ελληνική μουσική
    830 online   ·  210.850 μέλη

    Γιατί να μας ενδιαφέρει τόσο πολύ η γνώμη των άλλων?

    PashalinaMakia
    24.07.2008, 11:16

    Παράθεση:

    Το μέλος MarinaFrag στις 24-07-2008 στις 09:46 έγραψε...

    Αλήθεια όμως ποιός γνωρίζει τόσο καλά τον εαυτό του? Υπάρχει κανείς? "Όλοι οι άλλοι γνωρίζουν πως πρέπει να ζήσουμε τη ζωή μας κανένας όμως δεν ξέρει πως να ζήσει τη δική του ζωή" όπως λέει και στο βιβλίο ο Αλχημιστής.

     



    Και τον σιχαίνομαι τον "Αλχημιστή"...

    Δήθεν βιβλίο,με δήθεν γνωμικά...

    Εαν πιστεύετε πως δεν ξέρουμε τον εαυτό μας κάνετε μεγάλο λάθος.Απο τη στιγμή που γνωρίζουμε τα θέλω μας και τις ικανότητές μας τόσο τις σωματικές όσο και τις διανοητικές δεν υπάρχει περίπτωση να μην γνωρίζουμε τον εαυτό μας.

    εκεί έρχεται να μας αντικρούσει το φιλικό-οικογενειακό-εργασιακό μας περιβάλλον.

    Ε εκεί τους γράφεις παντόκορφα.

    Απο τη στιγμή που ξέρεις τι θέλεις(ακόμα κι αν οι επιθυμίες σου αλλάζουν με το πέρασμα του χρόνου) τι σε νοιάζει για τον άλλον πώς θα αντιληφθεί τον δικό σου τρόπο ζωής?

    Γιατί όλα αυτά για αγνώστους χ μου θυμίζουν μαθηματικά και δεν τα μπορώ αν υπάρχει ανεξερεύνητο κομμάτι στον "εαυτό" του καθενός αυτό είναι σίγουρα το υποσυνείδητο και μόνο.

     


    BAGRATION
    24.07.2008, 12:15

    Αρκετοί έχετε ξεφύγει εντελώς εκτός θέματος:

    Το θέμα είναι "γιατί να μας εδιαφέρει τόσο πολύ η γνώμη των άλλων ?"

    Το "ΓΙΑΤΙ" συζητάμε  υποτίθεται......

    Αν απαντάτε "υπέρ του δεοντος θα ήταν να γνωρίζουμε μπλά μπλά μπλά....ώστε να μην μας επηρρεάζουν οι άλλοι", η "δεν θα μας πουνε οι άλλοι τι θα κάνουμε..." η "δεν με επηρεάζει κανείς εμένα" τότε συζητάτε για άλλο θέμα!!!!

    Ασε που ορισμένοι-ες έχετε βγάλει αυτούς που που τους ενδιαφέρει οι γνώμη των άλλων  προβατάκια και σκυλάκια που "τους λένε οι άλλοι τι να κάνουν".......

    Είσαστε σε μια παρέα και μου λέτε ότι δεν σας ενδιαφέρει να ξέρετε αν οι άλλοι σας εκτιμούν η σας θεωρούν το μακάκα της παρέας......(αμα  π.χ. σας ενδιέφερε και είσασταν ο μακάκας, θα σηκωνώσασταν και θα φέυγατε)...εφόσων σηκώνεστε και φεύγετε αυτομάτως δείξατε ότι σας ενδιαφέρει η γνώμη των άλλων.ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ.

    Επίσης αυτό το "εγώ δεν επηρρεάζομαι...." αφήστε το καλύτερα γιατί το έχουμε ακούσει τόοοοοοοοσες φορές που δεν πρόκειται να σας πιστεψουμε.....


