ελληνική μουσική
    324 online   ·  210.844 μέλη

    Διαφορά Ακουστικής - Ηλεκτρακουστικής στον ήχο..

    Niklaus
    11.07.2008, 23:43

    Χαίρεται... Θέλω να κάνω τα πρώτα βήματα στην εκμάθηση κιθάρας.. Ωστόσο, θα ήθελα να μου διευκρινίσετε αν υπάρχει διαφορά στον ήχο μεταξύ ακουστικής και ηλεκτρακουστικής, ή απλά η μόνη διαφορά είναι η δυνατότητα σύνδεσης με βίσμα για την δεύτερη (και ότι συνεπάγεται αυτό)..?? Δλδ μπορώ να παίζω και με την δεύτερη με εξίσου ίδιο ήχο με την πρώτη..?? Ή παρατηρείται κάποια αισθητή διαφορά στον ήχο τους. Σε κατάστημα που έριξα μια ματιά, μου είπαν πως για τα χρήματα που διαθέτω (περίπου 150€+-) υπάρχει μεγαλύτερη ποικιλία σε ηλεκτρακουστικές (ΧΩΡΙΣ να υπάρχει ΔΙΑΦΟΡΑ με τις ακουστικές). Στην περίπτωση μου αρκούμε με τα χαρακτηριστικά μιας ακουστικής. Υπάρχει περίπτωση να εντοπίσω κάποια διαφορά..?? Εσείς τι θα μου προτείνατε, και ίσως κάποιο μοντέλο για να κάνω μια αρχή σαν αρχάριος. Ευχαριστώ..


    Brokenchord
    12.07.2008, 09:30

    Σε τέτοιες χαμηλές τιμές ναι!  υπάρχει διαφορά και είναι αισθητή! Λόγω του συμβιβασμού που πρέπει να γίνει στην ποιότητα των ηλεκτρικών και των ξύλων που μοιράζονται στην μέση για να χωρέσουν σε μια μικρή τιμή! Από μια τιμή και πάνω δεν υπάρχει καμία απολύτως διαφορά! Πάντως γνώμη μου είναι να κάνεις λίγη υπομονή και να πάρεις μια ηλεκτροακουστική κοντά στα 300 ευρώ. Να πάρεις κάτι καλό! Μην βιαστείς! Να ξέρεις ότι με τα όργανα κατά μια μεγάλη πλειοψηφία (όχι με όλα) αυτό που συμβαίνει είναι ότι ό,τι δώσεις θα πάρεις. Αρχάριος γαρ, αλλά και να τα παρατήσεις η κιθάρα δεν θα πάει χαμένη! Γιατί τώρα ηλεκτροακουστική;!! Όπως είπαμε δεν υπάρχει καμία διαφορά στον ήχο υπάρχει όμως η διαφορά στην δυνατότητα σύνδεσης της με κάποιον ενισχυτή, πενταλάκι και άλλα πολλά ωραία! Γκαβάτζοσε εσύ λοιπόν μια καλή ηλεκτροακουστική  και όταν φτάσεις κάπου και αρχίζεις και γουστάρεις περισσότερο παίρνεις και τον ενισχυτή και ίσως και κάποιο πενταλάκι και τζαμάρεις ακόμα ποιο πολύ. Κάτι το οποίο δεν μπορείς να το κάνεις μια ακουστική! Αν τώρα είσαι σε μια ποιο on the road μουσικοκαταστάσεις με παρέες και φωτιές στην παραλία κ.τ.λ. πάρε μια σκέτη ακουστική και μια φέτα ξερό ψωμί.

    Αυτά από εμένα! {#emotions_dlg.happycrazy}

     


    -----------------
    Η ζωή είναι ένα τραγούδι. Γι΄αυτό τραγούδησε το όσο ποιο δυνατά μπορείς. Γιατί λίγα πράγματα χρειάζεται κάποιος για να είναι ευτυχισμένος. Μια ψυχή να τον αγαπάει, μια καλοκαρδισμένη κιθάρα και όνειρα, πολλά όνειρα, όσα είναι τα αστερία στους γαλαξίες

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Brokenchord στις 12-07-2008 09:33 ]


    StavmanR
    12.07.2008, 09:45
    Συμφωνώ με το θαλάσσιο γεωπόνο παραπάνω... Σήμερα, στην εποχή της ηλεκτρικής μουσικής, δύσκολα θα ανταποκριθεί πλήρως στις συνθήκες ένα καθαρά ακουστική (και φυσικά ποιοτικότερο) όργανο. Αν είσαι λάτρης της ακουστικής παρεΐστικης μουσικής (δωματίου), πιθανότατα μπορείς να πας σε ακουστική, ειδάλλως σε κάθε περίπτωση ηλεκτρακουστική, η οποία βολεύει τόσο σε Live όσο και κυρίως σε ηχογραφήσεις home studio.
    Niklaus
    12.07.2008, 10:31

