ελληνική μουσική
    546 online   ·  210.842 μέλη

    Vox Tonelab Le VS Boss GT10...Ποια απο τις δυο ;

    DaniDani
    15.07.2008, 18:44

    Ειμαι αναμεσα σε αυτες τις δυο πεταλιερες..Θα πρεπει να αναφερω οτι δοκιμασα την Vox και μου αρεσε παρα πολυ,την δευτερη οχι ακομα..Ελπιζω να με βοηθησουν οι ειδικοι οσον αφορα τα θετικα και τα αρνητικα της καθε μιας ξεχωριστα ( αν ειναι ευκολο ) !!

    Ευχαριστω και καλη συνεχεια σε αυτο που κανετε!!


    -----------------
    Daniel

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : DaniDani στις 15-07-2008 18:44 ]


    deathminor88
    15.07.2008, 20:26

    Έχω το αντίστοιχο μεντέλο της Tonelab της Κοrg (που δεν έχει λάμπα, καθώς έιναι και οι 2 από συνεργασία Korg - Vox). Σύντομα θα την δώσω για την GT-10, η οποία δεν έχει λάμπα (αν θυμάμαι καλά) αλλά είναι ότι πιο κορυφαίο στα πολυεφφέ.


    DaniDani
    15.07.2008, 22:34

    Καλησπερα deathminor88..

    Οταν λες "οτι πιο κορυφαιο στα πολεφε" τι εννοεις?Την εχεις δοκιμασει? Για πες λεπτομερειες!!


    Mikko
    15.07.2008, 22:49

    Φιλε danidani εγω ειχα την Vox tonelab Se που ειναι με λαμπα αλλα την πουλησα για την boss gt8...η gt10 ειναι πολυ καλυτερη απο την gt8..εγω σου προτεινω Boss με κλειστα τα ματια.


    deathminor88
    16.07.2008, 14:37

    Nαι, την έχω δοκιμάσει και έμεινα. Έχει όλα τα βασικά εφφέ και κάποιους έξτρα ήχους με πολύ καλή ποιότητα, πολύβολική και εύκολη, καθώς έχει και ένα μικρό loop station. Αξίζει!


    DaniDani
    16.07.2008, 18:21

    Γεια σας και παλι παιδες..

    Βασικα αυτο που θα κανω ειναι να παω να δοκιμασω την Boss οσο πιο γρηγορα γινετε!! Απλα "κολαω" στην Vox γιατι εντυπωσιαστικα με τον ηχο της,ετσι πολυ ζεστος!!Λογω της λαμπας προφανως! Την ακουσα πιο οικια στο συλ μου! ( παιζω Rock,Hard rock,Blues κτλ ) Ομως προσπαθω να εξαντλησω ολα τα περιθωρια κανοντας μια καλη επιλογη! Απλα εκει που πας να παρεις την αποφαση ερχετε μια αλλη γνωμη (συνηθως πωλητες σε καταστηματα μουσικων οργανων),με μια αλλη οπτικη γωνια ( ενδεχομενως να επωφεληθουν κι ολλας ) και σε βαζει σε σκεψεις!!

    Mikko εσυ γιατι πουλησες την Vox; Δεν ηταν αρκετα κοντα στις μουσικες σου προτημισεις;

    Επισης θα ηθελα να ρωτησω αν εχει την ικανοτητα.λεω αν,να βγαζει ηχους οπως αυτους που βγαζει η Vox!

    Αυτα,ελπιζω να μην σας κουρασα !!

    Καλη συνεχεια..


    Mikko
    22.07.2008, 17:47

    Λοιπον φιλε  μου..Εγω εδωσα την Vox γιατι δεν με καλυπτε στα εφε αλλα και ουτε στις παραμοργωσεις...Η Boss εχει παρα πολλα εφε που στην πορια μπορει να σου χρειαστουν..και για εμενα στον ηχο της εαν εχεις και λαμπατο ενισχυτη δεν συγκρινετε.