ελληνική μουσική
    740 online   ·  210.849 μέλη

    Τελικά χρειάζεται ταλέντο ή μέσον η δισκογραφία σήμερα???

    EffieKakaflika
    23.06.2005, 13:09
    Η πίστη στη δουλειά σου είναι το πρώτο που χρειάζεται για να πλησιάσεις έστω στην πραγματοποίηση του ονείρου σου... Όμως δεν μπορούμε να αγνοούμε την κατάσταση με τις δισκογραφικές και τα "μέσα".
    Σίγουρα υπάρχουν και "ανθρώπινα μέσα" και ευτυχώς, γιατί διαφορετικά δεν θα είχαμε καμία ιδέα για τον κόσμο αυτό, όντας απ'έξω. Κι επίσης, αυτά είναι που μας προσφέρουν την πρώτη αναγνώριση και την πρώτη καταφατική απάντηση στο αν στέκει αυτή η δουλειά στο κύκλωμα.
    Και δεν είναι τίποτα απαγορευτικό, απλά υπάρχουν προϋποθέσεις (που έχουν να κάνουν με το κεφάλαιο), οι οποίες είναι απαγορευτικές για κάποιους ανθρώπους. Περισσότερο από ποτέ έχει κάποιος τη δυνατότητα να βγάλει τη δουλειά του ακόμα κι αν είναι χαμηλού επιπέδου, γιατί αν χρηματοδοτεί μόνος του την έκδοση του cd, κανείς δεν τον διαλέγει...Κανείς δεν κρίνει αν αξίζει - κάτι που είναι και καλό και κακό). Αν δεν μπορεί να το κάνει όμως; Τι γίνεται; Αναγκάζεται να επαφίεται στην "καλή θέληση" των εταιρειών (που δεν την έχουν) και των "μέσων" που μπορεί να την έχουν αλλά δεν έχουν τόσο χρόνο να ασχοληθούν με όλους που αξίζουν, και επίσης έχουν να φροντίσουν για την δική τους επιβίωση, που παίζεται καθημερινά (μεγάλα καράβια, μεγάλες φουρτούνες). Γενικά, όμως είμαι αισιόδοξη, και πιστεύω ότι το ποτάμι δε γυρίζει πίσω, κι αν είναι να γίνει κάτι, θα γίνει με πολλή δουλεια και αφοσίωση...
    ViPeR
    23.06.2005, 13:15
    Quote:

    Το μέλος Aris_Arkadia στις 22-06-2005 στις 15:52 έγραψε:

    Θελω να πω οτι για αυτους μαγκια τους που πουλανε και θα πουλανε για παντα



    Είσαι σίγουρος ότι θα πουλάν για πάντα; Εγώ νομίζω ότι αυτοί οι ΄΄τραγουδιστές / τραγουδίστριες’’ έχουν μια συγκεκριμένη ημερομηνία λήξεως. Είναι καθαρά και μόνο προϊόντα των δισκογραφικών εταιριών και τίποτα παραπάνω.


    faltsoo
    23.06.2005, 13:23
    Quote:

    Το μέλος EffieKakaflika στις 22-06-2005 στις 16:06 έγραψε:

    Πραγματικά, έτσι λειτουργεί το σύστημα... Είναι μια αλήθεια, ότι υπάρχει το κοινό που θα στηρίξει την κάθε Πέγκυ Ζήνα...




