ελληνική μουσική
    850 online   ·  210.833 μέλη

    Για ποιά πράγματα είστε ευγνώμονες?

    dinaki
    30.06.2008, 20:20

    Επειδή συνηθίζουμε να γκρινιάζουμε για όσα δεν έχουμε και ξεχνάμε αυτά που έχουμε, τελικά εσείς για ποια πράγματα ευχαριστείτε (ή θα έπρεπε να ευχαριστείτε) το Θεό καθημερινά? Ίσως αν τα σκεφτείτε και τα πείτε φωναχτά, αισθανθείτε καλύτερα για τη ζωή σας.


    fotis70
    30.06.2008, 20:39

    Ευχαριστώ τον Θεό για τους γονείς που μου χάρισε, την σύζυγο που μου χάρισε και τα παιδιά που μου χάρισε!

    Ευχαριστώ τους γονείς μου γιατί έδωσαν έναν αγώνα στην ζωή τους για να μην τους στερηθώ ακόμα και τώρα που έχουν «φύγει»!

    Ευχαριστώ την σύζυγό μου για τον αγώνα που δίνει για να μην στερηθούν τα παιδιά μας Εμάς!

    Ευχαριστώ τα παιδιά μου που μου δώσανε την ευκαιρία να αγωνιστώ εγώ για εκείνα!  


    Liza32
    30.06.2008, 20:50

    Είμαι ευγνώμων για την οικογένεια και τους φίλους μου, οι οποίοι δεν έχουν πάψει να είναι δίπλα μου ότι και αν έχει συμβεί. Και απ΄ότι μου είπαν, θα είναι δίπλα μου και στα μελλοντικά σχέδια μου! Επίσης, είμαι ευγνώμων, για όλα όσα με αξίωσε ο Θεός να καταφέρω μέχρι τώρα. Και αν έχω ακόμα δρόμο μέχρι την εκπλήρωση του μεγαλύτερου στόχου μου, δεν πειράζει, διότι, βλέπω, ότι τελικά όλα γίνονται για κάποιο λόγο. Το γεγονός είναι, ότι δεν θα σταματήσω μέχρι να υλοποιηθούν οι στόχοι μου!


    oulion
    01.07.2008, 12:00

    Για όλα όσα συμβαίνουν στη ζωή μου!

    Ακόμη και για τα-θεωρητικά-αρνητικά, είμαι ευγνώμων στο Θεό γιατί μου συμβαίνουν για κάποιο λόγο...Θα βελτιωθώ ως άνθρωπος!


    okanenas
    01.07.2008, 12:43

    Παρόλο που η ζωή μου έχει μόνο αρνητικά ευχαριστώ το Θεό γιατί έμαθα
    τι αξία έχει η ζωή, ο ουρανός, η θάλασσα, ο αέρας, τα δέντρα, τα λουλούδια,
    και ακόμα τα ποιο ασήμαντα για άλλους εγώ τα βλέπω σημαντικά.

    {#emotions_dlg.smartass}

    Και για την Μητέρα μου φυσικά.  {#emotions_dlg.yes}


    -----------------
    http://nektarios-gr.blogspot.com ........http://taagapimenamoutragoudia.blogspot.com http://nekgreekcinema.blogspot.com

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : okanenas στις 01-07-2008 12:44 ]


    kamelia8
    01.07.2008, 14:46

    Παράθεση:

    Το μέλος oulion στις 01-07-2008 στις 12:00 έγραψε...

    Για όλα όσα συμβαίνουν στη ζωή μου!

    Ακόμη και για τα-θεωρητικά-αρνητικά, είμαι ευγνώμων στο Θεό γιατί μου συμβαίνουν για κάποιο λόγο...Θα βελτιωθώ ως άνθρωπος!

    Συμφωνώ! Δεν έχω δικαίωμα να παραπονιέμαι για τίποτα, γιατί μαθαίνω και από τα άσχημα που συμβαίνουν στη ζωή μου!


    Stroumfita456
    01.07.2008, 19:34

    Πρωτα απο ολα οτι ειμαι υγειης....μετα ρε παιδια οτι και να μας συμβει καλό η κακό πρεπει πάντα να το ξεπερναμε και να ειμαστε ευγνωμονες με αυτα που εχουμε!!


    vasiliki33
    01.07.2008, 21:03

    Είμαι ευγνώμον γιατί αγαπώ και αγαπιέμαι πολύ δυνατ

                              γιατί καταφέρνω και ζω την κάθε στιγμή μαζί Του

                              γιατί αν και Τον στερούμαι (χρονικά) Τον έχω ουσιαστικά


    GEORB
    01.07.2008, 23:01

    Το σημαντικοτερο οτι ειμαι υγειης.Απο εκει και περα καθε εμποδιο σε καλο.


    punkster
    02.07.2008, 12:42

    Και μονο που ειμαι ζωντανη ειναι τεεεεεεεεεεεεεραστια τυχη......
    Οποτε μπορω να πω οτι ειμαι ευγνωμων που ειχα την ευκαιρια να γινω και εγω μερος αυτου του συμπαντικου παραδοξου που ονομαζουμε ζωη, εστω και για λιγο ή για οσο κρατησει τελος παντων.


