ελληνική μουσική
    647 online   ·  210.831 μέλη

    Ταινία η ζωή του John Lennon!

    nowaveband
    20.08.2008, 01:07

    egw anipomonw gia to sirial gia tin zwi tis alikis vougiouklakis!


    Briton
    23.08.2008, 01:48

    Παράθεση:

    Το μέλος gate στις 17-08-2008 στις 16:38 έγραψε...

    Όταν ένας άνθρωπος, και μάλιστα μουσικός, μιλά υποτιμητικά ή έστω δεν μπορεί να αναγνωρίσει το μουσικό ταλέντο (ας αφήσουμε την προσφορά του σε άλλα επίπεδα...) και την μουσική ευφυία του Lennon (ή κατ' επέκτασιν του McCartney ή του Harisson), τότε το μόνο που μπορώ να υποθέσω είναι ότι του λείπει ένα τεράστιο κομμάτι γνώσης (για να το πω όσο γίνεται πιο κομψά) στον χώρο της μουσικής και ίσως αν θέλει να είναι πραγματικός μουσικός, καλό θα είναι να μελετήσει λίγο τις αρμονίες των beatles, να ακούσει και να ξανακούσει το strawberry fields forever, το yesterday, το while my guitar gently weeps, το blackbird και ένα προς ένα ΟΛΑ τα τραγούδια τους, μιας και δεν θα βρεις ούτε ένα σκουπίδι στα άλμπουμ τους, όπως γίνεται με τις σημερινές εκδόσεις. Όταν κάποιος δεν μπορεί να αναγνωρίσει την καινοτομία των beatles και, μέσα από αυτούς κατ' επέκταση, του Lennon και την τεράστια (πραγματικά) συμβολή τους σε όλο αυτό που ονομάζεται σύγχρονη μουσική σκηνή ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ, τότε υπάρχει ...πρόβλημα... Μιας και εδώ δεν μιλάμε για την γνώμη ενός απλού ανθρώπου ακροατή, που εκφράζεται απλώς με κριτήρια ...συμπάθειας και αντιπάθειας για ό,τι ακούει, αλλά για την γνώμη ενός μουσικού. Και απορώ πραγματικά, γιατί δεν πίστευα πως μπορεί να υπάρχει μουσικός -αληθινός μουσικός- που να μην μπορεί να αναγνωρίσει αυτό που ο Lennon και, κατ' επέκταση, οι υπόλοιποι Beatles έχουν προσφέρει στη μουσική.



     

    Θα μπορούσε να λείπει από κάποιον ένα τεράστιο κομμάτι γνώσης όταν εκτός από Beatles και πάρα πολλά άλλα συγκροτήματα και καλλιτέχνες, έχει μελετήσει εις βάθος τον Τσαικόφσκι, τον Μπετόβεν, τον Ραβέλ, τον Ντεμπισί, τον Μπαχ, τους Στράους, τον Βάγκνερ, τον Χέντελ, τον Μουσσόργκσι, τον Ραχμάνινοφ και πλήθος άλλων συνθετών που δυστυχώς δεν μπορώ να αναφέρω γιατί θα χάσετε την μπάλα? Ίσως κάποιος που δεν ξέρει πολλά από μουσική να έμενε στάσιμος επειδή μελετάει ακόμη τις αρμονίες των Beatles. Και λογικό είναι να αναγνωρίζει τις καινοτομίες τους υπό αυτές τις συνθήκες. Στην πραγματικότητα οι καινοτομίες στις μέρες μας είναι καθημερινό φαινόμενο παρόλο που κάποιοι υποστηρίζουν το αντίθετο επειδή ταυτόχρονα υπάρχει και μια τεράστια μουσική ανακύκλωση.

     

    Τέλος πάντων σας προκαλώ να απολαύσετε το παρακάτω βίντεο

    >

     


    sitzoune81
    23.08.2008, 04:34

    Παράθεση:

    Το μέλος Briton στις 23-08-2008 στις 01:48 έγραψε...

    Θα μπορούσε να λείπει από κάποιον ένα τεράστιο κομμάτι γνώσης όταν εκτός από Beatles και πάρα πολλά άλλα συγκροτήματα και καλλιτέχνες, έχει μελετήσει εις βάθος τον Τσαικόφσκι, τον Μπετόβεν, τον Ραβέλ, τον Ντεμπισί, τον Μπαχ, τους Στράους, τον Βάγκνερ, τον Χέντελ, τον Μουσσόργκσι, τον Ραχμάνινοφ και πλήθος άλλων συνθετών που δυστυχώς δεν μπορώ να αναφέρω γιατί θα χάσετε την μπάλα? Ίσως κάποιος που δεν ξέρει πολλά από μουσική να έμενε στάσιμος επειδή μελετάει ακόμη τις αρμονίες των Beatles. Και λογικό είναι να αναγνωρίζει τις καινοτομίες τους υπό αυτές τις συνθήκες. Στην πραγματικότητα οι καινοτομίες στις μέρες μας είναι καθημερινό φαινόμενο παρόλο που κάποιοι υποστηρίζουν το αντίθετο επειδή ταυτόχρονα υπάρχει και μια τεράστια μουσική ανακύκλωση.

