ελληνική μουσική
    766 online   ·  210.850 μέλη

    Η χειρότερη διασκευή όλων των εποχών !!!!

    sophi05
    15.02.2009, 02:26

    Παράθεση:

    Το μέλος Giorgos_arazei στις 08-02-2009 στις 13:15 έγραψε...

    Η "Πριγκηπέσσα" του Σ. Μάλαμα βιάστηκε άσχημα δύο φορές. Ο πρώτος βιασμός από την Γλυκερία (το έκανε τσιφτετέλι) και ο δεύτερος και χειρότερος βιασμός από...την Πίτσα Παπαδοπούλου! Ουδέν σχόλιο...μάλιστα, το παίζουν και στο ραδιόφωνο.{#emotions_dlg.helpsmilie}



    ΣΥΜΦΩΝΩ-ΣΥΜΦΩΝΩ-ΣΥΜΦΩΝΩ!!!ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΕΣ ΚΑΙ ΟΙ 2 ΕΚΤΕΛΕΣΕΙΣ. . . .


    -----------------
    Μην πεις ποτέ ποτέ πως όλα ήτανε μια πλάνη περιπλανήθηκα μαζί σου και μου φτάνει. Βάλε σημάδια μες στη νύχτα μη χαθείς είναι πιο εύκολο να κλαις παρά να ζεις.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sophi05 στις 15-02-2009 02:28 ]


    Disasterpiece
    16.09.2010, 20:45

    Ο Cobain αυτοκτονησε μετα απ'αυτη τη διασκευη.ΟΛΗ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ!{#emotions_dlg.laugh}


    melite
    22.09.2010, 11:13

    Μιας και τελευταια ακουσα διαφορες διασκευες νομιζω πως αν δεν ειναι οτι χειροτερο κυκλοφορει ειναι σιγουρα ενα απο τα χειροτερα... Ειναι το chop suey των SOAD απο την Avril Lavigne ( κριμα και την ψιλοσυμπαθουσα!)
    Δεν θα βαλω καν link... δεν ακουγεται με τιποτα!{#emotions_dlg.sad} Μια απελπισια σκετη!

     

    Επισης νομιζω πρεπει να αναφερω την διασκευη του Unforgiven  απο την stefanie heinzmann.
    Διασκευες (που ναι ειναι λιγο αθλιες ποιοτικα αλλα εχουν τρελο γελιο ) εχουν κανει και οι Κυπριοι hoorcattica , που και ο σκοπος τους ειναι νομιζω να κανουν κατι αστειο , οποτε δεν "προσβαλουν" κατα την γνωμη μου τα τραγουδια.

    edit : Ξεχασα και την διασκευη των Nightwish στο high hopes !

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : melite στις 22-09-2010 11:14 ]


    VassilisG
    23.09.2010, 12:06

    Η χειρότερη διασκευή όλων των εποχών είναι το "Smoke on the water" από την Εφη Θώδη {#emotions_dlg.blink}.

     

    H καλύτερα να πω "εκτέλεση"....


    -----------------
    Vassilis

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : VassilisG στις 23-09-2010 12:12 ]


    VassilisG
    23.09.2010, 12:09

    Παράθεση:

    Το μέλος sophi05 στις 15-02-2009 στις 02:26 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Giorgos_arazei στις 08-02-2009 στις 13:15 έγραψε...

    Η "Πριγκηπέσσα" του Σ. Μάλαμα βιάστηκε άσχημα δύο φορές. Ο πρώτος βιασμός από την Γλυκερία (το έκανε τσιφτετέλι) και ο δεύτερος και χειρότερος βιασμός από...την Πίτσα Παπαδοπούλου! Ουδέν σχόλιο...μάλιστα, το παίζουν και στο ραδιόφωνο.{#emotions_dlg.helpsmilie}

     

    ΣΥΜΦΩΝΩ-ΣΥΜΦΩΝΩ-ΣΥΜΦΩΝΩ!!!ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΕΣ ΚΑΙ ΟΙ 2 ΕΚΤΕΛΕΣΕΙΣ. . . .


    -----------------
    Μην πεις ποτέ ποτέ πως όλα ήτανε μια πλάνη περιπλανήθηκα μαζί σου και μου φτάνει. Βάλε σημάδια μες στη νύχτα μη χαθείς είναι πιο εύκολο να κλαις παρά να ζεις.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sophi05 στις 15-02-2009 02:28 ]



    Δεν έχω ακούσει καμιά από τις δύο αυτές εκτελέσεις αλλά μπορώ να πω ότι και η τρίτη του Καρρά ... είναι θρύνος.


    -----------------
    Vassilis

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : VassilisG στις 23-09-2010 12:13 ]


    Korios
    28.09.2010, 14:45

    Παράθεση:

    Το μέλος VassilisG στις 23-09-2010 στις 12:06 έγραψε...