    -----------------
    " Το μαχαίρι θα φτάσει μέχρι το κόκκαλο"

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : BAGRATION στις 24-07-2008 12:20 ]


    MarinaFrag
    24.07.2008, 12:36

    Λοιπόν,

    Όντως κάπου έχουμε ξεφύγει! Η ερώτηση ήταν γιατί μας ενδιαφέρει τόσο πολύ η γνώμη των άλλων σωστά?{#emotions_dlg.confused1}

    Μας ενδιαφέρει η γνώμη των άλλων γιατί πολύ απλά ζούμε σε μια κοινωνία και δεν είμαστε μόνοι μας σε αυτόν τον πλανήτη! Επομένως θέλοντας και μη επηρεαζόμαστε απο τους γύρω μας! Είναι απολύτως φυσιολογικό αυτό. Δεν νομίζω να υπάρχει κανένας ο οποίος να μπορεί να λειτουργήσει σε μια ομάδα όταν γνωρίζει/νιώθει ότι οι άλλοι δεν τον εκτιμούν!  

    Τώρα εδώ προκύπτει ένα άλλο θεμα το κατά πόσο πρέπει η όχι η γνώμη των άλλων να καθορίζει κιόλας την ζωή μας. Εδώ ξεκινάει και η συζήτηση για το πόσο γνωρίζει ο καθένας τον εαυτό του κλπ.. Είναι όμως είπαμε άλλη συζήτηση γι αυτό δεν θα το αναλύσω!

     

     


    freddieKrueger
    24.07.2008, 14:26

    Παράθεση:

    Το μέλος PashalinaMakia στις 24-07-2008 στις 11:16 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος MarinaFrag στις 24-07-2008 στις 09:46 έγραψε...

    Αλήθεια όμως ποιός γνωρίζει τόσο καλά τον εαυτό του? Υπάρχει κανείς? "Όλοι οι άλλοι γνωρίζουν πως πρέπει να ζήσουμε τη ζωή μας κανένας όμως δεν ξέρει πως να ζήσει τη δική του ζωή" όπως λέει και στο βιβλίο ο Αλχημιστής.

     



    Και τον σιχαίνομαι τον "Αλχημιστή"...

    Δήθεν βιβλίο,με δήθεν γνωμικά...

    Εαν πιστεύετε πως δεν ξέρουμε τον εαυτό μας κάνετε μεγάλο λάθος.Απο τη στιγμή που γνωρίζουμε τα θέλω μας και τις ικανότητές μας τόσο τις σωματικές όσο και τις διανοητικές δεν υπάρχει περίπτωση να μην γνωρίζουμε τον εαυτό μας.

    εκεί έρχεται να μας αντικρούσει το φιλικό-οικογενειακό-εργασιακό μας περιβάλλον.

    Ε εκεί τους γράφεις παντόκορφα.

    Απο τη στιγμή που ξέρεις τι θέλεις(ακόμα κι αν οι επιθυμίες σου αλλάζουν με το πέρασμα του χρόνου) τι σε νοιάζει για τον άλλον πώς θα αντιληφθεί τον δικό σου τρόπο ζωής?

    Γιατί όλα αυτά για αγνώστους χ μου θυμίζουν μαθηματικά και δεν τα μπορώ αν υπάρχει ανεξερεύνητο κομμάτι στον "εαυτό" του καθενός αυτό είναι σίγουρα το υποσυνείδητο και μόνο.

     



    Ξερεις Πασαλινα ποσο πολυ αλλαζει ο ανθρωπος με το περασμα των χρονων?Αυτα που γραφεις χαρακτηριζουν βασικα μια ανωριμη σταση,συμφωνα με την οποια ολα ειναι ηδη διαμορφωμενα στην ηλικια των 20(στοιχειο που ισως απορρεει και απο το γεγονος οτι ηδη στα 18 σου καλεισαι να αποφασισεις και καλα για το μελλον σου,οποτε στα 20 σου ηδη εισαι σε μια τροχια,ηδη ξερεις τι μπορεις και τι οχι)...Ξερεις τις δυνατοτητες του εαυτου σου,ε?Σωματικες και πνευματικες?Μπραβο ρε συ περνα απ τα γραφεια μας να παρεις το βρανειο σου!!Αν ηξερες και μονο ποσα εχεις ακομη να μαθεις για τον εαυτο σου...Βεβαια αυτο εξαρταται και απο το χαρακτηρα του αλλου....Κατα ποσο 'ανησυχο' πνευμα ειναι...Αν εισαι ηδη ικανοποιημενη για πχ με αυτα που ηδη εχεις τοσο σωματικα οσο και πνευματικα η αν νοιωθεις πως δεν υπαρχει κατι αλλο εκει εξω για σενα να ανακαλυψεις,τοτε ειναι και λογικο να επαναπαυεσαι...

