ελληνική μουσική
    811 online   ·  210.850 μέλη

    Γ.Παπαδόπουλος Vs Μ.Χατζηγιάννης

    emmanuella
    13.07.2008, 11:43

    Τις τελευταίες μέρες ακούστηκε ένα τραγουδάκι...( καλούτσικο ). Το ερμηνεύει ο Γιώργος Παπαδόπουλος, ένας καινούργιος τραγουδιστής. Πιστεύετε ότι η φωνή του μοιάζει με τη φωνή του Μ.Χατζηγιάννη όπως όλοι λένε ?

    Κατά τη δική μου γνώμη...δεν μοιάζουν ! Κάτι λίγο ίσως ναι...αλλά δεν είναι ούτε καν παρόμοιες !


    -----------------
    " The Show Must Go On " : Every artist was first an amateur....!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : emmanuella στις 13-07-2008 11:50 ]


    Crocodile
    13.07.2008, 12:05

    Φτυστός, φωνητικά εννοώ. Με μία πρώτη ακρόαση, αν δεν ήξερα ποιος τραγουδάει, θα έβαζα το χέρι μου στη φωτιά ότι είναι σίγουρα ο Χατζηγιάννης!


    KIT_KAT
    13.07.2008, 12:10

    Αυτός δεν είναι ο ιερόσυλος που εκτέλεσε και το "Ημερολόγιο" του Θηβαίου; {#emotions_dlg.crying}

     


    emmanuella
    13.07.2008, 12:31

    Παράθεση:

    Το μέλος Crocodile στις 13-07-2008 στις 12:05 έγραψε...

    Φτυστός, φωνητικά εννοώ. Με μία πρώτη ακρόαση, αν δεν ήξερα ποιος τραγουδάει, θα έβαζα το χέρι μου στη φωτιά ότι είναι σίγουρα ο Χατζηγιάννης!



    Κι εγώ την πρώτη φορά το ίδιο είπα...ακόμα και τώρα...λέω ότι δεν είναι δυνατόν !

    Αλλά αν ακούσεις πιο καλά ... θα καταλάβεις ότι δεν συγκρίνονται οι φωνές ! Ο Μιχάλης έχει πιο πολύ χρώμα και πιο γεμάτη φωνή !


    paperino
    13.07.2008, 14:32

    Παράθεση:

    Το μέλος emmanuella στις 13-07-2008 στις 12:31 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Crocodile στις 13-07-2008 στις 12:05 έγραψε...

    Φτυστός, φωνητικά εννοώ. Με μία πρώτη ακρόαση, αν δεν ήξερα ποιος τραγουδάει, θα έβαζα το χέρι μου στη φωτιά ότι είναι σίγουρα ο Χατζηγιάννης!



    Κι εγώ την πρώτη φορά το ίδιο είπα...ακόμα και τώρα...λέω ότι δεν είναι δυνατόν !

    Αλλά αν ακούσεις πιο καλά ... θα καταλάβεις ότι δεν συγκρίνονται οι φωνές ! Ο Μιχάλης έχει πιο πολύ χρώμα και πιο γεμάτη φωνή !



    Και αναρωτιόμουν την Τετάρτη...<<Ποιός είναι αυτός;>> Γιατί στο μαγαζί που πήγα , τότε μετά τον Χατζιγιάνη έβαλαν αυτόν....Οι φωνές τους μοιάζουν αλλά του Παπαδόπυλου είναι άδεια....


    -Sadahzinia-
    13.07.2008, 14:46

    Επειδή έχω ακούσει και άλλα τραγούδια του Γιώργου Παπαδόπουλου (ναι έχω πολύ ελεύθερο χρόνο!) αντιλήφθηκα ότι μόνο σε αυτό το τραγούδι μοιάζουν οι φωνές τους.


    marylin
    13.07.2008, 18:26

    Παράθεση:

    Το μέλος Crocodile στις 13-07-2008 στις 12:05 έγραψε...

