ελληνική μουσική
    536 online   ·  210.844 μέλη

    Τελικά χρειάζεται ταλέντο ή μέσον η δισκογραφία σήμερα???

    composer
    24.02.2005, 23:08
    Πολύ όμορφοι οι στίχοι σου paketas
    Καλή επιτυχία σε ότι κάνεις!

    ΥΓ. Μπορείς να στείλεις τους στίχους σου για δημοσίευση στην αρχική σελίδα από εδώ


    paketas
    24.02.2005, 23:37
    μια και εισαι συντονιστης,μπορεις να μου πεις εαν ειναι προτιμοτερο να φτιαξω την δικη μου σελιδαστο ΜΗ?ΕΑΝ ΝΑΙ ,ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ?
    composer
    24.02.2005, 23:42
    Quote:

    Το μέλος paketas στις 24-02-2005 στις 23:37 έγραψε:

    μια και εισαι συντονιστης,μπορεις να μου πεις εαν ειναι προτιμοτερο να φτιαξω την δικη μου σελιδαστο ΜΗ?ΕΑΝ ΝΑΙ ,ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ?





    Αίτηση για music page!


    KRITIKOS
    19.06.2005, 03:24
    πριν δεκα χρονια μπορουσες αν εχεις ταλεντο να κανεις μια αξιοπρεπη καριερα τωρα πρεπει αν εισαι γυναικα να φορας μινι και ψιλοτακουνα και αν εισαι αντρας να εχεις πολλα λεφτα!!!


    ΒΡΕ ΠΟΥ ΚΑΤΑΝΤΗΣΑΜΕ
    jorge
    21.06.2005, 15:22
    Α μάλιστα. Δηλαδή οι εταιρίες σου προτείνουν συμβόλαιο μόνο αν έχεις 5-6 Porsche και 3-4 βιλίτσες ανά τον κόσμο. Κοίτα να δεις τι μαθαίνει κανείς... Βρε τον καπιτάλα τον Περίδη, ούτε που του φαινότανε ρε γαμώτο...
    KIT_KAT
    21.06.2005, 15:34
    Απλά Jorge συνήθως αυτοί οι τραγουδιστές που αναφέρεις προωθούνται αρχικά από ήδη καταξιωμένους καλλιτέχνες. Γιατί σίγουρα υπάρχουν γύρω πολλά ταλέντα που όμως δε θα εκτιμηθούν ποτέ αν απλά χτυπήσουν την πόρτα μιας δισκογραφικής. Για τον Περίδη που λες, απ'όσο ξέρω είχε πάρει βραβείο σε διαγωνισμό τραγουδιού και εξ'ού και η (όχι προεξοφλημένη αλλά λογική) μετέπειτα πορεία του. Φυσικά κι αυτό με το ταλέντο του το κέρδισε, απλά θέλω να πω πως δεν είναι μάλλον τόσο απλά όλα.
    Όσο για την... αντίπερα όχθη του τραγουδιού, υπάρχει διαφωνία πως είναι καταλυτικός παράγων η εμφάνιση;;
    kifa
    21.06.2005, 15:36
    Μεσο..
    nefos
    21.06.2005, 15:38
    Quote:

    Το μέλος kifa στις 21-06-2005 στις 15:36 έγραψε:

    Μεσο..





    Δηλαδή ; ;
    antreas_dr
    21.06.2005, 16:14
    Σας παραθέτω απόσπασμα απο ακυκλοφόρητο τραγούδι του Νίκου Ξύδη. Πιστεύω τα λέει όλα....

    ΠΟΥ ΛΕΣ ΤΑ ΒΡΗΚΑ ΔΥΣΚΟΛΑ
    ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΟΤΑΝ ΜΠΗΚΑ
    ΜΕ ΥΠΟΜΟΝΗ ΠΕΡΙΜΕΝΑ
    ΣΑΝ ΣΤΗΝ ΟΥΡΑ ΣΤΟ Ι.Κ.Α
    ΕΓΩ Ο ΤΡΕΛΟΣ ΤΟΥΣ ΕΔΙΝΑ
    ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΑΠ’ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ
    ΜΑ ΑΥΤΟΙ ΚΟΙΤΑΖΑΝΕ ΤΟ ΣΤΥΛ,
    ΤΟ ΥΨΟΣ, ΤΗ ΚΟΙΛΙΑ ΜΟΥ

