ελληνική μουσική
    625 online   ·  210.826 μέλη

    Πιστεύετε ότι υπάρχουν φίλοι;

    NikFrance
    02.08.2008, 21:11

    Παράθεση:

    Το μέλος Kerato στις 02-08-2008 στις 11:00 έγραψε...

    Μεγάλε Χούλκ, ξανακοίτα τη ζωή σου και ψάξε μήπως εσύ έδιωξες από κοντά σου εν δυνάμει φίλους σου. Δε φταίνε πάντα οι άλλοι.

     

    Εγώ μίλησα γενικά και σε τρίτο πρόσωπο δεν αναφέρθηκα σε κανέναν προσωπικά ήταν ένα είδος συλλογισμού αν θες, από πικρίες που περνάμε όλοι μας στη ζωή μας κτλ...

    Δεν το έπιασες κρίμα..!!{#emotions_dlg.oops}

    Από φίλους και κολλητούς πάντα είχα και έχω λίγους και καλους..!!


    Kerato
    02.08.2008, 22:40

    Παράθεση:

    Το μέλος NikFrance στις 02-08-2008 στις 02:12 έγραψε...

    Όσοι έχετε κολλητούς δεν θα τους έχετε για πολύ ακόμα, όσοι πιστεύετε στις φιλιες και στα κολλητάρια καλά να πάθετε φαίνεται το νεαρό τις ηλικία σας...!!

    Η οικογένεια υπάρχει για σένα (και όχι σε όλους μας)σε όλες τις δύσκολες στιγμές τις ζωή σου, η μαμά η ο μπαμπάς θα σε ξελασπώσει, αυτός θα πονέσει και θα κλάψει για σένα..ΚΑΝEΝΑΣ άλλος.!!!

    Αν πιστεύετε το αντίθετο sorry αλλα είσαστε πιτσιρίκια και αφελείς χωρίς εμπειρία στην ζωή η έχετε χρήμα έχετε "αυλή" δηλαδή, συνεπώς πολλούς "κολλητούς" που απλά σας εκμεταλλεύονται!!



    Αυτά σίγουρα δεν είναι τρίτο πρόσωπο...Δε νομίζω ότι υπήρξε κάτι που δεν κατάλαβα.

    Κι αν το πας εκεί το ζήτημα κι εγώ αναφέρθηκα στο Μεγάλο Χούλκ κι όχι σε σένα...

    Πίσω απ' το δάχτυλό μας θα κρυβόμαστε τώρα;

    Κι αφού έχεις κολλητούς έστω και λίγους, θα μπορούσες να μην είσαι απόλυτος...

     


    NikFrance
    03.08.2008, 02:21

    Παράθεση:

    Το μέλος Kerato στις 02-08-2008 στις 11:00 έγραψε...

    Τί λες ρε φίλε από πάνω;

    Η εμπειρία της ζωής σου είναι πανάκεια;

    Κι εσύ με τα πολλά χρόνια στην πλάτη που σου δίνουν το δικαίωμα να νουθετείς ή να κρίνεις νέους ανθρώπους ,αυτό βρήκες να τους πεις;

    Σαφώς οι πρώτοι που θα σου σταθούν είναι οι άνθρωποι που σε γέννησαν (αν και ούτε αυτό αποτελεί αδιάσειστη αλήθεια), αλλά αυτό δε σημαίνει ότι κανείς άλλος δε θα σ' αγαπήσει και δε θα σταθεί δίπλα σου στα εύκολα και στα δύσκολα.

    Μεγάλε Χούλκ, ξανακοίτα τη ζωή σου και ψάξε μήπως εσύ έδιωξες από κοντά σου εν δυνάμει φίλους σου. Δε φταίνε πάντα οι άλλοι.



     

    Κοίτα φιλαράκι δεν ξέρω τι ζόρι τραβάς...

