ελληνική μουσική
    709 online   ·  210.831 μέλη

    Νέα αξιολόγηση blogs και posts

    jorge
    10.07.2008, 19:35

    Παράθεση:

    Το μέλος santourman στις 10-07-2008 στις 10:01 έγραψε...

    Το ζήτημα νομίζω είναι πως δεν πρέπει να είναι μόνο 'μερικοί' (όπως είναι μέχρι τώρα 10 άτομα) αλλά αρκετά περισσότεροι. Aλήθεια, μου προκάλεσε εντύπωση η επιλογή ενός τόσο μικρού δείγματος, και ταυτόχρονα η απουσία άλλων μελών με έντονη παρουσία και συνεισφορά στο site. Yποθέτω πως θα μπούν μόλις περάσει η δοκιμαστική φάση του εγχειρήματος.

     

    Τα υπόλοιπα μέλη με συνεισφορά στο site (πέρα των Blog Moderators) προτιμώ να αφιερώνουν το χρόνο τους στις υπόλοιπες ενότητες, οι οποίες πραγματικά έχουν τεράστια ανάγκη (και κυρίως το Περιοδικό).

    Έτσι το να μπουν περισσότεροι Blog Moderators θα μετέφερε τη δραστηριότητα πολλών μελών σε έναν τομέα που δεν έχουμε ανάγκη.

    Νομίζω πάντως ρε παιδιά οτι 10 αντικειμενικά μέλη μπορούν άνετα να ρυθμίσουν τα Blogs. Τώρα αν κάποιους δεν τους θεωρείτε αντικειμενικούς, τι να κάνουμε...

    Επίσης, το σύστημα σχεδιάστηκε ώστε να ΜΗΝ απαιτεί εντατικούς ρυθμούς από τους blog moderators. Αυτό σημαίνει οτι για να δουλέψει σωστά, δεν χρειάζεται να ασχοληθούν πολλοί από τους blog moderators και κυρίως δε χρειάζεται να μπαίνουν καθημερινά ή έστω πολύ τακτικά.

    Το παραπάνω εξηγεί τη λογική του 40%. Αν ήταν μεγαλύτερο (πχ 70%), για να γίνει κάποιο blog premium θα έπρεπε να περάσει αρκετός καιρός ώστε σχεδόν όλα τα μέλη να βρουν χρόνο να το αξιολογήσουν.

    Όσον αφορά αυτά περί "reset" κάθε μήνα δε βρίσκω οτι έχουν νόημα, μια και οι Blog Moderators έχουν διαρκώς τη δυνατότητα (και θα πρέπει να τη χρησιμοποιούν) να αφαιρούν τον τίτλο του Premium, από όσα blogs σταματούν να ανταποκρίνονται στις απαιτήσεις τους. Άρα πρόκειται για ένα δυναμικό μηχανισμό, που δε χρειάζεται reset.

    Στο άλλο που ρωτήθηκε: όχι, δεν υπάρχει μέγιστος αριθμός premium.

    Τέλος, στην ερώτηση γιατί πρώτα δεν ρωτήθηκαν οι Blog Moderators, η απάντηση είναι πως το MusicHeaven δεν απαιτεί τίποτα από όσους Blog Moderators τύχει να μη θέλουν να ασχοληθούν. Ας μην επιλέξουν ποτέ ούτε ένα premium. Ο μηχανισμός δουλεύει από τους υπόλοιπους. Επιπλέον, όποιος δεν θέλει να είναι blog moderator μπορεί να το δηλώσει (στο Forum) οποιαδήποτε στιγμή.

    Α, και κάτι τελευταίο. Θεωρώ πιο δίκαιο να κρίνουν 10 αντικειμενικοί και αξιόλογοι κριτές παρά 10.000 κριτές, α) από τη στιγμή που ο μέσος όρος ηλικίας στο site είναι μικρός, β) από τη στιγμή που κάποιες φιλίες είναι ισχυρές και γ) από τη στιγμή που κάποια άτομα έχουν εχθρούς λόγω διαφωνιών στο Forum ή το Περιοδικό.

    Ξαναλέω πως αν αυτοί οι 10 τελικά δεν είναι αντικειμενικοί, θα υπάρχει πρόβλημα.

    Στόχος είναι λοιπόν όσοι είναι Blog Moderators να μπορούν να λένε ΟΧΙ στους φίλους τους, όπως έκανα κι εγώ πολλές φορές, επειδή θεωρούσα πως κάποια blogs φίλων μου (πχ Orfeus, Astron, Gate, Ageras) δεν έπρεπε να είναι premium ή έπρεπε να σταματήσουν να είναι premium. Κάτι που δε μου δημιούργησε το παραμικρό πρόβλημα στις μεταξύ μας σχέσεις. Αυτή τη διάθεση ζητώ κι εγώ από τα παιδιά που είναι Blog Moderators.


    JaNick
    10.07.2008, 21:29

    Λοιπόν επειδή όλο το θέμα με τις ψήφους των blogs με κάνει να νοιώθω κάπως τελευταία και αφού έμαθα οτι είμαστε 10 ένοιωσα λίγο περισσότερη ευθύνη, να πώ λίγο πιο ξεκάθαρα τι θέση μου...

    Εν αρχή νόμιζα πως είναι κάτι γενικό, πως το κάνουν όλα τα μέλη.... Τελικά αφού έμαθα οτι είμαστε "επίλεκτοι" έκανα κάποια χρήση της ευθύνης μου στα μπλόκγς που διαβάζω και γουστάρω... Θεωρώ πως είναι καλό να υπάρχουν premium και αφού κλήθηκα να το κάνω εγώ δεν θα αποποιηθώ της ευθύνης που μου ανέθεσε το site....

