ελληνική μουσική
    660 online   ·  210.833 μέλη

    Μπάμπης Στόκας - Τραγουδήστε, μην ντρέπεστε!

    Reason
    16.07.2008, 19:33

    cd

     

         Διπλό live άλμπουμ, ζωντανή ηχογράφηση του προγράμματος που παρουσίασε για κάποια Παρασκευοσάββατα τον χειμώνα ο Μπάμπης Στόκας στον Ζυγό της Πλάκας.

    Σπουδαία φωνή που αποδεικνύει κάτι που ήταν ήδη γνωστό από την εποχή των Πυξ Λαξ: κινείται με πρωτοφανή άνεση ανάμεσα στο λαϊκό και το έντεχνο, το ροκ και την μπαλάντα.

    Τραγουδάει Θεοδωράκη, Χατζιδάκι, Πλέσσα, Λοϊζο, Ξαρχάκο, Μούτση, Μάλαμα, Περίδη, Δερβενιώτη (Καζαντζίδη) αλλά και πολλές επιτυχίες των ΠΥΞ ΛΑΞ. Αυτή την περίοδο βρίσκεται σε περιοδεία με την Χάρη Αλεξίου και την Ανδριάνα Μπάμπαλη.

    Το cd κυκλοφορεί με την υποστήριξη του ΜΕΛΩΔΙΑ 99,2

     

    Οι περισσότεροι από εσάς θα γνωρίζεται τον Μπάμπη Στόκα ως την μελαγχολική βραχνή και συνάμα άκρως συγκινητική φωνή των Πυξ Λάξ με την ιδιαίτερη και καθαρή χροιά που συντρόφευε τόσα χρόνια τις μουσικές και τους στίχους του αγαπημένου ελληνικού συγκροτήματος. Ο Μπάμπης, μετά την άκρως επιτυχημένη πορεία με τους Πυξ Λαξ, με την διάλυση τους άρχισε να «ψάχνει» νέους μουσικούς δρόμους μακριά από την πεπατημένη για να κάνει κάτι τελείως διαφορετικό (χωρίς όμως ποτέ ο ίδιος να «αφορίζει» ή να αρνείται το παρελθόν του και τα τραγούδια του συγκροτήματος) από τα τραγούδια που εκπροσωπούσε τόσα χρόνια.  Είναι ο μοναδικός από τα τρία μέλη του γκρουπ που δεν «καταστάλαξε» στην εμπορική επιτυχία των Πυξ Λαξ συνεχίζοντας το δισκογραφικό του ταξίδι στα ίδια μονοπάτια. Θέλησε «κάτι να αλλάξει» (τουλάχιστον στον δικό του μουσικό κόσμο) όπως είχε τραγουδήσει το 1990 σε νεαρή ηλικία, δεν βιάστηκε δισκογραφικά και πλέον κοντά στα 40 του χρόνια είναι έτοιμος να κάνει μια νέα αρχή, μια «στροφή» θα έλεγα, ώριμη και προσεγμένη στο ελληνικό τραγούδι.

    Πειραματίστηκε αρκετά μετά την διάλυση των Πυξ Λαξ, η αρχή έγινε με τον προσωπικό του δίσκο «Στην άκρη της γιορτής» όπου εκεί είδαμε έναν Στόκα διαφορετικό απ’ ότι τον είχαμε συνηθίσει μέσα στο γκρουπ, πιο εσωστρεφή, πιο «ψαγμένο» και κυρίως με ένα ήχο καθαρά ηλεκτρικό («ροκ» θα λέγαμε αν υφίσταται σαν όρος στο ελληνικό τραγούδι) που δεν υπήρχε σε κανένα δίσκο των Πυξ Λαξ, με συνεργάτες παλιούς μουσικούς από Τρύπες και Ξύλινα Σπαθιά. Δίνει αρκετά live  με το συγκρότημα «Σχέδιο Γάμμα» «ροκάροντας» σε μουσικές σκηνές, κυρίως της Αθήνας. Ίσως αυτός ο δίσκος να ήταν κάτι σαν «απωθημένο» δικό του που δεν μπόρεσε να κάνει μέσα από τους Πυξ Λαξ.

