ελληνική μουσική
    781 online   ·  210.833 μέλη

    Αρπισμοί και δαχτυλισμοί...

    neo2000g
    17.09.2004, 17:29
    Επ' ευκαιρία μιας ερώτησης μου για τον δαχτυλισμό στο τραγούδι τα ήσυχα βράδια μου γεννήθηκε η απορία: "Πόσα ήδη αρπισμών και δαχτυλισμών υπάρχουν;". Μιλάω για αρπισμούς πάνω στα ακόρντα τους οποίους συναντάμε σε τραγούδια.

    Βλέπουμε στις παρτιτούρες του ΜΗ τα ακόρντα αλλά μερικά τραγούδια έχουν έναν συγκεκριμένο αρπισμό τον οποίο προσπαθούμε να βρούμε όταν παίζουμε το κομμάτι. Εγώ μη έχοντας αρκετή εμπειρία στην κιθάρα τα βγάζω δύσκολα. Ένα κομμάτι ας πούμε πολύ γνωστό με δύσκολο αρπισμό είναι του Ιωαννίδη το "Θα 'μαι κοντά σου όταν με θες". Ποιός είναι σίγουρος οτι έχει βρεί τον σωστό αρπισμό;Εγώ πάντως όχι...

    Υπάρχουν κάποιοι στάνταρ αρπισμοί; (στανταρ αρπισμοί:καλό θέμα για δημοσίευση απο κάποιον με κάποια εμπειρία στην μουσική) Αν ναί ποιοί; Μπορείτε να μου πείτε κάποια κομμάτια με συγκεκριμένο αρπισμό και τον αρπισμό αυτό; Αν πούμε μάλιστα τον σωστό αρπισμό για τα κομμάτια που περιέχονται στο ΜΗ ίσως να μπορούσε ο jorge να τους προσθέσει στα τραγούδια ίσως ως ταμπλατούρα.
    songless_bird
    18.09.2004, 19:25
    Στάνταρ αρπισμοί υπάρχουν. Για την ακρίβεια βασικοί αρπισμοί που συνδιάζοντας τους βγάζεις και άλλους...Φαντασία να έχεις .Μερικά κομμάτια έχουν συγκεκριμένους,δικούς τους,αρπισμούς που δεν τους συναντάς συχνά σε άλλα κομμάτια.Καλό θα ήταν τα παιδιά που κάνουν upload παρτιτούρες να βάζουν και ταμπλατούρα.Αν σχοληθείς με την κλασσική κιθάρα θα μάθεις τόσους αρπισμούς που σπάνια θα τους χρησιμοποιείς όλους