    ΜΟΥ ‘ΛΕΓΑΝ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ
    ΝΑ ΕΧΩ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ
    ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΣΤΑ ΜΑΛΛΙΑ
    ΝΑ ΑΦΗΣΩ ΛΙΓΑ ΓΕΝΙΑ
    ΝΑ ΦΑΙΝΟΜΑΙ ΚΑΛΟ ΠΑΙΔΙ
    GOOD MORNING ΚΑΙ GOOD BYE
    ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙΣ ΤΗΝ ΚΑΛΗ
    ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΕΙΧΝΕΙΣ BI…

    Ο ΚΟΣΜΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΤΑΧΤΙΡΝΤΙ
    ΜΟΥ ΛΕΝ, ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΤΑ ΦΡΑΓΚΑ
    ΓΡΑΨΕ ΠΕΝΤΕΞΙ ΠΑΠΑΡΙΕΣ
    ΝΑ ΣΤΗΣΟΥΜΕ ΠΑΡΑΓΚΑ
    ΜΕ ΤΖΙΝ ΧΑΜΗΛΟΚΑΒΑΛΟ
    ΚΑΙ ΜΕ ΥΓΡΟ ΜΑΤΑΚΙ
    ΝΑ ΠΑΙΖΕΙΣ Μ’ΟΤΙ ΣΟΥ ΒΡΕΘΕΙ
    ΑΓΟΡΙ, ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ

    ΝΑ ΦΑΙΝΕΣΑΙ ΓΛΥΚΟ ΠΑΙΔΙ
    ΜΕ ΑΓΡΙΟ ΤΣΟΥΤΣΟΥΝΙ
    ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙΣ ΤΗ ΚΑΛΗ
    ΣΚΥΨΕ ΓΙΑ ΤΟ ΣΑΠΟΥΝΙ
    ΝΑ ΦΑΙΝΕΣΑΙ ΚΑΛΟ ΠΑΙΔΙ
    GOOD MORNING ΚΑΙ GOOD BYE
    ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙΣ ΤΗΝ ΚΑΛΗ
    ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ BI…

    ΠΟΥ ΛΕΣ ΛΟΙΠΟΝ ΤΗΝ ΕΙΔΑ ΑΛΛΙΩΣ
    ΚΑΙ ΕΥΚΟΛΑ ΠΕΡΝΑΩ
    ΜΕ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΜΑΣΤΡΟΠΟΥΣ
    ΓΙΑ ΤΕΧΝΗ ΔΕ ΜΙΛΑΩ
    ΕΓΩ ΓΙΑ ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟ
    ΕΧΩ ΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΜΟΥ
    ΚΑΙ ΔΕ ΔΙΝΩ ΤΟ ΚΩΛΟ ΜΟΥ
    ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΥΛΙ ΜΟΥ

    faltsoo
    21.06.2005, 18:11
    Αυτο που χρειαζεται πανω απο ολα ειναι να εχεις
    ΤΑΛΕΝΤΟ ΣΤΟ ΜΕΣΟΝ


    kifa
    21.06.2005, 18:27
    Quote:

    Το μέλος nefos στις 21-06-2005 στις 15:38 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος kifa στις 21-06-2005 στις 15:36 έγραψε:
    [i]
    Μεσο..





    Δηλαδή ; ;

    [/I]



    ......όπως μπορείς να φανταστείς νεφέλη μου δεν εννοώ να έχεις αυτοκίνητο....Εννοώ ( ξεκάθαρα μάλλον ) ότι για να πετύχεις σε αυτό που λέμε "μουσική" στην Ελλάδα πρέπει να έχεις πολύ καλό ... βίσμα... Ποτέ μου δεν τάχθηκα υπερ ή κατά των Fame story ή οποιωνδήποτε άλλων τέτοιων "μέσων" που εκτός από τη χρηματική "αξία" του καλλιτέχνη υπάρχει και η "αναγνώριση" από το "κοινό"....Επίσης ( χωρίς καμμιά πρόθεση προσβολής ή κακίας ) δυστυχώς οι περισσότεροι άγνωστοι μουσικοί του χώρου τυχγάνει να μην ανήκουν σε κανένα μεγάλο σόι ήδη γνωστού καλλιτέχνη...Παλεύουνε μόνοι τους να κάνουνε ενα αφιέρωμα στο Παπαδόπουλο, παλευουνε μόνοι τους να βρούνε Χορηγό τον Δίεση, παλευουνε μόνοι τους να φτιάξουν την αφίσα....Έχω ( όπως και εσύ ) γνωρίσει αρκετά άτομα που το ταλέντο τους φτάνει και περισσέυει για δύο ζωές...Παρ όλ αυτά αγωνίζονται για μια θέση στον ήλιο διότι οι "καλές" θέσεις είναι πιασμένες από κάποιους που ευτυχώς για μας υπάρχουν για να μας μαθαίνουν ότι όσο πιο λίγο "σκύβεις" τόσο πιο πολύ αφιερωμένος είσαι σε αυτό που αγαπάς...και αναφέρομαι στη μουσική βεβαίως βεβαίως....