    Απλά ελπίζω να μη γίνει το θέμα σαν αυτο που είχε γίνει με τους mods του chat...

    Αυτα... I wish for a good start...!!


    KIT_KAT
    10.07.2008, 23:15

    Να πω κι εγώ λοιπόν τη γνώμη μου... καταρχήν έχει πλάκα που μία τόσο απλή κίνηση (διαμοιρασμός μίας δικαιοδοσίας του χόρχε σε 10 άλλα άτομα για βοήθεια) έχει ξεσηκώσει τόσες συζητήσεις και αντιδράσεις σε μπλόγκς, φόρουμ... να υποθέσω και στο τσατ... :p Όλο αυτό ξεκινά από την τρέλα με νότες και αστέρια... αμόκ με μία εσωτερική "αξιολόγηση" που στόχο έχει απλά να βοηθήσει να μπει μια τάξη στο χάος και τίποτα παραπάνω... SmileΛοιπόν... θα το ομολογήσω... ακόμα και τώρα που έγινα μοντ... δεν άλλαξαν πολλά στη ζωή μου... μια μέρα που μου κόψαν κλήση το είπα και δεν έπιασε {#emotions_dlg.blush} {#emotions_dlg.tt2}

    Στο θέμα μας... Ακριβώς επειδή η "ποιότητα" των μπλογκς δεν είναι εξ'ορισμού κάτι μετρήσιμο... οκ ας πούμε μπορεί κάποιος να "αδικηθεί"... μα και πώς ορίζεται αδικία σε κάτι εξ'ορισμού υποκειμενικό;
    Ψυχαγωγία είναι το σάιτ και για να γίνει πιο αξιόλογη γίνεται η προσπάθεια...
    Α! Όσο για τα άτομα... ναι είναι τα τσιράκια του Χόρχε... άλλωστε εγώ τόση ώρα τον υποστηρίζω για έναν μπελά που έβαλε στο κεφάλι μου {#emotions_dlg.whistling}... Αυτό τα λέει όλα!!!{#emotions_dlg.biggrin}
    ΥΓ: Για να πω και μια κουβέντα σοβαρή... Προσωπικά τι θεωρώ αξιόλογο μπλογκ... Δε βρίσκω τόσο καθοριστικό το αν ανανεώνεται κάθε 1-2 μέρες...αλλά θα ήθελα να έχει 1) ενδιαφέροντα κείμενα 2) μια καλή αισθητική...όπου η λέξη αισθητική περιλαμβάνει... προσεγμένες φωτογραφίες...όχι greeklish...ορθογραφία...(θα το φάω το κεφάλι μου {#emotions_dlg.rolleyes})... Σωστά χωρισμένες παραγράφους...προσεκτικά τα κεφαλαία-μικρά...καλά καλά σταματάω :)
    Και πριν προλάβετε να με χαρακτηρίσετε B***h (ο τίτλος είναι κατοχυρωμένος στην Παστέλλα!) να πω ότι ήδη έχω ψηφίσει αρκετά για premium... Είμαι καλούλα εν τέλει, νι {#emotions_dlg.blush}


    -----------------
    Έλα ασήμωσε και χόρεψε, ποιος χειμώνας σ'το απαγόρευσε...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : KIT_KAT στις 10-07-2008 23:17 ]


    Zefuros
    11.07.2008, 11:46

    Παράθεση:

    Το μέλος KIT_KAT στις 10-07-2008 στις 23:15 έγραψε...

    θα το ομολογήσω... ακόμα και τώρα που έγινα μοντ... δεν άλλαξαν πολλά στη ζωή μου... μια μέρα που μου κόψαν κλήση το είπα και δεν έπιασε {#emotions_dlg.blush} {#emotions_dlg.tt2}


    -----------------
    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : KIT_KAT στις 10-07-2008 23:17 ]



    Σοβαρα???

    Για αυτό εβγαινα στην αναφορά στο Στρατευμα δηλώνοντας μια περηφανη συγχορδία μινορε - ματζορε (δεν θυαμαι τι ειμαι!) και δεν μου δίναν αδεια?

    Τς τς τς..... τωρα εξηγουνται ολα!

    Στο θεμα μας, προσθερω στην επιπροπη για να την δωροδοκήσω τις χρυσες μου νότες, την θερινη στολή του ναυτικου (την χειμερινή την θελω για τις απόκριες), και ολα τα λοιπά συμπράγκαλα που δεν μου χρειαζονται πλεον καθοτιν απολυομαστε. χοχοχο

     


    yiannisyiannis
    11.07.2008, 12:22

    Προσωπικά είμαι αντίθετος με κάθε μορφή αξιολόγησης των μελών, ακόμη και με τη φιλική λίστα, για την οποία είχα και τότε διατυπώσει την άποψή μου. Όμως εδώ είμαστε φιλοξενούμενοι σε ένα ιδιωτικό site και δεν είναι δυνατόν οι απόψεις ή οι ιδέες των μελών, να ταυτίζονται πάντα με αυτές του admin. Άρα λοιπόν, καλό είναι να διατυπώνουμε τις διαφωνίες μας, αλλά από εκεί και πέρα πρέπει να σεβόμαστε και να στηρίζουμε τις επιλογές του Jorge.

    Πιστεύω πως o βασικός στόχος ενός blogger είναι να αποκτήσει το blog του επισκεψιμότητα και να γίνει δημοφιλές. Διαφωνώ με την άποψη ορισμένων πως στο blog γράφει κάποιος με μοναδικό σκοπό να εκφράσει τα εσώψυχά του. Αν ήταν έτσι, θα έσωζε τα κείμενά του σ’ ένα έγγραφο του Word και θα το είχε στον H/Y του, να το χαίρεται και να το διαβάζει ξανά και ξανά όποτε γουστάρει. Αυτός όμως που αναρτά τα κείμενά του σε blog, το κάνει με απώτερο σκοπό να τον επισκεφτούν και να τον διαβάσουν τα μέλη της διαδικτυακής κοινότητας. Κι όσο περισσότερης αποδοχής τυγχάνει, τόσο το καλύτερο γι’ αυτόν.

