ελληνική μουσική
    660 online   ·  210.846 μέλη
    punkster
    13.07.2008, 17:33

    Συντροφοι MusicHeaven-ιτες.....

    Σκεφτομαι, παιδες, να το ριξω στο Mac () και θα ηθελα την γνωμη και τις εντυπωσεις οσων εχουν εμπειρια με Mac (και ειδικα σε συγκριση με το PC.) 

    Αξιζει η επενδυση?? {#emotions_dlg.confused1}

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : punkster στις 13-07-2008 17:36 ]


    incomplete_angel
    13.07.2008, 19:23

    Παράθεση:

    Το μέλος punkster στις 13-07-2008 στις 17:33 έγραψε...

    Συντροφοι MusicHeaven-ιτες.....

    Σκεφτομαι, παιδες, να το ριξω στο Mac () και θα ηθελα την γνωμη και τις εντυπωσεις οσων εχουν εμπειρια με Mac (και ειδικα σε συγκριση με το PC.) 

    Αξιζει η επενδυση?? {#emotions_dlg.confused1}

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : punkster στις 13-07-2008 17:36 ]



     

    Εγώ έχω αλλάξει εδώ και 12 μήνες περίπου και τώρα πια δεν ξανα γυρνάω στα windows με τίποτα!!!


    deathminor88
    13.07.2008, 20:03

    Mac δαγκωτό!


    Iced_jacob
    13.07.2008, 22:00

    Εμένα πάντως δε με βλέπω να την κουνάω απο τα ΧΡ με τίποτα. Τα Mac δυστυχώς δεν προσφέρουν τη δυνατότητα να βρίσκεις προγράμματα open source από το νετ


    -----------------
    Κι όταν για λίγο πίστεψα πως ήμουνα θεός πέρασα απο κύματα και βράχηκα στη φτέρνα...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Iced_jacob στις 13-07-2008 22:06 ]


    Mesogeios
    13.07.2008, 22:10

     

     

    Mac v PC.

    Μια έντονη σύγκρουση που κρατάει χρόνια και έχει σκαμπανεβάσματα. Στο χώρο των Γραφικών Τεχνών φαίνεται ότι υπερείχαν τα Mac. Δεν είμαι σίγουρος αν αυτό εξακολουθεί να ισχύει, ενώ τα pc μοιάζει να έχουν πλεονεκτήματα οικονομικά και μεγαλύτερες δυνατότητες επικοινωνίας, λόγω μιας μεγαλύτερης χρονικής κυριαρχίας τους στον ευρύτερο χώρο. Συχνά ακούω πως για επαγγελματική χρήση, με βασικό εργαλείο τον υπολογιστή (μακέτες, σελιδοποίηση, πιστότερα αποτελέσματα, επεξεργασία εικόνων και ασφαλέστερη παραγωγή) τότε mac. Για υποστήριξη επαγγελματικής δραστηριότητας (λογιστήρια, αναπαραγωγή κειμένων, συνεργασίες και «συμβατότητες» με άλλους) τότε pc.

    Προσωπικά δεν έχω καταφέρει να σχηματίσω άποψη – έχω δουλέψει και με τα δυο και έχω υποστεί τα «κακά» τους και τα «καλά» τους -- αλλά με ενδιαφέρει πολύ το θέμα και θα παρακολουθούσα με ενδιαφέρον μια εξέλιξη της συζήτησης με καταθέσεις εμπειριών και επιχειρημάτων κι από τις δυο πλευρές.

    {#emotions_dlg.confused1}{#emotions_dlg.confused1}{#emotions_dlg.blush}

    punkster καλή τύχη!{#emotions_dlg.walkman}{#emotions_dlg.beer}


    punkster
    14.07.2008, 10:44

    Παράθεση:

    Το μέλος Mesogeios στις 13-07-2008 στις 22:10 έγραψε...

     έχω δουλέψει και με τα δυο και έχω υποστεί τα «κακά» τους και τα «καλά» τους 


    Πες μας λοιπον!{#emotions_dlg.clap}

    Ειμαι ολη αυτια (και ματια).


    oulion
    14.07.2008, 11:28

    Εάν σε ενδιαφέρουν κυρίως τα μουσικά προγράμματα τότε να αγοράσεις Mac. Πιστεύω ότι δεν υπάρχει πιο σοβαρός λόγος να δώσεις τόσα λεφτά για Mac και δε θα έχεις και ό, τι προγράμματα βγαίνουν για Windows. Εάν δεν πολυκαίγεσαι να πάρεις pc.


    punkster
    14.07.2008, 12:42

    Παράθεση:

    Το μέλος oulion στις 14-07-2008 στις 11:28 έγραψε...