    Μη τα βαζεται ρε παιδια με την Πεγκυ ,εχει παρα πολυ καλη φωνη ,
    και βεβαια, και εγω αν ειχα τα υπολοιπα προσοντα της, θα τα χρησιμοποιουσα.
    ΝΑΙ ΤΟ ΜΕΣΟΝ ΜΕΤΡΑΕΙ...αλλα πιο πολυ μετρανε οι ακροατες, το κοινο,
    ριχτε μια ματια στις πωλησεις του Περιδη , του Πασχαλιδη καθως και του αριθμου των ακροατων στις συναυλιες τους, και θα δειτε οτι το κοινο , οι αγοραστες, δημιουργει τους κανονες πανω στους οποιους δουλευουν οι δισκογραφικες εταιριες.
    Πια τυχη θα ειχε για παραδειγμα η MAMA CASH η JANIS JOPLIN σημερα το 2005 ?
    το κοινο θελει αρτον και θεαματα και οι εταιριες προσπαθουν να κονομησουν απ'αυτο.
    Πιστευτε οτι αν επειθα μια δισκογραφικη, οτι απο μενα θα κονομησει, θα μου ελεγε οχι ?
    Για να ρωτησουμε μερικους απο εδω μεσα, που ξερω οτι εχουν κανει δισκογραφικη δουλεια, να δουμε τι θα πουν.
    το να κανεις σημερα δισκο (cd) ειναι σχετικα ευκολο , αλλα χρειαζεται προωθηση και εκει ειναι το δυσκολο , και δεν εξαρταται μονο απο τις εταιριες οπως σωστα ειπε και ο Jorhe παραπανω.

    ''τα ειπα ολα φιλα με τωρα''

    αντε γεια μας



    Hastaroth
    23.06.2005, 14:03
    Σχετικά μέ όσα έγραψε ο xristos

    Quote:

    Πρέπει να είναι ή το ένα ή το άλλο; Μπορώ να πάρω την κουρτίνα 3, που λέει και τα δύο; Και επειδή στην λέξη "μέσον" δίνουμε όλοι αρνητικότατη χροιά, μήπως να την κάναμε λίγο ποιο ανθρώπινη και να γίνει κάτι σαν οι άνθρωποι που μας πιστεύουν, θέλουν και κυρίως ΜΠΟΡΟΥΝ να βοηθήσουν...



    ….ακόμα καί όταν «κάποιος κάνει την μουσική που οι άλλοι ταμπελοφορούν "αντιεμπορική" ;

    Quote:

    Ότι τα πράγματα είναι σχεδόν απαγορευτικά στην δισκογραφία όταν κάποιος κάνει την μουσική που οι άλλοι ταμπελοφορούν "αντιεμπορική", είναι!



    Ακριβώς επειδή αυτοί που ΜΠΟΡΟΥΝ νά βοηθήσουν,συνήθως βοηθάνε όταν βλέπουν κάποιον που κάνει την μουσική που ταμπελοφορείται «εμπορική»….

    Quote:

    Το ότι πρέπει να σταματήσεις να το παλεύεις, δεν το δέχομαι.



    Συμφωνώ καί επαυξάνω

    Quote:

    Εξάλλου πριν αρχίσει να καταριέσαι το κακό το ριζικό σου, τον Θεό που σε μισεί, και όλους τους κακούς ανθρώπους που δεν κατάλαβαν το ταλέντο σου, κοίτα να αρπάξεις όσες ευκαιρίες υπάρχουν.



    Σωστό αυτό αλλά…..

    Quote:

    Πόσοι έχετε πάρει ένα demo να το πάτε σε μικρες ανεξάρτητες εταιρίες και να το υποστηρίξετε;



    Μά,φίλτατε,οι μικρές ανεξάρτητες εταιρείες έχουν καί μικρές εξαρτημένες δυνατότητες.Ο καλλιτέχνης αναλαμβάνει τό (πολλάκις δυσβάσταχτο) κόστος τής παραγωγής καί η μικρή ανεξάρτητη εταιρεία απλώς προωθεί το ηχογράφημα σέ όσα δισκάδικα μπορεί.Αυτό όμως δέν είναι καί τόσο σπουδαίο πράγμα ούτε από πλευράς κόστους γιά την εταιρεία,ούτε από πλευράς απαιτούμενης εργασίας.Ούτε έχει η μικρή ανεξάρτητη εταιρεία την δυνατότητα νά διαφημίση το ηχογράφημα (π.χ. μέ την δημιουργία videoclip,την διοργάνωση/χρηματοδότηση υποστηρικτικών συναυλιών κλπ κλπ).Επομένως το νά πάη κάποιος ένα demo του σέ μιά μικρή ανεξάρτητη εταιρεία δέν είναι δύσκολο (καί συνεπώς δέν χρειάζεται η διαμεσολάβηση κάποιου σημαντικού ανθρώπου γι’αυτό) ,αφού πάλι ο ίδιος θά επωμισθή τό μεγαλύτερο βάρος.