    Η επισκεψιμότητα ενός blog, είναι το αντικειμενικότερο κριτήριο αξιολόγησής του και για έναν ακόμη λόγο. Λειτουργεί αμφίδρομα, διαμορφώνοντας τον ποιοτικό δείκτη της διαδικτυακής κοινότητας που το φιλοξενεί, στην προκειμένη περίπτωση του MH. Πατώντας δηλαδή πάνω στο link "Δημοφιλέστερα", μπορεί κάποιος να δει ποια blogs επισκέπτονται περισσότερο τα μέλη του ΜΗ. Είναι εκείνα με μουσικό περιεχόμενο, με φιλοσοφικό, με λογοτεχνικό, με προσωπικό ύφος ή εκείνα με χιουμοριστικό και πικάντικο χαρακτήρα; Τα δημοφιλέστερα blogs λοιπόν, αντανακλούν και την ποιότητα των μελών του ΜΗ ως κοινότητα.

    Όλα τα υπόλοιπα κριτήρια αξιολόγησης των blogs, πέρα από την επισκεψιμότητα, είναι καθαρά υποκειμενικά. Π.χ. για μένα αγαπημένα μου blogs είναι εκείνα που χαίρομαι να τα διαβάζω, ανεξαρτήτως από το κάθε πότε ανανεώνονται, αν έχουν προσωπικό ύφος ή αν απλά αναδημοσιεύουν κείμενα τρίτων. Έχω αγαπήσει blogs στα οποία ο blogger αποτυπώνει τις προσωπικές του απόψεις, αλλά έχω ωφεληθεί και τα μέγιστα από blogs στα οποία αναδημοσιεύονται εκπληκτικά κείμενα τρίτων.

    Ο Jorge στην ενότητα "Τι είναι blog" διατυπώνει ορισμένα κριτήρια και τον δικό του υποκειμενικό ορισμό, για το τι εστί premium blog. Πάνω σε αυτόν τον άξονα λοιπόν κι όχι καθαρά με τα δικά τους υποκειμενικά κριτήρια, έχουν κλιθεί τα 10 επίλεκτα μέλη να αξιολογήσουν τα διάφορα blogs.

    Καλή επιτυχία {#emotions_dlg.biggrin}

     


    StavmanR
    11.07.2008, 14:23

    Εδώ και 2 μέρες παρακολουθώ με σκεπτικισμό, την αντίδραση των MH bloggers, στην "αλλαγή" που δρομολόγησε -με όποιο προσωπικό κόστος- ο διαχειριστής της σελίδας. Εκείνο που μου έκανε εντύπωση, δεν είναι το τί εκφράζεται (θεμιτό και επιθυμητό), αλλά πώς αυτό εκφράζεται.

     

    Το τόπικ αυτό δημιουργήθηκε , προφανώς, για να εκφραστούν όλες οι απόψεις και να συζητηθούν στα πλαίσια που μπορεί να γίνει συζήτηση. Κάτω από αυτό το πρίσμα, παρακολουθώ με αμηχανία, bloggers να μην συμμετέχουν σε μία συζήτηση, που αποτελεί ουσιαστική επικοινωνιακή συμμετοχή σε μία "κοινωνία", παρά να "εκτοξεύουν" ποστς σε blogs με μορφή "φέιγ-βολάν", που αναγράφουν υπερβολικές και φαντασιακές εκφράσεις και συνθηματολογίες: "ΚΑΤΩ Η ΧΟΥΝΤΑ".

     

    Εφ' όσον παρακολουθώ αφοριστικές μονολογίες μακριά από κάθε πνεύμα για επικοινωνία, δεν μπορώ παρά να τις αποδεχθώ είτε ως "έκφραση προσωπικού θυμικού" είτε ως "παιχνίδι εντυπώσεων" με όλες τις συνέπειες της συμπτωματολογίας του. Επιτέλους, πρέπει να μάθουμε στη ζωή μας ότι προέχει ο διάλογος έναντι του μονολόγου (άνθρωπος "ον πολιτικόν" και όχι "ον εγωιστικόν"). Τα blogs παρέχουν μία επιπλέον δυνατότητα έκφρασης, αφού μάθουμε να συνδιαλεγόμαστε, και θέλουμε να αποδώσουμε μία προσωπική συνολική εικόνα περί ενός αντικειμένου (θεματολογικού).

     

    Ως επί τούτου, δηλώνω ολίγον απογοητευμένος από την θεματολογική στροφή κάποιων blogs, αλλά κυρίως από την άρνηση διαλόγου που μας βάζει σε θέση να συζητά ο καθένας με την ηχώ που παράγουν τα ντουβάρια και οι τζαμαρίες από τη δική του φωνή.

     

    Υ.Γ. Η επισκεψιμότητα και σχολιασμός των blogs δεν μπορεί να αποτελούν κριτήριο ποιότητας, με την ίδια λογική που ο αριθμός των κομμένων εισιτηρίων στα "σκυλάδικα" δεν αποτελούν ένδειξη ποιοτικής ανωτερότητας έναντι της όπερας. Ας μάθουμε να βλέπουμε τα πράγματα με πιο ευρύ πνεύμα ή μάλλον να τα βλέπουμε όλα με τον ίδιο πνεύμα στη ζωή μας. Δεν κρίνουμε με άλλα μέτρα και άλλα σταθμά παρόμοιες καταστάσεις...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 11-07-2008 14:28 ]


    MagicaDeSpell
    11.07.2008, 15:33

    Λοιπον θα πω για τελευταια φορα την αποψη μου επι του θεματος.