    μονο ένας χαζός δεν θα καταλάβαινε ότι σε εμενα απευθύνεσαι, συνεπώς προσωπικά!

    Δεν δέχεσαι την άποψη μου, ok ρε μεγάλε  γράφε μονος σου...!

    έχεις και κάποιους κλακαδόρους πάντως σαν πιο παλιός που είσαι..

    καλή συνεχεια bye..!!

     

     


    Kerato
    03.08.2008, 12:10

    Τραβάω ζόρι με κάτι ξερόλες σαν του λόγου σου, που όταν στριμώχνονται επειδή δεν έχουν επιχειρήματα ή τα κότσια να ζητήσουν συγνώμη ή έστω να παραδεχτούν ότι ο τρόπος που μιλάνε δεν είναι σωστός, την κάνουνε τσαντισμένοι και τάχα θιγμένοι, ρίχνοντας φταίξιμο σε οποιονδήποτε ή σε καταστάσεις, κλίκες και άλλες μπαρούφες.

    Στο καλό και να μας γράφεις, γιατί εδώ γουστάρουμε να προωθούμε διάλογο κι όχι να διεξάγουμε κοκορομαχίες.


    fotis70
    04.08.2008, 14:53

    Παράθεση:

    Το μέλος NikFrance στις 02-08-2008 στις 02:12 έγραψε...

    Όσοι έχετε κολλητούς δεν θα τους έχετε για πολύ ακόμα, όσοι πιστεύετε στις φιλιες και στα κολλητάρια καλά να πάθετε φαίνεται το νεαρό τις ηλικία σας...!!

    Η οικογένεια υπάρχει για σένα (και όχι σε όλους μας)σε όλες τις δύσκολες στιγμές τις ζωή σου, η μαμά η ο μπαμπάς θα σε ξελασπώσει, αυτός θα πονέσει και θα κλάψει για σένα..ΚΑΝEΝΑΣ άλλος.!!!

    Αν πιστεύετε το αντίθετο sorry αλλα είσαστε πιτσιρίκια  και αφελείς χωρίς εμπειρία στην ζωή η έχετε χρήμα έχετε "αυλή"  δηλαδή, συνεπώς πολλούς "κολλητούς" που απλά σας εκμεταλλεύονται!!



    Κάπου στην αρχή της συζήτησης θα δεις την ιστορία μου που με κάνει να αισθάνομαι από τους τυχερούς που είχαν την ευκαιρία να ζήσουν την εμπειρία της πραγματικής φιλίας!

    Εγώ λοιπόν είμαι 38 χρονών! Συγκαταλέγομαι στα πιτσιρίκια;

    Αν ναι, τότε αυτό που λες έχει βάση!

    Αν όχι, τότε συμφωνώ με την άποψη  Kerato:

    Σαφώς οι πρώτοι που θα σου σταθούν είναι οι άνθρωποι που σε γέννησαν (αν και ούτε αυτό αποτελεί αδιάσειστη αλήθεια), αλλά αυτό δε σημαίνει ότι κανείς άλλος δε θα σ' αγαπήσει και δε θα σταθεί δίπλα σου στα εύκολα και στα δύσκολα.

    Μεγάλε Χούλκ, ξανακοίτα τη ζωή σου και ψάξε μήπως εσύ έδιωξες από κοντά σου εν δυνάμει φίλους σου. Δε φταίνε πάντα οι άλλοι.

     


    NikFrance
    07.08.2008, 22:30

    Ποιοι είσαστε ρε παιδιά??

    που δίνετε απλόχερα μαθήματα, εσείς  θα μου πείτε πως και τι θα λέω και τι άποψη και θέση θα πάρω σε κάθε θέμα που αποφασίζω να γράψω??

    πως την  έχετε δει ρε παιδιά???

    τι κωλύματα τραβάτε??

    εγώ κατέθεσα την άποψη μου χωρίς να  αναφέρομαι σε κανέναν σας προσωπικά!!

