ελληνική μουσική
    874 online   ·  210.851 μέλη

    Ομολογία: Εχουμε λαδώσει λέει ένας στους τρεις έλληνες

    GEORB
    01.07.2008, 23:29

     

    Από το κακό στο χειρότερο πηγαίνουν την τελευταία τετραετία οι δείκτες καταπολέμησης της διαφθοράς στην Ελλάδα. Το θολό νομοθετικό πλαίσιο και η ολιγωρία της κυβέρνησης ενισχύουν την αίσθηση των πολιτών ότι τα φαινόμενα γενικευμένης σήψης και διαφθοράς, κυρίως σε σχέση με τη λειτουργία του πολιτικού συστήματος, ενισχύονται αντί να καταπολεμώνται.

    Στοιχεία της Διεθνούς Διαφάνειας αποδεικνύουν ότι την περίοδο διακυβέρνησης της χώρας από τη Ν.Δ., παρά τις κορόνες του πρωθυπουργού για διαφάνεια παντού, σχεδόν τριπλασιάστηκαν τα ποσοστά των Ελλήνων που δωροδοκούν για να πετύχουν τον σκοπό τους!

    Από το 11% των Ελλήνων που το 2004 δήλωναν ότι αναγκάστηκαν να πληρώσουν κάποιο «δωράκι» προκειμένου να κάνουν τη δουλειά τους, φτάσαμε στο εντυπωσιακό 27% των πολιτών, οι οποίοι εμφανίζονται να δωροδοκούν δημόσιους ή ιδιωτικούς υπαλλήλους το 2007! Το ποσοστά αυτά (περίπου ένας στους τρεις Ελληνες ομολογεί δωροδοκία) είναι από τα μεγαλύτερα στην Ευρώπη. Ο μέσος όρος των πολιτών της Ε.Ε. που ομολογούν δωροδοκία ανέρχεται στο 5% για το 2007.

    Παράλληλα η χώρα κατρακυλά συνεχώς στην παγκόσμια κατάταξη των χωρών της καταπολέμησης της διαφθοράς παρά την ελαφρά βελτίωση των δεικτών. Είναι ενδεικτικό ότι την τετραετία της Ν.Δ., οι πολίτες εκτιμούν πως έχει αυξηθεί σημαντικά η διαφθορά σε πολιτικά κόμματα, Κοινοβούλιο και Δικαιοσύνη!

    Ο δείκτης διαφθοράς για τα ελληνικά πολιτικά κόμματα ήταν το 2004 στο 3,8 (με χειρότερη βαθμολογία το 5). Ομως την «πρωτιά» στη διαφθορά με δείκτη 4,0 κρατούσαν τότε ακόμη τα νοσοκομεία. Η εικόνα αυτή άλλαξε δραματικά την αμέσως επόμενη χρονιά. Τα πολιτικά κόμματα σημείωσαν μεγάλη άνοδο και έγιναν το 2005 πρωταθλητές της διαφθοράς στην Ελλάδα (με 4,1). Τη θέση αυτή διατηρούν διαρκώς έκτοτε μέχρι και σήμερα.

    Το ίδιο εντυπωσιακή ήταν και η αύξηση του βαθμού διαφθοράς που οι Ελληνες αποδίδουν εν γένει στο κοινοβουλευτικό σύστημα, βαθμολογώντας το πλεόν με 3,4 έναντι μόλις 3,0 βαθμών που του έδιναν το 2004.

    Αυξημένα ποσοστά διαφθοράς βλέπουν οι Ελληνες την τελευταία 4ετία και στη Δικαιοσύνη (από 3,1 στο 3,6), ενώ «σταθερά διεφθαρμένες αξίες» αποτελούν άλλοι θεσμοί όπως η Αστυνομία και οι εφορίες.

