ελληνική μουσική
    587 online   ·  210.848 μέλη

    Σας αρέσει η Ελλάδα;

    theotita
    17.07.2008, 19:13

    Θα διαφωνήσω μαζί σου σε σχέση με τους μισθούς στο εξωτερικό. Οι μισθοί φαίνονται μεγαλύτεροι κυριώς γιατι σε αυτούς ενσωματώνεται ο 13ος μισθος και γενικά ολα τα δώρα και τα εξτρα που περνουμε εμείς Χριστούγεννα, Πασχα και διακοπές, γιατί πολύ απλά εκείνοι δεν έχουν τέτοια. Αν εξαιρέσεις κάποιες χώρες με βαριά βιομηχανία οι περισσότερες χώρες για τουσ κατοίκους τους δεν είναι φτηνές παρά μόνο σε προιόντα που παράγουν οι ίδιες (αυτοκίνητα, καλλυντικά κλπ).

    Θα σου δώσω και παραδείγμα που μου εχουν πει φίλοι που ζουν στην Αγγλία και μια Αγγλίδα που είχε η μητέρα μου στο φροντηστήριό της: Στο σούπερμαρκετ η μέση οικογένια αγοράζει αν είναι τετραμελής 4 μήλα, 4 πορτοκάλια, μια φέτα καρπούζι 4 φετες τυρί τοστ και 4 φετες ζαμπον αντίθετα με την ελληνική οιογένεια που αγοραζει όλα αυτά με βάση το κιλό και τις υποδιαιρέσεις του. Κρεας τρώνε σπάνια και όσπρια γιατί είναι ακριβά, οι φοιτητές πέρνουν δάνειο για να σπουδάσουν. Αυτά είναι ενδικτηκά για να καταλάβουν πολύ που ακούνε μισθούς αλλά δεν ψάχνουν να δούνε το κόστος ζωής εκεί. Και έχεις τους δημοσιογράφους και πάνε κ συγκρίνουν πόσο κοστίζει το σαμπουαν κ το απορυπαντικό στην ισπανία (χώρα παραγωγής) ή το αυτοκίνητο στη γερμανια (επίσης χώρα παραγωγής)με την Ελλάδα! Helloooooo! Λογικό να είναι πιο φτηνό. Δεν είναι όπως εδώ που κλέβουμε ο ένας τον άλλον.

    Επίσης ποτέ δεν έχουν ρωτήσει τι φόρο και τί ενοίκιο πληρώνουν. Στην Αμερική που μπορώ να ξέρω προσωπικά το τι γίνεται, μπορώ να σου πω οτι οι άνθρωποι μπαίνουν απ' τα 16 στη δουλειά και σ' ένα φαύλο κύκλο πληρομών που δεν τους περισσεύουν για πολλά πολλά.

    Οι περισσότεροι ξένοι κ ανάλογα από ποια χώρα είναι και αν είναι μεσαίας τάξης μαζεύουν χρόνια χρήματα για διακοπές. Οι περισσότεροι δεν έχουν φύγει ποτέ απ' τον τόπο τους.

    Όσο για τις οικογένειες που λες για την χώρα μας, το ξέρω πολύ καλά γιατί ανήκω σε μια απ' αυτές.


    paperino
    17.07.2008, 20:49

    Eγώ δε θα έμενα αλλού αλλά  , όπως κατάντησε η χώρα... Πάντως έχει πολλά να δείξει ως χώρα...Δεν τα αξιοποιεί όμως...Έτσι όπως είναι κάποιοι τύποι (οι Ελληνάρες οι Νεοέλληνες) δείνουν στους ξένους  την εντύπωση ότι όλοι οι Έλληνες έτσι είναι....Και έχω αρχίσει να πιστεύω κι εγώ ότι αυτή οι εικόνα κυριαρχεί....


    theotita
    17.07.2008, 23:24

    Παράθεση:

    Το μέλος paperino στις 17-07-2008 στις 20:49 έγραψε...