    Εφ οσον το site ανηκει στον jorge ειναι στην διαθεση του να κανει οτι του καπνισει. Αυτος ξοδεψε τοσα χρονια να προσπαθει να το κανει αυτο που ειναι. Φυσικα και διαφωνω πολλες φορες με τις επιλογες του και το λεω και σε αυτον και σε οποιονδηποτε αλλον με αποτελεσμα να μην ειμαι αρεστη σε πολλους αλλα ετσι ειμαι ημουν και θα ειμαι (οι πιο παλιοι θυμουνται οταν ειχα πει ενα μελος ψωνιο γιατι χρησιμοποιουσε την εκπομπη της για να τραγουδαει τοτε ολοι πεσανε να με φανε τωρα ολοι συμφωνουν μαζι μου).

    Λοιπον ο συγκεκριμενος που μιλησε για πραξικοπημα δεν λεω ονομα για να μην με πουν εριστικη παλι, ειναι κατα την γνωμη μου ακομα μεγαλυτερο ψωνιο. Σε καθε μπλογκ του μας αναφερει συνεχως ποσοι μπαινουν και τον διαβαζουν. ΕΛΕΟΣ και μενα με διαβαζουν πολλοι τι σημασια εχει να το αναφερω σε καθε blog μου. Απο αυτην  την αποψη λοιπον οταν ειδα οτι το συγκεκριμενο blog εγινε premium αναρωτηθηκα μηπως ο jorge τα ειχε πιει την συγκεκριμενη μερα (πραγμα που θα το δεχομουνα ευχαριστα γιατι ως γνωστον ειμαι γνωστη αλκοολικια (εγω πασαρω τις μπυρες στον unick), απλα και ο μονο γιατι το μελος αυτο πηρε ακομα περισσοτερο θαρρος και αρχισε να ειναι και ιδιαιτερα υβριστικος προς αλλα μελη.

    Αν και δεν συμφωνω με ολα τα μελη που επιλεγησαν ως mods (συγκεκριμενα εχω μια ενσταση) παρ ολα αυτα ελπιζω και ευχομαι σε οσο το δυνατον (γιατι ειμαστε ανθρωποι) πιο σωστες επιλογες.

    Τελειωνοντας δεν μπορω να καταλαβω γιατι να μην μας αρεσει ενα blog που ειναι αστειο και μας κανει να γελαμε? με την φτωχη μου ταπεινη γνωμη εγω οπως το βλεπω σε μια κοινοτητα τοσο μεγαλη οπως το ΜΗ πρεπει να υπαρχουν και τα blog με σοβαρα θεματα και αυτα που μας κανουν να γελαμε και αυτα που εκφραζουν την οποια δημιουργικοτητα εχουμε μεσα μας αλλα και αυτα που ισως θα μπορουσαμε να μαθουμε κατι

    Επισης θεωρω εντελως ατοπο ηδη απο την δευτερη μερα της εφαρμογης του νεου αυτου τροπου ενας απο τους mods να προτρεπει να του προτεινουμε blog. Γι αυτο δεν υποτιθεται οτι ειναι τωρα περισσοτεροι αυτοι που επιλεγουν? Η κανω λαθος

     

    Με εκτιμηση προς ολους και διχως ιχνος ειρωνιας ή κακίας

    Φιλικα

    Magica De Spell

     

     


    Astron
    11.07.2008, 15:50

    Παράθεση:

    Το μέλος MagicaDeSpell στις 11-07-2008 στις 15:33 έγραψε...
    Επισης θεωρω εντελως ατοπο ηδη απο την δευτερη μερα της εφαρμογης του νεου αυτου τροπου ενας απο τους mods να προτρεπει να του προτεινουμε blog. Γι αυτο δεν υποτιθεται οτι ειναι τωρα περισσοτεροι αυτοι που επιλεγουν? Η κανω λαθος


    Αναφέρεσαι μάλλον στον γεγονός ότι επανέφερα το τόπικ "Ποιο blog του MusicHeaven θα προτείνατε;"
    Πάντα βοηθάει να ακούς άλλες ιδέες, και νομίζω ότι ένα τέτοιο τόπικ έχει ιδιαίτερη αξία αφού μπορεί να εκφράσει τη γνώμη του δημόσια οποιοσδήποτε είτε είναι blog-mod είτε όχι. Πραγματικά, δεν καταλαβαίνω τί ακριβώς σε ενοχλεί.

    Σχετικά με το χιούμορ στα blogs, φυσικά είναι καλοδεχούμενο. Αλλά η συγγραφή πραγματικών χιουμοριστικών ποστς δεν είναι τόσο εύκολη όσο νομίζουν μερικοί. Εάν είναι να διαβάσω κάτι χιουμοριστικό εγώ προσωπικά προτιμώ να διαβάσω κάτι που να έχει και χιούμορ και άποψη, όπως είναι για παράδειγμα τα posts του mpriza.
    Από εκεί και πέρα όπως θα δείτε η δεκάδα που επιλέχθηκε αποτελείται από τελείως  διαφορετικά άτομα, με διαφορετικές απόψεις και προφανώς διαφορετικά γούστα.