    Ωστόσο ο γενικός δείκτης αντίληψης της διαφθοράς από τους πολίτες βελτιώθηκε οριακά. Ανέβηκε από το 4,3 το 2004 στο 4,6 το 2007 (με άριστα το 10). Ομως η Ελλάδα κατέβηκε 7 θέσεις στον παγκόσμιο χάρτη διαφθοράς και από 49η βρέθηκε στην 56η θέση, μεταξύ συνολικά 179 χωρών.

    Την ίδια στιγμή, η χώρα μας υστερεί εντυπωσιακά σε θεσμικά εργαλεία καταπολέμησης της διαφθοράς. Διεθνείς οργανισμοί, όπως η επιτροπή GRECO κατά της διαφθοράς του Συμβουλίου της Ευρώπης, εγκαλούν την κυβέρνηση για απροθυμία τόσο στην υιοθέτηση νομοθετικών μέτρων όσο και στην αποστολή ενημερωμένων στοιχείων από τις αρμόδιες αρχές.

    Πρόσφατη έκθεση της Διεθνούς Διαφάνειας έδειξε ότι η Ελλάδα ανήκει στις χώρες που δεν διενεργούν ή καθυστερούν υπερβολικά δικαστικές έρευνες για υποθέσεις δωροδοκιών, ενώ αρνείται να εφαρμόσει στην πράξη το καθεστώς ελέγχων που επιτάσσει η διεθνής σύμβαση του ΟΟΣΑ για την καταπολέμηση της διαφθοράς.

    Συγκεκριμένα η χώρα μας εγκαλείται ότι διατηρεί ένα ασαφές νομικό πλαίσιο με αποτέλεσμα να είναι δύσκολη η δίωξη των παραβατών, ιδίως σε σκάνδαλα διεθνών υποθέσεων δωροδοκιών, όπως π.χ. αυτή της Siemens. Συγκεκριμένα δεν υπάρχει κεντρικό γραφείο συντονισμού των υποθέσεων αυτών, δεν παρέχει επαρκή προστασία στους «πληροφοριοδότες», δεν διαθέτει διαδικασία αξιολόγησης των καταγγελιών που γίνονται από εμπλεκομένους.

    Πριν από λίγους μόλις μήνες η επιτροπή GRECO επισήμαινε σε έκθεσή της ότι η ελληνική κυβέρνηση δεν είχε συμμορφωθεί στις μισές από τις συνολικά δέκα υποδείξεις της. Συγκεκριμένα δεν είχε πάρει επαρκή μέτρα για να κάνει αποτελεσματικότερη την έρευνα και κατάσχεση εισοδημάτων που προέρχονται από πράξεις διαφθοράς και ξέπλυμα μαύρου χρήματος.

    Η κυβέρνηση υποσχέθηκε πάντως ότι θα επεκτείνει, με αλλαγές στους υπό αναμόρφωση Ποινικό Κώδικα και Κώδικα Ποινικής Δικονομίας, την κατάσχεση αγαθών σε όλα τα προϊόντα διαφθοράς, όπως γίνεται σήμερα στις υποθέσεις τρομοκρατίας.

    Τον Μάιο κυρώθηκε και η διεθνής ποινική σύμβαση του ΟΗΕ κατά της διαφθοράς, που μετατρέπει από πλημμέλημα σε κακούργημα τη δωροδοκία υπαλλήλων, τόσο στον δημόσιο όσο και στον ιδιωτικό τομέα. Προβλέπονται επίσης ποινές φυλάκισης τουλάχιστον 5 ετών για δημοσίους υπαλλήλους, βουλευτές και δημοτικούς άρχοντες, ενώ καθιερώνονται και η άρση απορρήτου επικοινωνιών, η προστασία μαρτύρων και άλλες ειδικές ανακριτικές πράξεις που έχουν στόχο την αποκάλυψη σκανδάλων διαφθοράς. *

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : GEORB στις 01-07-2008 23:30 ]