     Πάντως έχει πολλά να δείξει ως χώρα...Δεν τα αξιοποιεί όμως...

    Σωστος... δυστυχώς...


    vero
    18.07.2008, 00:03

    H Ελλάδα ειναι γαμάτη..... εχει τόπους που μπορει να αξιοποιηση αλλα δεν γίνεται τίποτα απο την ίδια την κοινωνια... πες την κυβερνηση ας το αφησουμε αλλα εμεις οι ιδιοι μας κάνουμε τιποτα????? φτιαχνουμε συλλογους για να κανουμε κατι σε αυτο τον τοπο που ζουμε? ετσι οφειλουμε εμεις οι νεοι της χωρας να την αναδειξουμε οχι μονο για τον τουρισμο αλλα και για μας τους ίδιους!

    οι τουριστες(αυτοι οι μερικοι που εμειναν) την προτειμουν γιατι είναι φτηνη... αλλα αυτοι δεν είναι τουρισμος......... αν και εχω καταλαβει δεν κανουμε τιποτα να προσελκυουμε κόσμο... πριν λιγες μέρες μιλούσα με έναν ιταλο και μου ελεγε η ελλαδα θα μπορουσε να είχε περισσοτερα για τους νεους, για τον τουρισμο... ειμαστε η χωρα που αναπτυχθηκαν ολες οι φιλοσοφιες, με τον μεγαλυτερο πολιτισμο! αλλα που? εμεις τον καταστρεφουμε πχ παμε στην επιδευρο με το τακουνι!!!!!! τι να πω.... πως και μπορουν να περπατουν δεν καταλαβαινω... καλυτερα να στραβοτσακιστουν για να μαθουν να μην ερχονται με τα τακουνια, αυτο λεω οταν παω.....


    punkster
    18.07.2008, 14:25

    Παράθεση:

    Το μέλος vero στις 18-07-2008 στις 00:03 έγραψε...

     

    οι τουριστες(αυτοι οι μερικοι που εμειναν) την προτειμουν γιατι είναι φτηνη...



    Ε, οχι ρε παιδια και φθηνη η ελλαδα..................{#emotions_dlg.blink}.........Που σου χρεωνει ο αλλος ο βλακας 4 ευρω το ice tea μονο και μονο επειδη στα 50 μετρα εχει θαλασσα!!!

    Οι τιμες ειναι εξωφρενικες! Πας για εναν καφε και σου φευγουν 10 ευρω!

     


    vero
    18.07.2008, 22:40

    Παράθεση:

    Το μέλος punkster στις 18-07-2008 στις 14:25 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος vero στις 18-07-2008 στις 00:03 έγραψε...

     

    οι τουριστες(αυτοι οι μερικοι που εμειναν) την προτειμουν γιατι είναι φτηνη...



    Ε, οχι ρε παιδια και φθηνη η ελλαδα..................{#emotions_dlg.blink}.........Που σου χρεωνει ο αλλος ο βλακας 4 ευρω το ice tea μονο και μονο επειδη στα 50 μετρα εχει θαλασσα!!!

    Οι τιμες ειναι εξωφρενικες! Πας για εναν καφε και σου φευγουν 10 ευρω!

     



    μιλαω για τις περιοχες που επεσε ο τουρισμος εχουν φτηνηνει πολυ.... απλα το ειπα... γιατι δεν εχουμε τουρισμο που να ακριβωπληρωνει για το τοπο που ερχεται! Τουρισμος δεν ειναι οι νεοι(αγγλοι γερμανοι ελβετοι ιταλοι) επειδη δεν αγοραζουν τιποτα... ο τουρισμος που οφειλουμε να στοχευουμε ειναι αυτος που θα δινει λεφτα...


    kamelia8
    20.07.2008, 12:36

    Ναι!

