ελληνική μουσική
    488 online   ·  210.840 μέλη

    Αγορά μικρόφωνου για υπολογιστή

    kimwnas
    29.06.2012, 07:41

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 28-06-2012 στις 22:51 έγραψε...

    Ποσα χρηματα δινεις για την αγορα ενος μικροφωνου;



    Mέχρι 150E !


    noizreduction
    29.06.2012, 11:31

    Εφοσον το θελεις μονο για ηχογραφηση, θα σου προτεινα την αγορα ενος πυκνωτικου, με τα ιδια λεφτα. Επειδη γνωριζω πως η αγορα της Κυπρου ειναι λιγο περιορισμενη ( λιγα μαγαζια, τσιμπημενες τιμες, αγνοια απο τους υπαλληλους πολλες φορες ) θα σου παραθεσω καποια μικροφωνα που ειναι καλα για αρχη, απο τον Thomann.de. Στην τιμη, υπολογιζε και τα μεταφορικα:


    AKG Perception 120 85€

    Το πιο φτηνο στην σειρα της AKG, σκληρο στον ηχο, ομως fair enough για αρχη!

    SE 2000 88€

    Ενα αρκετα καλο μικροφωνο για την κατηγορια του. Το εχω δουλεψει αρκετα το τελευταιο καιρο στο χωρο που εργαζομαι ( συνηθως το προτιμω στο floor tom για να εχω ολο το ευρος των χαμηλων που δινει το συγκεκριμενο μερος της drums ) κι εχω καλη εντυπωση για το εν λογω μικροφωνο.

    Εχει μια ιδιαιτεροτητα να προσθετει ελαχιστα στα υψηλα, αλλα εαν προκειται για αντρικη φωνη, ειναι καλος συμβιβασμος!


    Νομιζω πως για αρχη δεν υπαρχει λογος να ανεβεις πιο πανω ως τιμη ( μαζι με τα μεταφορικα, υπολογιζε 100€-110€ ). Προσωπικα θα επελεγα το SE2000 και για τα 3€ παραπανω απο το AKG, αξιζει τα λεφτα του!


    kimwnas
    29.06.2012, 12:21
    Ευχαριστώ πάρα πολύ Νοιζζ !!! Θα τα πάρω αυτά που μου πρότεινες !!