ελληνική μουσική
    846 online   ·  210.833 μέλη
    Mikko
    07.07.2008, 11:07

    Γεια σας παιδια...Αγορασα ενα midi keybord και το συνδεω με cubase.Εχω ενα προβλιμα,ενω ο ηχος περναει στο καναλι midi που εχς ανοιξει δεν βγανει στα ηχεια..Μπορει να με βοηθησει καποιος;


    noizreduction
    07.07.2008, 12:27

    Καταρχας το midi keyboard δεν εχει δικους του ηχους. Αυτο που βλεπεις να ανεβαινει και να κατεβαινει ειναι η μπαρα ελεγχου των δεδομενων midi και οχι audio ( δηλαδη ηχος ).

    Πρεπει να εισαι πιο ξεκαθαρος στο τι ζητας. Πχ: "Εχω παρει το ταδε midi keyboard και το εχω συνδεσει με αυτον τον τροπο στο PC. Ανοιγω το Cubase και βαζω ενα VSTi instrument ( καλυτερα να πεις και ποιο ) και δινω εντολη στο midi keyboard να συνεργαστει με το VSTi. Δυστυχως δεν ακουω ηχο"

    Απο εκει και περα και πριν φτασεις στο σημειο να μας ρωτησεις, ακολουθεις μια συγκεκριμενη διαδικασια.

    1) Εχω πατησει το mute του καναλιου κατα λαθος; Ή εχω επιλεξει Solo καποιο καναλι; Αν ναι, τοτε απενεργοποιω τα mute/solo.

    2) Εχω ορισει σωστα την εξοδο ηχου του Cubase? Ακουω τι γραφω, εαν γραψω με ενα μικροφωνο;

    3) Διαβασα το manual πριν ρωτησω; Υποψιν το manual του Cubase ειναι απο τα πιο βολικα και μεσω του ευρετηριου του, μπορεις να βρεις ο,τι θελεις.

    Κανε μια αναζητηση μεσα στο help file του με τα keywords "midi channel" και θα δεις ποσες πληροφοριες θα σου δωσει... Καλο κανει να αναζηταμε και μονοι μας ακρη στα προγραμματα και στον εξοπλισμο που εχουμε ,ακομα κι αν αυτο απαιτει καποια ωρα. Η "μασημενη" τροφη καταστρεφει και την ικανοτητα μας να ανακαλυπτουμε νεα πραγματα κατα λαθος.
    -----------------
    Noiz Reduction Team DreamCatcher

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 07-07-2008 19:59 ]


    MusicMaker83
    07.07.2008, 15:47

    Ρε noiz αν δεν εχεις ορεξη να εξηγησεις τι τα λες ολα αυτα? Σωστο ειναι να τα ψαχνουμε μονοι μας αλλα οχι να κρινουε καποιον που ζηταει βοηθεια

    Λοιπον χωρις να ειμαι και ο φωτεινος παντογνωστης, Φιλε mikko το πιο συνηθησμενο λαθος που κανουν ολοι στο cubase ειναι στην εξοδο του ηχου. Στο αριστερό πανελ(για τα midi) εχει την εισοδο και εξοδο του σηματος. Στην εισοδο πρεπει να βαλεις την καρτα ηχου σου και στη εξοδο τον ήχο που πρεπει να εχεις φορτωσει απο τα virtual instruments.

    Αυτο φυσικα προυποθετει να εχεις εγκαταστησει σωστα την καρτα ηχου σου(αν ειναι εξωτερικη) και το midi σου

    Αυτη τη μαντεψια την εκανα γιατι οπως προειπα ολοι στην αρχη κανουν αυτο το λαθος, αν ειναι κατι αλλο πες μας


    noizreduction
    07.07.2008, 20:03

    Εχω δωσει ποτε την εντυπωση Musicmaker πως δεν θελω να βοηθησω με τις ελαχιστες γνωσεις που εχω, καποιον που τις αναζηταει; {#emotions_dlg.confused1}

    Δηλαδη συγνωμη, ειδες στο post μου να μην προτεινω τουλαχιστον 3 μορφες λυσης?

    Τι αλλο μπορω να προσφερω σαν απαντηση, οταν η ιδια η ερωτηση ειναι τοσο γενικη;

    Λυπαμαι εαν ενοχλω τοσο πολυ οταν απαντω. Αλλη φορα θα το σκεφτομαι 2 και 3 φορες πριν το κανω.

    Συγνωμη.


    -----------------
    Noiz Reduction Team DreamCatcher

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 07-07-2008 20:04 ]


    MusicMaker83
    07.07.2008, 21:34

    Ρε noiz ελεος, δεν ειμαστε παιδια...Δεν ειπα αυτο. Δινεις λυσεις σε οτι ξερεις(και δεν ειναι λιγα) και δινεις και σε αυτο το ποστ. Απλα στο τελος του σχολιο σου λες αυτα που λες. Δεν εκρινα την απαντηση σε οτι αναφορα στο "τεχνικό" μέρος, απλα ειπα οτι δεν χρειαζοταν τετοιο κλεισιμο. Ειπα να μην κρινουμε καποιον για το οτι μας ζηταει βοηθεια.