    Δεν σας αρέσουν οι απόψεις μου???

    Δεν πειράζει μην δώσετε συνεχεια..και εγώ διαβάζω πολλές φορες κουταμάρες και δεν μπαίνω στον κόπο να προσβάλω τον άλλον..

    Εσείς γιατί το κάνετε??

    Σας ζητάω Συγγνώμη   που δεν σας άρεσε η άποψη μου να είσαστε καλά και καλή συνεχεια ελπίζω να δικαιωθήκατε!!

    και πάλι συγγνώμη αν σας αναστάτωσα και δεν ακούσατε αυτά που θέλατε..!


    fotis70
    07.08.2008, 23:58

    Παράθεση:

    Το μέλος NikFrance στις 07-08-2008 στις 22:30 έγραψε...

    Ποιοι είσαστε ρε παιδιά??

    που δίνετε απλόχερα μαθήματα, εσείς  θα μου πείτε πως και τι θα λέω και τι άποψη και θέση θα πάρω σε κάθε θέμα που αποφασίζω να γράψω??

    πως την  έχετε δει ρε παιδιά???

    τι κωλύματα τραβάτε??

    εγώ κατέθεσα την άποψη μου χωρίς να  αναφέρομαι σε κανέναν σας προσωπικά!!

    Δεν σας αρέσουν οι απόψεις μου???

    Δεν πειράζει μην δώσετε συνεχεια..και εγώ διαβάζω πολλές φορες κουταμάρες και δεν μπαίνω στον κόπο να προσβάλω τον άλλον..

    Εσείς γιατί το κάνετε??

    Σας ζητάω Συγγνώμη   που δεν σας άρεσε η άποψη μου να είσαστε καλά και καλή συνεχεια ελπίζω να δικαιωθήκατε!!

    και πάλι συγγνώμη αν σας αναστάτωσα και δεν ακούσατε αυτά που θέλατε..!



    (Όσοι έχετε κολλητούς δεν θα τους έχετε για πολύ ακόμα, όσοι πιστεύετε στις φιλιες και στα κολλητάρια καλά να πάθετε φαίνεται το νεαρό τις ηλικία σας...!! κτλ)

     

    Αυτό που έγραψες, από το:

    (Εγώ πιστεύω ότι δεν υπάρχει φιλία και κολλητάρια γιατί δεν μου έτυχε ή ήμουν άτυχος μέχρι τώρα στις επιλογές μου!) απέχει από την γή μέχρι το άλφα του Κενταύρου στο διάστημα από το να είναι απλά μια προσωπική άποψη!

    Εσύ ποιος είσαι που γνωρίζεις τους δικούς μας φίλους και κολλητούς καλύτερα από εμάς;

    Εσύ ποιος είσαι που μας χαρακτηρίζεις ανώριμους σαν πιτσιρίκια επειδή πιστεύουμε στην φιλία;

    Αν το έγραφες όπως το έγραψα εγώ στην παρένθεση θα σου έλεγε κανείς τίποτα;

    Όταν χρησιμοποιείς τον δεύτερο πληθυντικό σε ποιους αναφέρεσαι;  Στον Χάρι Πότερ και την παρέα του;

    Στους συμμετέχοντες στην συζήτηση δεν αναφέρεσαι;

    Δεν κρίνουμε την άποψή σου! Καλά κάνεις και πιστεύεις ότι πιστεύεις! Εσύ έκρινες εμάς!

     

    Φιλικά και χωρίς κανένα πρόβλημα μαζί σου!  

     


    NikFrance
    08.08.2008, 09:01

    Φιλε μου φώτης70,
    Αυτή ήταν και είναι η πικρία μου και την έβγαλα ίσος
    με λάθος τρόπο χωρίς παρένθεση όπως λες...

    Είμαι 40 ετών μια ζωή "έδινα" σε φίλους και κολλητούς και
    ποτε δεν "πήρα" τίποτα!!!