    Όλα αυτά τά λέω έχοντας ιδία πείρα,τόσο από ανεξάρτητες εταιρείες,όσο καί από εταιρείες-μεγαθήρια.

    Ειδικώτερα,την συνήθη διάγνωση «δέν είναι εμπορικά τά τραγούδια σας» την άκουσα εκ στόματος πολύ σημαντικώτατου προσώπου στην βιομηχανία τής δισκογραφίας,τού οποίου την σύζυγο είχε βαφτίσει η γιαγιά μου (που ήτο καί πολύ φίλη μέ την μητέρα τού προσώπου αυτού) καί με το οποίο πρόσωπο έχουμε κοινήν καταγωγήν καί θρησκείαν (ονόματα δέν λέμε,γιατί καραδοκεί καί ο Δαφέρμος..)

    Quote:

    Κοινώς, βουρ στον πατσά, με τα μούτρα όμως. Αν πιστεύετε ότι ότι το αξίζετε. Γιατί αν δεν το πιστεύετε ούτε εσείς απόλυτα, δεν θα το πιστέψει και κανένας άλλος...



    Καί σ’αυτό συμφωνώ,άν καί ο πατσάς ώς έδεσμα δέν μού αρέσει…

    Hastaroth
    23.06.2005, 14:45
    Quote:

    Το μέλος faltsoo στις 23-06-2005 στις 13:23 έγραψε:
    [I]
    Quote:

    Μη τα βαζεται ρε παιδια με την Πεγκυ ,εχει παρα πολυ καλη φωνη ,



    Πώς το ξέρουμε αυτό;Εχει τραγουδήσει άραγε κανένα τραγούδι που να έχη ιδιαίτερες φωνητικές απαιτήσεις;

    Εγώ πάντως μόνο "τουκτουκοτράγουδα" την έχω ακούσει νά λέη..

    Quote:

    και βεβαια, και εγω αν ειχα τα υπολοιπα προσοντα της, θα τα χρησιμοποιουσα.



    Αν σκεφτόταν έτσι π.χ. η Montserrat Cabaille ή η Big Time Sarah,δέν θά είχαν γίνει αυτές που είναι...

    [quote]
    ΝΑΙ ΤΟ ΜΕΣΟΝ ΜΕΤΡΑΕΙ...αλλα πιο πολυ μετρανε οι ακροατες, το κοινο,
    ριχτε μια ματια στις πωλησεις του Περιδη , του Πασχαλιδη καθως και του αριθμου των ακροατων στις συναυλιες τους, και θα δειτε οτι το κοινο , οι αγοραστες, δημιουργει τους κανονες πανω στους οποιους δουλευουν οι δισκογραφικες εταιριες.
    Πια τυχη θα ειχε για παραδειγμα η MAMA CASH η JANIS JOPLIN σημερα το 2005 ?
    το κοινο θελει αρτον και θεαματα και οι εταιριες προσπαθουν να κονομησουν απ'αυτο.
    Πιστευτε οτι αν επειθα μια δισκογραφικη, οτι απο μενα θα κονομησει, θα μου ελεγε οχι ?
    Για να ρωτησουμε μερικους απο εδω μεσα, που ξερω οτι εχουν κανει δισκογραφικη δουλεια, να δουμε τι θα πουν.
    το να κανεις σημερα δισκο (cd) ειναι σχετικα ευκολο , αλλα χρειαζεται προωθηση και εκει ειναι το δυσκολο , και δεν εξαρταται μονο απο τις εταιριες οπως σωστα ειπε και ο Jorhe παραπανω.