    Όσο και αν δε μου αρέσουν πολλά εδώ... ναι, μια αδυναμία την έχω..


    vaggelissallonika
    20.07.2008, 20:06

    Η Ελλάδα κατά την γνώμη μ είναι η πιο ωραία χώρα [κ δεν υπερβάλλω]σε όλο το κόσμο....Είναι υπεεεεεεεροχη...Το πρόβλημα είναι πως έτσι πως κέγαιτε κυριολεκτικά η Ελλάδα ΜΑΣ [από τις φωτιές] δεν θα υπάρχει τπτ τπτ τπτ σε λίγα χρόνια,έχουν καταστραφεί τοοοοσα δάση έχουν χαθεί τόσα άτομα,κάικαν σπίτια,ε μέχρι που θα πάει αυτό?[όταν κάικε εκείνη η περιοχή δίπλα στο καζινο]είπαν δεν θα κάνουν ούτε μία πολυκατικία κ τώρα έχουν χτύσει ολόκληρο οικισμό.έτσι όπως πάμε η Ελλάδα θα ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΕΙ.Ας προσέξουμε λιγο τον τόπο μας γιατί θα χαθούμε όλοι!!!!!


    stevi93
    01.08.2008, 22:24

    Μου αρεσει η Ελλαδα για το παρελθον της,για την ακριβεια λατρευω την Ελλαδα για το παρελθον της σε ολους τους τομεις.

    Μισω την ελλαδα του παροντος και φοβαμαι για την αυριανη.

    ο ''Ελληνας'' της Παναγιωτοπουλου,του Λαζοπουλου και του κραουνακη τα λεει ολα.


    Opeth
    01.08.2008, 22:54

    Δηλαδη θες να μας πεις πως σ'αρεσει η Ελλαδα για τους αμετριτους εμφυλιους πολεμους που ειχε στην αρχαιοτητα και οχι μονο? ?Παραξενο που εισαι περιφανος γι'αυτο το κομματι !
    {#emotions_dlg.crying} !


    BAGRATION
    02.08.2008, 02:05

    Η Αρχαία Ελλάδα έχει όντως το παγκόσμιο ρεκόρ των εμφυλίων πολέμων αλλά τότε ό πολεμος ήταν άλλη φάση. Δεν υπήρχαν οι "καλοί" και οι "κακοί"  όπως στους συγχρονους εμφυλίους. Οι πόλεμοι δεν ήταν ολοκληρωτικοί στην συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων. Μην το ισοπεδώνεις το πράγμα οπότε.

     


    -----------------
    " Το μαχαίρι θα φτάσει μέχρι το κόκκαλο"

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : BAGRATION στις 02-08-2008 12:40 ]


    fotis70
    02.08.2008, 12:29

    Αυτό με τους καλούς και τους κακούς μπορείς να το εξηγήσεις πως γίνεται;

    Δηλαδή πια η διαφορά του τότε με το τώρα και πως χαρακτηρίζουμε κάποιον κακό ή καλό;

    Όσο για την  περηφάνια για την αρχαία Ελλάδα, είμαστε υπερήφανοι για τα επιτεύγματα της ( φιλοσοφία, επιστήμες, πολιτισμός ) και όχι για το σύνολό της.

    Οι αρχαίοι Έλληνες όπως και οι σημερινοί έκαναν έναν άθλο και μετά έκαναν τα πάντα για να τον καταστρέψουν γιατί δεν ήξεραν πώς να τον διαχειριστούν.

    ( βλέπε πολέμους και μετά εμφυλίους, βλέπε φιλοσόφους που διώχτηκαν, βλέπε πολιτεύματα )


    BAGRATION
    02.08.2008, 12:55

    Τροποποιησα λίγο το πάνω πόστ για να είναι πιο σαφές.

    Οι συγχρονοι εμφύλιοι είναι συνχά ολοκληρωτικοί πόλεμοι. Οι δε ητημμένοι, "οι κακοι", δε μπάντ γκάις εξοντώνωνται μετά μανίας ακόμα και πολλά χρόνια μετά τη λήξη του.