    Για μένα κολλητοί δεν υπάρχουν, υπάρχουν μονο γνωστοί και ("φίλοι")..!

    Έτσι βλέπω την ζωή δυστυχώς, ιδού και τα "πιτσιρίκια" που είπα ήθελα
    να δώσω έμφαση στην ανωριμότητα τις νεότητας και τα πιστεύω τους κτλ κτλ..

    Σηκώνει πολύ συζήτηση ευχαρίστως να συμμετέχω,αλλα πιθανόν να ξεχάσω καμια παρένθεση χαλαρώστε λίγο..Wink

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NikFrance στις 08-08-2008 09:03 ]


    fotis70
    08.08.2008, 12:08

    Παράθεση:

    Το μέλος NikFrance στις 08-08-2008 στις 09:01 έγραψε...

    Φιλε μου φώτης70,
    Αυτή ήταν και είναι η πικρία μου και την έβγαλα ίσος
    με λάθος τρόπο χωρίς παρένθεση όπως λες...

    Είμαι 40 ετών μια ζωή "έδινα" σε φίλους και κολλητούς και
    ποτε δεν "πήρα" τίποτα!!!

    Για μένα κολλητοί δεν υπάρχουν, υπάρχουν μονο γνωστοί και ("φίλοι")..!

    Έτσι βλέπω την ζωή δυστυχώς, ιδού και τα "πιτσιρίκια" που είπα ήθελα
    να δώσω έμφαση στην ανωριμότητα τις νεότητας και τα πιστεύω τους κτλ κτλ..

    Σηκώνει πολύ συζήτηση ευχαρίστως να συμμετέχω,αλλα πιθανόν να ξεχάσω καμια παρένθεση χαλαρώστε λίγο..Wink

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NikFrance στις 08-08-2008 09:03 ]



    Φίλε NikFrance είναι απολύτως κατανοητό αυτό που λες όμως δεν συμβαίνει σε όλους. Η αν το θέλεις συμβαίνει στους περισσότερους!

    Και εγώ ένιωσα να με εγκαταλείπουν κάποιοι την κρίσιμη στιγμή αλλά γνώρισα και την πραγματική φιλία όπως έγραψα και στην αρχή της συζήτησης. Είναι πράγματι σπάνιο αλλά όχι απίθανο γεγονός η πραγματική φιλία.

    Το θέμα είναι ότι όλοι θέλουμε να μας σταθούν οι άλλοι αλλά δεν ξέρουμε κατά πόσο μπορούμε να σταθούμε εμείς κοντά τους. Νομίζουμε πολλές φορές ότι είμαστε εντάξει απέναντί τους όμως χωρίς να το γνωρίζουμε ή τους πληγώνουμε ή τους εγκαταλείπουμε γιατί δεν τους μάθαμε στην πραγματικότητα ποτέ!

    Είναι το μεγάλο θέμα στις σχέσεις γενικά.

    Πάντα κοιτάμε τι μας δίνουν οι άλλοι και ποτέ δεν ψάχνουμε τι δίνουμε εμείς και εδώ γίνονται οι μεγάλες παρεξηγήσεις!

    Εγώ πιστεύω ότι οι φιλίες όπως και οι σχέσεις είναι και θέμα χημείας αλλά και αγώνα! Μπορεί πράγματι να μου τύχει ένας καλός φίλος αλλά αν δεν ξέρω να τον διαχειριστώ το σίγουρο είναι ότι θα τον χάσω.

    Αυτά!

    Φιλικά Φώτης!  

     


    PashalinaMakia
    08.08.2008, 12:32

    Καλέ γιατί τσακώνεστε?

    Θέλετε να αντικρούσετε απόψεις?Γι'αυτό υπάρχουν τα επιχειρήματα..

    Αλλά ποιός ο λόγος να αντικρούσεις τις απόψεις του άλλου?