    Τέλος, σχετικά με τις όποιες αντιδράσεις σχετικά με το νέο τρόπο αξιολόγησης.
    Βλέπω ορισμένα μέλη με μηδενική προσφορά στο MusicHeaven να γράφουν ατέλειωτα κατεβατά για πραξικοπήματα, αντι-δημοκρατικές διαδικασίες κλπ Μια στιγμή ρε παιδιά, πληρώνει κανείς συνδρομή και νιώθει ότι τον πιάσαμε κορόιδο; Το site σας δίνει δωρεάν blogs. Από εκεί και πέρα καταλάβετε ότι τα blogs σας βγαίνουν έτσι κι αλλιώς στο Google είτε προβληθούν ως premium στο MH είτε όχι. Το εάν κάποια blogs επιλέγει το MusicHeaven να τα προβάλλει στην κεντρική του σελίδα, είναι δουλειά του MusicHeaven και μόνο.
    Στο κάτω κάτω τίποτα δεν σας εμποδίζει να φτιάξετε blog στο blogspot ή στο wordpress όπου ούτε premium υπάρχουν, ούτε μουσική κοινότητα να τα υποστηρίζει.


    MagicaDeSpell
    11.07.2008, 16:04

    Με αναγκαζεις να το συνεχισω και δεν το θελω.

    Ουτε ισχυριστικα οτι γραφω χιουμοριστικα blogs (γραφω οτι μου κατεβαινει και σε οποιον αρεσει για τους υπολοιπους ποσως με ενδιαφερει)...και αν ειχες διαβασει καλυτερα το ποστ μου θα εβλεπες οτι αυτο ακριβως ειπα κι εγω οτι εδω ο χωρος ειναι ιδιωτικος.

    Και ουτε καταφερθηκα εναντιον κανενος ποσω μαλλον εναντιον του μπριζα τον οποιον εκτιμω και διαβαζω ανελιππως (συγχωρηστε με για τα ελληνικα μου ειμαι κι εγω μια απο τις αμορφωτες)

    θα καταλαβεις λοιπον αργοτερα οτι απο την στιγμη που εχεις καποιες παραπανω ευθυνες θα πρεπει να εισαι πιο προσεκτικος

    Και παλι Με εκτιμηση προς ολους και διχως ιχνος ειρωνιας ή κακίας

    Φιλικα

    Magica De Spell

     

     


    -----------------
    "Μαζευω υπογραφες για να αποκτησω το video με τους πειραματισμους μεταξυ kou-koutsa και kinezes_trexoun_gimnes "

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : MagicaDeSpell στις 11-07-2008 16:05 ]


    Astron
    11.07.2008, 16:10

    Παράθεση:

    Το μέλος MagicaDeSpell στις 11-07-2008 στις 16:04 έγραψε...
    Ουτε ισχυριστικα οτι γραφω χιουμοριστικα blogs (γραφω οτι μου κατεβαινει και σε οποιον αρεσει για τους υπολοιπους ποσως με ενδιαφερει)...και αν ειχες διαβασει καλυτερα το ποστ μου θα εβλεπες οτι αυτο ακριβως ειπα κι εγω οτι εδω ο χωρος ειναι ιδιωτικος.

    Μα δεν αναφέρθηκα στο δικό σου blog. Σε εσένα προσωπικά απευθυνόταν μόνο η πρώτη παράγραφος της απάντησής μου.


    StavmanR
    11.07.2008, 16:46

    Παράθεση:

    Το μέλος MagicaDeSpell στις 11-07-2008 στις 15:33 έγραψε...

     

    Τελειωνοντας δεν μπορω να καταλαβω γιατι να μην μας αρεσει ενα blog που ειναι αστειο και μας κανει να γελαμε? με την φτωχη μου ταπεινη γνωμη εγω οπως το βλεπω σε μια κοινοτητα τοσο μεγαλη οπως το ΜΗ πρεπει να υπαρχουν και τα blog με σοβαρα θεματα και αυτα που μας κανουν να γελαμε και αυτα που εκφραζουν την οποια δημιουργικοτητα εχουμε μεσα μας αλλα και αυτα που ισως θα μπορουσαμε να μαθουμε κατι


     

    Ρόζα εδώ θα μου επιτρέψεις να σου επιστήσω την προσοχή στο γεγονός ότι το πρώτο blog που "τιτλοφορήθηκε" ως premium ήταν του mprizas. Το χιούμορ, όχι μόνο είναι αποδεκτό, αλλά όταν έχει ποιοτικά χαρακτηριστικά με μακροχρόνια συνέπεια, είναι απαραίτητο, ίσως περισσότερο από τις αναλύσεις.

     

    Γενική παρατήρηση:

    Μερικά ποστς παραπάνω είχα εκφράσει τις ανησυχίες μου σχετικά με τον λιθοβολισμό των blogs της "επιτροπής των mods". Καταρχήν δεν πρόκειται επί της ουσίας για mods (moderators=διαχειριστές), καθώς τα πρόσωπα δεν έχουν επί της ουσίας καμία ισχύ πέραν της αξιολογικής προτάσεως προς τον διαχειριστή. Αυτό έπρεπε να γίνει απόλυτα κατανοητό από όλους, ότι δηλαδή "αναλάβαμε" ευθύνη για την οποία απλώς λιθοβολούμαστε χωρίς άμυνα, προκειμένου να βοηθήσουμε το σάιτ, με όποιον τρόπο ο διαχειριστής του επιθυμεί να το χειρίζεται.

     

    Είχα αναφέρει συγκεκριμένα το blog του mpriza, μιας και είμαι σχεδόν απόλυτα βέβαιος, ότι οποιαδήποτε 10μελής επιτροπή με τυχαία άτομα (κλήρωση), δεν υπήρχε περίπτωση να μην το ψηφίσει πρώτο-πρώτο. Άλλωστε το μπλογκ του έγινε αστραπιαία premium σχεδόν 1 ώρα μετά την ανάληψη των ευθυνών από την επιτροπή! Κι όμως δέχεται αναίτια επίθεση εξ' αιτίας της εγωιστικής αμυαλοσύνης μας να θεωρούμε ότι είμαστε το κέντρο του κόσμου. Με το να πιέζει κανείς έτσι έναν άνθρωπο που του προσφέρει μία όμορφη φυγή από την καθημερινότητα, δεν καταφέρνει τίποτα περισσότερο, από το να χάσει αυτή τη φυγή.

