ελληνική μουσική
    719 online   ·  210.832 μέλη

    Μία μέρα δίχως γέλιο είναι μια χαμένη μέρα

    emmanuella
    11.07.2008, 20:41

    Έπειτα από καιρό συνειδητοποίησα ότι αυτό ισχύει !

    ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΟΜΩΣ ? ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΑΠΟΨΕΙΣ ΠΑΝΩ Σ ΑΥΤΟ.

    ( ΕΛΕΥΘΕΡΑ ! ΞΕΚΑΡΔΙΣΤΕΙΤΕ ! ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΟ ! {#emotions_dlg.lol} )


    Stroumfita456
    11.07.2008, 20:47

    Έχεις απολυτο δικιο...το χω καταλαβει και εγω...και πάντα χαμογελάω..οτι και να γινει....αν χαμογελας ολα θα πάνε καλα..ειμαι σιγουρη...!!!!!!!Πάντα προσπαθώ να ειμαι κεφατη και με ενα χαμογελο στα χειλη...αξιζει ολα τα λεφτα του κοσμου ενα χαμογελο!!!


    fotis70
    11.07.2008, 21:04

    Θα μπορούσε να είναι μια πολύ δημιουργική μέρα και χωρίς γέλιο, τότε δεν είναι χαμένη!

    Φαντά σου λοιπόν έναν μουσικοσυνθέτη χαμένο μια ολόκληρη μέρα σε μια δημιουργία του με συναισθήματα τέτοια που το γέλιο δεν χωράει, είναι αυτό μια χαμένη μέρα;

    Το ίδιο και για έναν ζωγράφο έναν συγγραφέα, έναν ερευνητή γιατρό, έναν πυρηνικό φυσικό, έναν αστρονόμο, έναν στοχαστή και πολλά άλλα. Αλλά δεν αναφέρομαι μόνο στους επιστήμονες και στους καλλιτέχνες αλλά και σε κάθε έναν προσωπικά.

    Δε υπήρξε μέρα που κάναμε κάτι δημιουργικό π.χ μια δουλειά στο σπίτι στο γραφείο στην εξοχή σε μια σοβαρή συζήτηση;

    Γιατί να είναι μια χαμένη μέρα; Ακόμα και τίποτα να μην κάνουμε καμιά μέρα δεν είναι ίδια με τις προηγούμενες, αυτό από μόνο του τις κάνει όλες σημαντικές και όχι χαμένες!  


    punkster
    12.07.2008, 00:14

    Ελα ρε Φωτη, εγω ηθελα να το πω αυτο!!!{#emotions_dlg.tt2}
    Μεσα απο την θλιψη και την μιζερια μπορεις να βγαλεις κατι πολυ καλο. Μεγαλα μαθηματα ζωης δινονται σε περιοδους δυστυχιας. Και μεγαλη δυναμη προκυπτει απο αυτες.
    {#emotions_dlg.rolleyes} 


    margo
    12.07.2008, 01:51

    έλα ρε punkster,εγώ ήθελα να το πω αυτό!!{#emotions_dlg.tt2}

    Είναι έτσι, όπως τα λες..

    αρκεί να μη μας γίνεται η δυστυχία συνήθεια και το γέλιο σπάνιοWink

     


    kithara-woman
    12.07.2008, 02:03

    Δεν έχω περάσει καμία μέρα χωρίς γέλιο.Γελάω πολύ και εύκολα.Και στις χειρότερες μέρες μου έστω ένα χαμόγελο θα ξεπροβάλει.

    Αλλά όπως το θέτει ο Φώτης,έχει δίκιο.

    Πάντως με το χαμόγελο και το γέλιο,αντιμετωπίζεις πιο έυκολα τα προβλήματα.


    emmanuella
    12.07.2008, 10:59

    Αγαπητοί margo, punster και fotis70,

       Καταλαβαίνω αυτό που λέτε. Έχετε απόλυτο δίκιο...αλλά ξεχνάτε κάτι...!

