ελληνική μουσική
    719 online   ·  210.832 μέλη

    Αλκίνοος Ιωαννίδης στο Schoolwave

    deathminor88
    06.07.2008, 03:26

    Έκανα ξεχωριστό τόπικ απ' αυτό του Schoolwave διότι απλά ήταν κάτι το μαγικό. Έπαιξε τα κομμάτια του όμως ήταν διασκευασμένα με τόσο "προοδευτικό - minimalιστικό - ψαγμένο" τρόπο, που δεν πίστευα στα αυτιά μου. Σαν να άκουγα Isis, King Crimson και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο. Δεν πίστευα ότι ένας Έλληνας και συνάμα "έντεχνος" καλλιτέχνης θα παρουσίαζε κάτι τέτοιο. Έπαθα πλάκα πραγματικά. Ήσασταν εκεί? Τι έχετε να πείτε?

    YΓ.. Ήχοι από το μέλλον ίσως, ενορχηστρώσεις που θα ζήλευαν και οι πιο κορυφαίες μπάντες. Καπιλίδης σε απίστευτα κέφια. Ιωαννίδης πιο "ηλεκτρικός" από ποτέ..


    nefeli87
    07.07.2008, 02:27

    Εγώ εκτίμησα το γεγονός ότι ασχολήθηκε με την εμφάνιση του. Θα περίμενε κανείς, αφού δεν έχει σκοπό να κάνει συναυλίες φέτος, να βγει, να παίξει απλά πέντε - έξι τραγούδια, ίσως με την περσινή ενορχήστρωση και να φύγει (και για να είμαι ειλικρινής, εγώ ακόμα και έτσι θα ήμουν ευχαριστημένη). Αλλά όχι, είχε δουλέψει, τόσο εκείνος, όσο και οι μουσικοί του, ξεχωριστά για την συγκεκριμένη συναυλία, προσαρμόζοντας τον ήχο των τραγουδιών του στο γενικότερο ύφος που επικράτησε χθες στο Schoolwave και δείχνοντας ακόμα μια φορά ότι σέβεται το κοινό του, ακόμα και όταν η είσοδος είναι ελεύθερη. (Γιατί έτσι ξεχωρίζει ο καλλιτέχνης από τον επιχειρηματία!!)


    PitsiBlue
    08.07.2008, 02:06

    Παράθεση:

    Το μέλος nefeli87 στις 07-07-2008 στις 02:27 έγραψε...

    Γιατί έτσι ξεχωρίζει ο καλλιτέχνης από τον επιχειρηματία!!



    Φοβερό Νεφέλη....Smile


    thaliey
    08.07.2008, 10:19

    Παράθεση:

    Το μέλος PitsiBlue στις 08-07-2008 στις 02:06 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος nefeli87 στις 07-07-2008 στις 02:27 έγραψε...

    Γιατί έτσι ξεχωρίζει ο καλλιτέχνης από τον επιχειρηματία!!



    Φοβερό Νεφέλη....Smile



    {#emotions_dlg.rockon}


    margot
    08.07.2008, 11:35

    Για Αλκίνοο μιλάμε. Τον άνθρωπο που θεωρώ ότι σέβεται το κοινό και τη μουσική όσο λίγοι. Εγώ τον είδα το χειμώνα στη Χαλκίδα σε μια έκτακτη εμφάνιση στην "Οδό Ονείρων" - ένα μικρό μαγαζάκι που προσπαθεί να διατηρήσει το ρετρό ύφος μιας παλιάς μπουάτ. Παρόλο που ήταν μόνος με μία κιθάρα η βραδιά ήταν το κάτι άλλο. Όπως τα λέει η Nefeli87:ο άνθρωπος είναι καλλιτέχνης! Ούτε για μία στιγμή δεν έκανε "κοιλιά". Καμία σχέση με τις αρπαχτές άλλων "καλλιτεχνών".


    nefeli87
    08.07.2008, 21:11

    Φυσικά μιλάμε για τον Αλκίνοο και δεν περίμενα κάτι λιγότερο, αλλά τα καλά πρέπει να επισημαίνονται.

    Τι υπέροχο μαγαζί η "Οδός Ονείρων"... Το αγάπησα από την πρώτη στιγμή που μπήκα μέσα και άκουσα να παίζει το "O Pastor" των Madredeus. Πρώτη φορά άκουγα τέτοιο τραγούδι σε μπαράκι. Στη Χαλκίδα και στα περίχωρα κυκλοφορεί η φήμη ότι ο Αλκίνοος είναι συνιδιοκτήτης του μαγαζιού. Συγκεκριμένα, αν ρωτήσεις το αποκαλούν "το μαγαζί του Αλκίνοου", αλλά δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει.


    margot
    08.07.2008, 22:09

    Δεν είναι συνιδιοκτήτης. Αυτό ήταν μία φήμη αβάσιμη. Τυχαίνει να γνωρίζω τον έναν από τους δύο ιδιοκτήτες αλλά και ο ίδιος ο Αλκίνοος το έχει διαψεύσει.Αυτό που έχει πει  - και μάλιστα στην εμφάνιση που ανέφερα πριν -  είναι ότι είναι κάτι σαν part time  καλλιτεχνικός διευθυντής.