    Μπορεί να μην χωνεύω ούτε στο ελάχιστο την λεγόμενη "κλασσική" μουσική, αλλά σε καταλαβαίνω απόλυτα φίλε!

    Έχοντας μελετήσει -όπως λες- όλους αυτούς που ανέφερες, πραγματικά ο Lennon κι οι κάθε Beatles θεωρούνται "μικροί" μπροστά σ' αυτούς τους συνθέτες.

    Μου αρέσουν όμως περισσότερο οι Beatles, κι αυτό δεν έχει καμιά σχέση μ' αυτό που έγραψα στην προηγούμενη σειρά.


    freddieKrueger
    23.08.2008, 06:39

    Παράθεση:

    Το μέλος Briton στις 23-08-2008 στις 01:48 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος gate στις 17-08-2008 στις 16:38 έγραψε...

    Όταν ένας άνθρωπος, και μάλιστα μουσικός, μιλά υποτιμητικά ή έστω δεν μπορεί να αναγνωρίσει το μουσικό ταλέντο (ας αφήσουμε την προσφορά του σε άλλα επίπεδα...) και την μουσική ευφυία του Lennon (ή κατ' επέκτασιν του McCartney ή του Harisson), τότε το μόνο που μπορώ να υποθέσω είναι ότι του λείπει ένα τεράστιο κομμάτι γνώσης (για να το πω όσο γίνεται πιο κομψά) στον χώρο της μουσικής και ίσως αν θέλει να είναι πραγματικός μουσικός, καλό θα είναι να μελετήσει λίγο τις αρμονίες των beatles, να ακούσει και να ξανακούσει το strawberry fields forever, το yesterday, το while my guitar gently weeps, το blackbird και ένα προς ένα ΟΛΑ τα τραγούδια τους, μιας και δεν θα βρεις ούτε ένα σκουπίδι στα άλμπουμ τους, όπως γίνεται με τις σημερινές εκδόσεις. Όταν κάποιος δεν μπορεί να αναγνωρίσει την καινοτομία των beatles και, μέσα από αυτούς κατ' επέκταση, του Lennon και την τεράστια (πραγματικά) συμβολή τους σε όλο αυτό που ονομάζεται σύγχρονη μουσική σκηνή ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ, τότε υπάρχει ...πρόβλημα... Μιας και εδώ δεν μιλάμε για την γνώμη ενός απλού ανθρώπου ακροατή, που εκφράζεται απλώς με κριτήρια ...συμπάθειας και αντιπάθειας για ό,τι ακούει, αλλά για την γνώμη ενός μουσικού. Και απορώ πραγματικά, γιατί δεν πίστευα πως μπορεί να υπάρχει μουσικός -αληθινός μουσικός- που να μην μπορεί να αναγνωρίσει αυτό που ο Lennon και, κατ' επέκταση, οι υπόλοιποι Beatles έχουν προσφέρει στη μουσική.



     

    Θα μπορούσε να λείπει από κάποιον ένα τεράστιο κομμάτι γνώσης όταν εκτός από Beatles και πάρα πολλά άλλα συγκροτήματα και καλλιτέχνες, έχει μελετήσει εις βάθος τον Τσαικόφσκι, τον Μπετόβεν, τον Ραβέλ, τον Ντεμπισί, τον Μπαχ, τους Στράους, τον Βάγκνερ, τον Χέντελ, τον Μουσσόργκσι, τον Ραχμάνινοφ και πλήθος άλλων συνθετών που δυστυχώς δεν μπορώ να αναφέρω γιατί θα χάσετε την μπάλα? Ίσως κάποιος που δεν ξέρει πολλά από μουσική να έμενε στάσιμος επειδή μελετάει ακόμη τις αρμονίες των Beatles. Και λογικό είναι να αναγνωρίζει τις καινοτομίες τους υπό αυτές τις συνθήκες. Στην πραγματικότητα οι καινοτομίες στις μέρες μας είναι καθημερινό φαινόμενο παρόλο που κάποιοι υποστηρίζουν το αντίθετο επειδή ταυτόχρονα υπάρχει και μια τεράστια μουσική ανακύκλωση.