     

    Αντί να εμφανίζουμε καταστρεπτικές τάσεις είναι σημαντικότερο να επιδιδόμαστε σε δημιουργία, δηλαδή προτάσεις... Καμία επίκριση δεν έχει ουσιαστικό νόημα χωρίς αντίστοιχη δημιουργική πρόταση.

     

    Υ.Γ. δες που σιγά-σιγά θα αρχίσω να συμφωνώ με τον Παύλο... Χριστέ κι Απόστολε {#emotions_dlg.biggrin} (αστεϊσμός).


    MagicaDeSpell
    11.07.2008, 17:09

     

    Σταυρο ξερεις πολυ καλα ποσο σε εκτιμω

    ομως θεωρω το παρακατω σχολιο αστοχο του Astron και σε αυτο αναφερομουνα

    Παράθεση:

    Σχετικά με το χιούμορ στα blogs, φυσικά είναι καλοδεχούμενο. Αλλά η συγγραφή πραγματικών χιουμοριστικών ποστς δεν είναι τόσο εύκολη όσο νομίζουν μερικοί. Εάν είναι να διαβάσω κάτι χιουμοριστικό εγώ προσωπικά προτιμώ να διαβάσω κάτι που να έχει και χιούμορ και άποψη, όπως είναι για παράδειγμα τα posts του mpriza.
    Από εκεί και πέρα όπως θα δείτε η δεκάδα που επιλέχθηκε αποτελείται από τελείως διαφορετικά άτομα, με διαφορετικές απόψεις και προφανώς διαφορετικά γούστα.



     

    Δεν ειπε κανεις οτι ειμαστε (γενικα αναφερομαι ) Αρκας ή ανθρωποι με ταλεντο εγω προσωπικα δεν εχω κανενα ταλεντο απολυτως κανενα αλλα θεωρω προσβλητικο να λεει καποιος οτι μερικοι δεν γραφουν οσο καλα νομιζουν κ.λ.π Στο κατω κατω μπορει αυτος που διαβαζει απλα να μην εχει χιουμορ!

    Οπως επισης το ιδιο ατομο να απαντα με δασκαλιστικο υφος γιατι ο Αρης δεν προκειται να ειναι ορατος ποτε απο την Γη σε αλλο θεμα του φορουμ. Τι να κανουμε σε καποιους δεν αρεσε η Φυσικη κι εγω ειμαι μια απο αυτους δε σημαινει ομως οτι ειμαστε ηλιθιοι ουτε και αμορφωτοι .

    Δεν μ αρεσει να αναφερομαι προσωπικα σε ατομα αλλα προκληθηκα και οταν πρεπει να μιλησω θα μιλησω. Και παλι ομως με την ταπεινη μου γνωμη θα πω οτι ενας mod ή οπως αλλιως θελετε πειτε τον πρεπει να προσεχει περισσοτερο.

     

    Τα σεβη μου και παλι


    -----------------
    "Μαζευω υπογραφες για να αποκτησω το video με τους πειραματισμους μεταξυ kou-koutsa και kinezes_trexoun_gimnes "

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : MagicaDeSpell στις 11-07-2008 17:11 ]


    Kinezes_trexoun_gimnes
    11.07.2008, 17:29

    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 11-07-2008 στις 15:50 έγραψε...

    Μια στιγμή ρε παιδιά, πληρώνει κανείς συνδρομή και νιώθει ότι τον πιάσαμε κορόιδο; Το site σας δίνει δωρεάν blogs. Από εκεί και πέρα καταλάβετε ότι τα blogs σας βγαίνουν έτσι κι αλλιώς στο Google είτε προβληθούν ως premium στο MH είτε όχι. Το εάν κάποια blogs επιλέγει το MusicHeaven να τα προβάλλει στην κεντρική του σελίδα, είναι δουλειά του MusicHeaven και μόνο.
    Στο κάτω κάτω τίποτα δεν σας εμποδίζει να φτιάξετε blog στο blogspot ή στο wordpress όπου ούτε premium υπάρχουν, ούτε μουσική κοινότητα να τα υποστηρίζει.



     

    αγαπητέ  έχετε καταλάβει εδώ το ένα χέρι νίβει το άλλο???

    ένα post που κάνει 300-400 επισκέψεις την ημέρα αντιλαμβάνεστε πόσο προσφέρει στις επισκέψεις του site. Κάποιος αφήνει ένα σχόλιο, ξαναμπαίνει να απαντήσει κτλ... χωρίς να αναφέρω και αυτούς που ενημερώνονται αυτόματα και μπαίνουν να διαβάσουν το post.

    Να ρωτήσω και κάτι άλλο.. τι θα πει “ούτε μουσική κοινότητα να τα υποστηρίζει.” έχω εγω διαφημίσεις στο blog μου να το στηρίξει η μουσική κοινότητα? Ή με νοιάζει αν βγαίνει στο google? Να πω και το άλλο? Άντε και βγαίνει το δικό μου blog στο google όταν γράψεις ΚΙΝΕΖΕΣ... και λοιπόν? Εγω εχω κέρδος από κάποιον που θα κλικάρει ή το site?

    Ρε παιδιά ειλικρινά δε με ενδιαφέρει τι έγινε με τα premium κτλ... έχω άποψη αλλά δεν ενοχλούμαι ... στο κάτω κάτω ακόμα και όταν χάθηκε η ιδιότητα μου σαν premium πριν μήνες με την ίδια συχνότητα έγραφα...και με το ίδιο ύφος...