    StavmanR
    01.07.2008, 23:49

    Έχουμε αναπτύξει ιδιαίτερη σχέση με το "λάδι". {#emotions_dlg.biggrin}

     

    Υ.Γ. αν θέλεις, καλό είναι να παραθέτεις τις πηγές των κειμένων, ώστε να γνωρίζουμε την προέλευσή τους. Wink


    GEORB
    01.07.2008, 23:53

    ειδικα το ορυκτελαιο


    panosbousalis
    02.07.2008, 01:19

    Ένας στους τρεις; Οι άλλοι δύο μάλλον δεν ρωτήθηκαν..


    jethroomi
    02.07.2008, 01:40

    Φαε λαδι κι ελα βραδι (να μας μαμισεις).

    Ναι ρε παιδια, μια φορα λαδωσα γιατι μ'αναγκασαν οι λαδωμενοι.

    Λυπαμαι...

    Ευκαιρια ειναι να πουμε ολοι ποσο μας αγγιξε η διαφθορα.


    Liza32
    02.07.2008, 07:31

    Η διαφθορά δεν έχει τέλος, δυστυχώς. Φαντάσου τι έχει να γίνει όταν αρχίσουν να μιλάνε τα <θύματα> της διαφθοράς. Θα αδειάσει ο μισός τόπος απο εκείνους που λάδωσαν!


    MusicMaker83
    02.07.2008, 09:54

    Παράθεση:

    Το μέλος panosbousalis στις 02-07-2008 στις 01:19 έγραψε...

    Ένας στους τρεις; Οι άλλοι δύο μάλλον δεν ρωτήθηκαν..



     

    {#emotions_dlg.yes} oh yeahhh


    BAGRATION
    02.07.2008, 11:08

    Κύριοι, ούτε δυστυχώς ούτε ευτυχώς. Η διαφθορά είναι σύμφυτη με τον καπιταλισμό, αν και γεννήθηκε πολές χιλίαδες χρόνια πρίν από αυτόν. Δεν γίνεται δουλειά αλλιώς. Αν ήταν όλα με το σταυρό στο χέρι θα το κλείνανε το μαγαζί...... Γιαυτό υπάρχουν οι βολεμένοι, οι σάπιοι και τα καφενεία στο κρτικό μηχανισμό για να μπορεί το κεφάλαιο να κάνει άνετα μεν γρήγορα δε τη δουλειά του.

    Αφού δεν μου θέλετε σοσιαλισμούς, κομμουνισμούς και τέτοια να μια λύση.

    (Γιατί ο Μπακρατιόν έρχεται πάντα με λύσεις και μιλάει με ντοκουμέντα )

    Αφού δεν μπορούμε να την εξαφανίσομεν, ας την κανουμε τουλάχιστο να γίνεται σωστά.

    Θα βάλουμε κανόνες λοιπόν και στην διαφθορά και στην κλοπή του κράτους έτσι ώστε να κλέβουν και να λαδώνωται μόνο οι άξιοι και όχι το κάθε κάθε καφενείο και ο κάθε άχρηστος.

    Οι κανόνας είναι ό εξής απλός

    Εκλεψες κύριε και δεν πίαστηκες? Εχει καλώς!!! Πιάστηκες? Φυλακή όπως όλος ο απλός κόσμος. Ούτε Ε.Δ.Ε., ούτε ούτε Κούγιες, ούτε κουκουλώματα ούτε "δεν ήξερα τι ήταν αυτά που μετέφερα". Μεσα ρεεεεε!!!! Να δείτε μετά πώς θα σφίξουν οι κώλοι.

    Κι έτσι γλιτώνουμε και από τους άχρηστους που την έχουν δεί άρχοντες. Σωστός?


    swkraths
    02.07.2008, 11:14

    Εγώ που είμαι από Κρήτη και ξέρω από καλό λάδι ({#emotions_dlg.happycrazy}) θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες...