    Εγω ας πουμε μετα τα 20 αρχισα να μαθαινω τον εαυτο μου...Αρχισα να βλεπω κομματια του τι και ποιος πραγματικα ειμαι...Ν αβλεπω τα συν μου και τα πλην μου καταματα...Ακομη και στοιχεια του εαυτου μου που εβγαλα που δεν υπηρχαν...Για πχ στο τραγουδι ημουν ΘΕΟΦΑΛΤΣΟΣ,με ΚΑΚΑΣΧΗΜΗ φωνη,και σιγουρα κανεις μα κανεις δεν θα μπορουσε να φανταστει την εξελιξη της μουσικης μου 'συνιστωσας'...Επισης ημουν ενα παιδι πολυ ντροπαλο μεχρι τα 20 που και μονο στην ιδεα να απαγγειλω μια εκθεση μου πχ σε κοσμο η σε μια αιθουσα με επιανε κρυος ιδρωτας...Ομω ςολα αυτα αλλαξαν!Εμαθα να τραγουδαω γιατι ΓΟΥΣΤΑΡΑ να τραγουδαω και να συνοδευω την κιθαρα μου(μου φαινοταν το να παιζω καιθαρα σκετο σαν να τρωο ψωμι χωρις μαρμελαδα)Επι ενα 6μηνο απλα εκανα αναγνωση σε κειμενα για να φτιαξω την αρθρωση μου και κατ επεκταση τη βασικη εκφορα της φωνης μου...Εμαθα να ξαναμιλαω απο τη αρχη!!Και τωρα μπορω να τραγουδαω!Και μαλιστα μπροστα σε 50 ατομα!!Κι εχω αξιοπρεπεστατη φωνη!!Επισης αυτο επηρρεασε πολυ και τις σχεσεις μου  με τους γυρω μου...Ενω ημουν ενας ανθρωπος πολυ κλειστος,που δυσκολα επικοινωνουσα με τον αλλο,τωρα ειμαι πολυ πιο ανοιχτος καικοινωνικος...

    Τα παραπανω γιατι στα γραφω...Για να σου πω τα εξης απλα:1)Πως τελικα ο εαυτος μας μπορει να μας εκπληξει μια και δεν ημαστε σε θεση να ξερουμε τις δυνατοτητες του...Καποιος που δεν μπορει να τραβηξει μια ευθεια γραμμη μπορει να γινει ζωγραφος..καποιος που δεν μπορει καλα καλα να πρπατησει μπορει να γινει χορευτης...ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΤΟ ΘΕΛΕΙ...κι αρκει να ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΘΕΛΕΙ...Δηλ αρκει να 'δει' μια αλλη πτυχη του εαυτου του...Και δεν θα συνομωτησει ΚΑΝΕΝΑ ΣΥΜΠΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΞΕΙΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ...για να σε προλαβωπριν μου φερεις τον Αλχημιστη σαν παραδειγμα...Εσυ θα εισαι ο αποκλειστικος υπευθυνος....2)Στη δικη σου περιπτωση μαλλον εισαι ηδη ικανοποιημενη με αυτα που εχεις οποτε και δεν μπαινεις στον κοπο να κανεις αλλαγες ουτε και σε νοιαζει να δεις παραπερα...Τα εχεις βρει οχι με τον 'εαυτο' σου αλλα με το γνωστο του κομματι οποτε και δε σε νοιαζει να δεις τη κρυβεται στη σκοτεινη πλευρα της σεληνης...Για σενα ολα εξαντλουνται στα 'θελω' της στιγμης...Και φυσικα αυτα τα 'θελω' διαμορφωνονται με βαση τις τωρινες σου δυνατοτητες...με βαση το γνωστο πεδιο του εαυτου σου...

