ελληνική μουσική
    520 online   ·  210.830 μέλη

    Ταινία η ζωή του John Lennon!

    Orfeus
    10.08.2008, 02:48

    Παράθεση:

    Το μέλος Briton στις 07-08-2008 στις 21:56 έγραψε...

    Ποτέ δεν υποβίβασα την αξία και την σημασία αυτού του ανθρώπου!!! Αν δείτε τα λεγόμενα μου αυτό θα διαπιστώσετε. Επίσης θα διαπιστώσετε ότι βιαστήκατε να απαντήσατε και αυτό θα μπορούσε να σημαίνει ότι εσείς οι ίδιοι υποβιβάζετε τον εαυτό σας. Είδατε επιφανειακά ένα σχόλιο το οποίο στην πραγματικότητα αποτελούσε δημοσιογραφική παρατήρηση των γεγονότων. Με λίγα λόγια, δεν είπα την άποψη μου αλλά μια πραγματικότητα. Λυπάμαι πολύ....

    Δηλαδή αυτό που έγραψες: "Να μωρέ τώρα, έγινε και αυτός ο τζον διάσημος" είναι η πραγματικότητα; 

    Μα καλά είναι σοβαρό post αυτό; "αυτός ο τζον"; 'Οπα ρε μεγάλε! Όπα! Ποιος είσαι;

    Άκουσε κάτι: "αυτός ο τζον" λοιπόν, στα 26 του έγραψε τα "In My Life", "Strawberry Fields Forever" & "A Day In The Life".

    Εσύ τι έχεις κάνει στα 26 σου αγαπητέ μου .......συνθέτη;;;;;;;;;;; 

     

     


    -----------------

    Let's do some living...after we die!!!

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 10-08-2008 02:51 ]


    PHILIPPOSSM
    10.08.2008, 10:04

    Άντε γιατί μετά τα blogs μας είχε πάρει ο ύπνος στο site.    {#emotions_dlg.sleep1}


    Briton
    10.08.2008, 11:45

    Παράθεση:

    Το μέλος Orfeus στις 10-08-2008 στις 02:48 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Briton στις 07-08-2008 στις 21:56 έγραψε...

    Ποτέ δεν υποβίβασα την αξία και την σημασία αυτού του ανθρώπου!!! Αν δείτε τα λεγόμενα μου αυτό θα διαπιστώσετε. Επίσης θα διαπιστώσετε ότι βιαστήκατε να απαντήσατε και αυτό θα μπορούσε να σημαίνει ότι εσείς οι ίδιοι υποβιβάζετε τον εαυτό σας. Είδατε επιφανειακά ένα σχόλιο το οποίο στην πραγματικότητα αποτελούσε δημοσιογραφική παρατήρηση των γεγονότων. Με λίγα λόγια, δεν είπα την άποψη μου αλλά μια πραγματικότητα. Λυπάμαι πολύ....

    Δηλαδή αυτό που έγραψες: "Να μωρέ τώρα, έγινε και αυτός ο τζον διάσημος" είναι η πραγματικότητα;

    Μα καλά είναι σοβαρό post αυτό; "αυτός ο τζον"; 'Οπα ρε μεγάλε! Όπα! Ποιος είσαι;

    Άκουσε κάτι: "αυτός ο τζον" λοιπόν, στα 26 του έγραψε τα "In My Life", "Strawberry Fields Forever" & "A Day In The Life".

    Εσύ τι έχεις κάνει στα 26 σου αγαπητέ μου .......συνθέτη;;;;;;;;;;;

     

     


    -----------------

    Let's do some living...after we die!!!

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 10-08-2008 02:51 ]



     

     

     

    Τι έχω κάνει? Πολλά πράγματα. Αυτό όμως που αξίζει να αναφέρω σε αυτό το μουσικό site είναι ότι εσύ ασχολείσαι περισσότερο μαζί μου και όχι με τον Τζον. Thanx!!!!