    Δυστυχώς, εκεί που έχει φτάσει η κατάσταση δεν αλλάζει, καθώς ο Έλληνας μάλλον τείνει να είναι πολύ επιρρεπής στην "γλυκιά" εξουσία και στο ότι αυτό μπορεί να του αποφέρει.

    Από την δική μου πλευρά όπου το συναντώ προσπαθώ να το πατάξω και να το αντιμετωπίσω(αν υπάρξει τέτοια δυνατότητα).

    Δεν μου έχει τύχει να χρειαστεί να λαδώσω για να καταφέρω κάτι γρηγορότερα ή/και ευκολότερα.

    Αλλά σχεδόν ανερυθρίαστα θα έλεγα ότι αν χρειαζόταν θα το έκανα.....


    swkraths
    02.07.2008, 11:19

    Παράθεση:

    Το μέλος BAGRATION στις 02-07-2008 στις 11:08 έγραψε...

    Αφού δεν μου θέλετε σοσιαλισμούς, κομμουνισμούς και τέτοια να μια λύση.

     

     

    Δεν νομίζω πως πια τίθεται θέμα ιδεολογία ή κάποιου "-ισμου". Και σ' αυτές τις περιπτώσεις υπάρχουν τρανταχτά παραδείγματα...Χωρίς αυτό φυσικά να σημαίνει ότι τάσομαι υπέρ ή κατά κάποιας σοσιαλιστικής,κομμουνιστικής κλπ ιδεολογίας και αντίληψης.


    vero
    02.07.2008, 11:29

    ωραία παιδιά.... το γνωρίζουμε οτι ΌΛΟΙ κανουμε λαδώματα.... το θέμα είναι πως πρεπει να το αντιμετωπισουμε το θεμα???????????

    Μόνο οταν αλλάξουμε μυαλα! 

     


    BAGRATION
    02.07.2008, 11:39

    Παράθεση:

    Το μέλος swkraths στις 02-07-2008 στις 11:19 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος BAGRATION στις 02-07-2008 στις 11:08 έγραψε...

    Αφού δεν μου θέλετε σοσιαλισμούς, κομμουνισμούς και τέτοια να μια λύση.

     

     

    Δεν νομίζω πως πια τίθεται θέμα ιδεολογία ή κάποιου "-ισμου". Και σ' αυτές τις περιπτώσεις υπάρχουν τρανταχτά παραδείγματα...Χωρίς αυτό φυσικά να σημαίνει ότι τάσομαι υπέρ ή κατά κάποιας σοσιαλιστικής,κομμουνιστικής κλπ ιδεολογίας και αντίληψης.



     

    Ακόμα και αν δεν τίθεται, το θέτω εγώ κυρίε Σωκράτη μου ("το τίθω εγώ"). Και δεν εννοώ να γίνει πάνω στα πρότυπα των χωρών του υπαρκτού σοσιαλισμού και του ανατολικού μπλόκ ούτε στα πρότυπα των Κινέζων . Αλλά αυτά όμως δεν τα θέλετε όπότε ακολουθήστε το ΣΧΕΔΙΟ ΒΗΤΑ (πλάν μπί)


    vero
    02.07.2008, 12:34

    αυτο μου την σπαει παντα.... οτι σοσιαλισμος και ο κουμμουνισμος ειναι σωστα! το λοιπον εχω βαρεθει.... γι αυτο δεν παμε καλά! στην αρχαία Αθήνα εαν θυμάμαι πολύ καλα είχαμε ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ και οχι κουμουνισμο ή σοσιαλισμο!!!!  Και απ οσο ξέρουμε δεν υπήρχε διαφθορα!.... Δεν καταλαβαινω..... σε αυτον το κοσμο... αντι να παιρνουμε αυτα που είπαν οι προγονοι μας....  στηριζομαστε σε θεωριες των Γερμανων των Αυστριακων... είναι καλυτεροι απο μας??????????


    swkraths
    02.07.2008, 13:08

    Παράθεση:

    Το μέλος vero στις 02-07-2008 στις 12:34 έγραψε...