    Η διαφορά του τότε με το τώρα είναι ότι η μία πολη-κράτος η συμπολιτεία έκανε πόλεμο με μια άλλη κάθε δύο με τρια χρονάκια. Αμα διαβάσεις τη ίστορία της Θήβας π.χ. θα δείς ότι μέχρι να τη κάνει κιμά ο Μέγας Αλέξης (μια από της περιπτώσεις αρχαίου ολοκληρωτικού πολέμου) έκανε πόλεμο κάθε τρείς και λίγο.

    Κάποιος Αινείας, στρατιωτικός και ο πρώτος συγραφέας πολεμικών εγχειριδίων της αρχαιότητας έχει βγάλει κάτι σαν "εγχειρίδιο επιβίωσης της πόλης κράτους" (πολιορκητικά λέγεται) άμα το διαβάσεις θα δείς την κατάσταση που επικρατούσε από τη ματιά ενός καθαρά πρακτικού ανθρώπου.


    -----------------
    " Το μαχαίρι θα φτάσει μέχρι το κόκκαλο"

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : BAGRATION στις 02-08-2008 14:12 ]


    musicathy
    02.08.2008, 13:15

    Σωστά...

     

     

    Τεσ/πα...

     

    Η Ελλαδάρα είναι θεά...Κάθε πρωί που ξυπνάω, ανοίγω το παράθυρο και βλέπω τον Όλυμπο αισθάνομαι πολύ τυχερή που μένω εδώ που μένω...Έχει τόσες ομορφιές...Όπου και να πάω κάτι με εκπλήσσει...{#emotions_dlg.biggrin}


    kithara-woman
    02.08.2008, 13:38

    Πριν 10 μέρες η απάντηση μου θα ήταν ΝΑΙ.Τώρα όμως που είδα πόσο πιο ανθρώπινα ζουν στην Ιταλία-σε άλλες χώρες δεν έχω πάει,δεν ξέρω-είδα ότι η ποιότητα ζωής μας έχει πιάσει πάτο.Αυτό με ενοχλεί εδώ,δεν υπάρχει ποιότητα ζωής.Ο καθένας κάνει ό,τι θέλει,δεν λογαριάζει αν ενοχλεί,κοιτάζει την πάρτη του μόνο.Ζούμε ο ένας πάνω στον άλλο,αδιαφορούμε για το περιβάλλον,μόλις φυσήξει λίγο κάνουμε στάχτη τα πάντα,έχουμε άγχος,νευρικότητα,βρίζουμε και τσακωνόμαστε χωρίς λόγο με το παραμικρό.Δεν είναι λεπτομέρειες όλα αυτά,χαλάει η ποιότητα της ζωής και η καθημερινότητα αν είσαι όλη μέρα με τσιτωμένα νεύρα.

    Η ακρίβεια υπάρχει αλλά δεν είναι τόσο υπερβολικά τα πράγματα όσο θέλουν τα ΜΜΕ να μας παρουσιάσουν,στην Ιταλία το μικρό μπουκάλι νερό κάτω από 1 ευρώ δεν το παίρνεις,η ακρίβεια εκεί είναι πολύ μεγαλύτερη σε όλα,όλα τα είδη διπλάσια τιμή από ό,τι εδώ.Εδώ μας τα παίρνουν χοντρά οι λογαριασμοί,ΔΕΗ,ΟΤΕ,ΕΦΟΡΙΕΣ,ΤΡΑΠΕΖΕΣ,και όλα τα υπόλοιπα,δουλεύουμε για να τα ακουμπάμε σε αυτούς.Εχουμε κάνει την καθημερινότητα μας μαρτύριο και η ζωή στις πόλεις είναι μαρτύριο,όλη μέρα τρέξιμο.Στην επαρχία σώζεται λίγο η κατάσταση,είναι πιο αργοί οι ρυθμοί και δεν υπάρχει το καυσαέριο.