    Η χειρότερη διασκευή όλων των εποχών είναι το "Smoke on the water" από την Εφη Θώδη {#emotions_dlg.blink}.

     

    H καλύτερα να πω "εκτέλεση"....


    -----------------
    Vassilis

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : VassilisG στις 23-09-2010 12:12 ]



    Προσωπικά εμένα αυτό δεν με ενοχλεί ιδεολογικά. Μόνο αισθητικά... Αν και αναρρωτιέμαι πως πήραν την άδεια. Γιατί και είναι υποχρεωμένοι αλλά και την πήραν...

    Περισσότερο με ενοχλούν αυτά με την επίφαση σοβαρότητας όπως τα περί πριγκιπέσσας κτλ... Όπου και εκεί έχω την απορία.

    Πως γίνεται ο βαρύς, βαρυσήμαντος και προασπιστής του "εντέχνου" κατά τα λεγόμενά του Σωκράτης Μάλαμας να έδωσε την άδειά του για όλες αυτές τις διασκευές. Πως αποδέχτηκε την μετατροπή ένος 8-αριού ζεϊμπέκικου σε τσιφτετέλι; Και ας υποθέσουμε ότι στην Παπαδοπούλου και στην Γλυκερία την έδωσε ώς αποδοχή του μεγάλου ταλέντου τους. Στον Καρρά? Μα στον Καρρά? Σε αυτή την τρισάθλια εκτέλεση? Πως την έδωσε? Διότι την έδωσε σίγουρα!!! Αλλιώς δεν θα κυκλοφορούσε κατά την ΑΕΠΙ...

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Korios στις 28-09-2010 14:56 ]


    skordalis21
    11.10.2010, 18:36

     

    ΑΠλα δεν υπαρχει


    sotoserres
    13.10.2010, 00:51

     

     

    απλα ακουστε... no comments... βρειτε μονοι ποιο κομματι ειναι.... αν μπορεσετε..


    delta66
    13.10.2010, 08:36

    Παράθεση:

    Το μέλος Giorgos_arazei στις 08-02-2009 στις 13:15 έγραψε...

    Η "Πριγκηπέσσα" του Σ. Μάλαμα βιάστηκε άσχημα δύο φορές. Ο πρώτος βιασμός από την Γλυκερία (το έκανε τσιφτετέλι) και ο δεύτερος και χειρότερος βιασμός από...την Πίτσα Παπαδοπούλου! Ουδέν σχόλιο...μάλιστα, το παίζουν και στο ραδιόφωνο.{#emotions_dlg.helpsmilie}



    Το τραγουδι ειναι τσιφτετελι και στην πρωτη εκτελεση.

    Εκτος αυτου ακομα και να μην ηταν τσιφτετελι, η διαδιακασια της διασκευης μπορει να συμπεριλαμβανει και την αλλαγη του ρυθμου και της ταχυτητας και της ατμοσφαιρας γενικα του ακουσματος.

    Το προσωπικο γουστο του καθενος ειναι αλλη περιπτωση.

    Δεν ειναι ομως η αλλαγη ρυθμου κριτηριο για να θεωρηθει λαθος μια διασκευη.

     

    ΥΓ Και εμενα η πρωτη εκετελεση μου αρεσει απο οσες εχω ακουσει.

     

     

     


    Giorgos_arazei
    13.10.2010, 13:49

    Παράθεση:

    Το μέλος delta66 στις 13-10-2010 στις 08:36 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Giorgos_arazei στις 08-02-2009 στις 13:15 έγραψε...

    Η "Πριγκηπέσσα" του Σ. Μάλαμα βιάστηκε άσχημα δύο φορές. Ο πρώτος βιασμός από την Γλυκερία (το έκανε τσιφτετέλι) και ο δεύτερος και χειρότερος βιασμός από...την Πίτσα Παπαδοπούλου! Ουδέν σχόλιο...μάλιστα, το παίζουν και στο ραδιόφωνο.{#emotions_dlg.helpsmilie}



    Το τραγουδι ειναι τσιφτετελι και στην πρωτη εκτελεση.

    Εκτος αυτου ακομα και να μην ηταν τσιφτετελι, η διαδιακασια της διασκευης μπορει να συμπεριλαμβανει και την αλλαγη του ρυθμου και της ταχυτητας και της ατμοσφαιρας γενικα του ακουσματος.

    Το προσωπικο γουστο του καθενος ειναι αλλη περιπτωση.

    Δεν ειναι ομως η αλλαγη ρυθμου κριτηριο για να θεωρηθει λαθος μια διασκευη.

     

    ΥΓ Και εμενα η πρωτη εκετελεση μου αρεσει απο οσες εχω ακουσει.