    πάρε και μια μπυρα βρε Νεφέλη...και τη Πέμπτη θα είμαστε εκεί να σας απολαύσουμε ....


    Aris_Arkadia
    22.06.2005, 01:58
    παιδια μην τρελενεστε!!! στην σημερινη εποχη το μεσον ειναι πραγματικα ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ σπουδαιο...εως αναγκαιο πια!! ομως πριν καμια 20ρια χρονια δεν ηταν,και αυτο μπορω να το πω απο πολυ μεγαλα ονοματα που αναδειχτηκαν απο το μεγαλο τους ταλεντο, και μεχρι σημερα κρατανε...θα πω σαν ενα παραδειγμα πολυ χαρακτηριστικο ενα ονομα που οχι μονο εμεινε μεχρι σημερα και ο κοσμος τον λατρευει( και σαν καλιτεχνη και σαν εικονα αλλα και ηθος)...αλλα εχει κ την δικια του δισκογραφικη!! ποιος τα εχει ολα τα παραπανω κ μετραει????ποιος αλλος??? ο ΝΙΚΟΣ ΠΑΠΑΖΟΓΛΟΥ!!!!

    πριν αρχισετε να σκεφτεστε διαφορα για αυτα που λεω,φανταστειτε τον νικο σημερα να ξεκιναει μια καριερα....ποιος θα τον ηξερε??? αντε περα απτην μανα του να τον ηξερε κ η θεια του η αν δεν το πιστευετε,πιστευω πολυ πιο λιγος κοσμος σε σχεση με το σημερα.... Γ Ι Α Τ Ι ????

    παιδια τα ΜΜΕ καθε μερα μας βομβαρδιζουν με Σ Κ Α ....Α. εχουν κανει τα παντα εμποριο...μονο για την κονομα...για ποια τεχνη μιλατε??οσοι κανουν τεχνη δεν επιβιωνουν για παντα...παρα μονο στην καρδια του (λιγου)κοσμου.....που ακουει και παρα εξω απο τα καναλια και τα life style δημιουργηματα των περιοδικων...αρα παδια μου ποιος φταιει???
    Ε Μ Ε Ι Σ οι ηλιθιοι που δεν σηκωνουμε το κεφαλι και τρωμε οτι μας σερβιρουν....εχουν φτιαξει ενα κοσμο οπως τον θελουν!! καντε την διαφορα...για ενα καλυτερο αυριο...αποδειξτε τους οτι δεν ειμαστε αμερικανακια,αλλα ΕΛΛΗΝΕΣ και δεν τρωμε κουτοχορτο!
    jorge
    22.06.2005, 09:44
    Quote:

    Το μέλος Aris_Arkadia στις 22-06-2005 στις 01:58 έγραψε:

    καντε την διαφορα...για ενα καλυτερο αυριο...αποδειξτε τους οτι δεν τρωμε κουτοχορτο!





    Άρη καλωσήρθες στο MusicHeaven όπου ΝΑΙ... προσπαθούμε όσο μπορούμε για ένα καλύτερο μουσικό αύριο, βοηθώντας νέους δημιουργούς να προβάλλουν τη δουλειά τους στο ευρύ κοινό. Ευτυχώς όσοι έχουμε αυτό το όραμα, αυτό για ένα καλύτερο αύριο, τελικά δεν είμαστε λίγοι. Απλά δεν ακουγόμαστε, είτε γιατί νομίζουμε οτι ο κόσμος τελικά είναι ο κόσμος των ..."άλλων", είτε γιατί δεν έχουμε κάποιο ΜΜΕ που να υψώνει τη φωνή μας.

    Και για να ξαναμπώ στο θέμα, θα ήθελα να πω και έναν άλλο λόγο που συντελεί στην αφάνεια κάποιων ταλέντων. Ασφαλώς όσα αναφέρατε περί "μέσου" ισχύουν, με βάση τα λίγα που γνωρίζω.