    Η γνώμη μου είναι οτι πρόκειται γιά μιά αμφίδρομη διαδικασία.

    Αν το κοινό γενικώς έχη την κατάλληλη μουσική -καί εν γένει- παιδεία καί αισθητική,θά απορρίπτη από μόνο του ο,τιδήποτε ακαλαίσθητο καί χωρίς καλλιτεχνική αξία-άρα καί τά μουσικά "σκουπίδια".Οπότε οι εταιρείες δέν θά έχουν όφελος προωθώντας τέτοια πράγματα.

    Αν οι εταιρείες επιλέγουν αυτά που θα προωθήσουν μόνο μέ γνώμονα την ποιότητά τους,χωρίς καμμία παρέκκλιση από αυτό,τότε καί το κοινό θά βρίσκεται συνεχώς μέσα σέ ένα ποιοτικό μουσικό "περιβάλλον" καί έτσι δέν θά αποδέχεται μιά "πρός τά χείρω" αλλαγή του....

    Περισσότερα επ'αυτού εν ευθέτω χρόνω (είμαι στο γραφείο καί πρέπει νά κάνω καί δουλειά ταυτόχρονα..)

    ΥΓ.Θά έρθης το βράδυ στην Κλαυθμώνος;

    Aris_Arkadia
    23.06.2005, 16:10
    Hastaroth,μεγαλε βαβυλωνιε, παγανιστικε θεε...πιστευω οτι η παρεμβαση σου στο θεμα ηταν διαφωτιστηκοτατη και ξεκαθαρισε παρα πολυ τα πραγματα!!!θα συμφωνησω με εσενα σε ΟΛΑ τα επιπεδα.!!! σου δινω συγχαρητηρια για τον τροπο που σκεφτεσαι και που αποδυκνειεις το οτιδηποτε λες!!!μπραβο,συνεχισε ετσι.

    Απο προσωπικη εμπειρια μπορω να πω οτι εχω ακουσει και εγω ουκ ολιγες φορες την φραση (δεν ειναι εμπορικο το κομματι,πολυ φοβαμαι οτι δεν θα εχει αναλογη επιτυχια),δηλαδη αντι να κανουμε μουσικη για την ιδια την τεχνη θα αλλαξουμε γνομωνα και θα ξεκινησουμε να κανουμε μουσικη για το εμποριο??? αυτο θελουν οι εταιρειες γιατι τα περνουν και οποιος εχει το " ταλεντο" αλλα και τις γνωριμιες να το κανει ισως...λεω ισως...πετυχει.Τοσο απλα ειναι τα πραγματα

    Καποια στιγμη λοιπον με την δικια μου μπαντα μας εκατσε ενα κομματι αρκετα εμπορικο σε ακουσμα,αν και ειχε αρκετες HARD ROCK επιρροες στον ηχο και στο παιξιμο,το στειλαμε σε μια μεγαλη εταιρεια του χωρου και η απαντηση τους ξερετε ποια ηταν??? "χμχμχμ...πολυ ενδιαφερον η μουσικη..εχει ωραιιες αρμονικες αλυσιδες το κομματι και θα μεινει στο αυτι του κοσμου...ομως ρε παιδια πρεπει να κανετε λιγο πιο soft τους ηχους σας....εεεε...και οι στοιχοι....ναι ( λεμε εμεις, τι εχουν οι στοιχοι?), κοιταξτε πρεπει να βαλετε μεσα καποιες λεξεις πιο εμπορικες...ξερετε τωρα...ισως να μπορεσουμε να το διαμορφωσουμε...γραψτε κατι και ισως βρουμε την φορμα)....οπως καταλαβενεται...οι ανθρωποι, ακομα και για rock Μουσικη, θελουν την μαγικη συνταγη " ΦΟΡΜΑ", για να μπορεσει να προσεγγισει τον κοσμο πιο πολυ...και μουσικα και στιχουργικα,και ενορχηστρικα....,πραγμα που αυτοματως ξεφτιλιζει την ιδια την ΤΕΧΝΗ, τον ιδιο τον δημιουργο αλλα και εντελει τους ιδιους τους πελατες της καθε δισκογραφικης, τους ακροατες της,που τους δινει στο πιατο αυτο που νομιζουν οτι θα ηθελαν να ακουσουν...ενω παραλληλα τους δειχνει και σε τι εκτιμηση τους εχει...