    Το γέλιο δεν είναι ανάγκη φαίνεται...υπάρχουν στιγμές που γελάμε αλλά κανείς δεν το βλέπει, όπως υπάρχουν και στιγμές που κλαίμε και κανείς πάλι δεν το βλέπει !

    Οι στιγμές αυτές που κανείς δεν καταλαβαίνει πως γελάμε ερχονται να απαντήσουν σε αυτό που λετε ! Εάν κάνουμε κάτι δημιουργικό, κάτι που μας χαλαρώνει, μας ανακουφίζει και μας ικανοποιεί σίγουρα η ψυχή μας γελάει! {#emotions_dlg.yes}

    Οπότε σε αυτό το σημείο θα ήθελα να επαναλάβω :

    " Μία μέρα δίχως γέλιο είναι μια χαμένη μερα "  {#emotions_dlg.yes}


    esta
    13.07.2008, 21:00

    αμάαααααν!τότε έχω χάσει 2345672323....ημέρες!

    πέρα από την πλάκα,πιστεύω πως και η θλίψη είναι αρκετά χρήσιμη.Χωρίς αυτήν δεν θα είχε τόση ομορφιά η τέχνη,τόση αξία η χαρά.Και εδώ που τα λέμε,δύσκολα μπορείς με τόση δυστυχία γύρω να παραμένεις γελαστός συνέχεια.{#emotions_dlg.rockon}


    bittersweet
    13.07.2008, 21:55

    Παράθεση:

    Το μέλος esta στις 13-07-2008 στις 21:00 έγραψε...

    αμάαααααν!τότε έχω χάσει 2345672323....ημέρες!

    πέρα από την πλάκα,πιστεύω πως και η θλίψη είναι αρκετά χρήσιμη.Χωρίς αυτήν δεν θα είχε τόση ομορφιά η τέχνη,τόση αξία η χαρά.Και εδώ που τα λέμε,δύσκολα μπορείς με τόση δυστυχία γύρω να παραμένεις γελαστός συνέχεια.{#emotions_dlg.rockon}



     

    Ακριβώς έτσι!


    PashalinaMakia
    13.07.2008, 22:18

    Πλάκα πλάκα,ανάλογα με τις ώρες πάει...Απο το πρωί δεν χαμογελούσα μέχρι που είδα ένα πιπίνι στη δουλειά και μου άνοιξε η καρδιά!

    Είναι ωραία να υπάρχει λόγος όταν χαμογελάς...

    Επίσης γελάω όταν δεν είμαι καλά....

    Αμάν αυτή η παραξενιά μου!


    BAGRATION
    14.07.2008, 15:06

    Δεν ξέρω αν ισχύει το "Μια μερα δίχως γέλιο είναι μια χαμένη μέρα".....

    Αλλά σίγουρα ισχύει το "μια χαμένη μέρα εξακολουθεί να είναι μια χαμένη μέρα, όσο γελιο και να ρίξουμε"

     


    fotis70
    14.07.2008, 15:35

    Παράθεση:

    Το μέλος punkster στις 12-07-2008 στις 00:14 έγραψε...

    Ελα ρε Φωτη, εγω ηθελα να το πω αυτο!!!{#emotions_dlg.tt2}
    Μεσα απο την θλιψη και την μιζερια μπορεις να βγαλεις κατι πολυ καλο. Μεγαλα μαθηματα ζωης δινονται σε περιοδους δυστυχιας. Και μεγαλη δυναμη προκυπτει απο αυτες.
    {#emotions_dlg.rolleyes} 



    Θα με συγχωρέσεις που σε πρόλαβα;

    Αυτό που έχω να πώ είναι πως με εκπλήσσεις με τον τρόπο σκέψης σου και αναρωτιέμαι αν είσαι πραγματικά 18 χρονών!

    Αν ζεις όπως σκέφτεσαι και γράφεις τότε εκπέμπεις  πολύ θετική ενέργεια και είναι τυχεροί όσοι είναι κοντά σου!

    Εύχομαι από μέσα από την καρδιά μου να μην το χάσεις ποτέ αυτό! Ίσως εσύ δεν μπορείς να το καταλάβεις πόσο σημαντικό είναι, αλλά θα είναι λυπηρό να μην το καταλαβαίνουν οι γύρω σου!