     

    Τέλος πάντων σας προκαλώ να απολαύσετε το παρακάτω βίντεο

    >

     



    Γεια χαρα φιλε Brigton.Αρχικα τοποθετουμαι στο γεγονος οτι εκφραστηκες λεγοντας 'αυτος ο Τζον'...Ειναι σιγουρα ενοχλητικο να το διαβαζει καποιος αυτο για ενα τοσο ταλαντουχο καλλιτεχνη οπως ο Τζων Λενον...

    Η μουσικη σκοπο πρωταρχικο εχει να αγγιζει τις ψυχες των ανθρωπων...ειτε μιλαμε για κλασσικη,ειτε γαι μοντερνα,φολκρολ και δεν ξερω εγω ποιο αλλο ειδος μουσικης...Παρατηρω οτι ισως εισαι αλαφρα προκατειλημενος εναντιον οποιυδηποτε μη κλασσικου κομματιου...κανω λαθος?Αν ναι,παρακαλω διορθωσε με...

    Να συμπληρωσω οτι εφοσον δεν υπαρχει μετρο συγρισης να μη βιαστουν καποιοι να βγαλουν τον Λενον μικρο σε σχεση με τους ανωθι αναφερομενους κλασσικους μουσικοσυνθετες...Ακουσα το βιντεακι που μου παρεθεσες και στα πρωτα 2 λεπτα ηθελα να σταματησει!!Αντιθετα εβαλα 5 φορες το 'imagine all the people'...Το δηθεν κυρος της κλασσικης μουσικης...Εμενα μ αρεσει ο Τζιμης Πανουσης γαμω το κερατο μου..και ειναι ανωτερος κατα πολυ απο τον Μπετοβεν..Τραβαει κανεις κανα ζορι?????{#emotions_dlg.mad}

    Το να παιζεις και να φτιαχεις μουσικη ειναι σα να κανεις ερωτα...Θα μου φαινοταν αδιανοητο να κανω ερωτα με κανονες και κλιμακες...η πολλη θεωρια ειναι για αυτους που δεν εχουν ταλεντο...αυτη η φουγκα για πχ λοιπον ειναι για αμουσους...

    Τα παιρνω στο κρανιο με κατι τυπους που εχουν εχουν τεραστιες γνωσεις πανω στη συνθεση,αρμονια,κτλ αλλα καθολου ψυχη,καθολου εμπνευση...Αποτελεσμα?Αν τυχον συνθεσουν κατι να ειναι μια μαλακια και μιση...

    Κλεινοντας να τονισω οτι δεν επιτιθεμαι σε κανεναν επι προσωπικου επιπεδου...Εναντιονομαι απλα στο δηθεν καθωσπρεπισμο και στην 'ψευτο αιγλη' του κλασσικου εναντι των αλλων ειδων μουσικης...


    -----------------
    LIFE IS A MISERY ONLY FOR MISERABLE

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : freddieKrueger στις 23-08-2008 19:18 ]


    Briton
    25.08.2008, 09:44


    Παράθεση:

    Γεια χαρα φιλε Brigton.Αρχικα τοποθετουμαι στο γεγονος οτι εκφραστηκες λεγοντας 'αυτος ο Τζον'...Ειναι σιγουρα ενοχλητικο να το διαβαζει καποιος αυτο για ενα τοσο ταλαντουχο καλλιτεχνη οπως ο Τζων Λενον...

    Η μουσικη σκοπο πρωταρχικο εχει να αγγιζει τις ψυχες των ανθρωπων...ειτε μιλαμε για κλασσικη,ειτε γαι μοντερνα,φολκρολ και δεν ξερω εγω ποιο αλλο ειδος μουσικης...Παρατηρω οτι ισως εισαι αλαφρα προκατειλημενος εναντιον οποιυδηποτε μη κλασσικου κομματιου...κανω λαθος?Αν ναι,παρακαλω διορθωσε με...

    Να συμπληρωσω οτι εφοσον δεν υπαρχει μετρο συγρισης να μη βιαστουν καποιοι να βγαλουν τον Λενον μικρο σε σχεση με τους ανωθι αναφερομενους κλασσικους μουσικοσυνθετες...Ακουσα το βιντεακι που μου παρεθεσες και στα πρωτα 2 λεπτα ηθελα να σταματησει!!Αντιθετα εβαλα 5 φορες το 'imagine all the people'...Το δηθεν κυρος της κλασσικης μουσικης...Εμενα μ αρεσει ο Τζιμης Πανουσης γαμω το κερατο μου..και ειναι ανωτερος κατα πολυ απο τον Μπετοβεν..Τραβαει κανεις κανα ζορι?????{#emotions_dlg.mad}

    Το να παιζεις και να φτιαχεις μουσικη ειναι σα να κανεις ερωτα...Θα μου φαινοταν αδιανοητο να κανω ερωτα με κανονες και κλιμακες...η πολλη θεωρια ειναι για αυτους που δεν εχουν ταλεντο...αυτη η φουγκα για πχ λοιπον ειναι για αμουσους...