    Φτυστός, φωνητικά εννοώ. Με μία πρώτη ακρόαση, αν δεν ήξερα ποιος τραγουδάει, θα έβαζα το χέρι μου στη φωτιά ότι είναι σίγουρα ο Χατζηγιάννης!



    Κι εγώ το ίδιο!!!!! {#emotions_dlg.rolleyes}


    Stroumfita456
    13.07.2008, 20:14

    καλος ειναι και ο παπαδοπουλος...εχει ωραια φωνη..δεν θα ελεγα οτι μοιαζουν και τοσο οι φωνες τους..μονο στο Οχι του φερνει..στα αλλα οχι...!


    esta
    13.07.2008, 21:23

    Παράθεση:

    Το μέλος KIT_KAT στις 13-07-2008 στις 12:10 έγραψε...

    Αυτός δεν είναι ο ιερόσυλος που εκτέλεσε και το "Ημερολόγιο" του Θηβαίου; {#emotions_dlg.crying}

     



    Τιιιιι??!!!αυτός είναι?!Του αξίζουν αργά και άκρως επώδυνα βασανιστήρια-όπως αυτά που έκανε στο υπέροχο αυτό το τραγούδι!{#emotions_dlg.eek}


    KIT_KAT
    13.07.2008, 21:36

    Έστα, άσ'τα... {#emotions_dlg.ohmy}

    Δεν το πίστευα όταν το άκουσα...


    PashalinaMakia
    13.07.2008, 22:05

    Δεν μοιάζουν οι φωνές τους καθόλου.Εμένα δεν μου τον θύμισε καθόλου.

    Τα άλλα του δεν τα έχω ακούσει οπότε....


    palmos
    14.07.2008, 18:29

    Δεν τον έχω ακούσει σε άλλα τραγούδια και θα ήθελα πάρα πολύ να τον ακούσω στα Ημερολόγια του Θηβαίου από περιέργια! (όταν τον ακούσω θα σας πώ τη γνώμη μου)!

    Όσο για αυτό το τραγούδι η φωνή του είναι ίδια με του Χατζηγιάννη! Αφού όταν άκουσα το τραγούδι για πρώτη φορά στο ραδιόφωνο αναρωτήθηκα αν έβγαλε πάλι καινούργιο τραγούδι ο Χατζηγιάννης!

     

     


    spiroos
    15.07.2008, 01:27

    Παράθεση:

    Το μέλος esta στις 13-07-2008 στις 21:23 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος KIT_KAT στις 13-07-2008 στις 12:10 έγραψε...

    Αυτός δεν είναι ο ιερόσυλος που εκτέλεσε και το "Ημερολόγιο" του Θηβαίου; {#emotions_dlg.crying}

     



     

    Τιιιιι??!!!αυτός είναι?!Του αξίζουν αργά και άκρως επώδυνα βασανιστήρια-όπως αυτά που έκανε στο υπέροχο αυτό το τραγούδι!{#emotions_dlg.eek}



     

    Στο Θηβαίο τότε τι αξίζουν που έδωσε την άδεια να το ερμηνεύσει ξανά; Δεν εγινε ερήμην του...


    -----------------
    Η ζωή αλλάζει δίχως να κοιτάζει τη δικιά σου μελαγχολία.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : spiroos στις 15-07-2008 01:35 ]


    freddieKrueger
    15.07.2008, 01:50

    Μετα απο προσεκτικη ακροαση και των 2 καλλιτεχνων μπορω να πω οτι ο Μιχαλης Χατζηγιαννης εχει μεγαλυτερ ογκο στη φωνη του...Υπαρχει ομως ομοιοτητα ηχοχρωματος...Ειδικα σε ορισμενα φωνηεντα....Αυτη ειναι η καταρα του να εισαι ενδομυχα ερωτευμενος με μια φωνη...αμεσως αμεσως μιμεισαι το ειδωλο σου....Παιζει ο Παπαδοπουλος να ειχε για ινδαλμα τον Μιχαλη μας,μια και ο τελευταιος εχει μια απο τις καλλιτερες φωνες στην Ελλαδα...Αλλα σχεδον ποτε η μιμηση δεν βγαινει σε καλο...Γιατι εκτος του οτι κατα 99%ειναι υποδεεστερη της αυθεντικης χροιας,ειναι κατα κανονα και 'αγκαθι' στην καριερα του καλλιτεχνη...