    Termite
    10.08.2008, 13:08

    Παράθεση:

    Το μέλος PHILIPPOSSM στις 10-08-2008 στις 10:04 έγραψε...

    Άντε γιατί μετά τα blogs μας είχε πάρει ο ύπνος στο site.    {#emotions_dlg.sleep1}



     

    Σωστόοοοοος!!!

    Working class heroo....αυτό μόνο, τίποτε άλλο!


    Orfeus
    10.08.2008, 14:23

    Παράθεση:

    Το μέλος Briton στις 10-08-2008 στις 11:45 έγραψε...

    Τι έχω κάνει? Πολλά πράγματα. Αυτό όμως που αξίζει να αναφέρω σε αυτό το μουσικό site είναι ότι εσύ ασχολείσαι περισσότερο μαζί μου και όχι με τον Τζον. Thanx!!!!

    Δεν ασχολούμαι μαζί σου. Ούτε τώρα, αλλά ούτε και στο μέλλον θα το κάνω.
    Η φράση σου "Να μωρέ τώρα, έγινε και αυτός ο τζον διάσημος" είναι ασεβέστατη.  

    Δεν θέλω ούτε να σε ξέρω, ούτε να μάθω ποτέ για σένα.

    Τέλος!


    fantasma
    10.08.2008, 15:50

    Παράθεση:

    Το μέλος Briton στις 07-08-2008 στις 22:02 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος pramateftis στις 30-07-2008 στις 13:45 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Briton στις 26-07-2008 στις 02:31 έγραψε...

    Να μωρέ τώρα, έγινε και αυτός ο τζον διάσημος και τώρα τον βγάζουν και σε ταινία. Τα ξέρετε πως πάνε αυτά. Πήγε ο άλλος, τον σκότωσε. Τον κάνανε ήρωα. Δεν λέω κρίμα που πέθανε. Στο τέλος θα γεμίσουμε με ταινίες.....



    Δεν θα μπω στη διαδικασία να δώσω μια απάντηση τεκμηριωμένη όπως έκανες εσύ...

    Θα πω μόνο πως προφανώς, για την περίπτωσή σου ισχύει το "αν το βιολί ήταν πουλί θα το παίζανε πολλοί" και με αυτόν τον τρόπο θα κατέληγαν συνθέτες....

    {#emotions_dlg.nono}

    Το δικό σου βιολί τι είναι; Φλώρος;



     

    Σταματα να κανεις αυτοκριτικη...... !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

     

    Θα κατεβει ο Τζον... αυτος ο καποιος... που έγινε και διάσημος... να απο εδώ ... χαρας σε σενα... που μας βοηθησες να μαθουμε πως τον σκοτωσαν κιολας....και ΘΑ ΣΕ ΚΟΠΑΝΑΕΙ.......

    .....μεχρι να κανεις σωστη χρήση του βιολιου σου..... και παψεις να λες ανοησίες και ασυναρτησίες....

     

    τελος. [Σταματάω να ασχολουμαι (λέγε και για μενα τώρα...)...      σιγα μη σε κάνω και διασημο... φιλε πλυν-θέτη άσημε.......]

     

    {#emotions_dlg.nono}


    mitsos-takis
    10.08.2008, 17:20

    kante ki emena tainia otan pethano......se kamia 30 xronia kai vlepoume {#emotions_dlg.helpsmilie}voitheia sas


    pavel
    11.08.2008, 05:15

    Φιλαράκι,

    Δεν έχω τίποτε προσωπικό μαζί σου. και να είσαι σίγουρος, οτι ακούω -διαβάζω τις απόψεις σου, όπως και του καθενός.

    Όταν όμως γράφεις , είναι δεδομένο οτι παίρνεις και την αναλογία σου σε κριτική, σωστά;;;;

      Λοιπόν.

