ελληνική μουσική
    748 online   ·  210.833 μέλη

    Αγορα κιθαρας και μαθήματα...

    riaki71
    08.07.2008, 10:15

    Καλημέρα, εχω κλασικη κιθάρα απο μικρή ομως ποτε δεν καταφερα να ασχοληθώ...παιζω δηλαδή απο μονη μου κανα δυο τρια κομμάτια..

    ομως θά ήθελα να ασχοληθώ πιο εντατικά...έτσι εχω γραφτεί σε μια σχολη και ξεκινώ απο τον σεπτέβριο..

    το θεμα ομως ειναι αλλο...τι κιθάρα να αγοράσω..??? την κλασικη δεν την θέλω...ομως θελω μια κιθάρα για να παιζω και ροκ..αλλα και εντεχνο...και σολο ομως και να συμμετεχω σε σχήμα.

    Ηλεκτρική ή ηλεκτροακουστική?

    Μπορειτε να μου πειτε τιμες και μαρκες? 

    Ευχαριστώ


    Mikko
    08.07.2008, 15:01

    κοιταξε να δεις...σε σχημα μπορεις να εισαι και ως ακουστικος κιθαριστας,να κρατας ακορντα και τα λοιπα που ειναι πολυ ενδιαφερον αλλα αν εσυ θες να ασχολιθεις με σολο τοτε πρεπει να παρεις ηλεκτρικη...εχω και καποιεσ προτασεις για αρχαριους εαν 8ες...


    riaki71
    08.07.2008, 15:06

    καλησπέρα και σε ευχαριστώ που απάντησες, ναι θα με ενδιαφερε να ακουσω τις προτάσεις σου.


    odis13
    08.07.2008, 16:25

    Προκειται για δυο ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετικά όργανα.

    Η μεν ηλεκτροακουστική είναι μια ακουστική με ηλεκτρικά πάνω, δηλαδή μπορεί να συνδεθει σε μια κονσολα/ενισχυτή σε ένα live.

    Η ηλεκτρική.... είναι ηλεκτρική κιθάρα, end of story.

     

    Η ηλεκτρική είναι μια χαρά για να κρατάς ακκόρντα.Και η ακουστική δεν είναι μόνο ρυθμικό όργανο, ρώτα και αυτους.

     

     

     

    Λοιπόν.πρέπει να αποφασίσεις ορισμένα πράγματα.

    Α) ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ-Ποιός ήχος σου αρέσει?Της ηλεκτρικής ή της ακουστικής?

    Στη μουσική που ακους (πες μας και κανα καλλιτέχνη ,καλό θα κάνει) ποιο είδος χρησιμοποιούν?

    (τώρα βέβαια με το εντεχνο-ροκ που ακους μας έκατσε ταμαμ, χρησιμοποιούν και τις 2)

    Β) Ποσα λεφτά μπορεις να δώσεις?Απαραίτητο για να σου κάνουμε προτάσεις.Υπόψην ότι η ηλεκτρική χρειάζεται και έναν ενισχυτή στον οποιο θα δώσεις κάποια απο τα συνολικά χρήματα που διαθέτεις.

    Γ) Προτιμάς να παίζεις σε κάποια μπάντα κλπ η απλα με την παρέα στας εξοχας και στας παραλίας να γρατσουνάς και να κάνεις κέφι?