    αυτο μου την σπαει παντα.... οτι σοσιαλισμος και ο κουμμουνισμος ειναι σωστα! το λοιπον εχω βαρεθει.... γι αυτο δεν παμε καλά! στην αρχαία Αθήνα εαν θυμάμαι πολύ καλα είχαμε ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ και οχι κουμουνισμο ή σοσιαλισμο!!!! Και απ οσο ξέρουμε δεν υπήρχε διαφθορα!.... Δεν καταλαβαινω..... σε αυτον το κοσμο... αντι να παιρνουμε αυτα που είπαν οι προγονοι μας.... στηριζομαστε σε θεωριες των Γερμανων των Αυστριακων... είναι καλυτεροι απο μας??????????



     

    Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου εκτός ίσως την τελευταία φράση.... ΣΙΓΟΥΡΑ είναι καλύτεροι από εμάς σε πολλούς τομείς.Αναφέρομαι για τη σημερινή εποχή φυσικά και όχι για τότε που εμείς "δημοκρατούσαμε" και αυτοί κρέμονταν από τα δέντρα ακόμα.

    Μόνο που απ ότι βλέπω γύρω μου οι ρόλοι έχουν αντιστραφεί εντελώς... Και όχι τίποτα άλλο,αλλά με τις φωτιές που κοντοζυγώνουν και πληθαίνουν δεν θα έχουμε δέντρα να κρεμαστούμε σε λίγο....


    okanenas
    02.07.2008, 13:12

    Δηλαδή οι δυο στους τρεις είναι σκουριασμένοι  {#emotions_dlg.happycrazy}


    swkraths
    02.07.2008, 13:24

    Παράθεση:

    Το μέλος okanenas στις 02-07-2008 στις 13:12 έγραψε...

     

    Δηλαδή οι δυο στους τρεις είναι σκουριασμένοι {#emotions_dlg.happycrazy}

     



     

    Μάλλον η έρευνα αποδεικνύει ότι ο ένας λαδώνει τους άλλους δύο για να διευκολυνθεί.... {#emotions_dlg.happycrazy}{#emotions_dlg.beer}


    punkster
    02.07.2008, 13:29

    Παράθεση:

    Το μέλος vero στις 02-07-2008 στις 12:34 έγραψε...

    αυτο μου την σπαει παντα.... οτι σοσιαλισμος και ο κουμμουνισμος ειναι σωστα! το λοιπον εχω βαρεθει.... γι αυτο δεν παμε καλά! στην αρχαία Αθήνα εαν θυμάμαι πολύ καλα είχαμε ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ και οχι κουμουνισμο ή σοσιαλισμο!!!!  Και απ οσο ξέρουμε δεν υπήρχε διαφθορα!.... Δεν καταλαβαινω..... σε αυτον το κοσμο... αντι να παιρνουμε αυτα που είπαν οι προγονοι μας....  στηριζομαστε σε θεωριες των Γερμανων των Αυστριακων... είναι καλυτεροι απο μας??????????



    Ο μονος λογος που η δημοκρατια "δουλευε" στην αρχαια αθηνα δεν ηταν αλλος απο τις συνθηκε
    Το οτι η δημοκρατιας ειχε καλα αποτελεσματα στην αρχαια αθηνα δεν οφειλετε στο πολιτικο συστημα αυτο καθ εαυτο, αλλα στις συνθηκες που επικρατουσαν.
    Εννοειται οτι και τωρα ολα θα ηταν σουπερ-ντουπερ-ουαου αν ο πληθυσμος ηταν 5000 και ολοι ειχαμε δουλους να μας οργωνουν τα χωραφια.

    Κατα την γνωμη μου, σε θεωρητικο επιπεδο, ο κομμουνισμος ειναι πραγματικα υυυυυυυυυπεροχος! Αν λειτουργουσε σωστα, θα τον προτιμουσα απ την δημοκρατια....