    Μετά από αυτό το μουσικό του ταξίδι, κάνει άλλη μια απότομη αλλά για πολλούς πιο «ουσιαστική» στροφή, αυτή την φορά προς το «έντεχνο» ελληνικό τραγούδι, ερμηνεύοντας μεγάλους συνθέτες. Η αρχή έγινε από την συμμετοχή του στο δίσκο – αφιέρωμα στον στιχουργό-ποιητή Λευτέρη Παπαδόπουλο ερμηνεύοντας το τραγούδι «Με όποια να’ ναι». Η συνέχεια έγινε με τον επόμενο δίσκο της σειράς «Άξιος λόγος» ερμηνεύοντας εκπληκτικά το «Μη με φοβάσαι» σε μουσική του Δημήτρη Παπαδημητρίου και στίχους του Άλκη Αλκαίου. Κάπου εκεί ετοίμασε ένα πρόγραμμα Live εμφανίσεων με εξαίρετους μουσικούς, ερμηνεύοντας μεγάλους έλληνες συνθέτες, σε μια παράσταση που την ονόμασε «Ο Μπάμπης Στόκας σε απρόβλεπτα τραγούδια». Πραγματικά «απρόβλεπτος» ο Μπάμπης, αφήνει λίγο την «ροκ» πλευρά του και τραγουδάει εκπληκτικά μεγάλα λαϊκά τραγούδια. Η ξεχωριστή χροιά της φωνής του, δίνει σε κάθε τραγούδι την προσωπική του σφραγίδα. Όσοι δεν τον είχαν ακούσει στα τραγούδια των Πυξ Λαξ, τον άκουσαν σε αυτά τα σπουδαία τραγούδια και έτσι γνώρισαν έναν μεγάλο σύγχρονο ερμηνευτή. Ο Σπύρος Παπαδόπουλος του αφιερώνει μια εκπομπή του, για να ακούσει όλη η Ελλάδα την ξεχωριστή αυτή ερμηνεία στο πρόγραμμα που παρουσίαζε. Ακούγονται κολακευτικά σχόλια για τις ερμηνευτικές του δυνατότητες από πολύ σπουδαίους ανθρώπους της ελληνικής μουσικής. Πριν λίγους μήνες κυκλοφόρησε και ο τρίτος δίσκος της σειράς «Άξιος λόγος» όπου σε στίχους του Μάνου Ελευθερίου, ερμήνευσε μοναδικά το «Κάπου υπάρχει ένα νησί» όπου παίχτηκε πολύ από τα ερτζιανά. Η Χαρούλα Αλεξίου τον καλεί να την ακολουθήσει «συντροφεύοντας την πάνω στην σκηνή» στην μεγάλη καλοκαιρινή περιοδεία της στην Ελλάδα και σε όλο τον κόσμο.

    Ο Μπάμπης Στόκας, προσωπικά πιστεύω είναι ένας μεγάλος ερμηνευτής όπου κάπως τον έχουν αδικήσει τα τραγούδια που έχει πει έως τώρα. Ακούγοντας το διπλό Live cd «Μην ντρέπεστε, τραγουδήστε» ξετυλίγει τις ερμηνευτικές του δυνατότητες, με την «συγκινησιακή» χροιά του, με επιλογή τραγουδιών από τις παραστάσεις που έδωσε στον Ζυγό της Πλάκας δείχνοντας με αυτό τον τρόπο την αγάπη του σε μεγάλους έλληνες συνθέτες, τις μουσικές του επιρροές, ένα μικρό «φόρο τιμής» θα λέγαμε στους αγαπημένους του καλλιτέχνες. Αυτός ο δίσκος είναι πιθανόν μια νέα αρχή στην καριέρα του Μπάμπη Στόκα, κοιτώντας «κατάματα» πλέον το καλό ελληνικό τραγούδι, χαρίζοντας σε εμάς τις μοναδικές ερμηνείες του, περιμένοντας το επόμενο «στουντιακό» του βήμα με αγωνίά, καθώς η ελληνική σκηνή έχει ανάγκη από μεγάλους τραγουδιστές και ο Μπάμπης μας απέδειξε πως είναι ένας από αυτούς.

    Ποια είναι η γνώμη σας για αυτή την «στροφή» του Μπάμπη Στόκα στο έντεχνο ελληνικό τραγούδι; (καλό θα είναι πριν γράψετε το οτιδήποτε, ακόμα και αυτοί που δεν έχετε σε ιδιαίτερη εκτίμηση τον συγκεκριμένο καλλιτέχνη, να ακούσετε πρώτα το νέο διπλό άλμπουμ).