    'Οπως είπατε και οι δύο κάτι σε παρεϊστικο θα ήθελα περισσότερο, παρά "συναυλίες" κλπ.. Απλά ο καταστηματάρχης όπως προείπα, μου ανέφερε ότι δεν υπάρχει κάποια διαφορά στον ήχο τους και ότι υπάρχει μεγαλύτερη ποικιλία να διαλέξω στις ηλεκτρακουστικές. Δλδ μπορώ να παίξω ακριβώς το ίδιο χωρίς, να χρησιμοποιήσω τα "extra χαρακτηριστικά" που προσφέρει η ηλεκτρακουστική. Πάντώς ευχαριστώ..


    odis13
    12.07.2008, 13:53

    Eγώ θα συμφωνήσω με τον brokenchord να περιμένεις να πάρεις κάτι πιο καλό, να μαζέψεις λίγα λευτά ακόμα, κανα κατοστάρικο πχ...έχει πολά ωραία όργανα.Πχ walden

     

     

    Ασχετο αλλά πάρτε να γουστάρετε.

    http://profile.myspace.com/index.cfm?fuseaction=user.viewprofile&friendid=6489617


    Brokenchord
    13.07.2008, 21:55

    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 12-07-2008 στις 09:45 έγραψε...
    Συμφωνώ με το θαλάσσιο γεωπόνο παραπάνω...

    Παράθεση:

    Το μέλος odis13 στις 12-07-2008 στις 13:53 έγραψε...
    Eγώ θα συμφωνήσω με τον brokenchord

    Θα διαφωνήσει κανένας μαζί μου;;{#emotions_dlg.lol}


    Brokenchord
    13.07.2008, 22:01

    Παράθεση:

    Το μέλος Niklaus στις 12-07-2008 στις 10:31 έγραψε...

    'Οπως είπατε και οι δύο κάτι σε παρεϊστικο θα ήθελα περισσότερο, παρά "συναυλίες" κλπ.. Απλά ο καταστηματάρχης όπως προείπα, μου ανέφερε ότι δεν υπάρχει κάποια διαφορά στον ήχο τους και ότι υπάρχει μεγαλύτερη ποικιλία να διαλέξω στις ηλεκτρακουστικές. Δλδ μπορώ να παίξω ακριβώς το ίδιο χωρίς, να χρησιμοποιήσω τα "extra χαρακτηριστικά" που προσφέρει η ηλεκτρακουστική. Πάντώς ευχαριστώ..



     

    Τότε τελείωσε πας για ακουστική!

    Και τι πάει να πει ο καταστηματάρχης;;;; Ποιος καταστηματάρχης!

    Αυτός να πουλήσει προσπαθεί! Μα καλά μόνο σε ένα κατάστημα πήγες;;; Για πάνε σε τουλάχιστον άλλα δύο και μετά τα ξαναλέμε! Άντε γιατί θα έρθω να σε δείρω!!! {#emotions_dlg.tt2}


    Niklaus
    13.07.2008, 23:18

    Πολύ ζωηρός είσαι Brokenchord .... χαχαχα

    Οκ... 10x


    Brokenchord
    14.07.2008, 13:26

    Ναι το έχω αυτό! {#emotions_dlg.happycrazy}


    johnrgal
    15.07.2008, 01:53

    Καλύτερα μια ακουστική...Θα σού'ρθει και πιο φθηνα!!!Μία ηλεκτροακουστική κάνει τουλάχιστον 100ε παραπάνω απ'το ίδιο μοντέλο σε ακουστική...Τα ηλεκτρικά βλέπεις....Πάντως θα σου πρόεινα να δοκιμάσεις κάτι σε KORT...Φθηνές κιθάρες αλλα συγχρόνως πολύ καλές...Σκυλιά ανήμερα!


    Dimis53
    15.07.2008, 03:12

    {#emotions_dlg.confused1} Αγαπητέ Niklaus, Κιθαρα είναι μόνο μία κι αυτη είναι η κλασική, οι υπόλοιπες βγήκαν για να εξυπήρετήσουν διάφορα στύλ μουσικής και μουσικών.

    Με τα χρήματα που διαθέτεις θα παρεις μάλλον ενα όργανο μέτριο εως κακό. Προτείνω να ψάξεις πόλλα μαγαζιά (μικρά & μεγάλα) και αν γίνεται όχι μόνος, αλλά με κάποιον που γνωρίζει το αντικείμενο και του έχεις εμπιστοσύνη.

    Καλή αγορά.


    Niklaus
    15.07.2008, 14:51

    Οκ θα το κοιτάξω.. 10χ