    Τωρα για το υποσυνειδητο που σχολιαζεις,διαφωνεις οτι αυτο κυριως ειναι που καθοριζει και την προσωπικοτητα,το χαρακτηρα,τα θελω σου,τις βαθυτερες επιδιωξεις σου,τον ΕΑΥΤΟ σου με μια κουβεντα?Και λεω 'αυτο κυριως' γιατι το γαμημενο το υποσυνειδητο δεν μπορεις να κουμανταρεις ευκολα...Αυτο ειναι που σε κουμανταρει τις πιο πολλες φορες...

     


    musicathy
    25.07.2008, 12:33

    Γιατί άραγε...Νομίζω δεν υπάρχει άνθρωπος που να μην επηρεάζεται από τη γνώμη έστω και ενός δεύτερου...Κατ'αρχάς, οι γονείς , οι φίλοι , οι συγγενείς μας, πρόσωπα με τα οποία έχουμε στενές σχέσεις...Όταν πρέπει να πάρουμε μία σημαντική απόφαση ή θέλουμε να κάνουμε ένα βήμα παραπέρα δεν ρωτάμε τη γνώμη τους?

     

    Έπειτα αυτό το φαινόμενο προκαλείται εξαιτίας του ότι ο άνθρωπος είναι κοινωνικό ον, ζούμε μέσα σε ένα σύνολο στο οποίο ο καθένας έχει την ταυτότητά του...Δεν είναι ότι θέλουμε να αρέσουμε(αυτό είναι αρρώστια κατά τη γνώμη μου), είναι ότι δεν θέλουμε να μην αρέσουμε, να προκαλέσουμε, να μας κοροιδέψουν, να γελάσουν εις βάρος μας, να μας κακολογήσουν...Αυτό είναι το πρόβλημα...

     

    Νομίζω ότι δεν υπάρχει 'Δεν επηρεάζομαι, δεν με ενδιαφέρει η γνώμη των άλλων'...Αυτά τα λόγια είναι η μεγαλύτερη απόδειξη του ότι επηρεαζόμαστε όπως σωστά είπε και το μέλος BAGRATION...Το θέμα είναι να έχεις αυτογνωσία, κάτι που δεν το έχει σε απόλυτο βαθμό κανείς...Να ξέρεις πως πρέπει εσύ να λειτουργήσεις...

     

     


    PashalinaMakia
    25.07.2008, 12:56

    Παράθεση:

    Το μέλος freddieKrueger στις 24-07-2008 στις 14:26 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος PashalinaMakia στις 24-07-2008 στις 11:16 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος MarinaFrag στις 24-07-2008 στις 09:46 έγραψε...

    Αλήθεια όμως ποιός γνωρίζει τόσο καλά τον εαυτό του? Υπάρχει κανείς? "Όλοι οι άλλοι γνωρίζουν πως πρέπει να ζήσουμε τη ζωή μας κανένας όμως δεν ξέρει πως να ζήσει τη δική του ζωή" όπως λέει και στο βιβλίο ο Αλχημιστής.

     



    Και τον σιχαίνομαι τον "Αλχημιστή"...

    Δήθεν βιβλίο,με δήθεν γνωμικά...

    Εαν πιστεύετε πως δεν ξέρουμε τον εαυτό μας κάνετε μεγάλο λάθος.Απο τη στιγμή που γνωρίζουμε τα θέλω μας και τις ικανότητές μας τόσο τις σωματικές όσο και τις διανοητικές δεν υπάρχει περίπτωση να μην γνωρίζουμε τον εαυτό μας.

    εκεί έρχεται να μας αντικρούσει το φιλικό-οικογενειακό-εργασιακό μας περιβάλλον.

    Ε εκεί τους γράφεις παντόκορφα.

    Απο τη στιγμή που ξέρεις τι θέλεις(ακόμα κι αν οι επιθυμίες σου αλλάζουν με το πέρασμα του χρόνου) τι σε νοιάζει για τον άλλον πώς θα αντιληφθεί τον δικό σου τρόπο ζωής?

    Γιατί όλα αυτά για αγνώστους χ μου θυμίζουν μαθηματικά και δεν τα μπορώ αν υπάρχει ανεξερεύνητο κομμάτι στον "εαυτό" του καθενός αυτό είναι σίγουρα το υποσυνείδητο και μόνο.

