ελληνική μουσική
    621 online   ·  210.828 μέλη

    Πτυχίο αρμονίας: Αποτελέσματα;

    euaggelialila
    07.07.2008, 20:47

    exw dwsei prin apo kana mhna....exoun bgei ta apotelesmata..kserw pws to xw parei alla gia na to parw sta xeria mou prepei na perasoun kana 3 mhnes.....mhpws kserei kapoios pou mprw na dw oti exw perasei dhl apo to site tou upourgeiou politismou...wste na mporw na to deiksw kapou pou epeigoi... euxaristv...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 07-07-2008 20:53 ]


    noizreduction
    07.07.2008, 20:54
    Μπορεις να πας στο ωδειο που εδωσες και να σου δωσουν μια βεβαιωση ( επισημη προφανως ). Ειναι ισαξια με το χαρτι, οπου και να την δειξεις. Καλο θα ηταν οταν την δειξεις να πεις πως αυτο ειναι προσωρινη αποδειξη του πτυχιου και πως στο μελλον θα φερεις μια φωτοτυπια του αυθεντικου χαρτιου.
    euaggelialila
    07.07.2008, 20:59

    euxaristw.......episis mporw na brw se kapoio epishmo egrafo to ti sou prpsferei auto to ptuxio???????


    noizreduction
    07.07.2008, 21:12

    Χωρις να θελω να σε στεναχωρησω, το πτυχιο αυτο σου προσφερει προσβαση προς το πτυχιο της Αντιστιξης, αφου σε κανενα δημοσιο διαγωνισμο ή συνθηκες προσληψης δεν ειναι απαραιτητο ( απο Αντιστιξη και πανω απαιτειται δηλαδη ).

    Ομως καλο ειναι να ρωτησεις και στο ωδειο οπου εδωσες, ωστε να σου δωσουν περισσοτερες πληροφοριες, μιας και οι διαγωνισμοι αλλαζουν καθε χρονο ( οπως και οι απαιτησεις τους )


    CROSS
    08.07.2008, 01:12

    Το πτυχίο αρμονίας μπορεί να έχει υποβαθμιστεί πάρα πολύ τα τελευταία χρόνια,έχεις όμως ακόμα

    το διακαίωμα να κάνεις τα χαρτιά σου(η φετινή προθεσμία έχει περάσει..απο του χρόνου αν ενδιαφέρεσαι-και έχεις και ''γνωριμίες''{#emotions_dlg.whistling})για πρόσληψη σε δημόσιο σχολείο γενικής παιδείας,

    είτε στην πρωτοβάθμια είτε στην δευτεροβάθμια ως ωρομίσθιος ή αναπληρωτής...Ο αποκλεισμός ισχύει μονο για τα μουσικά

    σχολεία, που απαιτείται πτυχίο φούγκας.Επίσης να μην σου περνάει καθόλου απ΄το μυαλό

    το ενδεχόμενο συμμετοχής σε εξετάσεις ΑΣΕΠ...απο τότε που οι ωδειακοί μουσικοί υποβιβάστηκαν

    σε ΤΕ κατηγορία(ας είναι καλά οι φοιτητές μουσικολογίας των ΑΕΙ που έκαναν ενέργειες για να γίνει αυτό {#emotions_dlg.thumbdown}{#emotions_dlg.thumbdown}{#emotions_dlg.ban}) δεν έχουν δικαίωμα συμμετοχής,ανεξάρτητα απο το τι πτυχίο διαθέτουν.

    Και για να σου δώσω πληροφορίες και για το ενδεχόμενο που κάποτε θελήσεις να ανοίξεις μια δική σου επιχείρηση για μουσικη εκπαίδευση:

    Για να ανοίξεις ωδείο απαιτείται δίπλωμα σύνθεσης

    Για μουσική σχολή,πτυχίο φούγκας....με ο,τι άλλο απλώς κάνεις ιδιαίτερα μαθήματα...αν έχεις τύχη

    και γνωριμίες{#emotions_dlg.whistling}

    Αυτάααααααα...καλή επιτυχία σε ό,τι αποφασίσεις.(sorry αν σε απογοήτευσα{#emotions_dlg.sad})

    {#emotions_dlg.yes}

    (Υ.Γ για να πάρεις στα χέρια σου το πτυχίο θέλεις τουλάχιστον 5-6 μήνες)


