ελληνική μουσική
    657 online   ·  210.830 μέλη
    kamelia8
    30.09.2008, 15:24

    Δεν μπορώ να πω ότι είναι η αγαπημένη μου, αλλά παραδέχομαι ότι έχει πολύ καλή φωνή.

    Κάποια από τα τραγούδια της μ' αρέσουν, άλλα όχι.

    Πάντως αναγνωρίζω το ταλέντο της.


    nowaveband
    30.09.2008, 15:50

    H Γκαμπριέλα που είναι?{#emotions_dlg.sad}


    rouli726
    01.10.2008, 04:43

    Διαβασα,με υπομονη και αυτοσυγκρατηση ομολογω,ολες τις "καλοπροαιρετες" και καθολου εμπαθεις -για τα ελληνικα δεδομενα- αποψεις των προηγουμενων.Δε θα σχολιασω ,οπως δεν εχω κανει ποτε στη ζωη μου ως τωρα,οσους εκφερουν αποψη χωρις να εχουν ακουσει ζωντανα την Πεγκυ.Δικαιωμα τους στην τελικη να λενε οτι θελουν,ελευθερη και δημοκρατικη χωρα ειμαστε.

    Εν προκειμενω, την Πεγκυ τη λατρευω,οποτε η αποψη μου ειναι καθαρα υποκειμενικη οπως και καθε αποψη αλλωστε.Την εχω ακουσει πολλες φορες ζωντανα και λατρευω τον τροπο που ερμηνευει.

    Για τη διαμαχη της με την Τσαλιγοπουλου,οποιος ξερει κρινει!Το λεω γιατι και την Τσαλιγοπουλου εχω κανει το λαθος να ακουσω ζωντανα!

    Τελος παντων για να μη μακρυγορω,η Πεγκυ κανει καριερα στο ειδος της μεσω της φωνης της και μονο.Συγγνωμη που σας πληγωνω αλλα αυτη ειναι η αληθεια.

    Το οτι ο κοσμος την αγαπα δεν ειναι τυχαιο γτ το κοινο δν ειναι ηλιθιο,απλα!

    Ευχαριστω για το δικαιωμα στην εκφραση και χιλια συγγνωμη που δεν εβρισα κι εγω!!


    freakhood
    01.10.2008, 13:23

    Το άκουσα και στην τηλεόραση! Ποιό? Αυτό που έχω γράψει σε άλλο Topic. Δηλαδή πως:

    "Υπάρχουν πολλά ζώα που ασχολούνται με άλλα ζώα"

    (κάποιος μου έκλεψε τα δικαιώματα!@)

    Όσο για την λεγάμενη, νομίζω πως με καλύπτει αυτή η φράση.


    rouli726
    01.10.2008, 21:10

    Παράθεση:

    Το μέλος freakhood στις 01-10-2008 στις 13:23 έγραψε...

    Το άκουσα και στην τηλεόραση! Ποιό? Αυτό που έχω γράψει σε άλλο Topic. Δηλαδή πως:

    "Υπάρχουν πολλά ζώα που ασχολούνται με άλλα ζώα"

    (κάποιος μου έκλεψε τα δικαιώματα!@)

    Όσο για την λεγάμενη, νομίζω πως με καλύπτει αυτή η φράση.



    Μηπως μπορεις να μας βοηθησεις στο ποιοι ειναι τα "ζωα" και ποιο τα "αλλα ζωα"?Για να μην υπαρχουν παρεξηγησεις χωρις λογο,οχι τπτ αλλο.....


    freakhood
    02.10.2008, 12:53

    Ο νοών νοείτω.

    Και αν έχεις απορίες κάτσε και διάβασε αυτά που έχω γράψει για την κάθε Πέγκυ Ζήνα που είναι τρανό παράδειγμα μαζοποίησησης, αποβλάκωσης και αποχαύνωσης όσο δεν πάει.

    Ελευθερη και δημοκρατικη χωρα ειμαστε? Σίγουρα...


    rouli726
    03.10.2008, 22:21

    Απο τη στιγμη που εγω εχω το δικαιωμα να αρεσκομαι στο να ακουω Πεγκυ Ζηνα κι εσεις το δικαιωμα να με κατακρινετε,τοτε ναι,ειμαστε ελευθερη και δημοκρατικη χωρα.Εκτος κ αν την εννοια της ελευθεριας την οριοθετειτε στα πλαισια του δικου σας γουστου,freakhood.