    Χοντρά-χοντρά, αν είσαι άσχετος για κάποια βασικά πράγματα, εντάξει, δεν είσαι ο μόνος, έγκλημα δεν είναι, αλλά μην το παίζεις και ειδήμων. Γίνεσαι ΟΙΔΗΜΟΝ.

    Το να αντιπαρατεθούμε, είναι θεμιτό. Το καταλαβαίνω. Το να με περνάς όμως εμένα και όλους τους άλλους για ηλίθιους, μάλλον δεν είναι σωστό. Δεν μπορεις να με βγάλεις τρελλό. Ξέρω πολύ καλά να διαβάζω, και να γράφω. Μην υποτιμάς νοημοσύνες.

    Η αναφορά σου σε "φλώρους" μάλλον υποβιβάζει εσένα, και κανένα άλλο. Υπάρχουν, αγοράκι μου, πιό αξιόλογα επιχειρήματα να στηρίξεις τις απόψεις σου, και θα χαρώ πολύ με την έκπληξή σου όταν τα ανακαλύψεις.

    Με τον Orfeus , λίγο πιό χαλαρά. Όταν τα κυβικά σου τον πλησιάσουν, και όταν αρχίσεις να αφήνεις και εσύ στίγμα, θα το ξανασυζήτησουμε.  Προς το παρόν, καλώς ή κακώς, δεν υπάρχει περίπτωση να μπορείς να αντιπαρατεθείς.

     

    Για μένα, επίσης ξέχνα το.  Ούτε με σφαίρες.

     

    Πάψε να υποβιβάζεις τους πάντες, προσπαθώντας να τους βγάλεις λαλάκες λέγοντας ότι "δεν εννοούσα αυτό, εννοούσα το άλλο". Εγώ προσωπικά δεν είμαι ανεγκέφαλος, και γνωρίζω πολύ καλά τι διάβασα.

    Φλώροι και τέτοια, δεν παίζουνε, φιλαράκι. Είμαστε παρέα. Άλλος με το λίγο του, άλλος με το πολύ του. Για μένα, ωφείλεις να ζητήσεις συγνώμη.

    ¨Οσο για τον "αυτός ο τζον", μάλλον όταν έγραφε το "imagine" ξέχασε να ρωτήσει την άποψή σου.

    Και μην υποτιμάς την νοημοσύνη μου, εμένα τού ταπεινού. Όταν γράφεις κάτι, μην το μεταφράζεις αλλοιώτικα . Συγνώμη, δηλαδη, αλλά εμένα προσωπικά μαλάκα με έχει πει μόνο ένας άνθρωπος, κι αυτός ο άνθρωπος καπάκι πήγε στη μάνα της. Οταν λες κάτι, φιλαράκι, να το στηρίζεις, κι οχι να το παιζεις στριφογυριστά.

    Φιλικά στα λέω, αλλά δεν μπορά να αντισταθώ στον πειρασμό.

    Τι Lennon και... μαλακίες τώρα....

    Εγώ θα περιμένω με ανυπομονησία τον επόμενο δίσκο σου...


    Briton
    15.08.2008, 14:56

    Παράθεση:

    Το μέλος Orfeus στις 10-08-2008 στις 14:23 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Briton στις 10-08-2008 στις 11:45 έγραψε...

    Τι έχω κάνει? Πολλά πράγματα. Αυτό όμως που αξίζει να αναφέρω σε αυτό το μουσικό site είναι ότι εσύ ασχολείσαι περισσότερο μαζί μου και όχι με τον Τζον. Thanx!!!!

    Δεν ασχολούμαι μαζί σου. Ούτε τώρα, αλλά ούτε και στο μέλλον θα το κάνω.
    Η φράση σου "Να μωρέ τώρα, έγινε και αυτός ο τζον διάσημος" είναι ασεβέστατη.

    Δεν θέλω ούτε να σε ξέρω, ούτε να μάθω ποτέ για σένα.

    Τέλος!