    Εάν σε ενδιαφέρουν κυρίως τα μουσικά προγράμματα τότε να αγοράσεις Mac. Πιστεύω ότι δεν υπάρχει πιο σοβαρός λόγος να δώσεις τόσα λεφτά για Mac και δε θα έχεις και ό, τι προγράμματα βγαίνουν για Windows. Εάν δεν πολυκαίγεσαι να πάρεις pc.



    Βασικα, τωρα μου θυμησες και κατι αλλο που ηθελα να ρωτησω.....

    Προσωπικα ενδιαφερομαι αρκετα και για προγραμματα επεξεργασιας βιντεο....Το μακ πως τα παει σε αυτον τον τομεα??? Γιατι τα πισι....."χεσε μεσα Πολυχρονη γιατι βαρεθηκα να σφουγγαριζω" ενα πραγμα...

    Ενταξει, ειναι πολυ οι λογοι για να προτιμησεις εναν μακ απο εναν πισι....Πρωτα η ταχυτητα (δεν τιθεται συγκριση), μετα η αξιοπιστια (με το καινουριο leopard στα μακ, και να θες να χασεις καποιο αρχειο, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ!), και επισης η ομορφια (ΟΛΑ ειναι πολυ πιο "ομορφα" στα μακ, και στον εμφανισιακο τομεα, και στον τομεα της οργανωσης κτλ κτλ)!

    Νομιζω οτι ειναι φανερο προς τα που τεινω, αλλα θελω γνωμες γενικα (βασικα ο πατερας μου καιγεται περισσοτερο για αποψεις, γνωμες και εμπειριες, καθοτι πιο σοφρων απο τη θυγατερα του! Εγω οντας επιπολαιη, θα ειχα αγορασει ηδη μακ, χωρις να ρωτησω κανεναν!{#emotions_dlg.tt2}


    deathminor88
    14.07.2008, 13:50

    Για ότι έχει σχέση με επεξεργασία εικόνας, ήχου, βίντεο υπερέχουν τα Mac. Για τεχνικά προγράμματα Οrcad (πχ) καλύτερα είναι τα PC. Γι αυτό το λόγο στην Σχολή Καλλιτεχνικών Σπουδών του ΤΕΙ Αθηνών έχουν ολοκαίνουρια Mac και πχ στην Σχολή Τεχνολογικών Εφαρμογών PC.


    Blackrosez
    14.07.2008, 16:20

    εζησα και μαζι με τα πισι και μαζι με τα μακ..! απάντηση μόνο μια..? η αλήθεια είναι ότι κατέληξα να έχω και απο τα δύο.. ο λόγος είναι αλλη η χρήση του μακ και αλλη του πισι.

    ενα εχω να σου πω εξαρταται για ποιο πραγμα το χρειαζεσαι αμα σκεφτεσαι να παρεις το μακ για ταχυτητα και γραφικα(για παιχνιδια) ή για το συστημα των λεοπαρντ σου λεω μην το παρεις μπορεις να περιοριστεις και με ένα πισι εαν όμως το χρειάζεσαι για ήχο εικόνα κίνηση ταινία είναι ότι πρέπει π.χ συστηνεται περισσοτερο σε αυτους που θα σπουδασουν multimedia, grafic designer τετοια.

    αλλα αφου ρωτισες για βιντεο και φυσικα τα μακ υπερτερουν.!!

    και αμα τα γνωρισεις δεν τα αλλαζεις με τιποτα οπως ειπαν και πιο πανω.. εκτός και αν είσαι υποχρεωμενος να χρησιμοποιεις πισι π.χ προγραμματισμος θα καταληξεις να έχεις 2 ενα πισι και ενα μακ !


    punkster
    14.07.2008, 16:53

    Βασικα, επειδη η χρηση θα ειναι οικογενειακη, το θελουμε λιγο πολυ...για ολα!

    Η μανα μου για το μαιλ, ο father για ολα και εγω για την διασκεδαστικη πλευρα του υπολογιστη (ιντερνετ, επεξεργασια εικονας/βιντεο, μουσικη κτλ).