    Eπαναλαμβανω πως ειναι η αποψη μου το τι ειναι η οχι η συγκεκριμενη τραγουδιστρια και τουλαχιστον αυτο εχω μαθει πως εχω δικαιωμα να κανω,να την εκφραζω ελευθερα και αβιαστα.


    fireroc
    03.10.2008, 23:50

    εκει που εχεσε η δημοκρατια γεννηθηκε η ελλαδα!  το συνολο της ελλαδας αποτελειτε απο ατομα που ακουν πεγκη ζηνα και οσοι  εχουν αντιθετη αποψη ειναι  κακοπροαιρετη μιοψηφια που προσβαλει την πλειοψειφια! σε αυτην  την περιπτοση δεν μετραει η δημοκρατια! η δημοκρατια  μετραει στο οτιεχουμε δικαιομα  να ακουμε πεγκη ζηνα! το δικαιομα του φρικχουντ ποιος το προστατευει?  η φραση που ειπε ειναι σοφη και καλο ειναι να μην εθελοτυφλουμε!  και καλυτερο  ειναι να μην κλεινουμε τα αυτακια μας σε τετοιου  ειδους αποψεις! ενταξει καταλαβαινω η αληθεια ποναει και μας ενοχλει!

    και επανλαμβανω τραγουδιστριες σαν την τσαλιγοπουλου εχουν δειξει φωνη ενω σαν την πεγκη ζηνα βρακι!


    -----------------
    Κρατάω το στόμα μου κλειστό τα χείλη μου ματώσανε κι αυτοί που μας προδώσανε ανέραστοι να μείνουν κουφάλες δεν ξοφλήσαμε αυτό έχω μόνο να τους πω τα όνειρα των εραστών δε σβήνουν

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fireroc στις 03-10-2008 23:51 ]


    rouli726
    04.10.2008, 02:08

    Δημοκρατια ειναι να με αποκαλει καποιος "ζωο" και να σεβομαι ακομη κι αυτο γιατι ειναι αποψη του κ να μην ανοιγω κοντρα χωρις λογο!Αυτο φιλε μου ειναι δημοκρατια!Αν εσεις εχετε καποιο προβλημα για το αν εγω κ ο καθε εγω ακουμε πεγκυ ζηνα τι να κανουμε?αυτα εχει η ζωη!Να ακουμε προσβολες κ να μην απανταμε!Μακαρι το προβλημα της συγχρονης ελλαδας να ταν η πεγκυ ζηνα!θα τη διωχναμε και θα γλιτωναμε!Κ επειδη σε λιγο θα μπει ο χορχε κ θα πει με το δικιο του οτι ξεφευγουμε απο το θεμα,εγω κλεινω εδω την διατυπωση των αποψεων μου και σας ευχομαι να στε καλα κ εσεις κ εμεις τα ποταπα και αθλια ανθρωπακια ή ζωα να ακουμε παντα πεγκυ!{#emotions_dlg.rockon}


    freakhood
    05.10.2008, 02:18

    Το 95% της μαζοποιημένης Ελληνικής κοινωνίας που καταναλώνει σαν χάνος ότι του πλασάρουν ακούει άφοβα (και) Πέγκυ Ζήνα.

    Δεν περιμένω κάτι καλύτερο εδώ που τα λέμε.

    Αυτή είναι η κουλτούρα μας.

    Δυστυχώς.


    jorge
    05.10.2008, 02:28

    Παρακαλώ πολύ να σχολιάζουμε μόνο τον καλλιτέχνη και τη συγκεκριμένη μουσική. Δε χρειάζεται να σχολιάζουμε αυτούς που ακούν τη μουσική που δε μας αρέσει, γιατί αν κάνουν κι αυτοί το ίδιο, θα γίνουμε εδώ μέσα ζούγκλα. Γι' αυτό έχουμε βάλει και κάποιους κανόνες, που πρέπει να τηρούνται.

    Σχολιάστε λοιπόν την Πέγκυ Ζήνα, όσο καυστικά και σκληρά θέλετε, μην προσβάλλετε όμως τους ακροατές της. Αυτό δεν γίνεται δεκτό στο συγκεκριμένο forum.


    freakhood
    05.10.2008, 08:53

    Δεν σχολιάζω κανέναν συγκεκριμένο από εδώ μέσα. Ωστόσο σχολιάζω το mainstream εγχώριο κοινό που δε νομίζω να ασχολειται ιδιαίτερα με το musicheaven (και γενικότερα το ίντερνετ. Στην Ελλάδα ζούμε). 