    Αλλά μην τρελαθώ κιόλας! Τέτοιο ύφος γραφής δεν έχω δει ούτε από το Jorge που έχει ακούσει τα άπειρα!

    Το νόημα “αν δε σας αρέσει πηγαίνετε αλλού “ δεν ήταν απαραίτητο να δοθεί σε αυτό τον τόνο...

     


    Astron
    11.07.2008, 17:44

    Προς Magicadespell:
    Και πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί έχεις πάρει το γενικό σχόλιό μου τόσο προσωπικά. Γενικά μίλησα. Μάλιστα βρήκα το τελευταίο σου ποστ αρκετά χιουμοριστικό. Επομένως μάλλον με παρεξήγησες. Όπως και να 'χει χαλάρωσε λίγο, δεν σε προσέβαλε κανείς. Αναφερόμουν γενικότερα σε blogs που μπορεί να χαζολογούν και να νομίζουν ότι είναι διασκεδαστικά, αλλά αυτή είναι η καθαρά δική μου άποψη που μπορεί να διαφέρει απ' την άποψη των άλλων 9 blog mods.  


    Υ.Γ.1. Το τόπικ σχετικά με τη φάρσα με τον Άρη πού κολλάει; Και πού είναι ακριβώς το δασκαλίστικο ύφος;{#emotions_dlg.crying}

    Υ.Γ.2. Σταύρο, μα έχουμε ήδη συμφωνήσει στο σημαντικότερο πράγμα τόσα χρόνια που κουβεντιάζουμε: Ότι αξίζει να αναζητούμε την αλήθεια, όσο αντίθετες κι αν είναι οι απόψεις μας. Smile


    -----------------
    Παύλος Κ.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 11-07-2008 17:44 ]


    Astron
    11.07.2008, 17:57

    Παράθεση:

    Το μέλος Kinezes_trexoun_gimnes στις 11-07-2008 στις 17:29 έγραψε...
    Να ρωτήσω και κάτι άλλο.. τι θα πει “ούτε μουσική κοινότητα να τα υποστηρίζει.” έχω εγω διαφημίσεις στο blog μου να το στηρίξει η μουσική κοινότητα? Ή με νοιάζει αν βγαίνει στο google? Να πω και το άλλο? Άντε και βγαίνει το δικό μου blog στο google όταν γράψεις ΚΙΝΕΖΕΣ... και λοιπόν? Εγω εχω κέρδος από κάποιον που θα κλικάρει ή το site?


    Νίκο προφανώς αναφέρομαι στην ύπαρξη της ξεχωριστής ενότητας "Blogs" στο site όπου υπάρχει λίστα με τα πιο πρόσφατα posts. Αυτό ακριβώς εννοώ όταν λέω ότι στηρίζει τα blogs η μουσική κοινότητα. Αυτά δεν υπάρχουν στους άλλους πάροχους blogs. Άρα η ιδέα του premium και κυρίως η λίστα των πρόσφατα ανανεωμένων blogs είναι ένα πρόσθετο bonus που δίνει το MusicHeaven ώστε να αυξήσει την επισκεψιμότητα στα blog μας.
     
    Και φυσικά και σε νοιάζει να βγαίνει στο google το blog σου, διότι υποτίθεται οτι σκοπός είναι να σε διαβάζουν. Και δε βγαίνουν αποτελέσματα μόνο όταν κάποιος ψάχνει για "κινέζες", αλλά για οτιδήποτε σχετικό με τα posts σου.


    mellia
    11.07.2008, 18:41

    Τελικά εγώ ποτέ δεν κατάλαβα την χρησιμότητα και την λογική των Premium! (και δεν κατάλαβα και τα κριτήρια με τα οποία έμπαινε το κόκκινο αστεράκι). Η λέξη και μόνο premium μου χτύπαγε άσχημα...Προσωπικά μου έδινε την εντύπωση πως ενισχύεται με αυτόν τον τρόπο η μάχη για δημοτικότητα ανάμεσα στα μέλη και το κυνήγι της ματαιοδοξίας του καθενός (έτσι και αλλιώς η λογική του μπλόγκ, λίγο ή πολύ πάντα έχει μέσα της το στοιχείο αυτό). Και αν κρίνω από κάποια μπλογκ που έπαιρναν το αστεράκι τότε μάλλον επιβεβαιώνομαι επιπλέον για το ότι όλο αυτό δεν λειτούργησε όπως ίσως θα ήθελε ο jorge να έχει λειτουργήσει.

    Βλέποντας τις αλλαγές που έγιναν, υπάρχει μια κατηγοριοποίηση των blog ποιό αναλυτική οπότε το premium τώρα γίνεται ακόμα ποιό άκυρο.
    Και πάλι θεωρώ περιττό να πρέπει να "βαθμολογούνται" με οποιονδήποτε τρόπο τα ποστ αυτά. Υπάρχει ήδη το θέμα στο φόρουμ για το ποιό μπλογκ προτείνει ο καθένας και αυτό νομίζω είναι αρκετό. Αν κάποιος διαβάσει κάτι που του αρέσει πραγματικά, μπορεί κάλλιστα να το αναφέρει εκεί. Τα υπόλοιπα, πάντα κατά την γνώμη μου βέβαια, είναι περιττά και κάπου αποπροσανατολίζουν κι όλας.

    Εγώ θα προτιμούσα μόνο την ενότητα με τα πρόσφατα σχόλια ώστε να ενημερώνομαι και να επιλέγω να διαβάσω...


    MagicaDeSpell
    11.07.2008, 18:48

    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 11-07-2008 στις 17:44 έγραψε...