    Έχουμε πανέμορφη χώρα αλλά την αφήνουμε να ρημάζει.Για ποιο λόγο;Ρητορική είναι η ερώτηση,υπάρχουν λόγοι για όλα αυτά...Με λύπη μου τα λέω όλα αυτά.Εχουμε την πιο όμορφη χώρα και σε λίγα χρόνια δεν θα μπορεί να ζήσει εδώ ούτε κουνούπι,δεν θα βρίσκει οξυγόνο...

    Αν είχαμε σωστή κατευθυνση και σωστό σχεδιασμό και δεν ήταν όλα μπάχαλο,θα ζούσαμε σε έναν παράδεισο.Αν είχαμε...

     


    stevi93
    02.08.2008, 14:26

    ναι, αγαπω την ελλαδα για οσα εχει προσφερει στις τεχνες,στον πολιτισμο,στις επιστημες.
    Η Ειρηνη ειναι κυριο ιδεολογικο στοιχειο για μενα οποτε φυσικα και δεν αναφερομαι στους εμφυλιους.
    Επισης σιχαινομαι την ιδεολογια του ελληνα,σε ολα τα μηκη και πλατη.Απεχθανομαι τον ''ωχ αδερφισμο'',το βολεμα και ολα οσα μας περιβαλλουν καθημερινα.Εχω περασει αρκετα μεγαλο κομματι της ζωης μου στο εξωτερικο,σε διαφορες χωρες,και ακριβως για αυτο με ενοχλουν θεματα οργανωσης,ποιοτητας ζωης,αλληλοσεβασμου.
    Και ως Ελληνες οχι μονο δεν προσπαθουμε να αλλαξουμε κατι,αλλα επαναπαυομαστε και ουσιαστικα κρυβομαστε πισω απο τον ορο ''ελληναρες''νομιζοντας πως μας δικαιολογει.
    πολλοι το διακσεδαζουν κι ολας εμενα αυτο με εξοργιζει.


    fotis70
    02.08.2008, 21:03

    Παράθεση:

    Το μέλος BAGRATION στις 02-08-2008 στις 12:55 έγραψε...

    Τροποποιησα λίγο το πάνω πόστ για να είναι πιο σαφές.

    Οι συγχρονοι εμφύλιοι είναι συνχά ολοκληρωτικοί πόλεμοι. Οι δε ητημμένοι, "οι κακοι", δε μπάντ γκάις εξοντώνωνται μετά μανίας ακόμα και πολλά χρόνια μετά τη λήξη του.

    Η διαφορά του τότε με το τώρα είναι ότι η μία πολη-κράτος η συμπολιτεία έκανε πόλεμο με μια άλλη κάθε δύο με τρια χρονάκια. Αμα διαβάσεις τη ίστορία της Θήβας π.χ. θα δείς ότι μέχρι να τη κάνει κιμά ο Μέγας Αλέξης (μια από της περιπτώσεις αρχαίου ολοκληρωτικού πολέμου) έκανε πόλεμο κάθε τρείς και λίγο.

    Κάποιος Αινείας, στρατιωτικός και ο πρώτος συγραφέας πολεμικών εγχειριδίων της αρχαιότητας έχει βγάλει κάτι σαν "εγχειρίδιο επιβίωσης της πόλης κράτους" (πολιορκητικά λέγεται) άμα το διαβάσεις θα δείς την κατάσταση που επικρατούσε από τη ματιά ενός καθαρά πρακτικού ανθρώπου.


    -----------------
    " Το μαχαίρι θα φτάσει μέχρι το κόκκαλο"

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : BAGRATION στις 02-08-2008 14:12 ]



    Πάλι δεν με ικανοποιεί η απάντησή σου!