     



    Ξερεις ΠασΧΧΧΧαλινα ποσο πολυ αλλαζει ο ανθρωπος με το περασμα των χρονων?Αυτα που γραφεις χαρακτηριζουν βασικα μια ανωριμη σταση,συμφωνα με την οποια ολα ειναι ηδη διαμορφωμενα στην ηλικια των 20(στοιχειο που ισως απορρεει και απο το γεγονος οτι ηδη στα 18 σου καλεισαι να αποφασισεις και καλα για το μελλον σου,οποτε στα 20 σου ηδη εισαι σε μια τροχια,ηδη ξερεις τι μπορεις και τι οχι)...Ξερεις τις δυνατοτητες του εαυτου σου,ε?Σωματικες και πνευματικες?Μπραβο ρε συ περνα απ τα γραφεια μας να παρεις το βρανειο σου!!Αν ηξερες και μονο ποσα εχεις ακομη να μαθεις για τον εαυτο σου...Βεβαια αυτο εξαρταται και απο το χαρακτηρα του αλλου....Κατα ποσο 'ανησυχο' πνευμα ειναι...Αν εισαι ηδη ικανοποιημενη για πχ με αυτα που ηδη εχεις τοσο σωματικα οσο και πνευματικα η αν νοιωθεις πως δεν υπαρχει κατι αλλο εκει εξω για σενα να ανακαλυψεις,τοτε ειναι και λογικο να επαναπαυεσαι...

    Εγω ας πουμε μετα τα 20 αρχισα να μαθαινω τον εαυτο μου...Αρχισα να βλεπω κομματια του τι και ποιος πραγματικα ειμαι...Ν αβλεπω τα συν μου και τα πλην μου καταματα...Ακομη και στοιχεια του εαυτου μου που εβγαλα που δεν υπηρχαν...Για πχ στο τραγουδι ημουν ΘΕΟΦΑΛΤΣΟΣ,με ΚΑΚΑΣΧΗΜΗ φωνη,και σιγουρα κανεις μα κανεις δεν θα μπορουσε να φανταστει την εξελιξη της μουσικης μου 'συνιστωσας'...Επισης ημουν ενα παιδι πολυ ντροπαλο μεχρι τα 20 που και μονο στην ιδεα να απαγγειλω μια εκθεση μου πχ σε κοσμο η σε μια αιθουσα με επιανε κρυος ιδρωτας...Ομω ςολα αυτα αλλαξαν!Εμαθα να τραγουδαω γιατι ΓΟΥΣΤΑΡΑ να τραγουδαω και να συνοδευω την κιθαρα μου(μου φαινοταν το να παιζω καιθαρα σκετο σαν να τρωο ψωμι χωρις μαρμελαδα)Επι ενα 6μηνο απλα εκανα αναγνωση σε κειμενα για να φτιαξω την αρθρωση μου και κατ επεκταση τη βασικη εκφορα της φωνης μου...Εμαθα να ξαναμιλαω απο τη αρχη!!Και τωρα μπορω να τραγουδαω!Και μαλιστα μπροστα σε 50 ατομα!!Κι εχω αξιοπρεπεστατη φωνη!!Επισης αυτο επηρρεασε πολυ και τις σχεσεις μου  με τους γυρω μου...Ενω ημουν ενας ανθρωπος πολυ κλειστος,που δυσκολα επικοινωνουσα με τον αλλο,τωρα ειμαι πολυ πιο ανοιχτος καικοινωνικος...