    Δεν ηθελα να σε θιξω γιατι και σε μενα μου εχεις δωσεις λυσεις, συγνωμη αν καταλαβες κατι αλλο {#emotions_dlg.huh}


    noizreduction
    07.07.2008, 21:48

    Θα κανω ενα off topic post, αλλα νομιζω πως αξιζει τον κοπο, γιατι θα καταλαβετε για ποιο λογο επιμενω τοσο στο θεμα "διαβαζω πριν ρωτησω".

     

    Εχω περιπου 8 χρονια που περιτριγυριζω τα μουσικα forums και πρεπει να παραδεχτω πως εμαθα παρα πολλα. Τα πιο επικοδομητικα, δυστυχως, ηταν τα ξενα forums, ομως καταλαβαινα πως ηταν αδυνατο για την ελληνικη επικρατεια να υπαρχει η πληθωρα τοσων πολλων αποψεων ( ε, 9.000.000 ειμαστε ρε παιδια, οχι τοσα δισεκατομμυρια ξενοι εκει εξω ).

    Αυτο ομως που ειδα με μεγαλη απογοητευση ειναι πως στα 8 αυτα χρονια η κατασταση δεν εχει αλλαξει. Στο εξωτερικο τα περισσοτερα posts εχουν συνηθως ως αρχη:

    "Γεια σας, δοκιμασα στο Cubase να κανω αυτο το πραγμα και κολλησε. Διαβασα το manual, ομως δεν εγινε τιποτα οταν το προσπαθησα. Εχω αυτον τον εξοπλισμο, αυτο το PC και αυτες τις συνδεσεις"

    Απο την αλλη εχω δει και posts οπως αυτο του συγκεκριμενου topic. Ασαφη, προβληματικα, που πρεπει να μαντεψεις κανοντας 800 ερωτησεις τι ακριβως εννοει ο δημιουργος του. Και βεβαια, στα forums του εξωτερικου υπαρχουν αυστηροι mod που απαντανε αμεσως

    "Give us more details. Until then your topic is being locked. You can edit your first post"

    ή και

    "Read the manual" ( στην Ελλαδα εχει μεταφερθει και ως RTFM που σημαινει Read the Fucking Manual ).

     

    Δεν περιμενω απο τον μεσο ελληνα χρηστη μουσικο να γινει σαν τον μεσο χρηστη του εξωτερικου, ομως οταν θετουμε μια ερωτηση ( και οχι μονο μουσικη ) τεχνικου τυπου, καλο ειναι να αναφερουμε τα παντα. Αλλιως, θα πρεπει να αναλωθει και το topic σε 200 ερωτησεις κι απο αυτες οι 198 να ειναι διευκρινιστικου τυπου.

     

    Επισης, καλο ειναι να συνηθισουμε σαν κουλτουρα να μην θεωρουμε το manual κατι αχρηστο που απλως το εβαλε ο δημιουργος του προγραμματος για να μας σπασει τα νευρα και να πιασει χωρο στο σκληρο.

    Το 98% των ερωτηματων ( συμφωνα με ερευνα του KVR VST, ενος απο τα μεγαλυτερα site για VST, VSTi και DAW ) απαντιεται απο τα manuals των προγραμματων!

     

    Πρεπει να κατανοησουμε πως ο καλυτερος τρπος για να μας βοηθησει καποιος, ειναι να ειμαστε κι εμεις περιγραφικοι ( εως και βαθμου αηδιας ) για το τι αντιμετωπιζουμε, τι δοκιμασαμε για λυση, τι εξοπλισμο εχουμε και πως τον εχουμε συνδεσει!

     

    Τελος το off topic.

     

    Το κλεισιμο μου αφορα ολους ( κι εμενα ακομα ) κι οχι αποκλειστικα τον Mikko, ασχετα εαν πηρα ως εναυσμα μου το δικο του topic, το οποιο θεωρω το πλεον ασαφες topic, γιατι δεν περιραφει βασικα πραγματα, οπως:

    1) ανοιξα καποιο VSTi και δεν εβγαζε ηχο;

    2) συνεδεσα απλα το midi keyboard και βλεπω ενα πραγμα να πηγαινει πανω κατω ( το midi in ), αλλα δεν ακουω τιποτα;

    3) Ολα δουλευουν ρολοϊ, αλλα μονο απο το VSTi δεν εχω ηχο; Ή γενικα απο ολα τα audio καναλια;

     

    Αυτα τα ολιγα {#emotions_dlg.biggrin}

     


    MusicMaker83
    07.07.2008, 22:12

    Καλα σε αυτο δεν εχεις αδικο. σου ειπα που ειχα την ενσταση αλλα οκ.

    Απλα πχ ο αλλος μπορει να μην ξερει αγγλικα(για το manual), γενικα λεμε τωρα.

    Σιγουρα μια καλη περιγραφη του προβληματος θα επιφερει και μια καλη και γρηγορη λυση

     

    {#emotions_dlg.beer}