ελληνική μουσική
    544 online   ·  210.845 μέλη

    Μαθήματα μουσικοθεραπείας;

    sdasda
    15.07.2008, 18:58

    Είμαι μουσικός (πιάνο) και ζω στην πάτρα.Θα με ενδιέφερε παρα πολύ να μπορούσα να παρακολουθήσω σεμηνάρια μουσικοθεραπείας ,ή ακόμα και κάποια σχολή.Δεν ξέρω τι γινεται στιν πάτρα....μήπως έχει κανένας ιδέα??για παράδειγμα σεμηνάρια νοηματικής γλώσσας που ενδιαφέρθηκα κάποια στιγμή να κάνω,βρήκα άκρη.Και αναρωτιέμαι τ ίδιο και για την μουσικοθεραπεία που να πω η αλήθεια με ενδιαφέρει πολύ περισσότερο και λόγω αντικειμένου....

    Και στην αθήνα εν ανάγκη μπορούσα να παρακολουθήσω κάποια σεμηνάρια..θα με έφερνε ο δρόμος,είμαι αθηναία άλλα η ζωή με έφερε να μένω πάτρα οπότε..αν βρεθεί κάτι στην πόλη που μένω και ξέρει να μου το προτείνει κάποιος θα του ήμουν υπόχρεη.

    {#emotions_dlg.helpsmilie} ευχαριστώ!

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 15-07-2008 19:13 ]


    Bosey
    16.07.2008, 00:10
    oulion
    16.07.2008, 10:39

    Δεν νομίζω να βρεις αξιόπιστα πράγματα από μουσικοθεραπεία στην Ελλάδα...

    Αν σε ενδιαφέρει σοβαρά πρέπει να βγεις στο εξωτερικό...

    Επείδη το έχω ψάξει και εγώ!


    Crocodile
    16.07.2008, 12:46

    Γνωρίζω, όχι προσωπικά, έναν καρδιολόγο από το Ωνάσειο που λέγεται Θανάσης Δρίτσας. Έχει ασχολήθεί με το θέμα της μουσικοθεραπείας περισσότερο ίσως από οποιονδήποτε άλλο στην Ελλάδα. Είναι αρκετά γνωστός για την ενασχόλησή του με το συγκεκριμένο θέμα. Έχει συγγράψει και κάποια σχετικά βιβλία. Τώρα, αν μπορούσε κανείς να έρθει σε επαφή μαζί του, είναι βέβαιο ότι θα απεκόμιζε χρήσιμες πληροφορίες.


    emmanuella
    16.07.2008, 13:32

    Είναι σίγουρα κάτι πολύ ενδιαφέρον....Δυστυχώς όπως είπαν και παραπάνω...εδώ στην Ελλάδα όλα είναι πολύ υποβαθισμένα...Έχω στείλει ένα σχετικό άρθρο στο e-Περιοδικό...

    Μόνο αν ψάξεις στο net και ενημερωθείς μόνη σου πάνω στο αντικείμενο...κανονικά πρέπει να αρχίσει να υπάρχει σχετικός κλάδος στην Τριτοβάθμια εκπαίδευση....αλλά τι ψάχνεις στην Ελλάδα ???


    Apollon
    17.07.2008, 01:55

    Φίλε, επειδή το έχω ψάξει κι εγώ το θέμα, ακόμα και εδώ στην Αγγλία που βρίσκομαι τα προγράμματα σπουδών για music therapy είναι μετρημένα στα δάχτυλα. Αν σε ενδιαφέρει σοβαρά, κοίταξε εδώ για περισσότερες πληροφορίες. Επίσης μπορείς να βρεις κάποιες πληροφορίες για το τι συμβαίνει στην Ελλάδα στην ιστοσελίδα του ΕΣΚΕΜ (Ελληνικός Σύλλογος Καταρτισμένων Επαγγελματιών Μουσικοθεραπευτών), αλλά απ' ότι έχω δεί η δραστηριότητα του συλλόγου είναι ιδιαίτερα περιορισμένη.