    Τα παραπανω γιατι στα γραφω...Για να σου πω τα εξης απλα:1)Πως τελικα ο εαυτος μας μπορει να μας εκπληξει μια και δεν ημαστε σε θεση να ξερουμε τις δυνατοτητες του...Καποιος που δεν μπορει να τραβηξει μια ευθεια γραμμη μπορει να γινει ζωγραφος..καποιος που δεν μπορει καλα καλα να πρπατησει μπορει να γινει χορευτης...ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΤΟ ΘΕΛΕΙ...κι αρκει να ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΘΕΛΕΙ...Δηλ αρκει να 'δει' μια αλλη πτυχη του εαυτου του...Και δεν θα συνομωτησει ΚΑΝΕΝΑ ΣΥΜΠΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΞΕΙΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ...για να σε προλαβωπριν μου φερεις τον Αλχημιστη σαν παραδειγμα...Εσυ θα εισαι ο αποκλειστικος υπευθυνος....2)Στη δικη σου περιπτωση μαλλον εισαι ηδη ικανοποιημενη με αυτα που εχεις οποτε και δεν μπαινεις στον κοπο να κανεις αλλαγες ουτε και σε νοιαζει να δεις παραπερα...Τα εχεις βρει οχι με τον 'εαυτο' σου αλλα με το γνωστο του κομματι οποτε και δε σε νοιαζει να δεις τη κρυβεται στη σκοτεινη πλευρα της σεληνης...Για σενα ολα εξαντλουνται στα 'θελω' της στιγμης...Και φυσικα αυτα τα 'θελω' διαμορφωνονται με βαση τις τωρινες σου δυνατοτητες...με βαση το γνωστο πεδιο του εαυτου σου...

    Τωρα για το υποσυνειδητο που σχολιαζεις,διαφωνεις οτι αυτο κυριως ειναι που καθοριζει και την προσωπικοτητα,το χαρακτηρα,τα θελω σου,τις βαθυτερες επιδιωξεις σου,τον ΕΑΥΤΟ σου με μια κουβεντα?Και λεω 'αυτο κυριως' γιατι το γαμημενο το υποσυνειδητο δεν μπορεις να κουμανταρεις ευκολα...Αυτο ειναι που σε κουμανταρει τις πιο πολλες φορες...

     



    Ξέχασες να βάλεις το ΧΧΧΧΧΧ στο όνομά μου το οποίο προσέθεσα...

     

    Ερώτηση:

    Σύμφωνα με τα γραφόμενά μου,είδες ένα άτομο που είναι ικανοποιημένο με τον εαυτό του?

    Εξέφρασα προσωπική άποψη απλά.

    Και εννοείται οτι οι ικανότητες του ατόμου ολοένα και "αναβαθμίζονται".Αυτό ειναι σταθερή αξία...

    Επίσης μην βρίζεις...Θα σου βάλω πιπέρι στη γλώσσα...{#emotions_dlg.tt2}

     

    Παιδιά υπάρχουν άτομα που όντως δεν επηρεάζονται!


    musicathy
    25.07.2008, 13:44

    Εγώ ας πούμε που πολλές φορές φωνάζω και μου λέει η μάνα μου 'μη φωνάζεις παιδί μου, τι θα πει η γειτονιά?'.. Ε τότε φωνάζω πιο δυνατά 'Χέστηκα για την γειτονιάαααααααααααααα!'{#emotions_dlg.happycrazy}{#emotions_dlg.tt2}

     

     

    Πραγματικά σε πιστεύω Πασχαλίνα...Προφανώς υπάρχουν και τέτοιοι άνθρωποι...Αλλά δεν τους βλέπω πουθενά...


    PashalinaMakia
    25.07.2008, 15:10

    Παράθεση:

    Το μέλος musicathy στις 25-07-2008 στις 13:44 έγραψε...

    Εγώ ας πούμε που πολλές φορές φωνάζω και μου λέει η μάνα μου 'μη φωνάζεις παιδί μου, τι θα πει η γειτονιά?'.. Ε τότε φωνάζω πιο δυνατά 'Χέστηκα για την γειτονιάαααααααααααααα!'{#emotions_dlg.happycrazy}{#emotions_dlg.tt2}

     

     

    Πραγματικά σε πιστεύω Πασχαλίνα...Προφανώς υπάρχουν και τέτοιοι άνθρωποι...Αλλά δεν τους βλέπω πουθενά...



     

    Αυτούς δεν τους βλέπεις...Συνήθως είναι πολύ διακριτικοί ή στον δρόμο τους περνά κανείς για τρελλούς!


    musicathy
    25.07.2008, 15:31

    Σωστά{#emotions_dlg.biggrin}