    Το θεμα ειναι οτι ποτε, μα ποτε δεν εχουμε καταφερει να κανουμε το οποιοδηποτε πολιτικο συστημα να εχει τα επιθυμητα αποτελεσματα και με διαρκεια....


    swkraths
    02.07.2008, 13:38

    Παράθεση:

    Το μέλος punkster στις 02-07-2008 στις 13:29 έγραψε...

    Ο μονος λογος που η δημοκρατια "δουλευε" στην αρχαια αθηνα δεν ηταν αλλος απο τις συνθηκε
    Το οτι η δημοκρατιας ειχε καλα αποτελεσματα στην αρχαια αθηνα δεν οφειλετε στο πολιτικο συστημα αυτο καθ εαυτο, αλλα στις συνθηκες που επικρατουσαν.
    Εννοειται οτι και τωρα ολα θα ηταν σουπερ-ντουπερ-ουαου αν ο πληθυσμος ηταν 5000 και ολοι ειχαμε δουλους να μας οργωνουν τα χωραφια.

    Κατα την γνωμη μου, σε θεωρητικο επιπεδο, ο κομμουνισμος ειναι πραγματικα υυυυυυυυυπεροχος! Αν λειτουργουσε σωστα, θα τον προτιμουσα απ την δημοκρατια....

    Το θεμα ειναι οτι ποτε, μα ποτε δεν εχουμε καταφερει να κανουμε το οποιοδηποτε πολιτικο συστημα να εχει τα επιθυμητα αποτελεσματα και με διαρκεια....



     

    Το θέμα είναι όμως ότι δεν λειτουργεί punkster.Πουθενά δεν λειτούργησε πόσο μάλλον όταν την αποτάχθηκε και η ίδια η Ρωσσία.Και όταν η Μόσχα είναι πια η πιο ακριβή πόλη του κόσμου.Όσο για την Κούβα και την Κίνα δεν είναι νομίζω επιτυχημένα παραδείγματα....


    BAGRATION
    02.07.2008, 17:29

    Οταν οι άλλοι τρώγαν βαλανίδια εμείς κάναμε και δείχναμε. Σύμφωνοι.

    Επηδή ακριβώς δεσποινίς βέρο σας τις σπάνε αυτά τα κομμουνιστικά και σας αρέσουν τα αρχαία δημοκρατικά ο Μπαγκρατιόν σας προτείνει και μια εναλλακτική λύση απόλυτα εφαρμόσιμη σύγχρονη και άνετη. Εγώ φωνάζω αλλά ο κόσμος με αγνοεί. Ξαναλέω λοιπόν το "πλαν μπί"

    Να μπούν κανόνες στη διαφθορά έτσι ώστε να κλέβουν και να λαδώνωνται μόνο οι πραγματικά άξιοι και όχι να μπορεί να σε κλέβει το κάθε καφενείο και ό κάθε καραγκιόζης που την έχει δεί άρχοντας.

    Απλά πράγματα

    Μιας που αναφερθήκατε και στην αρχαιότητα...... και οι Σπαρτιάτες κάτι τέτοια κάνανε.....

    Ορίστε λοιπόν ο Μπαγκρατιόν είναι συν τοις άλλοις ΚΑΙ εκφραστής του αρχαίου πνεύματος.....


    kamelia8
    02.07.2008, 20:25

    Παράθεση:

    Το μέλος MusicMaker83 στις 02-07-2008 στις 09:54 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος panosbousalis στις 02-07-2008 στις 01:19 έγραψε...

    Ένας στους τρεις; Οι άλλοι δύο μάλλον δεν ρωτήθηκαν..



     

    {#emotions_dlg.yes} oh yeahhh



     

    {#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.thumbup}{#emotions_dlg.lol}{#emotions_dlg.lol}