    Την εχω πατησει ασχημα με πισι στο θεμα των βιντεο, καθως εχω χασει αρχεια και αρχεια, ειτε απο βλακεια δικια μου, ειτε απο βλακεια του προγραμματος που χρησιμοποιουσα, ειτε απο βλακεια του υπολογιστη. Και τωρα που βλεπω θετικα σχολια για το μακ, "κολαζομαι" ακομα περισσοτερο! Γιουχου!{#emotions_dlg.clap}


    Mesogeios
    14.07.2008, 18:55

    Παράθεση:

    Το μέλος punkster στις 14-07-2008 στις 10:44 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Mesogeios στις 13-07-2008 στις 22:10 έγραψε...

    έχω δουλέψει και με τα δυο και έχω υποστεί τα «κακά» τους και τα «καλά» τους


    Πες μας λοιπον!{#emotions_dlg.clap}

    Ειμαι ολη αυτια (και ματια).



     

    Μα δεν έχω πειστεί… Στην ουσία να μάθω θέλω κι εγώ.

    Η αλήθεια είναι πως στα mac το «περιβάλλον» είναι πολύ πιο ευχάριστο. Για τη δουλειά που το θέλεις τότε mac. Και η μαμά δεν θα έχει ιδιαίτερα προβλήματα. Δεν ξέρω για τον μπαμπά, αλλά δε βαριέσαι, εκτός από το να… πληρώνει θα αναγκαστεί να προσαρμοστεί.

    Δυο κύρια μειονεκτήματα: Η τιμή του και η συμβατότητά του με προγράμματα κλπ.

    Και ένα τρίτο: Τα mac «φανατίζουν» τους χρήστες τους…

    Πέρα από αυτά ούτε το ένα ούτε το άλλο έχουν θανατηφόρα μειονεκτήματα…

    {#emotions_dlg.blush}


    incomplete_angel
    14.07.2008, 23:36

    Παράθεση:

    Το μέλος oulion στις 14-07-2008 στις 11:28 έγραψε...

    Εάν σε ενδιαφέρουν κυρίως τα μουσικά προγράμματα τότε να αγοράσεις Mac. Πιστεύω ότι δεν υπάρχει πιο σοβαρός λόγος να δώσεις τόσα λεφτά για Mac και δε θα έχεις και ό, τι προγράμματα βγαίνουν για Windows. Εάν δεν πολυκαίγεσαι να πάρεις pc.



     

    ΔΙαφωνώ σ'αυτό. Εγώ βρήκα τα πάντα που είχα στα windows και κλάσης ανώτερα και δωρεάν για mac!!!


    incomplete_angel
    14.07.2008, 23:47

    Παράθεση:

    Το μέλος Mesogeios στις 14-07-2008 στις 18:55 έγραψε...

    Μα δεν έχω πειστεί… Στην ουσία να μάθω θέλω κι εγώ.

    Η αλήθεια είναι πως στα mac το «περιβάλλον» είναι πολύ πιο ευχάριστο. Για τη δουλειά που το θέλεις τότε mac. Και η μαμά δεν θα έχει ιδιαίτερα προβλήματα. Δεν ξέρω για τον μπαμπά, αλλά δε βαριέσαι, εκτός από το να… πληρώνει θα αναγκαστεί να προσαρμοστεί.

    Δυο κύρια μειονεκτήματα: Η τιμή του και η συμβατότητά του με προγράμματα κλπ.

    Και ένα τρίτο: Τα mac «φανατίζουν» τους χρήστες τους…

    Πέρα από αυτά ούτε το ένα ούτε το άλλο έχουν θανατηφόρα μειονεκτήματα…

    {#emotions_dlg.blush}



    Οι τιμές έχουν γίνει πιο προσιτές από ποτέ!! Και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με τα προγράμματα. (Μία ερώτηση τι εννοείς ακριβώς όταν λες "συμβατότητα"?)

    Και θα διαφωνήσω με το τρίτο. Αν και δεν είμαι απόλυτα σίγουρη με το τι εννοείς φανατίζουν.

     

    Anyway, προσωπική άποψη, αξίζει 100% η αγορά.

    Σημείωση, δεν είναι ο κατάλληλος υπολογιστής για παιχνίδια, αλλά ένα από τα καλύτερα εργαλία για μουσική, βίντεο και εικόνα!