     

    Παρόλα αυτά συνεχίζεις να ασχολείσαι μαζί μου! Είσαι ένας Τζέντλεμαν που κρατάει τον λόγο του! Και μην βιάζεσαι.... Θα μάθεις αρκετά για μένα!!!    Προσεχώς!!!


    Briton
    15.08.2008, 15:41

    Παράθεση:

    Το μέλος pavel στις 11-08-2008 στις 05:15 έγραψε...

    Φιλαράκι,

    Δεν έχω τίποτε προσωπικό μαζί σου. και να είσαι σίγουρος, οτι ακούω -διαβάζω τις απόψεις σου, όπως και του καθενός.

    Όταν όμως γράφεις , είναι δεδομένο οτι παίρνεις και την αναλογία σου σε κριτική, σωστά;;;;

    Λοιπόν.

    Χοντρά-χοντρά, αν είσαι άσχετος για κάποια βασικά πράγματα, εντάξει, δεν είσαι ο μόνος, έγκλημα δεν είναι, αλλά μην το παίζεις και ειδήμων. Γίνεσαι ΟΙΔΗΜΟΝ.

    Το να αντιπαρατεθούμε, είναι θεμιτό. Το καταλαβαίνω. Το να με περνάς όμως εμένα και όλους τους άλλους για ηλίθιους, μάλλον δεν είναι σωστό. Δεν μπορεις να με βγάλεις τρελλό. Ξέρω πολύ καλά να διαβάζω, και να γράφω. Μην υποτιμάς νοημοσύνες.

    Η αναφορά σου σε "φλώρους" μάλλον υποβιβάζει εσένα, και κανένα άλλο. Υπάρχουν, αγοράκι μου, πιό αξιόλογα επιχειρήματα να στηρίξεις τις απόψεις σου, και θα χαρώ πολύ με την έκπληξή σου όταν τα ανακαλύψεις.

    Με τον Orfeus , λίγο πιό χαλαρά. Όταν τα κυβικά σου τον πλησιάσουν, και όταν αρχίσεις να αφήνεις και εσύ στίγμα, θα το ξανασυζήτησουμε. Προς το παρόν, καλώς ή κακώς, δεν υπάρχει περίπτωση να μπορείς να αντιπαρατεθείς.

     

    Για μένα, επίσης ξέχνα το. Ούτε με σφαίρες.

     

    Πάψε να υποβιβάζεις τους πάντες, προσπαθώντας να τους βγάλεις λαλάκες λέγοντας ότι "δεν εννοούσα αυτό, εννοούσα το άλλο". Εγώ προσωπικά δεν είμαι ανεγκέφαλος, και γνωρίζω πολύ καλά τι διάβασα.

    Φλώροι και τέτοια, δεν παίζουνε, φιλαράκι. Είμαστε παρέα. Άλλος με το λίγο του, άλλος με το πολύ του. Για μένα, ωφείλεις να ζητήσεις συγνώμη.

    ¨Οσο για τον "αυτός ο τζον", μάλλον όταν έγραφε το "imagine" ξέχασε να ρωτήσει την άποψή σου.

    Και μην υποτιμάς την νοημοσύνη μου, εμένα τού ταπεινού. Όταν γράφεις κάτι, μην το μεταφράζεις αλλοιώτικα . Συγνώμη, δηλαδη, αλλά εμένα προσωπικά μαλάκα με έχει πει μόνο ένας άνθρωπος, κι αυτός ο άνθρωπος καπάκι πήγε στη μάνα της. Οταν λες κάτι, φιλαράκι, να το στηρίζεις, κι οχι να το παιζεις στριφογυριστά.

    Φιλικά στα λέω, αλλά δεν μπορά να αντισταθώ στον πειρασμό.

    Τι Lennon και... μαλακίες τώρα....

    Εγώ θα περιμένω με ανυπομονησία τον επόμενο δίσκο σου...