    Προσωπικά πιστεύω πως η ουσιαστική καριέρα του Μπάμπη Στόκα τώρα ξεκινάει…

     

     

     

     

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Reason στις 16-07-2008 19:40 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Reason στις 26-07-2008 04:24 ]


    emmanuella
    16.07.2008, 19:55

    Καλά...όλο αυτό το κείμενο στο forum....Μπορείς να το στείλεις στο e-Περιοδικό....

    Παρ'ολα αυτά πιστεύω και εγώ ότι ο Στόκας αρχίζει τώρα !


    kithara-woman
    17.07.2008, 02:15

    Συμφωνώ με όσα λες.Έχει καταπληκτική φωνή και μπορεί να τραγουδήσει τα πάντα.

    Δεν είμαι και ο πλέον αντικειμενικός άνθρωπος για να το πω.Μετά από τόσα χρόνια που τον ξέρω και εκατοντάδες συναυλίες που τον έχω δει με τους πυξ λαξ,σε μουσικές σκηνές,θέατρα και μαγαζιά,που κάποια από αυτά τώρα δεν υπάρχουν,μετά από σχεδόν 15 χρόνια.

    Η ερμηνεία στα τραγούδια "με όποια να'ναι" και "μη με φοβάσαι", δείχνουν καθαρά ότι μπορεί να τραγουδήσει τα πάντα.

    Τον έχω ακούσει παλιά να τραγουδάει το "Γιάννη μου το μαντήλι σου" και το "πονεμένη καρδιά",ένα πολύ ωραίο κρητικό τραγούδι,απίστευτες ερμηνείες.

    Με την πρώτη ευκαιρία θα πάρω το cd,δεν το ήξερα ότι κυκλοφόρησε.

    Έχω και τις δυο προηγούμενες δισκογραφικές δουλειές.Τα "πουλιά της νύχτας" αν και δεν ακούστηκαν πολύ τα τραγούδια από εκεί,είναι ένα cd που μου άρεσε πολύ,μπορώ να πω περισσότερο από το δεύτερο "στην άκρη της γιορτής".

     


    kotsos_007
    17.07.2008, 13:26

    τον  αδσίκησαν βασικά οι μουσικές τους επιλογές... καθώς μου αρέσει πάρα πολύ και πάντα ειχα να πώ κάτι καλό...


    rompa
    17.07.2008, 15:59

    Τι καλά ! Να που θα αγοράσω και ένα ελληνικό άλμπουμ . Θα συμφωνήσω με την  kithara-woman

    ότι ο δίσκος του  "πουλιά της νύχτας" είναι πάρα πολύ καλός  και δεν είχε ακουστεί πολύ . Σε όσους αρέσει αξίζει να τον τσεκάρουν.


    MarakiVas
    17.07.2008, 17:28

    Το εχω το cd  και οφείλω να πω οτι είναι πολύ καλό! Αξίζει να το ακούσετε! {#emotions_dlg.walkman}


    panosbousalis
    18.07.2008, 01:25

    Ωραίος ο Στόκας. Ελπίζω και το cd


    PashalinaMakia
    18.07.2008, 15:42

    Τέλειο cd παίδες...Σας το συστήνω ανεπιφύλακτα....


    esta
    18.07.2008, 15:58

    Ο Στόκας είναι από τους αγαπημένους μου καλλιτέχνες!Η φωνή του είναι υπέροχη!περιμένω να ακούσω τον δίσκο και θα επιστρέψω με αντυπώσεις!


    stevi93
    19.07.2008, 15:21

    ολο τα ιδια και τα ιδια αυτος ο ανθρωπος..


    PashalinaMakia
    19.07.2008, 22:16

    Παράθεση:

    Το μέλος stevi93 στις 19-07-2008 στις 15:21 έγραψε...

    ολο τα ιδια και τα ιδια αυτος ο ανθρωπος..