    Τα παιρνω στο κρανιο με κατι τυπους που εχουν εχουν τεραστιες γνωσεις πανω στη συνθεση,αρμονια,κτλ αλλα καθολου ψυχη,καθολου εμπνευση...Αποτελεσμα?Αν τυχον συνθεσουν κατι να ειναι μια μαλακια και μιση...

    Κλεινοντας να τονισω οτι δεν επιτιθεμαι σε κανεναν επι προσωπικου επιπεδου...Εναντιονομαι απλα στο δηθεν καθωσπρεπισμο και στην 'ψευτο αιγλη' του κλασσικου εναντι των αλλων ειδων μουσικης...


    -----------------
    LIFE IS A MISERY ONLY FOR MISERABLE

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : freddieKrueger στις 23-08-2008 19:18 ]



     

    Γεια χαρά Freddie Krueger!! Δεν είμαι καθόλου προκατηλημένος με οτιδήποτε μη κλασσικό. Σε διαβεβαιώνω ότι έχω ασχοληθεί ακόμη και με την punk σκηνή του Λονδίνου στα τέλη των 70΄s. "Three Chords and the Truth". Με μουσικούς που δεν ήξεραν να παίζουν.

    Λες ότι δεν πρέπει να βιαστούν κάποιοι να βγάλουν τον Λέννον μικρό. Παρόλα αυτά εσύ βιάστηκες και απ' ότι κατάλαβα δεν έδωσες την ανάλογη σημασία στο βίντεο. Πέντε φορές το "Imagine all the people". Αύριο τέσσερις, μεθαύριο τρεις, και για τα επόμενα 2-3 χρόνια καμία. Αποδεδειγμένο για μουσική τυποποιημένης φόρμας.

    Το δήθεν κύρος της κλασσικής μουσικής είναι που κάνει πολλά συγκροτήματα στην δύση της καριέρας τους να συνεργάζονται με συμφωνικές ορχήστρες. Και όσον αφορά τον Τζίμη Πανούση, κλείσε τα αυτιά του για να δούμε τι μουσική θα μπορεί να γράψει, αν θέλεις να τον συγκρίνεις με τον Μπετόβεν.

    Εγώ προσωπικά βάζω στην άκρη τους κανόνες περί σύνθεσης. Και επειδή εναντιώνεσαι στον δήθεν καθωσπρεπισμό και στην ψευτοαίγλη της κλασσικής μουσικής, θα σε ρωτήσω κατά πόσο έχεις ασχοληθεί για να μπορείς να κρίνεις? Διότι μέχρι τώρα αφιέρωσες 2 λεπτά.


    sigur
    25.08.2008, 12:09

    ψυχραιμία παίδες με τις συγκρίσεις, δεν βγαίνει πουθενά.

    Το σημαντικό είναι με τι θα καταπιάνεται το σενάριο από το βιβλίο της αδελφής του Λεννον. Δηλαδή εάν είναι να δείξει τα παιδικά χρόνια του Λέννον και την αρχή των Beatles μάλλον θα έχει εύκολο έργο.

     Τα ζόρικα θα είναι εαν το σενάριο θα συνεχίζει να αναφέρεται στις εμπνευσμένες αλλά και πολυτάραχες εποχές από 1965 και μετά ,και εαν ναι, πως θα αποδώθούν οι έννοιες του Τζον καθώς και οι συνήθειες του , συχνά απαγορευμένες. Μάλλον θα δούμε στην οθόνη οτι και πως τα αντιλήφθηκε η αδελφή του, ότι και εαν αυτό σημαίνει .

     

    Ελπίζω μόνο να μην καταλήξει να είναι και αυτή η βιογραφική ταινία ένα love story....

     

    Η Γίοκο θα δώσει το ΟΚ  για το σενάριο της ταινίας άραγε...?


    freddieKrueger
    25.08.2008, 12:30

    Καλημερα Briton:Για την πρωτη σου παραγραφο τι ακριβως θελεις να πεις για μουσικους που 'δεν ηξεραν να παιζουν'?Δηλ φαινοταν οτι δεν ειχαν βασικες γνωσεις πανω στη μουσικη θεωρια?Οι συνθεσεις τους ηταν χαμηλου επιπεδου?Η δεν ηξεραν καν να 'βαρουν τον ταμπουρα'?