    Προς Magicadespell:
    Και πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί έχεις πάρει το γενικό σχόλιό μου τόσο προσωπικά. Γενικά μίλησα. Μάλιστα βρήκα το τελευταίο σου ποστ αρκετά χιουμοριστικό. Επομένως μάλλον με παρεξήγησες. Όπως και να 'χει χαλάρωσε λίγο, δεν σε προσέβαλε κανείς. Αναφερόμουν γενικότερα σε blogs που μπορεί να χαζολογούν και να νομίζουν ότι είναι διασκεδαστικά, αλλά αυτή είναι η καθαρά δική μου άποψη που μπορεί να διαφέρει απ' την άποψη των άλλων 9 blog mods.


    Υ.Γ.1. Το τόπικ σχετικά με τη φάρσα με τον Άρη πού κολλάει; Και πού είναι ακριβώς το δασκαλίστικο ύφος;{#emotions_dlg.crying}

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 11-07-2008 17:44 ]



    Ποσες φορες θα το πω δεν αναφερομαι σε μενα μιλαω γενικα ελπιζω να εγινα αντιληπτη τωρα γιατι ειμαι και γρια και κουραζομαι ευκολα


    pastella
    11.07.2008, 18:53

    Παράθεση:

    Το μέλος KIT_KAT στις 10-07-2008 στις 23:15 έγραψε...

    Και πριν προλάβετε να με χαρακτηρίσετε B***h (ο τίτλος είναι κατοχυρωμένος στην Παστέλλα!) να πω ότι ήδη έχω ψηφίσει αρκετά για premium... Είμαι καλούλα εν τέλει, νι {#emotions_dlg.blush}

    Μην χάσεις εσύ, να τρέξεις να το διαδόσεις...

     


    Kinezes_trexoun_gimnes
    11.07.2008, 18:56

    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 11-07-2008 στις 17:57 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Kinezes_trexoun_gimnes στις 11-07-2008 στις 17:29 έγραψε...
    Να ρωτήσω και κάτι άλλο.. τι θα πει “ούτε μουσική κοινότητα να τα υποστηρίζει.” έχω εγω διαφημίσεις στο blog μου να το στηρίξει η μουσική κοινότητα? Ή με νοιάζει αν βγαίνει στο google? Να πω και το άλλο? Άντε και βγαίνει το δικό μου blog στο google όταν γράψεις ΚΙΝΕΖΕΣ... και λοιπόν? Εγω εχω κέρδος από κάποιον που θα κλικάρει ή το site?


    Νίκο προφανώς αναφέρομαι στην ύπαρξη της ξεχωριστής ενότητας "Blogs" στο site όπου υπάρχει λίστα με τα πιο πρόσφατα posts. Αυτό ακριβώς εννοώ όταν λέω ότι στηρίζει τα blogs η μουσική κοινότητα. Αυτά δεν υπάρχουν στους άλλους πάροχους blogs. Άρα η ιδέα του premium και κυρίως η λίστα των πρόσφατα ανανεωμένων blogs είναι ένα πρόσθετο bonus που δίνει το MusicHeaven ώστε να αυξήσει την επισκεψιμότητα στα blog μας.
     
    Και φυσικά και σε νοιάζει να βγαίνει στο google το blog σου, διότι υποτίθεται οτι σκοπός είναι να σε διαβάζουν. Και δε βγαίνουν αποτελέσματα μόνο όταν κάποιος ψάχνει για "κινέζες", αλλά για οτιδήποτε σχετικό με τα posts σου.



    Βλέπω ότι στα υπόλοιπα δεν ήθελες να απαντήσεις ... οπότε συνεχίζουμε με αυτό.... το πιο βατό...

    όπως έχεις καταλάβει στις επισκέψεις των blogs υπάρχει ταβάνι... μπορεί να χτυπιέσαι όσο θες 800 επισκέψεις την ημέρα δεν θα κάνεις (εννοώ κάθε μέρα) το κοινό του καθενός είναι συγκεκριμένο ... άντε και 10-15 σχόλια!

    Θες να μου πεις τώρα να με νοιάζει εμένα αν κάποιος ψάχνει τον Χατζηγιαννη και πέσει πάνω στο προχθεσινό μου post και κάνει ένα κλικ παραπάνω θα πρέπει να με ενδιαφέρει?

    Δεν έχεις καταλάβει ότι ένα τεράστιο μέρος των bolg εδώ γράφονται με τέτοιο τρόπο ώστε μπορούν να γίνουν κατανοητά μόνο από άλλα μέλη?

    Γράφω εγώ τώρα για τον Δεος... ο άσχετος που θα μπει τι θα καταλάβει? Γράφει η melkat σήμερα για την ιστορία με τα blogs... ( είναι και στη λίστα που “αξίζει να διαβάσω..” )τι θα καταλάβει αυτός που θα έρθει απο το Google για να του αρέσει και να μείνει?

    Με λίγα λόγια τα Blogs εδω...καλώς ή κακώς έχουν καταλήξει να είναι για εσωτερική κατανάλωση.... λέω τα νέα μου ή τη γνώμη μου....αφήνει ένα σχόλιο ο Unick και τέρμα... να σου πω και κάτι άλλο? Αυτό μας αρέσει κιόλας .... που δεν είναι απρόσωπο!

    Μη μου πουλάς λοιπόν χρυσάφι την αναζήτηση του google ούτε την ανάρτηση στην πρώτη σελίδα του ΜΗ!


    alena
    11.07.2008, 19:37

    εγώ πάντως το δικό μου το διέγραψα.

    κανείς δε με διάβαζε, στα στατιστικά ήμουν πάτος,premium ποτέ δεν έγινα, άρα με διέγραψα, πριν με φάει η μαρμάγκα...