    Απο τοτε παδια παιζω μουσικη...για εμενα και τους φιλους μου (την μπαντα)...δεν θελω να περιαυτολογω,εχουμε ωραια κομματια και καποιοα στιγμη θα κανουμε και δισκο για εμας ομως και το κοινωνικο μας περιγυρω.Οπως ειλικρινα πιστευω ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ παιδια εχουν πολυ ομορφα πραγματα να πουν.Ειμαι 27 και απο 15 χρονων ειμαι στα studios και εχω ακουσει ( και παιξει ) σε πολλα σχηματα ειτε live, ειτε studiaka, και ειλικρινα το ποσα καλα πραγματα και ιδεες εχω ακουσει δεν περιγραφονται!!

    Συγνωμη αν κουρασα,ομως εγραψα ολα αυτα απο προσωπικες εμπιριες για να καταλαβετε τι παιζει...ευχαριστω για την προσοχη σας..


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Aris_Arkadia on 23-06-2005 16:14 ]
    faltsoo
    23.06.2005, 17:47
    το μελος ΗΑΣΤΑΡΟΤΗ εγραψε

    <Η γνώμη μου είναι οτι πρόκειται γιά μιά αμφίδρομη διαδικασία.

    Αν το κοινό γενικώς έχη την κατάλληλη μουσική -καί εν γένει- παιδεία καί αισθητική,θά απορρίπτη από μόνο του ο,τιδήποτε ακαλαίσθητο καί χωρίς καλλιτεχνική αξία-άρα καί τά μουσικά "σκουπίδια".Οπότε οι εταιρείες δέν θά έχουν όφελος προωθώντας τέτοια πράγματα.

    Αν οι εταιρείες επιλέγουν αυτά που θα προωθήσουν μόνο μέ γνώμονα την ποιότητά τους,χωρίς καμμία παρέκκλιση από αυτό,τότε καί το κοινό θά βρίσκεται συνεχώς μέσα σέ ένα ποιοτικό μουσικό "περιβάλλον" καί έτσι δέν θά αποδέχεται μιά "πρός τά χείρω" αλλαγή του....<

    και εγω απαντω ΑΝ Η ΓΙΑΓΙΑ ΜΟΥ ειχε ρουλεμαν θα ητανε πατινι



    τα λεμε το βραδυ.

    mitsena
    24.06.2005, 23:46
    ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΤΥΧΕΙΣ ΣΤΗΝ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΕΠΟΧΗ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕΣΟ ΚΑΙ ΛΙΓΗ ΦΩΝΗ ΑΛΛΑ ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ Η ΕΜΦΑΝΙΣΗ........ ΔΙΟΤΙ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΦΩΝΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΤΑΙ ΤΟΤΕ ΤΙ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΕΙ?????????? ΠΑΡΤΕ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΤΗΝ ΚΑΛΟΜΟΙΡΑ(ΠΙΟ ΠΡΟΣΦΑΤΗ!!!!)......... ΑΝ ΑΥΤΗ Η ΚΟΠΕΛΑ ΛΕΓΕΤΑΙ ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΡΙΑ -ΜΕ ΟΛΗ ΤΗ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΗΣ ΛΕΞΗΣ-ΤΟΤΕ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ Ο ΜΠΕΤΟΒΕΝ(ΣΤΗΝ ΘΗΛΥΚΗ ΕΚΔΟΣΗ!!!!!!!!!!)