    Ειλικρινά πάντως ΜΠΡΑΒΟ!

     


    StavmanR
    14.07.2008, 15:41

    Βασικά, επειδή το θέμα του γέλιου έχει κάποιες περίεργες προεκτάσεις (πχ. παίρνω LSD και γελάω όλη μέρα), θα το προσεγγίσω διαφορετικά.

    Κάθε μέρα χωρίς δημιουργία είναι μία χαμένη μέρα...

     

    Όπου η δημιουργία αφορά τον εαυτό μας, τους άλλους, την οικογένεια, την τέχνη, τη ζωή...

     

    Υ.Γ. Φώτη, μόλις περιέγραψες την Punksterίνα Smile

     


    punkster
    14.07.2008, 16:35

    Παράθεση:

    Το μέλος fotis70 στις 14-07-2008 στις 15:35 έγραψε...

    Θα με συγχωρέσεις που σε πρόλαβα;

    Εννοειται ρε συυυυυυυυυυυυυ!!!{#emotions_dlg.biggrin}

    Παράθεση:
     

    Αυτό που έχω να πώ είναι πως με εκπλήσσεις με τον τρόπο σκέψης σου και αναρωτιέμαι αν είσαι πραγματικά 18 χρονών!

    Και ομως, ειμαι παιδι του '90.........{#emotions_dlg.biggrin} Επιτελους, δηλαδη, εγινα 18! Απ τα 12 μου ανυπομονουσα να γινω (νομικα) ατομο, και να παψω να ειμαι "το παιδι του ταδε"!

      

    Παράθεση:
     

    Αν ζεις όπως σκέφτεσαι και γράφεις τότε εκπέμπεις  πολύ θετική ενέργεια και είναι τυχεροί όσοι είναι κοντά σου!

    Εύχομαι από μέσα από την καρδιά μου να μην το χάσεις ποτέ αυτό! Ίσως εσύ δεν μπορείς να το καταλάβεις πόσο σημαντικό είναι, αλλά θα είναι λυπηρό να μην το καταλαβαίνουν οι γύρω σου!

    Ειλικρινά πάντως ΜΠΡΑΒΟ!


    Φωτη.....τι να πω....ευχαριστω(και εσενα, και τον Σταυρο!)!!{#emotions_dlg.blush}

    Εχω κομπλαρει λιγο τωρα.....Ειναι απο αυτες τις φασεις που σου λεει καποιος κατι και κοιτας γυρω σου να σιγουρευτεις οτι το λεει σε εσενα!{#emotions_dlg.tt2} 

    Προσπαθω να ζω οπως σκεφτομαι.......Θελω, αλλα δεν ειναι παντα τοσο ευκολο.......{#emotions_dlg.wacko}

    Θα προσπαθησω να μην το χασω (οτι και αν ειναι αυτο τελος παντων, γιατι δεν ειμαι τοσο σιγουρη αν ξερω {#emotions_dlg.wacko}), αν και........δεν γνωριζω πως διατηρουνται τετοια πραγματα....!{#emotions_dlg.whistling}

    Τελος παντων, το τοπικ δεν ειναι "πλεξτε το εγκωμιο της πανκστερινας" {#emotions_dlg.tt2}, οποτε συνεχιζω στο θεμα μας....

     

     

     

    Παράθεση:

    Βασικα, επειδή το θέμα του γέλιου έχει κάποιες περίεργες προεκτάσεις (πχ. παίρνω LSD και γελάω όλη μέρα), θα το προσεγγίσω διαφορετικά.

    Κάθε μέρα χωρίς δημιουργία είναι μία χαμένη μέρα...

    χαχα!{#emotions_dlg.lol}{#emotions_dlg.thumbup}

    Σωστη η παρατηρηση σου, Σταυρο!

    Και σωστη η αναδιατυπωση του moto....