    -----------------
    Να ζείς την κάθε μέρα σαν να είναι η τελευταία σου,και να ακούς radio MH:''Ταξίδι αναψυχής''κάθε Δευτέρα 18.00-20.00.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : CROSS στις 08-07-2008 01:13 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : CROSS στις 08-07-2008 01:18 ]


    euaggelialila
    08.07.2008, 01:16

    giati na me apogoiteuseis 17 xronon eimai exw xronia mprosta mou kai gia panepistimio....apla to thelw gia allo logo kai kamoia sxesh apo auto pou suzhtame...


    mano-tsao
    08.07.2008, 19:36

    μ αρεσει που μαθενουμε μουσικη για να ανυσηχουμε για το αν θα μπουμε στο "δημοσιο" η σε οποιο δημοσιο

    το θεμα δεν ειναι να παρουμε ενα χαρτι

    οταν κανεις την επιλογη να εισαι μουσικος το επαληθευεις καθε μερα

    υποστηριζεις αυτο που εισαι και οχι το χαρτι που πηρες

    χαρτια πτυχια και τιτλοι

    ειναι ασχετα με τη μουσικη ξυπνηστε τις σωστες αγωνιες και οχι αυτες του ωδειου σας

    με αγαπη και εκτιμηση

    αισχος

     

    τσαο


    noizreduction
    09.07.2008, 01:31

    Δεν διαφωνω, ομως εαν επιλεξεις να εισαι μουσικος σαν επαγγελμα προσπαθεις να αξιοποιησεις οποιοδηποτε χαρτι και σπουδη εχεις στα χερια σου.

    Αλλιως, μπορεις να παραμεινεις ενας ερασιτεχνης και χομπυστας μουσικος, που θα συντηρεισαι απο μια ασχετη εργασια και τη μουσικη θα την εχεις απλως για χαλαρωση.

    Κι ολοι ξερουμε πως οι εργασιακοι χωροι αναζητουν χαρτια και αποδειξεις σπουδων, ωστε να κρινουν εαν τους κανεις ή οχι. Innocent

    Ειναι σαν να λεμε "Ελα ρε φιλε..το χαρτι δεν κανει το γιατρο..Αμα του αρεσει, ας το μελετησει μονος του, ας παρει και ενα χαρτι χωρις αγχος και ας παει να αρχισει τα χειρουργεια" {#emotions_dlg.rolleyes}


    mano-tsao
    09.07.2008, 02:15

    δεν ειμαι χιπυς

    και γω τετοιο χαρτι εχω αλλα......

    και που το εχω ουτε πιο σοφος νιωθω ουτε πιο αποδεκτος στον επαγγελματικο μου χωρο

    αλλωστε η γνωση και η αντιληψη που εχω καταφερει να συγγεντρωσω εως τωρα και η οποια ειναι τοσο δα μικρη, μου επιτασει το εξης.....οτι και να γινεται γυρω σου εσυ θα γραφεις,θα παιζεις μουσικη ειτε ενοιολογικα δλδ μεταφερω το πνευμα της εποχης,ειτε ανγκαστικα δηλ με την εννοια της ανασας αναπνοη χωρις αερα δε γινεται επισης ειτε σαν συνδιασμο  αυτων....

    μπορω να συνεχισω επ απειρον αστα

    το θεμα ειναι να μην νιωθουμε την αναγκη για μουσικη ως αναγκη μονο για αποκατασταση,ή αναγνωριση...κτλ κτλ

    ειναι σα να λεμε αλλο η αν-εργια αλλο η α-εργια

    για την ωρα ειμαι αεργος

    την παλευω,θα δειξει.τα λεμε

     


    noizreduction
    09.07.2008, 02:35

    Συγχωρεσε με, αλλα δεν εβγαλα νοημα απο το post σου {#emotions_dlg.wacko}

    Δεν μιλησα καν για καταξιωση. Μιλησα απλως για επαγγελματικη προσεγγιση της τεχνης που αγαπαει καποιος. Κυριως για τη διδασκαλια της, ή και για την μισθωση της απο τριτους ( κυριως στον τομεα της ενορχηστρωσης ).