    Για τα υπολοιπα εχω να πω το εξης:Ο χρονος που ασχολουμαι με τη μουσικη και ειμαι ανοικτος σε ολα τα ειδη πιστεψε με,δεν μπορει να περιοριστει στο χρονο που ακουσα ενα βιντεακι στο γιου τουμπ...Εχω ακουσει παμπολλες φορες κλασσικη μουσικη πχ τις 4 εποχες του Βιβαλντι-που οκ για την ακριβεια ανηκει στη Μπαροκ εποχη και οχι στην κλασσικη-εχω παει ακομη και σε οπερα με τιτλο 'Τουραντοτ' καποιου Πουτσινι(ρομαντικος νομιζω?)...Η γενικη μου αποψη για την κλασσικη ειναι πως πραγματικα το συναισθημα ειναι θαμμενο κατω απο την τελειοτητα...Το νοιωθω για οταν ακουω αυτο το ειδος μουσικης,για να δημιουργηθει μεσα μου κατι,να νοιωσω ενα 'κλικ' πρεπει να συμβει μια ακουστικη εξαρση σημαντικη πχ απο ενα τενορο βιολι η αντιθετα να ακουστει ενας ηχος ιδιαιτερα λυπημενος,η μια απολυτη ηρεμια...Αλλοιως το 'αισθητηριο' μου γρηγορα κουραζεται...Προσωπικη μου γνωμη αυτη,το αναγνωριζω βεβαια...

    Για τον Μπετοβεν που εγραφε μουσικη χωρις ακοη ειμαι περιεργος να δω πως το καταφερνε...πως ειναι δυνατον ο μαγειρας να μπορουσε να φτιαχνει λιχουδιες χωρις να εχει την ικανοτητα της γευσης?Ελπιζω οχι με στειρα εκτελεση συνταγων μαγειρικης...Θαυμαζω αλλα παραλληλα οικτηρω αυτον τον ταλαντουχο ανθρωπο που δεν μπορουσε να απολαυσει αυτο που παραγηγαγε τοσο κατα τη στιγμη της γεννησης του,οσο και καθε φορα που  παιζοταν απο  καποια ορχηστρα,ολοκληρωμενο εργο με σαρκα και οστα...Νομιζω βεβαια πως εχασε την ακοη του προς το τελος...Οποτε ειχε ηδη λαβει σημαντικο 'βαπτισμα πυρος'...Αλλα δε μου βγαζεις απο το μυαλο φιλε Brigton την αρνητικη γευση που εχει κατι το οποιο δεν προεκυψε απο ακουστικα ερεθισματα,αλλα ισως απο μια απολυτη 'μαθηματικοποιηση' και 'μηχανικοτητα' στην εφαρμογη κανονων συνθεσης...Η ουσια ειναι η ακοη φιλε μου...οταν δεν υπαρχει αστα...η μουσικη την ακοη υπηρετει...

    Α και γενικα να πω κατι:Δε χρειαζεται να σφαζομαστε καθε φορα που διαφωνουμε σε κατι-το λεω αυτο να τ ακουσει και η αφεντια μου χαχαχα-Give peace a chance!!!!!!{#emotions_dlg.rockon}


    -----------------
    LIFE IS A MISERY ONLY FOR MISERABLE

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : freddieKrueger στις 25-08-2008 12:36 ]


    deathminor88
    25.08.2008, 13:36

    Παράθεση:

    Το μέλος freddieKrueger στις 25-08-2008 στις 12:30 έγραψε...

    Καλημερα Briton:Για την πρωτη σου παραγραφο τι ακριβως θελεις να πεις για μουσικους που 'δεν ηξεραν να παιζουν'?Δηλ φαινοταν οτι δεν ειχαν βασικες γνωσεις πανω στη μουσικη θεωρια?Οι συνθεσεις τους ηταν χαμηλου επιπεδου?Η δεν ηξεραν καν να 'βαρουν τον ταμπουρα'?