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: mitsena on 11-07-2005 01:12 ]
    Hastaroth
    24.06.2005, 23:57
    Εξαρτάται από το τί εννοείς μέ τον όρο "επιτυχία".

    Τραγουδίστριες όπως π.χ. η Μαρία Φαραντούρη,η Δήμητρα Γαλάνη κλπ δέν "βλέπονται" μέν (μέ την έννοια οτι δέν είναι σωματικώς καλλονές) αλλά έχουν γράψει ιστορία στην ελληνική μουσική μέ την φωνή τους.


    Επίσης η λογική τού "άν κάποιος έχη φωνή αλλά δέν βλέπεται,δέν θά πουλήση" ανήκει στον χώρο τής "σκουπιδομουσικής".Οποιος/α έχει φωνή καί αντιμετωπίζει την μουσική μέ σεβασμό θά επιλέξη τί θά τραγουδήση μέ διαφορετικά κριτήρια από κάποιον έχει μέν φωνή,αλλά βλέπει την μουσική ώς μέσον αυτοπροβολής καί εύκολης συγκομιδής χρημάτων.

    Η Κα(κο)μοίρα δέν είναι τραγουδίστρια,οπότε δέν εντάσσεται στο θέμα μας.

    Αυτά πρός το παρόν διότι επείνασα καί απέρχομαι

    happiness
    26.06.2005, 19:15
    Βασικά τη σημερινή εποχή η δισκογραφία, ως γνωστόν, στηρίζεται στην εμφάνιση παρά στην ύπαρξη μουσικού ταλέντου. Και να που σε χρόνο μηδέν ξεφυτρώνουν καινούργιοι "καλλιτέχνες", αναδεικνυόμενοι από αμέτρητα talent show, σαν τα μανιτάρια. Πόσοι από αυτούς έχουν πραγματικά φωνή; Ελάχιστοί, για να μην πω και κανένας.

    Είσαι εμφανίσιμος; Μπορείς να γίνεις τραγουδιστής! Και δυστυχώς όλοι αυτοί έχουν και φανατικό κοινό! Πόσο θα αντέξουν όμως; Το πολύ ενάμιση χρόνο και θα ξεχαστούν, ευτυχώς. Μα να παρουσιάζεται Κα(κ)ομοίρα ως τραγουδίστρια;! Έλεος!

    Τι να κάνουμε όμως; Τα "σκουπίδια", χωρίς βάθος τραγουδάκια πουλάνε την σήμερον ημέρα. Αρκεί να έχεις εμφάνιση... Οι αξιόλογοι καλλιτέχνες που υπάρχουν σήμερα (Αλεξίου, Γαλάνη, Πρωτοψάλτη, Παπακωνσταντίνου και βάλε) αν εμφανίζονταν σήμερα, κακά τα ψέμματα, δεν θα είχαν πολλή απήχηση. Καλά που υπάρχουν κι αυτοί, για να έχουμε τι ν' ακούμε κι εμείς. Καλά που ακόμα αντέχουν κάποιοι που δεν συμβιβάζονται και τολμούν να κρίνουν την κοινωνία μέσα από τα τραγούδια τους!
    CasillasF
    26.06.2005, 19:50
    ας μην τα πολυλογούμε..
    όλοι το ξέρουμε -άλλοι λίγο, άλλοι πολύ- ότι δισκογραφία = μέσον...
    οπόταν.. ας μην καταπιανόμαστε με τέτοια ζητήματα...
    count
    27.06.2005, 02:08
    Quote:

    Το μέλος faltsoo στις 23-06-2005 στις 13:23 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος EffieKakaflika στις 22-06-2005 στις 16:06 έγραψε:
    [i]
    Πραγματικά, έτσι λειτουργεί το σύστημα... Είναι μια αλήθεια, ότι υπάρχει το κοινό που θα στηρίξει την κάθε Πέγκυ Ζήνα...