     

     

     



     

    Μπορεις ισως να το πεις, πολυ-πολυ αργο τσιφτετελι, συμφωνα με το μετρο, αλλα και παλι, δεν του ταιριαζει ο ορος νομιζω. (αυτο βεβαια ειναι θεμα του δημιουργου).

    Περα απ αυτο, εγω δεν μιλησα για "λαθος διασκευη". Ανετα μπορει καποιος να το κανει και metal. Μιλω σαν ακροατης εδω, το πως δηλ. μου "καθεται" στα δικα μου αυτια.  :)


    errina
    14.10.2010, 01:37

    Παράθεση:

    Το μέλος sotoserres στις 13-10-2010 στις 00:51 έγραψε...

     

     

    απλα ακουστε... no comments... βρειτε μονοι ποιο κομματι ειναι.... αν μπορεσετε..



     

    {#emotions_dlg.scared}{#emotions_dlg.scared}{#emotions_dlg.scared} !!!!!!!!


    delta66
    14.10.2010, 08:52

    Παράθεση:

    Το μέλος Giorgos_arazei στις 13-10-2010 στις 13:49 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος delta66 στις 13-10-2010 στις 08:36 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Giorgos_arazei στις 08-02-2009 στις 13:15 έγραψε...

    Η "Πριγκηπέσσα" του Σ. Μάλαμα βιάστηκε άσχημα δύο φορές. Ο πρώτος βιασμός από την Γλυκερία (το έκανε τσιφτετέλι) και ο δεύτερος και χειρότερος βιασμός από...την Πίτσα Παπαδοπούλου! Ουδέν σχόλιο...μάλιστα, το παίζουν και στο ραδιόφωνο.{#emotions_dlg.helpsmilie}

    Το τραγουδι ειναι τσιφτετελι και στην πρωτη εκτελεση.

    Εκτος αυτου ακομα και να μην ηταν τσιφτετελι, η διαδιακασια της διασκευης μπορει να συμπεριλαμβανει και την αλλαγη του ρυθμου και της ταχυτητας και της ατμοσφαιρας γενικα του ακουσματος.

    Το προσωπικο γουστο του καθενος ειναι αλλη περιπτωση.

    Δεν ειναι ομως η αλλαγη ρυθμου κριτηριο για να θεωρηθει λαθος μια διασκευη.

     

    ΥΓ Και εμενα η πρωτη εκετελεση μου αρεσει απο οσες εχω ακουσει.

     

    Μπορεις ισως να το πεις, πολυ-πολυ αργο τσιφτετελι, συμφωνα με το μετρο, αλλα και παλι, δεν του ταιριαζει ο ορος νομιζω. (αυτο βεβαια ειναι θεμα του δημιουργου).

    Περα απ αυτο, εγω δεν μιλησα για "λαθος διασκευη". Ανετα μπορει καποιος να το κανει και metal. Μιλω σαν ακροατης εδω, το πως δηλ. μου "καθεται" στα δικα μου αυτια.  :)

    Φιλε μου , ενα τραγουδι μπορει να ειναι τσιφτετελι, ειτε ειναι αργο ειτε γρηγορο, ειτε ενορχηστρωμενο με ακουστικα παραδοσιακα οργανα, ειτε "εκμοντερνισμενα" κλπ.

     

    Επισης δεν ειναι θεμα του δημιουργου να το ονομασει οπως αλλιως θελει.

     

    Αυτο που δεν σου "καθεται" στα αυτια, ειναι αυτο που ειπα και πιο πανω. Η διαφορετικη αισθητικη που δινει στο τσιφετελι ο καθε καλλιτεχνης.

     

    Ειναι και σημαντικο μερος της δουλειας μου να τα ξερω αυτα Wink


    Giorgos_arazei
    14.10.2010, 13:46

    Παράθεση:

    Το μέλος delta66 στις 14-10-2010 στις 08:52 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Giorgos_arazei στις 13-10-2010 στις 13:49 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος delta66 στις 13-10-2010 στις 08:36 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Giorgos_arazei στις 08-02-2009 στις 13:15 έγραψε...

    Η "Πριγκηπέσσα" του Σ. Μάλαμα βιάστηκε άσχημα δύο φορές. Ο πρώτος βιασμός από την Γλυκερία (το έκανε τσιφτετέλι) και ο δεύτερος και χειρότερος βιασμός από...την Πίτσα Παπαδοπούλου! Ουδέν σχόλιο...μάλιστα, το παίζουν και στο ραδιόφωνο.{#emotions_dlg.helpsmilie}

    Το τραγουδι ειναι τσιφτετελι και στην πρωτη εκτελεση.