    Για τα υπολοιπα εχω να πω το εξης:Ο χρονος που ασχολουμαι με τη μουσικη και ειμαι ανοικτος σε ολα τα ειδη πιστεψε με,δεν μπορει να περιοριστει στο χρονο που ακουσα ενα βιντεακι στο γιου τουμπ...Εχω ακουσει παμπολλες φορες κλασσικη μουσικη πχ τις 4 εποχες του Βιβαλντι-που οκ για την ακριβεια ανηκει στη Μπαροκ εποχη και οχι στην κλασσικη-εχω παει ακομη και σε οπερα με τιτλο 'Τουραντοτ' καποιου Πουτσινι(ρομαντικος νομιζω?)...Η γενικη μου αποψη για την κλασσικη ειναι πως πραγματικα το συναισθημα ειναι θαμμενο κατω απο την τελειοτητα...Το νοιωθω για οταν ακουω αυτο το ειδος μουσικης,για να δημιουργηθει μεσα μου κατι,να νοιωσω ενα 'κλικ' πρεπει να συμβει μια ακουστικη εξαρση σημαντικη πχ απο ενα τενορο βιολι η αντιθετα να ακουστει ενας ηχος ιδιαιτερα λυπημενος,η μια απολυτη ηρεμια...Αλλοιως το 'αισθητηριο' μου γρηγορα κουραζεται...Προσωπικη μου γνωμη αυτη,το αναγνωριζω βεβαια...

    Για τον Μπετοβεν που εγραφε μουσικη χωρις ακοη ειμαι περιεργος να δω πως το καταφερνε...πως ειναι δυνατον ο μαγειρας να μπορουσε να φτιαχνει λιχουδιες χωρις να εχει την ικανοτητα της γευσης?Ελπιζω οχι με στειρα εκτελεση συνταγων μαγειρικης...Θαυμαζω αλλα παραλληλα οικτηρω αυτον τον ταλαντουχο ανθρωπο που δεν μπορουσε να απολαυσει αυτο που παραγηγαγε τοσο κατα τη στιγμη της γεννησης του,οσο και καθε φορα που παιζοταν απο καποια ορχηστρα,ολοκληρωμενο εργο με σαρκα και οστα...Νομιζω βεβαια πως εχασε την ακοη του προς το τελος...Οποτε ειχε ηδη λαβει σημαντικο 'βαπτισμα πυρος'...Αλλα δε μου βγαζεις απο το μυαλο φιλε Brigton την αρνητικη γευση που εχει κατι το οποιο δεν προεκυψε απο ακουστικα ερεθισματα,αλλα ισως απο μια απολυτη 'μαθηματικοποιηση' και 'μηχανικοτητα' στην εφαρμογη κανονων συνθεσης...Η ουσια ειναι η ακοη φιλε μου...οταν δεν υπαρχει αστα...η μουσικη την ακοη υπηρετει...

    Α και γενικα να πω κατι:Δε χρειαζεται να σφαζομαστε καθε φορα που διαφωνουμε σε κατι-το λεω αυτο να τ ακουσει και η αφεντια μου χαχαχα-Give peace a chance!!!!!!{#emotions_dlg.rockon}


    -----------------
    LIFE IS A MISERY ONLY FOR MISERABLE

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : freddieKrueger στις 25-08-2008 12:36 ]



     

    O Βeethoven ότε έγραφε το άκουγε στο κεφάλι του.. Δεν κάνω πλάκα. Οποιοσδήποτε με κλασσική εκπαίδευση μπορεί να το κάνει. Ακόμα και εγώ μπορώ να σκεφτώ μια μελωδία και να την ντύσω, να την φτιάξω κλπ στο πεντάγραμμο χωρίς να παίξω κανένα όργανο. Απλά μιλάμε για άλλα μεγέθη όταν μιλάμε για LVB. Μην συγκρίνεται τώρα τους Lehnon και LVB... Είναι πολύ άκυρο..  Βέβαια έχω τον  LVB πιο ψηλά από οποιονδήποτε άλλον, αλλά και ο John Lehnon δεν είναι ασήμαντος και δεν πρέπει να τον ξεχνάμε.


    freddieKrueger
    25.08.2008, 20:41

     

     

     

     



    Παράθεση:

     

    O Βeethoven ότε έγραφε το άκουγε στο κεφάλι του.. Δεν κάνω πλάκα. Οποιοσδήποτε με κλασσική εκπαίδευση μπορεί να το κάνει. Ακόμα και εγώ μπορώ να σκεφτώ μια μελωδία και να την ντύσω, να την φτιάξω κλπ στο πεντάγραμμο χωρίς να παίξω κανένα όργανο. Απλά μιλάμε για άλλα μεγέθη όταν μιλάμε για LVB. Μην συγκρίνεται τώρα τους Lehnon και LVB... Είναι πολύ άκυρο..  Βέβαια έχω τον  LVB πιο ψηλά από οποιονδήποτε άλλον, αλλά και ο John Lehnon δεν είναι ασήμαντος και δεν πρέπει να τον ξεχνάμε.