     

     

    Δεν καταλαβαίνω γιατί παρεξηγήθηκες? Δεν έβρισα κανέναν! Αντιθέτως! Γνώρισα την αντιπάθεια, το μίσος, ακόμη και τις ύβρεις από υποτιθέμενους υποστηριχτές κάποιου καλλιτέχνη που τραγούδησε για την αγάπη και την ειρήνη στον πλανήτη! Σαν να τους έλεγε "Λιθοβολίστε τον!!!".

    Κατ' αρχήν δεν υπάρχει κάποιο ζήτημα για να θέσω επιχειρήματα. Αλλά και να υπήρχε, είναι πασιφανές ότι κάποιοι εδώ μέσα θα τα παραφράζανε (σχεδόν όλοι το έχουνε ήδη κάνει). Επίσης δεν θεωρώ σοβαρό πράγμα να αντιπαραθέσουμε τους κυβισμούς μας εδώ μέσα. Δεν γνωρίζεις τίποτα για τον κυβισμό μου και κακώς αναφέρεσαι σε αυτόν. Κατ΄επέκταση θα έπρεπε να έχω προσβληθεί από τα λόγια σου. Και ποτέ δεν είπα κάποιον φλώρο εδώ μέσα. Ούτε το έπαιξα ειδήμων. Βρες κάποια φράση μου εδώ μέσα που να αποδεικνύει το αντίθετο. Αλλιώς θα αποδειχθεί ότι όλες οι παραθέσεις εναντίον μου είναι άκυρες και πέφτουν στο κενό.

     

     

    Μ.Φ.Χ.

    Stewart Briton


    vero
    17.08.2008, 03:10

    Να ήτανε μόνο η ταινία? Πήγε η αδελφή μου στο Liverpool και μέχρι και μουσείο τους έχουνε.... τα γυαλιά του το αεροπλάνο τους το πιάνο την κίθαρα..... έπαθα την πλάκα μου.... Και μπιχλιμπίδια που πουλάνε?... άλλα εκει λεφτά.... τί άλλο θα δούμε για το συμφέρον......

    Τελος πάντων ο Λενον είναι απο τους τραγουδιστες εκεινης της εποχης πολύ καλος.... Αλλα έχει μείνει στην ιστορια για τα ειρηνικα τραγούδια που εγραφε και για τους αγώνες που έκανε σε πολλες χώρες(στην αίθουσα με το πιανο είχανε το τραγούδι imagine). Είναι μια μορφη.....

     


    bittersweet
    17.08.2008, 15:13

    Δεν ξέρω..όταν πάω να μιλήσω για τέτοιους ανθρώπους όπως ο John Lennon νιώθω τόσο "μικρή" .

    Η ζωή του ήταν παράξενη και θα είναι ωραία σε ταινία.


    gate
    17.08.2008, 16:38

    Όταν ένας άνθρωπος, και μάλιστα μουσικός, μιλά υποτιμητικά ή έστω δεν μπορεί να αναγνωρίσει το μουσικό ταλέντο (ας αφήσουμε την προσφορά του σε άλλα επίπεδα...) και την μουσική ευφυία του Lennon (ή κατ' επέκτασιν του McCartney ή του Harisson), τότε το μόνο που μπορώ να υποθέσω είναι ότι του λείπει ένα τεράστιο κομμάτι γνώσης (για να το πω όσο γίνεται πιο κομψά) στον χώρο της μουσικής και ίσως αν θέλει να είναι πραγματικός μουσικός, καλό θα είναι να μελετήσει λίγο τις αρμονίες των beatles, να ακούσει και να ξανακούσει το strawberry fields forever, το yesterday, το while my guitar gently weeps, το blackbird και ένα προς ένα ΟΛΑ τα τραγούδια τους, μιας και δεν θα βρεις ούτε ένα σκουπίδι στα άλμπουμ τους, όπως γίνεται με τις σημερινές εκδόσεις. Όταν κάποιος δεν μπορεί να αναγνωρίσει την καινοτομία των beatles και, μέσα από αυτούς κατ' επέκταση, του Lennon και την τεράστια (πραγματικά) συμβολή τους σε όλο αυτό που ονομάζεται σύγχρονη μουσική σκηνή ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ, τότε υπάρχει ...πρόβλημα... Μιας και εδώ δεν μιλάμε για την γνώμη ενός απλού ανθρώπου ακροατή, που εκφράζεται απλώς με κριτήρια ...συμπάθειας και αντιπάθειας για ό,τι ακούει, αλλά για την γνώμη ενός μουσικού. Και απορώ πραγματικά, γιατί δεν πίστευα πως μπορεί να υπάρχει μουσικός -αληθινός μουσικός- που να μην μπορεί να αναγνωρίσει αυτό που ο Lennon και, κατ' επέκταση, οι υπόλοιποι Beatles έχουν προσφέρει στη μουσική.