     


    StavmanR
    14.07.2008, 18:48

    Κριστίνα, στα χωριά λέγανε παλιά: "Όταν σου δίνουν, πάρε! Όταν σε δέρνουν, φύγε!" Wink{#emotions_dlg.rockon}

     

    Πίσω στο θέμα μας... {#emotions_dlg.huh}


    kamelia8
    21.07.2008, 12:23

    Το πιστεύω αυτό. Όλα γίνονται πιο εύκολα με ένα γέλιο.

    Έχω διαβάσει επίσης ότι το γέλιο στη διάρκεια της μέρας κάνει το βραδινό ύπνο καλύτερο.

    {#emotions_dlg.biggrin}Χαμογελάστε! Είναι μεταδοτικό! Και κάνει τους άλλους ν' ανησυχούν...!
    -----------------
    It is better to be hated for what you are, than to be loved for what you are not...!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kamelia8 στις 21-07-2008 12:24 ]


    Agaph4you
    21.07.2008, 19:50

    Παράθεση:

    Το μέλος emmanuella στις 12-07-2008 στις 10:59 έγραψε...

    Αγαπητοί margo, punster και fotis70,

       Καταλαβαίνω αυτό που λέτε. Έχετε απόλυτο δίκιο...αλλά ξεχνάτε κάτι...!

    Το γέλιο δεν είναι ανάγκη φαίνεται...υπάρχουν στιγμές που γελάμε αλλά κανείς δεν το βλέπει, όπως υπάρχουν και στιγμές που κλαίμε και κανείς πάλι δεν το βλέπει !

    Οι στιγμές αυτές που κανείς δεν καταλαβαίνει πως γελάμε ερχονται να απαντήσουν σε αυτό που λετε ! Εάν κάνουμε κάτι δημιουργικό, κάτι που μας χαλαρώνει, μας ανακουφίζει και μας ικανοποιεί σίγουρα η ψυχή μας γελάει! {#emotions_dlg.yes}

    Οπότε σε αυτό το σημείο θα ήθελα να επαναλάβω :

    " Μία μέρα δίχως γέλιο είναι μια χαμένη μερα "  {#emotions_dlg.yes}



    Ήμουν έτοιμη να σου απαντήσω αυτό που απάντησαν οι τρεις φίλοι από πάνω...αλλά μου είχες έτοιμη την απάντηση φαίνεται...!! χαχαχ !!


    musicathy
    25.07.2008, 12:51

    Παράθεση:

    Το μέλος BAGRATION στις 14-07-2008 στις 15:06 έγραψε...

    Δεν ξέρω αν ισχύει το "Μια μερα δίχως γέλιο είναι μια χαμένη μέρα".....

    Αλλά σίγουρα ισχύει το "μια χαμένη μέρα εξακολουθεί να είναι μια χαμένη μέρα, όσο γελιο και να ρίξουμε"

     



     

    Σωστός ο τύπος!

     

    Αφήστε ρε παιδιά με το ρημαδογέλιο...Συνέχεια γελάω, ό,τι και να ακούσω που να έχει έστω και την παραμικρή αίσθηση αστείου γελάω...Κι όχι γελάω γελάω!Γελάω, ξεκαρδίζομαι, πέφτω στα πατώματα...Κι έχω και ένα γέλιο που κάνει και τους άλλους και γελάνε ακατάπαυστα!Τρελαμάρα κακιά!Κι άμα δεν ακούω τίποτα αστείο λέω εγω και γελάω πάλι.Και η πιο σοβαρή συζήτηση να είναι εγώ την ξεφτιλίζω...Έχω πρόβλημα.Αύριο θα πάω στο γιατρό...

     

     


    BAGRATION
    25.07.2008, 15:33

    musicathy σου εύχομαι να γελάς το ίδιο και σε δέκα χρόνια!!!!

     

    (Προσοχή όμως δεν γελάμε ποτέ με το να ισοπεδώνουμε τους άλλους. Αυτό είναι νοσηρό γέλιο και δεν κάνει καλό)


    -----------------
    " Το μαχαίρι θα φτάσει μέχρι το κόκκαλο"

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : BAGRATION στις 25-07-2008 15:34 ]


    stevi93
    26.07.2008, 11:38

    {#emotions_dlg.yes} ειναι μια χαμενη μερα!