    Conspiratus
    15.07.2008, 18:17

    Αυτο εχει πολυ πλακα...


    antreas_dr
    15.07.2008, 18:32

    Mac..

    Εμπιστοσύνη, σταθερότητα, απλούστευση, ευκολία

     

     


    paperino
    15.07.2008, 19:20

    Δεν μπορώ να σε βοηθήσω αλλά , ξέρω ότι τον τελευταίο καιρό ο κόσμος που παίρνει Mac είναι περισσότερος από κάθε άλλη φορά! Τα Pc χανουν τον κόσμο τους.....Κι εγώ θα πάρω Mac σε λίγα χρόνια κι άκουσα πως , είναι καλύτερα από τα Pc (μου το'πε ένας φίλος pcμάγκας και κομπιουτεράκιας , γενικά πολύ ψαγμένος....)


    Blackrosez
    15.07.2008, 19:51

    Παράθεση:

    Το μέλος punkster στις 14-07-2008 στις 16:53 έγραψε...

    Βασικα, επειδη η χρηση θα ειναι οικογενειακη, το θελουμε λιγο πολυ...για ολα!

    Η μανα μου για το μαιλ, ο father για ολα και εγω για την διασκεδαστικη πλευρα του υπολογιστη (ιντερνετ, επεξεργασια εικονας/βιντεο, μουσικη κτλ).

    Την εχω πατησει ασχημα με πισι στο θεμα των βιντεο, καθως εχω χασει αρχεια και αρχεια, ειτε απο βλακεια δικια μου, ειτε απο βλακεια του προγραμματος που χρησιμοποιουσα, ειτε απο βλακεια του υπολογιστη. Και τωρα που βλεπω θετικα σχολια για το μακ, "κολαζομαι" ακομα περισσοτερο! Γιουχου!{#emotions_dlg.clap}



    pare mac kai vale panw windows i kati sxetiko.. an den kanw lathos iparxei tropos na to kaneis auto.. sto katw katw den einai kai toso diskolo na mathoun na litourgoun ena mac.. alla ama den s simferei auto pare apo ta dio ena arketa ftino forito gia tous dikous sou kai ena mac gia esena :P


    oulion
    16.07.2008, 10:39

    Παράθεση:

    Το μέλος Conspiratus στις 15-07-2008 στις 18:17 έγραψε...

    Αυτο εχει πολυ πλακα...

     

     



    Τέλειο!{#emotions_dlg.happycrazy}


    Mesogeios
    16.07.2008, 11:20

    Παράθεση:

    Το μέλος incomplete_angel στις 14-07-2008 στις 23:47 έγραψε...

    Οι τιμές έχουν γίνει πιο προσιτές από ποτέ!! Και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με τα προγράμματα. (Μία ερώτηση τι εννοείς ακριβώς όταν λες "συμβατότητα"?)

    Και θα διαφωνήσω με το τρίτο. Αν και δεν είμαι απόλυτα σίγουρη με το τι εννοείς φανατίζουν.

     

    Όχι, μην διαφωνήσεις… Εκείνο που εννοώ είναι πως οι περισσότεροι χρήστες των mac που γνωρίζω είναι τόσο ικανοποιημένοι ώστε «με φανατισμό» τα υποστηρίζουν. Ο όρος «φανατισμός» εδώ δεν έχει απαξιωτική φόρτιση, αντίθετα προσπάθησα να εκφράσω την αξιοπρόσεκτη σχέση που αναπτύσσουν οι χρήστες με τα mac.

    Για τα υπόλοιπα φαίνεται πως προβλήματα που υπήρχαν σιγά – σιγά αντιμετωπίζονται (κάποια προγράμματα για Pc δεν τα έβρισκες εύκολα, η ανταλλαγή αρχείων με τα pc που αποτελούν/σαν το μεγάλο μέρος της αγοράς, παρουσίαζε δυσκολίες, με αποτέλεσμα αν κάποιος που συμμετείχε σε μια αλυσίδα παραγωγής χρησιμοποιούσε τον ένα τύπο και οι άλλοι τον άλλο η συνεργασία ήταν «δυσκίνητη», «δύσκαμπτη» κι πολλές φορές αδύνατη).

    Παρακολουθώ όμως με ενδιαφέρον τη συζήτηση και με ευχαρίστηση διαπιστώνω πως τα προβλήματα λύνονται ικανοποιητικά.{#emotions_dlg.rolleyes}