    Δεν θα διαφωνήσω για τις υπερβολές που κατά καιρούς όλοι παρακολουθούμε για διάφορα πρόσωπα, για συναυλίες αφιερωμένες σε γενέθλια δημιουργών που διαρκούν 5 χρόνια, για εκδηλώσεις τιμής σε συγκροτήματα και μουσικούς που μόλις έκαναν έναν πλατινένιο απ' τις τοποθετήσεις στα δισκοπωλεία, για "προσκυνήματα" και "υποκλίσεις" και οι διθυραμβικές κριτικές στους μουσικούς των δύο ακόρντων και της "μηδεν" φωνής, γι' αυτό το "ξέσκισμα" της φράσης "ιερό τέρας της μουσικής"... Πράγματι όλες αυτές οι υπερβολές μόνο την δυσανασχέτηση και τη βαρεμάρα μας (το λιγότερο) μπορούν να προκαλούν.

    Αλλά σε ανθρώπους όπως ο Lennon και άλλοι, ας είμαστε, τουλάχιστον (αν δεν μπορούμε τίποτε άλλο), όσο μπορούμε πιο γενναιόδωροι... Γιατί αλοίμονο αν δεν μπορούμε σε ΚΑΝΕΝΑΝ να μην αναγνωρίζουμε ΤΙΠΟΤΑ, ακόμα και σ' αυτούς που αδιαμφισβήτητα αξίζουν. Ασφαλώς, και μόνο, σε τέτοιους ανθρώπους, μπορούν όλα όσα θεωρούμε, για άλλους, "υπερβολές" (όπως η κινηματογραφική απόδοση της ζωής ενός καλλιτέχνη), όχι μόνο να μην λειτουγρούν ως "υπερβολές", αλλά να είναι απλώς η ελάχιστη αναγνώριση της προσφοράς τους στο χώρο που υπηρετούν, αλλά και μια ευκαιρία να γνωρίζουν και να τιμούν οι νεότερες γενιές αυτούς τους  ανθρώπους που η ζωή τους δεν έφυγε μέσα απ' τα χέρια τους άχρηστη και μέσα σε ονειροπωλήσεις και φαντασίες να γίνουν κάποτε διάσημοι (όπως κινδυνεύουν και παθαίνουν οι περισσότεροι), αλλά που αξιοποίησαν όλα τα ταλέντα τους, τα πρόσφεραν στον κόσμο και έσπρωξαν ένα βήμα πιο πέρα τον χώρο που είχαν μεράκι να ανήκουν.

    Και ασφαλώς, όλες αυτές οι κουβέντες δεν γίνονται προς υπεράσπιση του Lennon και κάθε Lennon, μιας και αυτοί, ούτως ή άλλως, δεν έχουν ανάγκη υπεράσπισης. Η ιστορία τους έχει ήδη γραφτεί. Γίνεται μόνο προς "υπεράσπιση" δική μας, ...προς υπεράσπιση όλων αυτών των αξιών  που είναι μεγάλη ανάγκη -για να μπορούμε να λεγόμαστε όχι απλώς μουσικοί, αλλά άνθρωποι- να μάθουμε να αναγνωρίζουμε και τιμάμε.