    Μη τα βαζεται ρε παιδια με την Πεγκυ ,εχει παρα πολυ καλη φωνη ,
    και βεβαια, και εγω αν ειχα τα υπολοιπα προσοντα της, θα τα χρησιμοποιουσα.
    ΝΑΙ ΤΟ ΜΕΣΟΝ ΜΕΤΡΑΕΙ...αλλα πιο πολυ μετρανε οι ακροατες, το κοινο,
    ριχτε μια ματια στις πωλησεις του Περιδη , του Πασχαλιδη καθως και του αριθμου των ακροατων στις συναυλιες τους, και θα δειτε οτι το κοινο , οι αγοραστες, δημιουργει τους κανονες πανω στους οποιους δουλευουν οι δισκογραφικες εταιριες.
    Πια τυχη θα ειχε για παραδειγμα η MAMA CASH η JANIS JOPLIN σημερα το 2005 ?
    το κοινο θελει αρτον και θεαματα και οι εταιριες προσπαθουν να κονομησουν απ'αυτο.
    Πιστευτε οτι αν επειθα μια δισκογραφικη, οτι απο μενα θα κονομησει, θα μου ελεγε οχι ?
    Για να ρωτησουμε μερικους απο εδω μεσα, που ξερω οτι εχουν κανει δισκογραφικη δουλεια, να δουμε τι θα πουν.
    το να κανεις σημερα δισκο (cd) ειναι σχετικα ευκολο , αλλα χρειαζεται προωθηση και εκει ειναι το δυσκολο , και δεν εξαρταται μονο απο τις εταιριες οπως σωστα ειπε και ο Jorhe παραπανω.

    ''τα ειπα ολα φιλα με τωρα''

    αντε γεια μας




    [/I]

    file mou o kosmos ine san ta provata.opou ta kathodigis pigenoun.to idio ishii ke edw stin mousiki.ine proion pros polisi.distihos etsi oma ine ta pragmata.opion theloun proothoun opion theloun exafanizoun.poli elahistoi ine aftoi pou pragmatika psahnoun na vroun kali mousiki.oi ipolipoi mazi me to kopadi.to kino vasika den ftei gia afto.o kosmos ehi alla provlimata (epiviosis,igias....)den tha psaxsi na vri twra pou iparhi kali mousiki,an thelis den ehi ton hrono giafto i apla den ton niazi.etsi perni oti plasarete ekini tin stigmi ke oti tou aresi sto mati.to na ehis talento i na xsehorizis kapia kala pragmata pistevw ine ena harisma.allos to ehi stin mousiki allos sti zografiki,allos sto na xsehorizi psihes,allos sto na didaski.ine omos ligoi aftoi se kathe tomea xsehwrista.etsi den ine dinaton oloi na mporun na akoune ke na psahnoun
    to kalitero,den ine logiko afto.gia afto ke den ehi simasia oi diskografikes eteries ti savoura tha plasarun.etsi ke alios tha poulisi afou to kino den ine dinaton na katalavi ti akrivos akoui.to provlima stin ellada ine oti den ehis polles epiloges...diladi den iparhi kapos xsehoristi mousiki gia aftous pou psahnoun.gia afto to logo loipon den hriazete na ehis ke talento ws mousikos alla diaforetika pragmata (emfanisi)like zina.
    zoyd
    27.06.2005, 06:24
    xriazete na eise ατσιδάς!


    iris-the-black
    27.06.2005, 10:00
    Lypame alla oloi vlepoume oti o kathe atalantos pou ginetai gnwstos me diaforous tropous (px reality)vgazei ena disko kai apokaleitai tragoudisths.
    One_last_goodbye
    28.06.2005, 22:55
    Quote:

    Το μέλος zoyd στις 27-06-2005 στις 06:24 έγραψε:

    xriazete na eise ατσιδάς!









    vouliakis
    29.06.2005, 01:21
    Η δισκογραφία χρειάζεται μέσο με ταλέντο
    thanos_lp
    29.06.2005, 16:40
    και απο φωνη... ΚΟΡΜΑΡΑ !!!
    faltsoo
    01.07.2005, 11:47
    μαλλον σημερα θα ξεσπασω εδω....