    Παρολα αυτα οφειλω να ομολογησω οτι ο Παπαδοπουλος ειναι κι αυτος πολυ καλη φωνη...Ειδικα αυτο το Ο-ΧΙ που παει τη φωνη απο C4 σε G4,δεν ειναι κατι καθολου ευκολο για αντρικη φωνη....Αν υποθεσουμε οτι το βγαζει ετσι και χωρις τα 'μηχανηματα' χαχαχαχα{#emotions_dlg.beer}


    -----------------
    LIFE IS A MISERY ONLY FOR MISERABLE

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : freddieKrueger στις 15-07-2008 01:52 ]


    renabill
    29.07.2008, 15:17

    Παράθεση:

    Το μέλος freddieKrueger στις 15-07-2008 στις 01:50 έγραψε...

    Μετα απο προσεκτικη ακροαση και των 2 καλλιτεχνων μπορω να πω οτι ο Μιχαλης Χατζηγιαννης εχει μεγαλυτερ ογκο στη φωνη του...Υπαρχει ομως ομοιοτητα ηχοχρωματος...Ειδικα σε ορισμενα φωνηεντα....Αυτη ειναι η καταρα του να εισαι ενδομυχα ερωτευμενος με μια φωνη...αμεσως αμεσως μιμεισαι το ειδωλο σου....Παιζει ο Παπαδοπουλος να ειχε για ινδαλμα τον Μιχαλη μας,μια και ο τελευταιος εχει μια απο τις καλλιτερες φωνες στην Ελλαδα...Αλλα σχεδον ποτε η μιμηση δεν βγαινει σε καλο...Γιατι εκτος του οτι κατα 99%ειναι υποδεεστερη της αυθεντικης χροιας,ειναι κατα κανονα και 'αγκαθι' στην καριερα του καλλιτεχνη...

    Παρολα αυτα οφειλω να ομολογησω οτι ο Παπαδοπουλος ειναι κι αυτος πολυ καλη φωνη...Ειδικα αυτο το Ο-ΧΙ που παει τη φωνη απο C4 σε G4,δεν ειναι κατι καθολου ευκολο για αντρικη φωνη....Αν υποθεσουμε οτι το βγαζει ετσι και χωρις τα 'μηχανηματα' χαχαχαχα{#emotions_dlg.beer}


    -----------------
    LIFE IS A MISERY ONLY FOR MISERABLE

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : freddieKrueger στις 15-07-2008 01:52 ]



    Κι εγώ νομίζω ότι τον μιμείται καπως, ειδικά στις καταλήξεις των στίχων, αλλά μπορεί να διαφοροποιηθεί αν το θελήσει, γιατί η  σύγκριση δε θα το κάνει καλό.Η φωνή του Χατζηγιάννη εχει το κάτι παραπάνω.


    rompa
    29.07.2008, 15:41

    To είχα ακούσει στο ραδιόφωνο και νόμιζα ότι ήταν ο Χατζηγιάννης ..


    emmanuella
    29.07.2008, 15:45

    Παράθεση:

    Το μέλος rompa στις 29-07-2008 στις 15:41 έγραψε...

    To είχα ακούσει στο ραδιόφωνο και νόμιζα ότι ήταν ο Χατζηγιάννης ..



    {#emotions_dlg.nono}{#emotions_dlg.nono}{#emotions_dlg.nono}{#emotions_dlg.nono}{#emotions_dlg.nono}{#emotions_dlg.nono}{#emotions_dlg.nono}


    thaliey
    30.07.2008, 12:20

    α δεν ειναι χατζηγιαννης????!!!α δεν το χα πιασει!