    Έχεις ακούσει τον δίσκο για να βγάλεις αυτήν την άποψη?


    katiamou
    20.07.2008, 02:00

    καταπληκτικο σιντι το συστινω ανεπυφιλακτα


    madprofessorus
    25.07.2008, 15:53

    Σαν φανατικός οπαδός των Πυξ Λαξ και της προσωπικής πορείας του Μπάμπη,μπορώ να πώ ότι περίμενα με ανυπομονησία αυτό το δίσκο,καθώς έχοντας δεί την εκπομπή του Σπύρου Παπαδόπουλου που ήταν αφιερωμένη στον Μπάμπη,είχα πάρει μια ιδέα της νέας του μουσικής πρότασης.Σ αυτό το δίσκο αποδεικνύει τις δυνατοτητές του,σε διάφορα είδη,από το έντεχνο,ως το λαικό,συν τα παλιά αγαπημένα των Πυξ Λαξ.Εύχομαι να συνεχίσει σε αυτό το δρόμο,καθώς ενώ τα "πουλιά της νύχτας" ήταν ένας πολύ καλός δίσκος,το "στην άκρη της γιορτής" 'ηταν κάπως άνισο,καθώς τα μέλη της μπάντας έφεραν μαζί τους τις δικές τους επιρροές,είδικά το τραγούδι "της μάνας σπίθας" ήταν σκέτη αντιγραφή από Τρύπες...πράγμα που κάποιες φορές δεν λειτουργούσε.Ο Μπάμπης έχει μιά ιδιαίτερη φωνή κ έχει να δώσει αρκετά ακόμα πιστεύω.


    constantinos-txp
    26.07.2008, 00:16

    Θα μπορουσε καποιος που εχει το cd να γραψει τη λιστα με τα τραγουδια που εχει πανω αν γινετε?

     

    Ευχαριστω εκ των προτερων :)


    babacha82
    26.07.2008, 00:58

    Φοβερός δίσκος με καταπληκτική ερμηνεία σε όλα του τα τραγούδια. Κορυφαία τα "ένας κόμπος η χαρά μου" και το "μ' όποια να 'ναι" . Πάντως επειδή διάβασα για τη συνεργασία του με το σχήμα το "Σχέδιο Γάμμα" δε θα έλεγα ότι μου άρεσε. Οι πιο χαλαροί ήχοι του ροκ του πάνε όπως τότε με τους Πυξ Λαξ. Κάτι πιο μελωδικό. Για να κλείσω το διπλό cd που κυκλοφόρησε είναι πραγματικά καλή και προσεγμένη δουλεία.


    Reason
    26.07.2008, 04:06

    Παράθεση:

    Το μέλος constantinos-txp στις 26-07-2008 στις 00:16 έγραψε...

    Θα μπορουσε καποιος που εχει το cd να γραψει τη λιστα με τα τραγουδια που εχει πανω αν γινετε?

     

    Ευχαριστω εκ των προτερων :)



     

    1 ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΧΩΡΙΖΕΙ
    2 SENOR (Tales of Yankee Power)
    3 Μ' ΟΠΟΙΑ ΝΑ 'ΝΑΙ
    4 ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΧΕΙΜΩΝΑ
    5 ΝΑ 'ΡΘΕΙΣ ΟΠΩΣ ΘΑ 'ΡΘΟΥΝ ΤΑ ΧΕΛΙΔΟΝΙΑ
    6 ΜΑΣΚΕΣ
    7 ΦΩΤΙΑ
    8 ΕΝΑΣ ΚΟΜΠΟΣ Η ΧΑΡΑ ΜΟΥ
    9 ΝΟΤΟΣ
    10 ΑΝΟΗΤΕΣ ΑΓΑΠΕΣ
    11 ΠΟΥΛΑ ΜΕ
    12 Ο ΒΑΣΙΛΙΑΣ
    13 ΜΙΑ ΖΩΗ ΣΤΟ ΡΙΣΚΟ
    14 ΛΕΝΕ ΓΙΑ ΜΕΝΑ
    15 ΜΙΑ ΣΥΝΟΥΣΙΑ
    16 ΜΗ ΜΕ ΦΟΒΑΣΑΙ
    17 ΑΧ, ΟΥΡΑΝΕ
    18 ΦΕΥΓΩ
    19 ΞΗΜΕΡΩΝΕΙ ΚΥΡΙΑΚΗ
    20 ΕΧΩ ΕΝΑΝ ΚΑΦΕΝΕ
    21 ΤΟ ΞΕΡΩ ΠΙΑ ΔΕ Μ' ΑΓΑΠΑΣ
    22 ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΑ ΚΑΙ ΧΕΙΜΩΝΕΣ
    23 ΠΑΡΕ ΤΑ ΧΝΑΡΙΑ
    24 ΤΑ ΠΗΡΕΣ ΟΛΑ
    25 ΜΗ ΓΥΡΙΣΕΙΣ
    26 ΚΑΙΓΟΜΑΙ
    27 ΔΕ ΛΕΣ ΚΟΥΒΕΝΤΑ
    28 ΣΤΗΝ ΕΛΕΥΣΙΝΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ
    29 ΠΡΙΓΚΗΠΕΣΑ
    30 ΞΗΜΕΡΩΝΕΙ
    31 ΠΑΠΑΚΙ
    32 ΓΙΑΤΙ
    33 ΟΜΟΡΦΗ ΠΟΛΗ
    34 ΕΒΑΛΕ Ο ΘΕΟΣ ΣΗΜΑΔΙ
    35 ΣΤΟ 'ΠΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΞΑΝΑΛΕΩ


    stevi93
    26.07.2008, 10:25

    Παράθεση:

    Το μέλος PashalinaMakia στις 19-07-2008 στις 22:16 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος stevi93 στις 19-07-2008 στις 15:21 έγραψε...

    ολο τα ιδια και τα ιδια αυτος ο ανθρωπος..



    Έχεις ακούσει τον δίσκο για να βγάλεις αυτήν την άποψη?



    Ναι,ολοκληρο!


    mariametokapelo
    04.08.2008, 10:26

    Ναι είναι όντως πολύ ωραίος δίσκος...Αν και εκείνο που σημειώθηκε,όσο κι αν τον αγαπάμε το Μπάμπη,είναι σωστό.Ο μόνος που δεν κρέμεται από το ρεπερτόριο των Πυξ Λαξ είναι ο Φίλλιπος Πλιάτσικας.Παρόλο που κι εκείνος συναυλία χωρίς το "Γιατί έπαψες αγάπη να θυμίζεις" τουλάχιστον δε νοοείται να κάνει.Και ο συγκεκριμένος δίσκος εκτός από το "Μ όποια να 'ναι" {που μπορείται να το βρειτε και στο Σπαει το ροδι του Λ.Παπαδόπουλου} είναι τα σουξέ των Πυξ Λαξ στο πρώτο και μια πολύ καλή επιλογή εξαιρετικών ασμάτων επιλογές του ίδιου σίγουρα{προσωπικά μου άρεσε το "Φεύγω" και το "Δε λες κουβέντα"}στο δεύτερο δισκάκι.

    Είδα πρόσφατα μία συναυλία με Μάνο Ξυδού Γιάννη Κούτρα και Πάνο Κατσιμίχα...Τα καλά νέα είναι ότι ο Πάνος ανακοίνωσε πως το χειμώνα θα ξανατραγουδήσουν με το Χάρη...Τα κακά είναι ότι το παραπάνω είναι γεγονός και για τον Μάνο αλλά και για το Γιάννη Κούτρα.Δεν άκουσα ούτε ένα τραγούδι από το "Χωρίς βαλίτσα και παλτό".Κρίμα...

     


    kithara-woman
    05.08.2008, 00:59

    Το αγόρασα το cd και είναι πραγματικά πολύ καλό!Το δεύτερο cd που τραγουδάει λαικά,τα τραγουδάει τόσο καλά που αν κάποιος μου έλεγε-αν δεν τον ήξερα τον Στόκα και τους πυξ λαξ-ότι με τους πυξ λαξ τραγουδούσαν λαικά,θα τον πίστευα.Έχει ενδιαφέρον αυτή η πλευρά του.Έχει να κάνει πολλές φορές με ακούσματα που έχει ο κάθε άνθρωπος μέσα του από παλιά και πολλές φορές επιστρέφει μετά από μουσική αναζήτηση.Το πρώτο cd λίγο πολύ,το περίμενα,σε αντίθεση με το δεύτερο.Αλλά η φωνή του δεν έχει αλλάξει στο ελάχιστο,όσο περνάνε τα χρόνια όλο και καλύτερη είναι.


    musicathy
    05.08.2008, 10:33

    Τα σπάει ο Μπάμπης...Ειδικά η διασκευή του Καίγομαι είναι καταπληκτική. Έχει τεράστιες φωνητικές δυνατότητες...