    Peace18
    17.08.2008, 17:56

    Α ρε Γιόκοοοοο.... Πάλι λεφτά θα πάρεις....!!!!

    Innocent


    freakhood
    18.08.2008, 12:38

    Καταρχάς η θεοποίηση κάνει κακό στην πνευματική υγεία μας. Και αυτό το γράφει κάποιος που συμπαθεί τον Lennon. Κατά τα άλλα ήμουν καμια δεκαριά χρονών το πολύ όταν η εφημερίδα απογευματινή (νομίζω) είχε αναφερθεί απαξιωτικά (και) σε υποτιθέμενα σεξουαλικά όργια που διοργάνωνε ο John και η Yoko. 

    Θυμάμαι οτι ο μπαμπάκας μου (δεξιός του κερατά...φασίστοκαπιτάλας δηλαδή) μου είχε υποδείξει μια φωτογραφία που έδειχνε το ζευγος στο κρεββάτι λέγοντας μου: "να  οι ξεφτιλισμένοι" (ή κάτι τέτοιο). Βέβαια δεν σκάμπαζα και πολλά τότε, αλλά η μορφή του John μαζί με την γιαπωνεζούλα, εμένα μου προκάλεσε συμπάθεια παρά κάτι άλλο. Εξάλλου ο John είχε φάει πολλή λάσπη ακόμα και μετά τον θανατό του. Ακόμα κι αν πιστέψουμε τις σάπιες φυλλάδες πως όντως διοργάνωνε (και) σεξουαλικά όργια, τότε ανεβαίνει πιο πολύ στην εκτιμηση μου!

    Υγ1: Ελπίζω να μην γυριστεί ταινία.

    Υγ2: Ο chapman αποφυλακίζεται μετά από τόσα χρόνια. Πιστεύω πως ίδιος ο Lennon δεν θα ήθελε να δει τον δολοφόνο του στην φυλακή (και μάλιστα τόσα χρόνια) αλλά τέτοιου είδους κοινωνία είμαστε.


    astarth_18
    18.08.2008, 15:09

    Με λυπη μου βλεπω ολο αυτο το σουσουρο γυρω απο την μορφη του Λεννον.... Και εγω δεν ειμαι μεγαλυτερη φαν των Beatles η του ιδιου αλλα καποια πραγματα οπως ο Ελβις, οι Stones, οι Beatles (και αλλοι πολλοι φυσικα) και κυριως τα μελη που τους απαρτιζουν θα μεινουν για παντα στην ανθρωπινη μουσικη ιστορια....

    Ο Λεννον σαν προσωπικοτητα ηταν απο τους μεγαλυτερους ακτιβιστες που υπηρξε ποτε εκεινη την περιοδο τουλαχιστον, σε σημειο να απειληθει η Αμερικανικη Κυβερνηση. Καπου διαβασα μαλιστα οτι η δολοφονια του, υπαρχει περιπτωση να ειναι ενα ακομα κρουσμα Μind Control αφου ο δολοφονος του μετα το εγκλημα του, το παραδεχθηκε σαν να ηταν το πιο φυσιολογικο πραγμα και μαλιστα δεν ετρεξε να κρυφτει..

    Ειναι ωραιο που γινονται ταινιες με τετοια θεματα για να μαθαινουμε και εμεις οι νεωτεροι που σε τελικη αναλυση δεν τα ζησαμε επι τοπου τοτε που συνεβαιναν ολα αυτα..

