ελληνική μουσική
    465 online   ·  210.826 μέλη

    Προβλημα με τη χορδη ΡΕ

    freddieKrueger
    06.07.2008, 14:59

    Καλησπερα στη μουσικη οικογενεια!Εχω το εξης θεμα με τη χορδη ΡΕ της κλασσικης μου κιθαρας...Δεν πανε 20 μερες(!!!!) που ειχα παρει καινουριες χορδες και τωρα μου σπαει στα καλα των καθουμενων η ΡΕ...Την προηγουμενη φορα πριν τις 20 μερες ΠΑΛΙ η ΡΕ ηταν που ειχε σπασει...Πριν 4 μηνες ξανα το ιδιο...πριν αλλους 4 παλι η ΡΕ,ΡΕ γαμωτο!!!!!Αναρρωτιεμαι:Φταιει κατι με τη κιθαρα?Γιατι ΠΑΝΤΑ η ιδια χορδη σπαει?Ανεξαρτητα με το αν ειναι καινουρια η παλια?{#emotions_dlg.helpsmilie}


    GAGA
    06.07.2008, 18:12

    Το γιατί δεν μπορώ να στο απαντήσω...

    Παντως να ξέρεις οτι δεν εισαι μόνος...Ειναι αρκετά συνηθισμένο

    Γενικά η Ρε σπάει πιο ευκολα απο τις άλλες


    panosbousalis
    06.07.2008, 19:48

    Κι εμένα πάντα η Ρε σπάει πρώτη. Όχι βέβαια τόσο γρήγορα. Είναι πιο ευαίσθητη και μάλλον παίζεται περισσότερο από τις άλλες μπάσες.


    Xristos19
    06.07.2008, 20:39

    Μήπως δεν την βάζεις σωστά?Αλλα μπορεί επειδή είναι η πιο λεπτή απο τις μπάσες να είναι πιο εύθραστη απο τις αλλες 2 (μι και λα).Η εκτός αν έχεις την κατάρα της Ρε{#emotions_dlg.crying}(Πλάκα κάνω δεν υπάρχουν κατάρες{#emotions_dlg.tt2}


    PitsiBlue
    07.07.2008, 23:56

    Παράθεση:

    Το μέλος freddieKrueger στις 06-07-2008 στις 14:59 έγραψε...

    Καλησπερα στη μουσικη οικογενεια!Εχω το εξης θεμα με τη χορδη ΡΕ της κλασσικης μου κιθαρας...Δεν πανε 20 μερες(!!!!) που ειχα παρει καινουριες χορδες και τωρα μου σπαει στα καλα των καθουμενων η ΡΕ...Την προηγουμενη φορα πριν τις 20 μερες ΠΑΛΙ η ΡΕ ηταν που ειχε σπασει...Πριν 4 μηνες ξανα το ιδιο...πριν αλλους 4 παλι η ΡΕ,ΡΕ γαμωτο!!!!!Αναρρωτιεμαι:Φταιει κατι με τη κιθαρα?Γιατι ΠΑΝΤΑ η ιδια χορδη σπαει?Ανεξαρτητα με το αν ειναι καινουρια η παλια?{#emotions_dlg.helpsmilie}



    Τα ίδια τραβάω και εγώ.... Χάλια η κατάσταση...{#emotions_dlg.happycrazy}


    dimis8
    19.07.2008, 03:06

    Παράθεση:
    Η ρε ειναι γεγονος οτι ειναι ευεστητη αλλα υπαρχει το ενδεχομενο να εχει καποιο γρεζι στο πανω η το κατω οδηγο (κοκαλο) τρηφτω στο αυλακι απαλα με ενα λεπτο γιαλοχαρτο.
    Το μέλος PitsiBlue στις 07-07-2008 στις 23:56 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος freddieKrueger στις 06-07-2008 στις 14:59 έγραψε...

    Καλησπερα στη μουσικη οικογενεια!Εχω το εξης θεμα με τη χορδη ΡΕ της κλασσικης μου κιθαρας...Δεν πανε 20 μερες(!!!!) που ειχα παρει καινουριες χορδες και τωρα μου σπαει στα καλα των καθουμενων η ΡΕ...Την προηγουμενη φορα πριν τις 20 μερες ΠΑΛΙ η ΡΕ ηταν που ειχε σπασει...Πριν 4 μηνες ξανα το ιδιο...πριν αλλους 4 παλι η ΡΕ,ΡΕ γαμωτο!!!!!Αναρρωτιεμαι:Φταιει κατι με τη κιθαρα?Γιατι ΠΑΝΤΑ η ιδια χορδη σπαει?Ανεξαρτητα με το αν ειναι καινουρια η παλια?{#emotions_dlg.helpsmilie}



    Τα ίδια τραβάω και εγώ.... Χάλια η κατάσταση...{#emotions_dlg.happycrazy}




    delta66
    20.07.2008, 22:55

    Εχεις παρατηρησει να σπαει στο ιδιο σημειο?


    Dimis53
    21.07.2008, 02:24

    Η χορδή ΡΕ της Κλασσικής κιθάρας, εχει τη μεγαλύτερη τάση (σε κιλά) απο οποιαδήποτε άλλη. Είναι λογικό λοιπόν να σπάει ευκολότερα. Όσο δε υψηλότερης τάσης ( Hige tension ) χορδές επιλέγουμε, τόσο πιο εύκολα σπάει.

    Επίσης προσοχή στην επιλογή της μάρκας των χόρδών.


    kostas-5150
    21.07.2008, 07:29

    Παιζε και σε καμια αλλη χορδη μωρε..{#emotions_dlg.biggrin} 

    Σοβαρα,που σπαει πισω στην γεφυρα η πανω στο nut?


    freddieKrueger
    21.07.2008, 15:00

    Ευχαριστω φιλοι μου για τις απαντησεις σας!{#emotions_dlg.biggrin}  Η αληθεια ειναι οτι δεν προσεξα ακριβως σε ποιο σημειο σπαει η αν σπαει στο ιδιο καθε φορα σημειο...Παντως ο τροπος ειναι χαρκτηριστικα ο ιδιος...Αφηνω την κιθαρα μου μια χαρα με 6 χορδες και ολες κουρδισμενες και ως δια μαγειας ακουω ενα κρακ και να σου η χορδη ΡΕ κομμενη στα δυο...Χωρις να την αγγιξω,ετσι ξαφνικα(που λεει και το ασμα)η χορδη σαν να τεντωνεται απο μια αορατη δυναμη και να σπαει...Τωρα αγορασα και τοποθτησα μια νεα ΡΕ...Συνηθως διαλεγω High tension...Μαλλον αυτο θα φταει....

    Αναρρωτιομουν βασικα μηπως υπαρχει καποια κακοτεχνια στην κιθαρα που χρειαζεται διορθωση...Μηπως ειναι πχ σκευρωμενο το μπρατσο της?Απο τεχνικα-κατασκευαστικα θεματα κιθαρας ειμαι παντελως ασχετος...


    delta66
    21.07.2008, 15:14

    παρητηρησε αν σπαει στο ιδιο σημειο