    Εκτος αυτου ακομα και να μην ηταν τσιφτετελι, η διαδιακασια της διασκευης μπορει να συμπεριλαμβανει και την αλλαγη του ρυθμου και της ταχυτητας και της ατμοσφαιρας γενικα του ακουσματος.

    Το προσωπικο γουστο του καθενος ειναι αλλη περιπτωση.

    Δεν ειναι ομως η αλλαγη ρυθμου κριτηριο για να θεωρηθει λαθος μια διασκευη.

     

    ΥΓ Και εμενα η πρωτη εκετελεση μου αρεσει απο οσες εχω ακουσει.

     

    Μπορεις ισως να το πεις, πολυ-πολυ αργο τσιφτετελι, συμφωνα με το μετρο, αλλα και παλι, δεν του ταιριαζει ο ορος νομιζω. (αυτο βεβαια ειναι θεμα του δημιουργου).

    Περα απ αυτο, εγω δεν μιλησα για "λαθος διασκευη". Ανετα μπορει καποιος να το κανει και metal. Μιλω σαν ακροατης εδω, το πως δηλ. μου "καθεται" στα δικα μου αυτια.  :)

    Φιλε μου , ενα τραγουδι μπορει να ειναι τσιφτετελι, ειτε ειναι αργο ειτε γρηγορο, ειτε ενορχηστρωμενο με ακουστικα παραδοσιακα οργανα, ειτε "εκμοντερνισμενα" κλπ.

     

    Επισης δεν ειναι θεμα του δημιουργου να το ονομασει οπως αλλιως θελει.

     

    Αυτο που δεν σου "καθεται" στα αυτια, ειναι αυτο που ειπα και πιο πανω. Η διαφορετικη αισθητικη που δινει στο τσιφετελι ο καθε καλλιτεχνης.

     

    Ειναι και σημαντικο μερος της δουλειας μου να τα ξερω αυτα Wink



     

    Οκ, στο που διαφωνουμε σε ολα αυτα δεν εχω καταλαβει...Με μπερδεψες.


    delta66
    14.10.2010, 14:07

    Παράθεση:

    Οκ, στο που διαφωνουμε σε ολα αυτα δεν εχω καταλαβει...Με μπερδεψες.

    Εγραψες οτι η γλυκερια το εκανε τσφτετελι "

    Η "Πριγκηπέσσα" του Σ. Μάλαμα βιάστηκε άσχημα δύο φορές. Ο πρώτος βιασμός από την Γλυκερία (το έκανε τσιφτετέλι)"
    Και σου απαντησα οτι το τραγουδι ειναι σε ρυθμο τσιφτελιου και στην πρτωτη εκτελεση απο το Μαλαμα.Νομιζα οτι ηταν εμφανης η (φιλικη παντα) διαφωνια μας.

     

     

     


    Giorgos_arazei
    18.10.2010, 13:27

    Παράθεση:

    Το μέλος delta66 στις 14-10-2010 στις 14:07 έγραψε...

    Παράθεση:

    Οκ, στο που διαφωνουμε σε ολα αυτα δεν εχω καταλαβει...Με μπερδεψες.

    Εγραψες οτι η γλυκερια το εκανε τσφτετελι "

    Η "Πριγκηπέσσα" του Σ. Μάλαμα βιάστηκε άσχημα δύο φορές. Ο πρώτος βιασμός από την Γλυκερία (το έκανε τσιφτετέλι)"
    Και σου απαντησα οτι το τραγουδι ειναι σε ρυθμο τσιφτελιου και στην πρτωτη εκτελεση απο το Μαλαμα.Νομιζα οτι ηταν εμφανης η (φιλικη παντα) διαφωνια μας.

     

     

     



     

    Οκ εχεις δικιο. Η Γλυκερια λοιπον το ερμηνευσε σαν  μπουζουκοτσιφτετελοτραγουδο β' κατηγοριας. (καθαρα προσωπικη γνωμη, και ναι φυσικα η Γλυκερια ειναι τεραστεια τραγουδιστρια, χωρις πλακα τωρα.)  {#emotions_dlg.beer}


    Theoso
    11.12.2010, 13:40

    Sympathy for the Devil από τον Ozzy


    tallos
    12.12.2010, 02:33

    η πιο κουφη διασκευη στην κυριολεξια ,βρισκετε στο πρωτο αλμπουμ των σαουντγκαρντεν και ειναι το ενος λεπτου σιγη του τζων λενον.ενα λεπτο δεν ακους τιποτα.


    GALOIS
    21.12.2010, 19:37
    χαχχαχα............εδώ να δείς φάση!!!!!!!!!!!!!!!
    ApostolisArmagos
    16.02.2011, 22:08
    Το 'αν θυμηθείς τ'ονειρό μου' απ'όλους...
    skordalis21
    25.04.2011, 21:04

    Aπλα επος...