    Πέρα από αυτό όμως, νομίζω πως αρκετοί δημιουργοί στερούνται οργάνωσης και ικανοτήτων προώθησης της δουλειάς τους. Στέκονται στο ταλέντο που νιώθουν οτι έχουν και γίνονται λίγο ...τεμπέληδες. Περιμένουν να τους χτυπήσουν την πόρτα και μέχρι τότε κάνουν πολύ αργές κινήσεις, χωρίς σοβαρό σχεδιασμό και οργάνωση και χωρίς να εκμεταλλεύονται τους σύγχρονους (και φθηνούς) τρόπους προβολής μιας δισκογραφικής δουλειάς (πχ Internet).
    EffieKakaflika
    22.06.2005, 10:42
    Συμφωνώ πολύ μαζί σου. Όμως αυτό που με ανησυχεί είναι ότι για να μπορέσεις να κυκλοφορήσεις ένα cd με τη δουλειά σου, θα πρέπει να έχεις το κεφάλαιο να το στηρίξεις... Και στη συνέχεια αν δεν μπορείς να το προωθήσεις θα το πάρουν μόνο οι φίλοι σου και δεν θα έχεις τη δυνατότητα να το παρουσιάσεις και έξω από αυτούς. Το πρόβλημα είναι παντού το ίδιο (και στο Live ισχύει το ίδιο): Ότι σε πληρώνουν οι φίλοι σου... Θέλουμε να γίνεται αυτό; Εγώ θα ήθελα να τους κερνάω τους φίλους μου...
    Αν δεν θέλεις να το κάνεις αυτό, πρέπει να βασίζεσαι στις εταιρείες οι οποίες δεν ακούν καν τα demos γιατί δεν ρισκάρουν πια για καλλιτέχνες εκτός στυλ Πέγκυ Ζήνα και Ελλης Κοκκίνου (που εξ'αρχής ξέρουν την πορεία, την εμβέλεια και την διάρκειά τους).
    Νοιώθω ότι είναι αδιέξοδο... Βέβαια, όταν έχεις κάτι αξιόλογο να δώσεις, πιστεύω ότι δεν πρέπει ποτέ να σταματάς να το στηρίζεις και να προσπαθείς γι'αυτό.
    Aris_Arkadia
    22.06.2005, 15:52
    εδω θελω να γραψω κατι συμπληρωματικα μιας και αναφερθηκε το ονμα της πεγκυ ζηνα.θελω να πω οτι για αυτους μαγκια τους που πουλανε και θα πουλανε για παντα και πολυ απλα θα σας πω το γιατι....ο κοσμος οταν θελει να διακεδασει θα παει στα μπουζουκια καταλαβατε? να χωρεψει να πιει να ξεχαστει απ την καθημερινη ρουτινα του..!!! οποτε οσοι και να ειμαστε εμεις που δεν εκφραζομαστε με αυτον τον τροπο (χαλωντας τα λεφτα μας) καποιοι αλλοι χαλανε καθε βραδυ πολλα πολλα λεφτα....δεκαρα ομως δεν δινουν για την τεχνη παιδες.και καπου ολα αυτα ειναι λογικα...γιατι ποιος διασκεδαζει ας πουμε με αλκινοο? ποιος θα χωρεψει τσιφτετελι με την μουσικη αυτη κ.λ.π. οποτε το θεμα ειναι βαθυτερο, οι εταιρειες ρο ξερουν και εκει πονταρουν βγαζοντας χρηματα απο "απελπισμενους"....που ειναι ολοι αυτοι που προανεφερα.οποτε η ιδια η κοινωνια θα επρεπε νε δινει αλλα ερεθισματα...πραγμα που αποκλειεται λογω κονομας....γιατι για να ακουσει καποιος ποιοτικη μουσικη μενει και στο σπιτι του.....για να ακουσει ομως και να χωρεψει κ.λ.π. πρεπει να παει να τα ακουμπισει....
    EffieKakaflika
    22.06.2005, 16:06
    Πραγματικά, έτσι λειτουργεί το σύστημα... Είναι μια αλήθεια, ότι υπάρχει το κοινό που θα στηρίξει την κάθε Πέγκυ Ζήνα... Όντως μαγκιά τους να έχουν προδιαγεγραμένο κοινό και να πιάνει πάντα η ίδια συνταγή. Μαγκιά τους επίσης να αντέχουν να αποτελούν επαναλαμβανόμενη εικόνα (έχω την αίσθηση ότι όλοι αυτοι οι καλλιτέχνες είναι ίδιοι), και επαναλαμβανόμενο ήχο (ακούς έναν και είναι σαν να τους έχεις ακούσει όλους..)... Πρέπει να είναι πραγματικά πολύ δύσκολο... (και δεν ειρωνεύομαι, το πιστεύω). Και βέβαια, μεγάλη μαγκιά να δέχεσαι ότι για να πέφτουν τα φράγκα πρέπει να απαρνηθείς τις δικές σου καλλιτεχνικές επιθυμίες και να ακολουθήσεις την πεπατημένη... Νομίζω ότι και αυτοί οι άνθρωποι είναι αρκετά ξύπνιοι για να επιβιώνουν στον χώρο αυτό... Και ας μείνουμε εμείς με τα όνειρα και τις ελπίδες μας να φτάσει η "τέχνη" μας σε ένα πιο ευρύ κοινό...
    musicproducer
    22.06.2005, 17:37
    Εγω πιστευω πως αν αξιζεις και αν αγαπας και δουλευεις πανω σε αυτο που σου αρεσει,και οι δισκογραφικες θα σε βρουν και ολοι.Απλα χρειαζεται δουλεια το πραγμα,πολυ δουλεια και αγαπη σε αυτο που κανεις.Δεν πιστευω τοσο στο μεσον αν και υπαρχουν και τετοιες περιπτωσεις.
    count
    23.06.2005, 07:54
    den prepi na ehis meso...katholou.....prepi na ehis poli poli talento.....diladi kolo,vizia,ke prothimia gia tis ginekes,ke apla na ise gay gia tous antres...
    kifa
    23.06.2005, 12:28
    Quote:

    Το μέλος count στις 23-06-2005 στις 07:54 έγραψε:

    den prepi na ehis meso...katholou.....prepi na ehis poli poli talento.....diladi kolo,vizia,ke prothimia gia tis ginekes,ke apla na ise gay gia tous antres...






    Φίλε/η count.....αν ήθελες να χρησιμοποιείς αυτή τη καυστική γλώσσα με λίιιγο πιο ήπιες εκφράσεις......Δεν έρχομαι σε αντιπαράθεση μαζί σου ( μπορεί και να συμφωνώ ) αλλά αν θέλεις χρησιμοποιησε την επιχειρηματολογία σου λίγο διαφορετικά..Στο γραπτό λογο είναι εύκολο να περάσουμε τη λεπτή γραμμή σοβαρότητας-χυδαιότητας διότι τα μυνηματα που παίρνει ο καθένας μας είναι πολύ διαφορετικά...

    σε ευχαριστώ και να ξέρεις ότι ο γράφων έχει κουραστεί πολύ ψάχνοντας να βρει αν μετραει το ταλέντο ή το μέσο.....( έχω καταλήξει στο μέσο....)....




    xristos
    23.06.2005, 12:48
    Πρέπει να είναι ή το ένα ή το άλλο; Μπορώ να πάρω την κουρτίνα 3, που λέει και τα δύο; Και επειδή στην λέξη "μέσον" δίνουμε όλοι αρνητικότατη χροιά, μήπως να την κάναμε λίγο ποιο ανθρώπινη και να γίνει κάτι σαν οι άνθρωποι που μας πιστεύουν, θέλουν και κυρίως ΜΠΟΡΟΥΝ να βοηθήσουν... Ότι τα πράγματα είναι σχεδόν απαγορευτικά στην δισκογραφία όταν κάποιος κάνει την μουσική που οι άλλοι ταμπελοφορούν "αντιεμπορική", είναι! Το ότι πρέπει να σταματήσεις να το παλεύεις, δεν το δέχομαι. Εξάλλου πριν αρχίσει να καταριέσαι το κακό το ριζικό σου, τον Θεό που σε μισεί, και όλους τους κακούς ανθρώπους που δεν κατάλαβαν το ταλέντο σου, κοίτα να αρπάξεις όσες ευκαιρίες υπάρχουν. Πόσοι από εσάς έχετε πάει στις ακροάσεις του Παρασκευά Καρασούλου ας πούμε; Πόσοι έχετε πάρει ένα demo να το πάτε σε μικρες ανεξάρτητες εταιρίες και να το υποστηρίξετε;
    Κοινώς, βουρ στον πατσά, με τα μούτρα όμως. Αν πιστεύετε ότι ότι το αξίζετε. Γιατί αν δεν το πιστεύετε ούτε εσείς απόλυτα, δεν θα το πιστέψει και κανένας άλλος...

    Καλή επιτυχία!