    Πες τη δική σου άποψη απλά κι ο άλλος αν έχει το μυαλό κρίνει και βλέπει που έχει λάθος αν έχει λάθος.

    Οι φιλίες είναι ένα τρομερά υποκειμενικό θέμα και δεν υπάρχουν συνταγές για να κρατήσεις μια φιλία.


    NikFrance
    08.08.2008, 16:19

    Φιλε Φώτη,
    Δεν ένιωσα να με εγκαταλείπει κανένας ούτε ποτε εγκατέλειψα κανέναν,
    ούτε σε κάποια στιγμή ανάγκης περίμενα να δω ποιος είναι φίλος μου στα δύσκολα κτλ...

    Όλα αυτά είναι υποκειμενικά όπως λέει  και ο φίλος μας PashalinaMakia,κατά την ταπεινή μου
    άποψη τον φίλο δεν το βλέπεις στα δύσκολα, απλά  στην διάρκεια του χρόνου, στην ελικρίνεια,
    να είναι "ωραίος" βρε παιδί μου, να έχετε δώσει "εξετάσεις" ο ένας στον άλλον και να έχετε περάσει με άριστα!!

    Είναι σπουδαίο πράγμα να βρείς ένα πραγματικό φίλο στην ζωή σου, να είναι εδώ να σε ακούσει βρε αδερφέ...
    να σου πει την γνώμη του, να σε στηρίξει να τον στηρίξεις στην καθημερινότητα αν θες, αυτό το θεωρώ πιο σημαντικό!
    εγώ πχ είμαι έλληνας εξωτερικού,στην γαλλία που κατοικώ έχω πολλούς "φίλους" αλλα έως εκεί...

    Οι παλιοί φίλοι στην Ελλάδα από την ιδιαίτερη πατρίδα μου και όχι μονο...κακά τα ψέματα χαθήκαμε δεν "γνωριζόμαστε" πλέον, παρόλο που περάσαμε πολλές καταστάσεις μαζί   κτλ...

    Θες η ρουτίνα?? το καθημερινό τρέξιμο τα προβλήματα,κτλ..είμαστε τόσοι πολλοί στον πλανήτη αλλα προσωπικά νιώθω "μονος"...

    Η οικογένεια μου είναι όλος μου ο κόσμος και αυτό μου δίνει όρεξη και δύναμη να συνεχίσω με κέφι!!

    Είχα ένα virtual φιλαράκι επί πολλά χρονια, αδειάζαμε τις "σακούλες" μας και οι 2 τηλεφωνικός η μέσο net κτλ... κτλ...!

    Και ξαφνικά μια μέρα (ΧΩΡIΣ ΝΑ ΠΡΟΚYΨΕΙ ΤIΠΟΤΑ)χάθηκε..άρχισε με ηλίθιες δικαιολογίες να "απομακρύνεται"...
    και φυσικά ΔΕΝ τον ξανά ενόχλησα αλίμονο..!!

    Συμπέρασμα?? φίλους έχω πολλούς!! κολλητούς δεν είχα ποτε... νόμιζα κατά καιρούς ότι είχα...
    αλλα στον "δρόμο με πρόδωσαν" με διαφορους τρόπους και απλά τους έκανα στην άκρη...

    Δεν έχω όρεξη να κάνω αυτοκριτική, ούτε να προβληματιστώ ιδιαιτερα για αυτήν την εξέλιξη,
    τα παίρνω όπως έρχονται τα πράγματα,αλλα τα συμπεράσματα που έχω βγάλει τόσα χρονια είναι εκ του ασφαλούς πλέον!!

    Βεβαια ποτε μην λέμε ποτε....!

    Αλλα για την ώρα αυτές είναι οι θέσεις μου!!