    Οταν ζουσε ο Ααιμος η ο Σιδηροπουλος πουλαγανε με ολιγες εξαιρεσεις (φλου) απο 100 κομματια ο καθενας , και στα μαγαζια που παιζανε μια απο τα ιδια. Τους ειχα δει αρκετες φορες και μαλιστα ο Ασιμος ειχε και γλυκο του κουταλιου. Το ιδιο γινεται και τωρα π.χ οι Ενδελεχεια που θα παω να δω σημερα το βραδυ με εισοδο 5 ευρω , τι πουλανε και ποσοι θα ειναι εκει για να τους δουν ? αν κρινω απο το ενδιαφερον που ειδα εδω , ελαχιστοι.
    Η δισκογραφικη εταιρεια ειναι ο μεσαζων μεταξυ καλιτεχνη και κοινου, αν το κοινο δεν ενδιαφερεται και περι αλλα τυρβαζει ,τοτε οτι μεσον και να εχεις δεν γινεται τιποτα , οι καθε εταιρια στηριζεται σε 5-6 ονοματα για να βγει και οι υπολοιπες κυκλοφοριες ειναι μηπως και τους κατσει κατι. Ταλεντο ? ξερεται ποσα εκατομυρια ταλεντα υπαρχουν και δυο φορες τοσα που νομιζουν οτι ειναι?
    τελος παντων ας παραμυθιαζομαστε ολοι εμεις οτι ακουμε ''καλη'' μουσικη και αν κανενα βραδακι εχουμε ελευθερο παμε σε κανενα ταβερνακι η να πιουμε κανενα φρεντουτσινο στη πλατεια.
    ετσι ειναι μετα φταιει το μεσον που δεν εχουν τα ''ταλεντα'' να δειξουν τη δουλεια τους. Περσυ στο θεατρο στο Κορυδαλλο οι Πασχαλιδης και Δεληβοριας παιξανε δυο βραδιες σε 100 ατομα κοινο με ελευθερη εισοδο....οι πλατεια διπλα ηταν γεματη με το φραπε 3,50.
    περαστικα μας ταλεντα.




    count
    01.07.2005, 15:13
    re file pragmatika ehw pathi tin plaka mou edw se afto to site.milame ise ston kosmo sou.oute pos proothite kati sto koino den xsereis;;;;;mesa se mia evdomada me tis diafimisis tin tileorasi ke to radio ,ke mouggos na ise se kanoun fonara...pou zite re..oloi aftoi pou ipes ti diafimisi ihan re file;;;;;ke milas gia talenta.stin ellada den hriazonte talenta.ti na ta kaneis;;;;pios asholite me ta talenta;;;;;ti stigmi pou den gnorizoun ti akoune ke ti tha pi na ise kalos mousikos ke ti ohi;;;;;oute ti ine efkoli ke ti diskoli mousiki;;;;enas edw apoto site mou ipe kiolas oti den iparhi diskoli ke efkoli mousiki.ola ta idia ine.stin ellada i katrakila tis mousikis ine ametakliti.hriazonte polla hronia ke i katalili pedia gia na mathi o kosmos na xsehorizei toulahiston ke na epilegi.an ehi vevea epiloges....
    KIT_KAT
    01.07.2005, 15:19
    Εγώ δεν κατάλαβα να διαφωνείς με τον προλαλήσαντα