προεκτασεων. αν δεν ξερεις το ποτε το γιατι και το πως γραφτηκαν αδυνατεις να ακολουθησεις το πνευμα του ποιητη και στο τελος μενεις με ενα τεραστιο ερωτηματικο και μερικες ομορφες λεξεις. δεν κερδιζεις και πολλα... παντως πολυ σωστη η επισημανση και να ξερεις οτι ειμαι απολυτα συμφωνος με αυτην.


    LianaH
    16.02.2011, 20:26

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : LianaH στις 16-02-2011 20:31 ]


    mitsi87
    17.02.2011, 18:26

    Από τα λίγα που ξέρω για ποίηση, μπορώ να σου πω ότι για το "Μέρες αργίας" αναφέρεται στην λύτρωση που μπορέι να σου προσφέρει ο θάνατος, κύριως μέσω της αυτοκτονίας...γιατί λέει "θα τον δεχτώ με τον καλύτερο παλτό μου", δηλαδή θα είναι προετοιμασμένος για αυτό...

    και όταν λέει "γονιος δεν θα είναι να μου πει σηκω και ντύσου, καιρός να ζήσουμε παιδί μου ξημερώνει" εννοεί ότι θα ζήσει ότι δεν έζησε στην επόμενη ζωή χωρίς την καταπίεση και τα πρέπει...

    το αγαπημένο μου σημείο είναι εκεί που λέει "θα ερθεί την ώρα...που εκλιπαρώ φανατικά λίγη γαλήνη" όπου εμένα προσωπικά μου μεταφέρει την ανακούφιση και την λύτρωση που θα νιώθει από όλες τις σκέψεις, τις αγωνίες και τα προβλήματα που ένιωθε σε όλη την ζωή του...απλά ανέφερα κάποια σημεία που θεωρώ σημαντικά χωρίς να θεώρω ότι η γνώμη μου είναι η μόνη σωστή...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mitsi87 στις 17-02-2011 18:27 ]