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NikFrance στις 08-08-2008 16:20 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NikFrance στις 08-08-2008 17:48 ]


    KIT_KAT
    08.08.2008, 18:18

    Νίκο, ελπίζω να σου δοθεί η αφορμή να αλλάξεις άποψη, έστω και τώρα Smile

    και να αναγκαστείς να πάρεις πίσω όσα είπες Smile

    Η φιλία είναι ένα από τα ομορφότερα πράγματα, προφανώς και δεν είναι εύκολη, θέλει προσπάθεια και θέληση και από τις δύο πλευρές, αλλά το τι σου δίνει είναι ανεκτίμητο...

    Και είναι μερικά άτομα που την αξίζουν, πίστεψέ το... {#emotions_dlg.yes}

     


    demtsek
    08.08.2008, 21:45

    Θα συμφωνήσω με την θέση του ΚΙΤ_ΚΑΤ. Διαφωνώ με την γλώσσα "τσαμπουκά" για την διατύπωση απόψεων. Ο κόσμιος λόγος εκφράζει την δύναμη. Σίγουρα στην ζωή του ο καθ΄ένας βιώνει διάφορα με διαφορετικό τρόπο ανάλογα με το πως τα διαχειρίζεται.


    Aiolos_m
    08.08.2008, 23:51

    Παράθεση:

    "όπως λέει  και ο φίλος μας PashalinaMakia"

    "Θα συμφωνήσω με την θέση του ΚΙΤ_ΚΑΤ."

    Χωρίς να θέλω να σας κακοκαρδίσω επιστρέψτε μου μια μικρή παρατήρηση.

    Και ο PashalinaMakia αλλά και ο ΚΙΤ_ΚΑΤ είναι γυναίκες...

    {#emotions_dlg.rolleyes}


    -----------------
    μ' αλλιώς η μοίρα το βουλήθη, πρέπει να στρίψεις σε μια κόχη...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Aiolos_m στις 08-08-2008 23:51 ]


    KIT_KAT
    09.08.2008, 01:24

    ...και εδώ κυρίες και κύριοι έχουμε το ζωντανό παράδειγμα. Το φίλο που δε δέχεται την προσβολή και εισβάλλει να αποκαταστήσει την τιμή σου...

    Ευχαριστούμε, Χρήστο. {#emotions_dlg.tt2}


    musicathy
    09.08.2008, 15:18

    Παράθεση:

    Το μέλος Aiolos_m στις 08-08-2008 στις 23:51 έγραψε...

    Παράθεση:

    "όπως λέει  και ο φίλος μας PashalinaMakia"

    "Θα συμφωνήσω με την θέση του ΚΙΤ_ΚΑΤ."

    Χωρίς να θέλω να σας κακοκαρδίσω επιστρέψτε μου μια μικρή παρατήρηση.

    Και ο PashalinaMakia αλλά και ο ΚΙΤ_ΚΑΤ είναι γυναίκες...

    {#emotions_dlg.rolleyes}


    -----------------
    μ' αλλιώς η μοίρα το βουλήθη, πρέπει να στρίψεις σε μια κόχη...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Aiolos_m στις 08-08-2008 23:51 ]



     

    Κι εγώ επισης αλλά δεν έχω αυτή την άποψη. Δεν παίζει ρόλο το φύλο νομίζω, ο άνθρωπος είναι το θέμα


    demtsek
    09.08.2008, 16:24

    Παράθεση:

    Το μέλος demtsek στις 08-08-2008 στις 21:45 έγραψε...

    Θα συμφωνήσω με την θέση της ΚΙΤ_ΚΑΤ. Διαφωνώ με την γλώσσα "τσαμπουκά" για την διατύπωση απόψεων. Ο κόσμιος λόγος εκφράζει την δύναμη. Σίγουρα στην ζωή του ο καθ΄ένας βιώνει διάφορα με διαφορετικό τρόπο ανάλογα με το πως τα διαχειρίζεται.