    Φιλε με καθε σεβασμο εχω την εξης απορια:Πως καταφερες να εισαι στο κεφαλι του LVB??Πως εισαι τοσο βεβαιος οτι αυτος ηταν ο τροπος που λειτουργουσε?

    Ακομη,θεωρεις οτι οποιοσδηποτε εχει κλασσικη εκπαιδευση μπορει να κανει αυτο που εκανε(αν υποθεσουμε οτι ετσι το εκανε)ο Μπετοβεν...Συνεπως,δεν αποτελουσε χαρισμα του εν λογω καλλιτεχνη,αλλα μαλλον ειναι κοινο...γνωρισμα οσων μελετουν κλασσικη μουσικη και θεωρια...Οκ,...,Τωρα ηρθε η ωρα να χασω το σεβασμο μου και να σου πω:Τι ειναι αυτα που λες ρε φιλε?????Απο ποτε το ταλεντο και το αναπτυγμενο μουσικο αισθητηριο βρισκονται μεσα σε βιβλια,θεωριες και πενταγραμμα??????Αυτα ειναι ολα μεσα για να μπορουν οι μουσικοι ολου του κοσμου να μιλουν μια εννιαια γλωσσα...ειναι MEΣΑ...και ΟΧΙ σκοπος...Κι οποιος το καταλαβει αυτο μια ωρα αρχιτερα,τοσο το καλυτερο ειναι για αυτον...Η ικανοτητα που ισχυριζεσαι οτι εχεις και την  οποια  δεν αμφισβητω, ειναι ΧΑΡΙΣΜΑ και ΟΧΙ αποτελεσμα της κλασσικης σου παιδειας μαγκα μου....

    Ειναι...ακυρη η συγκριση Λενον και LVB?μαλιστα...Οπως λεει μια γνωστη αλλα για τα σκουπιδια συγχρονη ελαφρο λαικια 'σε βγαζω ακυρο'...


    -----------------
    LIFE IS A MISERY ONLY FOR MISERABLE

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : freddieKrueger στις 25-08-2008 20:44 ]


    deathminor88
    25.08.2008, 22:09

    Σε γενικές γραμμές δεν διαφωνώ μαζί σου.. Δεν ξέρω πόσο LVB έχει ακούσει αλλά τα έργα της περιόδου που ήταν εντελώς κουφός είναι το ίδιο εμπνευσμένα με τα παλιότερα. Επίσης σε αυτό που λέω δεν έχω άδικο. Δηλαδή όντως μπορώ να σκεφτώ και εκατομμύρια άλλοι μια μελωδία και να την γράψω, να την ντύσω κλπ. Η τεράστια διαφορά μου με τον LVB και οποιονδήποτε της αξίας του είναι ο τρόπος, η έμπνευση, κλπ. Μπορούσε να χτίσει ολόκληρη συμφωνία στο κεφάλι του. Επίσης προφανώς δεν είμαι στο κεφάλι του LVB, αλλά μουσική με απλά μαθηματικά δεν γίνεται.. Το να φτιάξεις καλή μουσική είναι το ίδιο δύσκολο για όλους. Αυτό που έκανε να ξεχωρίζει τον LVB ήταν ή ποιότητα της μουσικής του.

     

    Λες: Απο ποτε το ταλεντο και το αναπτυγμενο μουσικο αισθητηριο βρισκονται μεσα σε βιβλια,θεωριες και πενταγραμμα?

    Και εγώ συμφωνώ μαζί σου, όπως και οι περισσότεροι, αλλά τα βιβλία, οι θεωρίες και τα πεντάγραμμα, στα οποία τόσο υποτιμιτικά αναφέρεσαι είναι αυτά που χτίζουν την μουσική, την ομορφαίνουν κλπ. Ένας άνθρωπος με κλασσική παιδεία μπορεί να μην έχει ταλέντο αλλά μπορεί να κάνει παπάδες με μια απλή μελωδία της "σειράς".

     

    Η ικανότητα αυτή δεν είναι χάρισμα. Είναιθ αποτέλεσμα δουλειάς. Χάρισμα είναι το τέλειο αυτί. Και το ταλέντο να γράφεις όμορφα πράγματα.

     

    Δεν ξέρω ποιά η σχέση σου με τη μουσική, ποιά η τυχόν εκπαίδευση σου αλλά διακρίνω εμπάθεια στο θέμα μουσική εκπαίδευση.


    freddieKrueger
    25.08.2008, 23:50

    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 25-08-2008 στις 22:09 έγραψε...