    St_Anger
    07.07.2008, 04:29

    Εγώ δεν ευχαριστώ τον Θεό για τίποτα, όχι ότι έχω κάτι μαζί του απλά εγώ τραβάω το ζόρι και αυτός κοιτάει (δεν είναι λίγο χαζό να κάνει ο χειρούργος όλη την δουλειά και μετά ο ασθενής να λέει "Δόξα τον Θεο είμαι καλά"?)!

    Ευχαριστώ όμως τους γονείς μου που πάντα είναι δίπλα μου (σε κάθε τι τρελό που κάνω)!
    Ευχαριστώ τον αδερφό μου που απλά μου σπάει τα νεύρα (αν δεν υπήρχε και αυτός τι θα έκανα?)!
    Ευχαριστώ την κοπέλα μου που απλά με ανέχεται (που να ξέρατε τι τραβάει η κακομοίρα)!
    Ευχαριστώ τους φίλους μου γιατί απλά είναι φίλοι μου και είναι καλοί σε αυτό....!
    Ευχαριστώ τους συνεργάτες μου στην δουλεία (όχι πάντα...)
    Ευχαριστώ το musicheaven που έχω κάτι σοβαρό για να ασχολούμαι στο free time!
    Ευχαριστώ το αυτοκινητάκι μου που απλά δουλεύει ακόμα (ευτηχώς που δεν έχει στόμα....θα είχα ακουσει το ευαγγέλειο σε νέα έκδοση)!

    Μα πάνω από όλα ευχαριστώ εσάς που απλά διαβάζετε αυτά που γράφω......


    -----------------
    http://stdevil23.blogspot.com περάστε μία βόλτα....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : St_Anger στις 07-07-2008 04:31 ]


    Disasterpiece
    07.07.2008, 08:39
    fotis70
    07.07.2008, 10:50

    Παράθεση:

    Το μέλος St_Anger στις 07-07-2008 στις 04:29 έγραψε...

    Εγώ δεν ευχαριστώ τον Θεό για τίποτα, όχι ότι έχω κάτι μαζί του απλά εγώ τραβάω το ζόρι και αυτός κοιτάει (δεν είναι λίγο χαζό να κάνει ο χειρούργος όλη την δουλειά και μετά ο ασθενής να λέει "Δόξα τον Θεο είμαι καλά"?)!

    Ευχαριστώ όμως τους γονείς μου που πάντα είναι δίπλα μου (σε κάθε τι τρελό που κάνω)!
    Ευχαριστώ τον αδερφό μου που απλά μου σπάει τα νεύρα (αν δεν υπήρχε και αυτός τι θα έκανα?)!
    Ευχαριστώ την κοπέλα μου που απλά με ανέχεται (που να ξέρατε τι τραβάει η κακομοίρα)!
    Ευχαριστώ τους φίλους μου γιατί απλά είναι φίλοι μου και είναι καλοί σε αυτό....!
    Ευχαριστώ τους συνεργάτες μου στην δουλεία (όχι πάντα...)
    Ευχαριστώ το musicheaven που έχω κάτι σοβαρό για να ασχολούμαι στο free time!
    Ευχαριστώ το αυτοκινητάκι μου που απλά δουλεύει ακόμα (ευτηχώς που δεν έχει στόμα....θα είχα ακουσει το ευαγγέλειο σε νέα έκδοση)!

    Μα πάνω από όλα ευχαριστώ εσάς που απλά διαβάζετε αυτά που γράφω......


    -----------------
    http://stdevil23.blogspot.com περάστε μία βόλτα....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : St_Anger στις 07-07-2008 04:31 ]



    «Δόξα το Θεό» λέμε γιατί δεν είμαστε στην κατηγορία  η εγχείρηση πέτυχε αλλά ο ασθενής κατέληξε!


    StavmanR
    07.07.2008, 13:47

    "Είμαι ευγνώμων" σημαίνει ότι έχω σχηματίσει ευνοϊκή/καλή άποψη προς κάτι, καποιον (ενώ το σύγχρονο νόημά της φράσης έχει ως: "σε ευχαριστώ") και συνοδεύεται από αντικείμενο της πρότασης. Λέμε, "είμαι ευγνώμων προς τον Κώστα γιατί μπλα μπλα...". Το "είμαι ευγνώμων" σκέτο στερείται ουσιστικού νοήματος...

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 07-07-2008 13:51 ]


    Astron
    07.07.2008, 14:17

    Σταύρο το ξεκαθαρίζει στο πρώτο-πρώτο ποστ η δημιουργός του τόπικ (ευγνωμοσύνη προς το Θεό).


    StavmanR
    07.07.2008, 14:33

    Έχεις απόλυτο δίκιο Παύλο μου διέφυγε... Από την άλλη γιατί δεν γίνεται μέρος του τίτλου, μιας και αναφέρεται εξειδικευμένα σε αυτό;


    punkster
    07.07.2008, 16:00

    Ουπς.....
    Και εγω το προσπερασα αυτο το σημειο......
    Δεν προσεξα οτι αναφερονταν συγκεκριμενα στον θεο....
    Νομιζα οτι ηταν γενικηηηηηηηηηη η ευγνωμοσυνη, αλλα οπως λεει και ο Σταυρο, ετσι ειναι κουλο, δεν βγαζει κανενα νοημα...(και παλι ουπς {#emotions_dlg.blush}).
    Τελος παντων, για διευκρινηση (και για να δωσω νοημα στην ευγνωμοσυνη μου), ειμαι ευγνωμων καθαρα και μονο στα τυχαια γεγονοτα.
    {#emotions_dlg.biggrin}