    Ισως να καταλαβα λαθος, αλλα το αεργος απο το ανεργος διαφερει κατα παρα πολυ. Ισως το post να μην εγινε αντιληπτο απο μερους μου


    sakisarabatzis
    09.07.2008, 15:58

    Επίσης με κατατακτήριες τον Οκτώβριο,εφόσον εχεις και απολυτηριο Λυκείου σε 1 χρόνο να παρεις και το ΠΤΥΧΙΟ ΩΔΙΚΗΣ.


    sakisarabatzis
    09.07.2008, 16:09

    ΤΑ πτυχία τοσο κάνουν για να θεωρηθούν απο το Υπουργειο Πολιτισμου.Δ/νση Μουσικής .[Ρεθύνμου 1 και βασ.Ηρακλείου] στην Αθήνα. Οταν θεωρηθεί και το δικό σου θα το παραλάβεις απο το ωδείο σου. Απο κει και πέρα ειναι αλλα 2 χρονια για το πτυχίο Αντίστιξης και αλλα 2 για το Πτυχίο Φυγής.Μετα 4 χρόνια απο μπορεις να πάρεις και το ΔΙΠΛΩΜΑ ΣΥΝΘΕΣΗΣ. Αυτη ειναι η σειρα. Ομως επειδη εχεις το ΠΤΥΧΙΟ ΑΡΜΟΝΙΑΣ και εφόσον εχεις βαθμό Λίαν Καλως, η Αριστα μπορεις να προχωρήσεις στα παραπάνω. Αν εχεις  Καλως  πρέι να κάνεις αναβαθμολόγηση, αλλη μια φορά στο 3ο ετος  για να πάρεις μεγαλύτερο Βαθμό. Μπορεις εκτός σειρας να πάρεις το Πτυχίο Ενοργάνωσης(δ/νσης Μπάντας] και το Πτυχίο Ωδικής που σου ανεφερα παραπάνω. {Β.Δ 1957 περι κυρώσεως και λειτουργίας του εσωτερικου κανονισσμό του Κρ.Ωδειου Θεσσαλονίκης]


    nefeli87
    09.07.2008, 17:43

    Παράθεση:

    Το μέλος sakisarabatzis στις 09-07-2008 στις 16:09 έγραψε...

    Μπορεις εκτός σειρας να πάρεις το Πτυχίο Ενοργάνωσης(δ/νσης Μπάντας] και το Πτυχίο Ωδικής που σου ανεφερα παραπάνω.



     

    Νόμιζα ότι το πτυχίο Ωδικής είναι πιο κάτω από το πτυχίο Ειδικού Αρμονίας. Αυτά τα δύο πτυχία που αναφέρετε σε τι χρησιμεύουν? Δηλαδή, τι ακριβώς μαθαίνεις (γιατί δεν ξέρω)? Η Ενοργάνωση είναι κάτι σαν το υποχρεωτικό μάθημα της Διεύθυνση Χορωδίας? {#emotions_dlg.confused1}


    CROSS
    09.07.2008, 18:40

    Παράθεση:

    Το μέλος nefeli87 στις 09-07-2008 στις 17:43 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος sakisarabatzis στις 09-07-2008 στις 16:09 έγραψε...

    Μπορεις εκτός σειρας να πάρεις το Πτυχίο Ενοργάνωσης(δ/νσης Μπάντας] και το Πτυχίο Ωδικής που σου ανεφερα παραπάνω.



     

    Νόμιζα ότι το πτυχίο Ωδικής είναι πιο κάτω από το πτυχίο Ειδικού Αρμονίας. Αυτά τα δύο πτυχία που αναφέρετε σε τι χρησιμεύουν? Δηλαδή, τι ακριβώς μαθαίνεις (γιατί δεν ξέρω)? Η Ενοργάνωση είναι κάτι σαν το υποχρεωτικό μάθημα της Διεύθυνση Χορωδίας? {#emotions_dlg.confused1}



    Πολύ σωστά νόμιζες..το πτυχίο ωδικής είναι το πιο ''μικρό''και πλέον γελοίο πτυχίο που δεν έχει καμια αξία.Προφανώς ο sakisarabatzis κατα λάθος σου το είπε αυτό...

    Η αντίστιξη και η φούγκα ειναι μουσικές φόρμες ...τα ''πτυχία''ασχολούνται με φωνητικό στύλ μόνο και ουσιαστικά είναι μια προετοιμασία για να προχωρήσει κάποιος στη σύνθεση,για μένα περιττό και χασιμο χρόνου(ειδικά η αντίστιξη),αλλά υποχρεωτικά(στα ωδεία) για να κάνεις σύνθεση.Αυτό που μαθαίνεις,στην αντίστιξη είναι η οριζόντια μουσική γραφή(η αρμονια είναι η κάθετη)..φτιάχνεις δικές σου μελωδικές γραμμές πάνω σε ένα δοσμένο θέμα(το cantus firmus)

    Υπάρχουν πολλά είδη αντίστιξης,με ανώτερο τη διπλή χορωδία.Μέσα στο πτυχίο αντίστιξης μαθαίνεις και τον κανόνα,ένα αντιστικό χορωδιακό είδος που βασίζεται στην επανάληψη της μελωδίας μιας φωνής,απο άλλες.Όλα αυτά φυσικά σε συνδυασμό με πολλούς ''κανόνες''.