    Τελικά στην  αρχαία Ελλάδα υπήρχαν καλοί και κακοί;

    Τι θα πει ολοκληρωτικός  πόλεμος και γιατί είναι σήμερα και όχι τότε;

    Αν παράδειγμα σήμερα οι εμφύλιοι πόλεμοι είναι όπως λες ολοκληρωτικοί λογικά δεν θα υπήρχε «αριστερά» στην Ελλάδα αφού θα είχαν εξοντωθεί όλοι το 1949!

    Λες πως τότε πριν το Μέγα Αλέξανδρο δεν υπήρχε η εξόντωση του αντιπάλου.

    Αν διαβάσεις λοιπόν την συμβατική ιστορία θα βρεις πολλές αναφορές σε τέτοια γεγονότα. Θα αναφέρω ένα από αυτά! Πλαταιές.

     Ισοπεδώθηκε η πόλη από τους Θηβαίους και οι ίδιοι μετά ισοπέδωσαν την Θήβα σαν σύμμαχοι του μεγάλου Αλεξάνδρου και όχι ο ίδιος ο Μέγας Αλέξανδρος!

    Ο Μακεδόνας στρατηλάτης είναι παρεξηγημένος από κάποιους που αγνοούν την ιστορία και κρίνουν επιδερμικά και αβίαστα ή από κάποιους που τους βολεύει να κρίνουν έτσι!  

     


    BAGRATION
    03.08.2008, 00:45

    Είναι απολύτως φυσιολογικό να μη σε ικανοποιούν αυτά που γράφω. Είσαι μεγάλος ανθρωπός, έχεις διαβάσει και έχεις σχηματίσει ολοκληρωμένη άποψη. Η άποψη αυτή προφανώς δεν ταυτίζεται με τη δική μου.

    Οι "καλοί" και οι "κακοί" είναι αστεισμός. Αστειεύομαι πάντα σε πόστ που αφορούν την ιστορία τη κοινωνία κ.α.

    Καλύτερα να σταματήσουμε εδώ και να μην ξεκινήσουμε τα "είπες αυτό και είπες εκείνο" σαν εικοσάχρονα

    Ο καθένας με τις απόψεις του.

     


    -----------------
    " Το μαχαίρι θα φτάσει μέχρι το κόκκαλο"

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : BAGRATION στις 03-08-2008 00:55 ]


    jethroomi
    03.08.2008, 02:32

    Ο τοπος μας ειναι υπεροχος. Εμεις ειμαστε σκατα (συγγνωμη site) .


    noizreduction
    03.08.2008, 12:28

    Νομιζω πως θα το κανω πιο γενικο το ζητημα.

     

    Η Μεσογειος σαν περιοχη εχει να δωσει ο,τι το καλυτερο απο αποψη τοπιων, εναλλαγης εικονων, καλων ( και παραξενων ) ανθρωπων..Απο την Αιγυπτο, μεχρι το Ισραηλ και απο την Κυπρο μεχρι την Ελλαδα, εχω μαγευτει. Παρολο που η καθε περιοχη εχει τις ιδιαιτεροτητες της.

    Ταξιδευοντας στην Νοτια Ιταλια ( οχι Σικελια ), ειδα πως και εκει η Μεσογειος εχει επιδρασει στη ψυχολογια τους. Το ιδιο και στην Noτια Ισπανια. Οποτε ανεβηκα πιο βορεια, γνωρισα "σκληρα" τοπια και "σκληρους" ανθρωπους.

     

    Τωρα εαν θα μεινω Ελλαδα; Και βεβαια θελω να μεινω, παρολο που η καρδια μου ειναι αναμεσα απο 2 χωρες ( Κυπρος Ελλαδα ). Εχει να μου δωσει αρκετα η χωρα μου και καθε φορα που τη γυριζω με το αμαξι ( μονοημερες ή και εβδομαδιαιες διακοπες με καμπινγκ ) γνωριζω πραγματα που δεν τα ηξερα!


    -----------------
    Noiz Reduction Team DreamCatcher

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 03-08-2008 12:29 ]