    Οσο για το αν γεμισαμε ταινιες η οχι, εχουμε γεμισει ναι ταινιες, αλλα το θεμα ειναι τι ειδους.. Ο καθε "Μητσος" σκηνοθετης κανει ταινια και την βγαζει στις αιθουσες πολλες φορες χωρις να χει κανενα ιδιαιτερο νοημα η τιποτα αξιολογο να σου προσφερει. Δεν ειμαι κουλτουριαρα αλλα και τετοιες ταινιες ειναι απαραιτητες και καιρος ηταν να αρχισουν να γινονται...

    :)


    Astron
    18.08.2008, 16:03

    Μου κάνει μεγάλη εντύπωση η άποψη "έχουμε γεμίσει ταινίες"...
    Μια στιγμή ρε παιδιά, εάν πάτε στο γειτονικό σας σινεμά θα δείτε να προβάλλονται δεκάδες χαζοαμερικάνικες ταινίες χωρίς καμία ουσία. Θα μας πειράξει τώρα εάν βγει μια ταινία με τη ζωή ενός απ' τους σημαντικότερους καλλιτέχνες του περασμένου αιώνα;
    Άνθρωποι σαν το Lennon αξίζουν όχι μία, αλλά πολλές ταινίες, βιβλία και ντοκιμαντέρ. 

    Τώρα σχετικά με αυτά τα ισοπεδωτικά σχόλια σχετικά με τον Lennon αλλά και τους άλλους μεγάλους, μου ρχεται στο μυαλό μια φράση που είχε γράψει ο Νίτσε:
    "Όσο πιο ψηλά πετάει κανείς, τόσο πιο μικρό τον βλέπει το μάτι του φθόνου."


    okanenas
    19.08.2008, 01:00

    Βρε Briton γιατί πήγες και έθιξες αυτόν τον τζον δεν έλεγες καλύτερα κάτι
    για τον Θεό, τότε δεν θα σε πείραζε κανείς.Wink


    SouLRocK
    19.08.2008, 07:22

    Παράθεση:

    Το μέλος freakhood στις 18-08-2008 στις 12:38 έγραψε...

    " Θυμάμαι οτι ο μπαμπάκας μου (δεξιός του κερατά...φασίστοκαπιτάλας δηλαδή) "


    Αμ' έτσι εξηγείται που όποιο συγκρότημα/τραγουδιστής το οποίο είναι πολιτικοποιημένο (φιλικό σε κάποιο κόμμα) και όχι αναρχικό τρώει το κράξιμο της αρκούδας από σένα... Μακάρι κάποτε να μάθεις να κρίνεις τους μουσικούς με μουσικά κριτηρια!

    Τώρα οσον αφορά το Λενον ναι,γιατί να μην γίνει η ζωή του ταινία? Εδώ έχουν γίνει ταινιες ζωές καλλιτεχνών "μικροτερης" εμβέλειας... Τουλάχιστον μακάρι να είναι αντικειμενική και να αποδώσει σωστά την ιστορία/χαρακτήρα του Λένον και να μην γυριστεί μόνο για τα λεφτά!


    -----------------
    Μαζί σας On-Air @ Musicheaven Ράδιο (http://listen.musicheaven.gr) κάθε Κυριακή 12.00-14.00, κάθε Τετάρτη 16.00-18.00 και κάθε Παρασκευή 01.00-02.00 με ότι θέλετε ν' άκουσετε απ' όλο το φάσμα της rock μουσικής!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : SouLRocK στις 19-08-2008 07:29 ]


    freakhood
    19.08.2008, 13:41

    Επειδή ό Lennon είχε δηλώσει (και) αναρχικός, μην τον ακούς φίλε μου. Εγώ δεν δηλώνω κάτι τέτοιο, πάντως. Άκου τους Bon Jovi που είχαν παίξει για το fun raising της Χίλαρι Κλίντον και αν δεν απαξιώνεις αυτούς τους "καλλιτέχνες" (καλλιτέχνες...τέλος πάντων) ε, τότε ναι..μπορείς να με πεις αιρετικό.