    Η φούγκα είναι ένα βήμα μετά.Διδάσκεται η χορωδιακή, στα ωδεία,(φυσικά αν θέλεις κάνεις και οργανική-απλώς δεν τη δίνεις στις εξετάσεις σου)και ''μαθαίνεις''να γράφεις μουσική για πολλές φωνές ...υπάρχουν πολλά κομμάτια που αποτελούν μια φούγκα..δεν θα στα αναλύσω εδώ...Είναι ένα είδος μουσικής που βασίζεται καθαρά στην αντιστικτική τεχνική,αφήνοντας όμως και ένα περιθώριο για να ξεφύγεις και να βάλεις και λίγο τη φαντασία σου,πάντα μέσα σε ''λογικά πλαίσια''.Προσπάθησα να σου λύσω τις απορίες όσο πιο συνοπτικά γινόταν{#emotions_dlg.yes}..αν και δεν ρώτησες εμένα{#emotions_dlg.whistling}.....{#emotions_dlg.oops}...τώρα το πρόσεξα..να τα σβήσω?????????

     


    -----------------
    Να ζείς την κάθε μέρα σαν να είναι η τελευταία σου,και να ακούς radio MH:''Ταξίδι αναψυχής''κάθε Δευτέρα 18.00-20.00.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : CROSS στις 09-07-2008 18:46 ]


    nefeli87
    09.07.2008, 19:00

    Παράθεση:

    Το μέλος CROSS στις 09-07-2008 στις 18:40 έγραψε...

    Προσπάθησα να σου λύσω τις απορίες όσο πιο συνοπτικά γινόταν{#emotions_dlg.yes}..αν και δεν ρώτησες εμένα{#emotions_dlg.whistling}.....{#emotions_dlg.oops}...τώρα το πρόσεξα..να τα σβήσω?????????




    {#emotions_dlg.biggrin} Όχι, δεν χρειάζεται να τα σβήσεις!! {#emotions_dlg.biggrin} Ρωτούσα γενικά...

    Για την αντίστιξη και τη φούγκα όμως, πάνω - κάτω τα ήξερα, αν και σε ευχαριστώ για την εξήγηση. Η Ωδική και η Ενοργάνωση τι είναι?


    sakisarabatzis
    09.07.2008, 21:51

    Αγαπητε συναδελφε.Δεν υπαρχουν γελοια πτυχια. Θα μπορουμε να πουμε οτι για την =τζεπη =των ωδειων ΔΕΝ συμφέρει να λένε στα παιδια οτι εχοντας το πτυχιο αρμονίας σε 1 χρονο παιρνεις και το πτυχίο Ωδικής, το οποιο ειναι το μόνο μαζι με τη Βυζ.μουσική που χρειαζεται Απολυτηριο Λυκείου. Το Πτυχιο Ωδικής ειναι εξιδικευμένο για τη σχολική μουσική και την οργανωση σχολικης χορωδιας. Γιατι να ειναι γελοιο. καθε ενα εχει την αξία του.πχ αν ενα παιδί σπουδαζει μονωδία και εχει ενα πτυχιο ωδικης δεν του πέφτει καθολου ασχημα. Γιατί και τα υποχτεωτικά του μαθηματα καλύπτει και δεν ειναι η πρόθεση του να γίνει θεωρητικός. Γιατι το να εχεις μόνο Πτυχίο αρμονίας,χωρίς αντίστιξη και φυγη.....δε λέει. Ομως η Ενοργάνωση και η Ωδική σαν Πτυχία, ειναι αυτοτελεις γνωσεις των αντικειμένων που εξυπηρετούν. Αν πάτε στη Ιστοσελίδα μου www.sakisarabatzis.gr κάτω και δειτε τούς μαθητας μου στη μονωδία{ΤΙΤΛΟΙ ΣΠΟΥΔΩΝ] θα ηθελα να σας ενημερώσω οτι ολοι εχουν και το Πτυχίο Ωδικής,τους συμβούλευσα να το πάρουν και δεν βγηκε κανένας με παραπονο.Ισα-ισα οσοι δεν ηθελαν να παρουν το πακετο(αρμονία-αντίστιξη και φυγή] ικανοποιήθηκαν στο να παρουν καποιες γνώσεις παραπάνω με το Ωδικής{που οπως τονισα ασχολειται με τη σχολικη μουσικη του Δημοτικου Σχολειου και την προσέγγιση μαθητων μουσικα αυτης της ηλικίας.Αυτό και απο την εμπειρία μου ως Δντή Ωδειων και μουσικών Σχολών εδω και πολλα χρόνια.Το να εχει κανεις και το Πτυχίο Ωδικής που Θεωρειται απο το Υπ.Πολιτισμου,δεν ειναι λάθος,το να μην ενημερώνουν ομως σωστα οι ωδειαρχες.....αυτό κι αν ειναι.....