    StavmanR
    10.08.2008, 00:17

    Μία μικρή παράθεση που πιθανότατα να βοηθήσει την κουβέντα:

    " Σύμφωνα με τον Αριστοτέλη υπάρχουν 3 είδη φιλίας:

    1. Η φιλία που έχει ως κίνητρο, ως σκοπό το χρήσιμο (το συμφέρον, η ωφέλεια κλπ)


    2. Η φιλία που έχει ως κίνητρο το ηδύ (η ηδονή, η απόλαυση, η ευχαρίστηση κλπ.)

    3. Η φιλία που έχει σκοπό το αγαθό (το ηθικό καλό, η αρετή , η ανθρωπιά).

    Κατά το πρώτο είδος η φιλία, ο σύνδεσμος μεταξύ φίλων στηρίζεται στο κοινό συμφέρον.

    Κατά το δεύτερο είδος, ο σύνδεσμος στηρίζεται στην ευχαρίστηση, η οποία δημιουργείται από το φιλικό δεσμό.

    Η φιλία που στηρίζεται στο αμοιβαίο συμφέρον και στην ευχαρίστηση είναι ασταθής και συναντιέται στους φαύλους. Ο φαύλος όμως δεν έχει ήθος βέβαιο και θεμελιωμένο. Γι' αυτό μεταξύ των φαύλων δεν είναι δυνατό να υπάρχουν σταθερές φιλίες. Καί τα δύο αυτά είδη σχέσεων είναι φιλίες "κατά συμβεβηκός", εφήμερες, πρόσκαιρες, γιατί η φιλία μεταξύ φαύλων και κακών, φιλία που δεν αποβλέπει στο ηθικό καλό, δεν μπορεί να διατηρηθεί για πολύ χρόνο, εύκολα διαλύεται.


    Φιλία λοιπόν δεν μπορεί να υπάρχει εκεί που υπάρχει ανηθικότητα, σκληρότητα και αδικία. Φιλία μεταξύ κακών και ανήθικων ανθρώπων δεν υπάρχει.


    (...) Ο πραγματικός φίλος δείχνει το ήθος και τον ψυχικό του κόσμο στις δοκιμασίες. Βοηθά υλικά και ηθικά και αποτελεί στήριγμα στις ατυχίες. Η βοήθειά του είναι αυθόρμητη, χωρίς ιδιοτέλεια. Δεν περιμένει κανένα αντάλλαγμα για τη βοήθεια που παρέχει.


    (...) Η κρίση του σύγχρονου πολιτισμού και των αξιών γενικότερα δεν ήταν δυνατό να μην επηρρεάσει και το δεσμό της φιλίας. Σήμερα η φιλία δοκιμάζεται σκληρά μέσα στους νέους τρόπους ζωής της εποχής μας. Ο κάθε άνθρωπος, ενώ έχει πολλούς φίλους, απ' αυτούς λίγοι είναι φίλοι αληθινοί. Είναι , λοιπόν, στις μέρες μας, αγαθό σπάνιο η ειλικρινής φιλία.

    Οι σχέσεις των ανθρώπων είναι εμπορικές, στηρίζονται στο κέρδος. Κυριαρχεί το συμφέρον, ο ωφελιμισμός, η ιδιοτέλεια, η χρησιμοθηρία, η σκοπιμότητα, η υστεροβουλία, η υποκρισία, η αυτοπροβολή, η επίδειξη."

     

    Από το εννοιολογικό λεξικό Φωτίου Παν. Χατζηθωμά.


    mitskinis
    08.12.2008, 20:13

    Πραγματικούς φίλους έχω , κιόλας για να τους βρώ έψαξα πάρα πολύ. Ένας πραγματικός φίλος πρέπει να είναι εχέμυθος,σωστός με εμένα και να με στηρίζει σε όλα τα καλά και τα κακά που σου τυχαίνουν στη ζωή, όπως άλλωστε πρέπει να του τα ανταποδίδουμε και εμείς με τον ίδιο τρόπο ή τον τρόπο που θέλει εκείνος.{#emotions_dlg.thumbup}