    Από κει και ύστερα αν κάποιος νοιώθει θιγμένος από τον τρόπο αυτό, μπορώ να δωσω παραδείγματα όπου προσωπικά εθίχθην (και όχι γενικά) εδώ μέσα ουκ ολίγες φορές αλλά δεν είδα τότε κάποια παρέμβαση jorge (με εξαίρεση μια φορά και όχι από σένα).

    Δυό μετρα και δυο σταθμά λοιπόν?

    Μια ερώτηση: Το 95%  (και βάλε) καταναλώνει ότι του πλασάρουν? (ασχέτως μουσικής και γούστου)? Αν αυτή η φράση έχει υπόσταση, ε τότε δε νομίζω πως προσβάλω κανέναν.

    Και πάμε στην Πέγκυ Ζήνα. Αναφέρεσαι σε αυτήν χρησιμοποιώντας τον όρο "καλλιτέχνης". Μπορείς σε παρακαλώ να μου οριοθετήσεις την έννοια αυτή?

    Διότι κάποια πράγματα δεν έχουν να κάνουν μόνο με το γούστο και αυτά τα πράγματα δεν είναι καθόλου λίγα όπως λέει και ο Μακ Λούαν.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : freakhood στις 05-10-2008 08:54 ]


    jorge
    05.10.2008, 11:36

    Παράθεση:

    Το μέλος freakhood στις 05-10-2008 στις 08:53 έγραψε...

    Δεν σχολιάζω κανέναν συγκεκριμένο από εδώ μέσα. Ωστόσο σχολιάζω το mainstream εγχώριο κοινό που δε νομίζω να ασχολειται ιδιαίτερα με το musicheaven (και γενικότερα το ίντερνετ. Στην Ελλάδα ζούμε).

    Αναφέρθηκα στη φράση σου περί ζώων. Τα υπόλοιπα μια χαρά τα εξέφρασες και δεν υπάρχει πρόβλημα. Αλλά αυτό περί ζώων, ε θα μπορούσες να το είχες αποφύγει.

     

    Παράθεση:

    Το μέλος freakhood στις 05-10-2008 στις 08:53 έγραψε...

    Από κει και ύστερα αν κάποιος νοιώθει θιγμένος από τον τρόπο αυτό, μπορώ να δωσω παραδείγματα όπου προσωπικά εθίχθην (και όχι γενικά) εδώ μέσα ουκ ολίγες φορές αλλά δεν είδα τότε κάποια παρέμβαση jorge (με εξαίρεση μια φορά και όχι από σένα).

    Αν έχεις την απαίτηση να τριγρυρνάμε σε κάθε topic και να διαβάζουμε όλα τα posts, θα σε απογοητεύσουμε. Έχουμε και άλλα πράγματα που κάνουμε, ενώ πουθενά δεν δεσμευόμαστε να κάνουμε τους μπάτσους. Όταν βλέπουμε όμως κάτι, το αναφέρουμε.

     

    Παράθεση:

    Το μέλος freakhood στις 05-10-2008 στις 08:53 έγραψε...

    Και πάμε στην Πέγκυ Ζήνα. Αναφέρεσαι σε αυτήν χρησιμοποιώντας τον όρο "καλλιτέχνης". Μπορείς σε παρακαλώ να μου οριοθετήσεις την έννοια αυτή?

    Τη συγκεκριμένη δεν τη θεωρώ καλλιτέχνιδα και μετά χαράς θα έγραφα μια "περιποιημένη" παράγραφο για πάρτη της. Όμως αυτή τη στιγμή δεν γράφω την προσωπική μου άποψη, αλλά κάνω τον moderator, επομένως προσπαθώ να μην προσβάλω όσους τη θεωρούν καλλιτέχνιδα.


    freakhood
    05.10.2008, 12:36

    Παράθεση:

    Το μέλος freakhood στις 01-10-2008 στις 13:23 έγραψε...

    Το άκουσα και στην τηλεόραση! Ποιό? Αυτό που έχω γράψει σε άλλο Topic. Δηλαδή πως:

    "Υπάρχουν πολλά ζώα που ασχολούνται με άλλα ζώα"

    (κάποιος μου έκλεψε τα δικαιώματα!@)

    Όσο για την λεγάμενη, νομίζω πως με καλύπτει αυτή η φράση.



     

    Αν προσέξεις καλά, προσέχω τι χρησιμοποιώ και πως το χρησιμοποιώ. Η φράση: Υπάρχουν πολλά ζώα που ασχολούνται με άλλα ζώα είναι επιτηδευμένα απομονωμένη,

    ενώ η αντίστοιχη: όσο για την λεγάμενη, νομίζω πως με καλύπτει αυτή η φράση αναφέρεται στο: κάποιος μου έκλεψε τα δικαιώματα υπονοώντας το ότι: η Πέγκυ Ζήνα τι δικαιώματα copyright να έχει...(σε αυτό το σημαίο την ειρωνεύομαι βέβαια, αλλά δεν το "έπιασες" το υπονοούμενο).