    mano-tsao
    10.07.2008, 06:10

    αλλο λεμε  .....τι να πω τωρα......θα προσπαθησω,αληθεια λεω.

    πρωτον δεν ξερω τιποτα (υπενθυμηση για το τελος)

    η γνωμη  μου ειναι η εξης :

    ειναι λαθος να πιστευεις οτι θα επιλεξεις τη μουσικη σαν επαγγελμα...ποιο επαγγελμα μου λετε τωρα?του τραγουδιστη,του ηχοληπτη,του καθηγητη,του παραγωγου,του σεσσιονα,του συνθετη,του τραγουδοποιου,του ενορχηστρωτη...τι ειναι νομιζετε η μουσικη?

    εστω οτι η γνωση με την αντιληψη παντρευονται με τη μιμηση την εκφραση την προσωπικοτητα την εμπνευση με το συναισθημα τα βιωματα την προσωπικοτητα.........(παει λεγοντας) γεννας τι?

    ενα τραγουδι ?

    μόνο αυτο?

    η επαγγελματικη εκφραση της μουσικης μου μπορει να με συντηρησει,μπορει και οχι

    αλλο λεμε λοιπον

    δεν απαξιωνω την οποιαδηποτε βεβαιωση της μουσικης γωσης.....(αλλη μεγαλη κουβεντα αυτο.ασ το γιατι μπορει να εισαι ολη σου τη ζωη κλεισμενος σε ενα κουτι και ξαφνικα να γραψεις το καλυτερο μουσικο θεμα η τραγουδι αν θες του κοσμου)

    μην το μπερδευουμε αυτο με την επιλογη του να εισαι μουσικος,να ζεις σαν μουσικος

    και πως ξερεις εσυ απο πριν τι μουσικος θα βγεις απο ενα κονσερβατοριο η ενα ωδειο?

    δεν το ξερεις....μπορεις και το νιωθεις ομως (δηλ αν το χεις το θεμα γιατι αν εισαι Βανδη αστο καλυτερα)

    .αρα ποια γνωση θα καθοριζει/θα βεβαιωνει αυτο που νιωθεις?

    η απαντηση σε αυτο το ερωτημα νομιζω ειναι η αληθεια

    η αληθεια ειναι η μονη γνωση που καθοριζει αυτο που νιωθω

    και αυτο με προσοχη γιατι το μυαλο σαλευει

    αρα ξερω τουλαχιστον ενα πραγμα

    αν ειναι να "λεω" οτι ειμαι μουσικος επειδη μπορει να κρατω ενα πεντάγραμμο με"τροπους"....καλια να λεω οτι πινω ρακες κουπακια που ημουνα στην εθνικη κρήτης για τους ολυμπιακους του Αμαν

     

    ..σωνει πια σωνει ουφ πολυ ηντονε μρε κοπέλια,ξανοιξτε ηντα γραφω.κιονα το υστερο το κακοτερενιο το mojito's με σβωλοσε ......χωρις παρεξηγηση)

     

    σας κουρασα

    τα λεμε σε 5 χρονια παλι (αστειο)

    τσαο


    -----------------
    3>IIII-0

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mano-tsao στις 10-07-2008 06:13 ]


    noizreduction
    10.07.2008, 10:45

    {#emotions_dlg.confused1}


    mano-tsao
    11.07.2008, 02:14

    ηχοληπτης ε?

     


    noizreduction
    11.07.2008, 10:21

    Δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα με το επαγγελμα μου, μιας και δηλωνω μουσικος συγχρονως. Απλως, δεν μπορω να καταλαβω τη φιλοσοφηση του θεματος, με τον τροπο που την κανεις...