    'Οπως βλέπεις λοιπόν, προσέχω απόλυτα τι χρησιμοποιώ ώστε κι ετυμολογικά να μην θίγω κάποιον συγκεκριμένο αλλά και να καταφέρνω με τον τρόπο μου να γίνομαι καυστικός, δηλαδή έστω κι έτσι, να τσιγκλάω αν το θες. Να προβληματίζω. Δεν φταίω εγώ για όσους έχουν την μύγα. Αυτά τα ολίγα για μια καλύτερη ενημέρωση.

    υγ: Αν πραγματικά εννοείς πως πουθενά δεν δεσμευόμαστε να κάνουμε τους μπάτσους τότε πραγματικά χαίρομαι.


    jorge
    05.10.2008, 13:30

    ΟΚ. αλλά καλό είναι αυτά να τα διευκρινίζεις για να μην δημιουργούνται τέτοιες παρεξηγήσεις. Δε σκεφτόμαστε όλοι με τον ίδιο τρόπο...


    inkve
    06.10.2008, 01:31

    εγω λοιπον θα απαντησω διαφορετικα...

    ποια ελληνιδα τραγουδιστρια(απο αυτες που τωρα κυκλοφορανε) ειναι εστω και αναλογικα(στο ειδος της δηλαδη) καλυτερη σε εκφραση-ερμηνεια αλλα και φωνητικες ικανοτητες.... ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ 15ΧΡΟΝΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ....???{#emotions_dlg.happycrazy}

     

     

     

     


    -----------------
    inkve

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : inkve στις 06-10-2008 01:32 ]


    MagicaDeSpell
    06.10.2008, 10:41

    Παράθεση:

    Το μέλος freakhood στις 01-10-2008 στις 13:23 έγραψε...

     

    "Υπάρχουν πολλά ζώα που ασχολούνται με άλλα ζώα"

    (κάποιος μου έκλεψε τα δικαιώματα!@)

     



    Στα ελληνικα ζωον ειναι το ον που εχει ζωη δηλαδη το ζωντανο ον αρα ειμαι κι εγω ενα ζω-ον!!!

    χεχε

    Ανοιξε και κανενα λεξικο οσο για την  Πεγκυ Ζηνα το αγαπημενο μου ειναι το ματωνω και η ομπρελλα (νομιζω ετσι λεγεται)


    rouli726
    06.10.2008, 23:33

    Το τραγουδακι το δευτερο που λες λεγεται "μαζι σου" και συμφωνω κ εγω.Ειναι το καλυτερο της για μενα.{#emotions_dlg.beer}


    -----------------
    Οτι αξιζει ποναει...κι ειναι δυσκολο...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : rouli726 στις 06-10-2008 23:35 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : rouli726 στις 06-10-2008 23:37 ]


    freakhood
    08.10.2008, 13:28

    Παράθεση:

    Το μέλος MagicaDeSpell στις 06-10-2008 στις 10:41 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος freakhood στις 01-10-2008 στις 13:23 έγραψε...

     

    "Υπάρχουν πολλά ζώα που ασχολούνται με άλλα ζώα"

    (κάποιος μου έκλεψε τα δικαιώματα!@)

     



    Στα ελληνικα ζωον ειναι το ον που εχει ζωη δηλαδη το ζωντανο ον αρα ειμαι κι εγω ενα ζω-ον!!!

    χεχε

    Ανοιξε και κανενα λεξικο οσο για την  Πεγκυ Ζηνα το αγαπημενο μου ειναι το ματωνω και η ομπρελλα (νομιζω ετσι λεγεται)



     

    Όπως βλέπεις αγαπητέ μου, όποιος έχει την μύγα μυγιάζεται (για να μην λες πως τα λέω εγώ μετά...)

    MagicaDeSpell, Χαίρομαι που έχεις γνωθι σ'εαυτόν.

    υγ: Ευχαριστώ για την συμβουλή. Αφού υπάρχει η Πέγκυ όμως, δεν χρειάζονται λεξικά.


    mitskinis
    05.01.2009, 20:55

    Μια σπουδαία λαϊκή ερμηνεύτρια, η οποία έχει ερμηνεύσει πολλά όμορφα τραγούδια.Πιο πολύ μ΄αρέσει το "Ένα" το οποίο είναι πραγματικά υπέροχο.