    Σε γενικές γραμμές δεν διαφωνώ μαζί σου.. Δεν ξέρω πόσο LVB έχει ακούσει αλλά τα έργα της περιόδου που ήταν εντελώς κουφός είναι το ίδιο εμπνευσμένα με τα παλιότερα. Επίσης σε αυτό που λέω δεν έχω άδικο. Δηλαδή όντως μπορώ να σκεφτώ και εκατομμύρια άλλοι μια μελωδία και να την γράψω, να την ντύσω κλπ. Η τεράστια διαφορά μου με τον LVB και οποιονδήποτε της αξίας του είναι ο τρόπος, η έμπνευση, κλπ. Μπορούσε να χτίσει ολόκληρη συμφωνία στο κεφάλι του. Επίσης προφανώς δεν είμαι στο κεφάλι του LVB, αλλά μουσική με απλά μαθηματικά δεν γίνεται.. 1)Το να φτιάξεις καλή μουσική είναι το ίδιο δύσκολο για όλους. Αυτό που έκανε να ξεχωρίζει τον LVB ήταν ή ποιότητα της μουσικής του.

     

    Λες: Απο ποτε το ταλεντο και το αναπτυγμενο μουσικο αισθητηριο βρισκονται μεσα σε βιβλια,θεωριες και πενταγραμμα?

    Και εγώ συμφωνώ μαζί σου, όπως και οι περισσότεροι, αλλά τα βιβλία, οι θεωρίες και τα πεντάγραμμα, στα οποία τόσο υποτιμιτικά αναφέρεσαι είναι αυτά που χτίζουν την μουσική, την ομορφαίνουν κλπ. 2)Ένας άνθρωπος με κλασσική παιδεία μπορεί να μην έχει ταλέντο αλλά μπορεί να κάνει παπάδες με μια απλή μελωδία της "σειράς".

     

    3)Η ικανότητα αυτή δεν είναι χάρισμα. Είναιθ αποτέλεσμα δουλειάς. Χάρισμα είναι το τέλειο αυτί. Και το ταλέντο να γράφεις όμορφα πράγματα.

     

    4)Δεν ξέρω ποιά η σχέση σου με τη μουσική, ποιά η τυχόν εκπαίδευση σου αλλά διακρίνω εμπάθεια στο θέμα μουσική εκπαίδευση.



    Φιλε Deathminor απ αυτα που μου απαντησες τονισα ορισμενα για να επεκταθω..Παμε:1)Τι ειναι στ αληθεια καλη μουσικη για σενα?Γιατι τα εργα του Μπετοβεν ειναι ποιοτικα?Ποιος αποφασιζει για αυτο?Ποια ειναι τα κριτηρια της ποιοτητας ενος μουσικου κομματιου?Ρωτω οχι μονο ρητορικα,αλλα και γιατι θα ηθελα την αποψη σου...Οπως φυσικα και οποιυδηποτε αλλου μελους...

    2)Να κανει παπαδες καποιος με μια μελωδια της σειρας..μαλιστα...Δε νομιζεις οτι τοτε το αισθητικο αποτελεσμα θα ειναι υπερβολικο ισως?Σα μια καθωςπρεπει κυρια που εχει στο λαιμο της ενα καρο στολιδια και χρυσαφικα,τοσα πολλα μαλιστα που μπορει να 'καμπουριαζει' ελαφρα ο λαιμος της απο το 'βαρος'...Κι επανερχομαι στο ερωτημα 1-ειναι η μουσικη η διανθισμενη με ενα σωρο ακουστικες υπερβολες,με προσθηκη ενος σωρο εγχορδων,πνευστων,κρουστων η δε ξερω εγω τι αλλο η ποιοτικη μουσικη?Η πραγματικα καλη μουσικη?

    3)Δεν διαφωνω εντελως  σε αυτο που λες... Γενικα τα παντα ειναι θεμα ΚΑΙ ταλεντου ΚΑΙ σκληρης δουλειας...

    4)Εμπαθεια εχω οχι απεναντι στη μουσικη εκπαιδευση...εμπαθεια εχω απεναντι στην εμμονη σε αυτη...στο 'βιτσιο' πολλων μουσικων να ειναι ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΩΣΤΟΙ οσον αφορα το κομματι της θεωριας και να καταδικαζουν μουσικες τυχουν 'ατασθαλιες' που ομως πηγαζουν απο την ψυχη...Πιστευω οτι οι μουσικες γνωσεις πρεπει να απελευθερωνουν τη μουσικη εκφραση και οχι να τη σκλαβωνουν σε πολυ συγκεκριμμενες ατραπους...

    ΟΙ μουσικες μου γνωσεις ειναι  φτωχες...γνωριζω τα πολυ πολυ βασικα αλλα παρολα αυτα αυτο ποτε δε με εμποδισε να συνθεσω μια απλη μελωδιουλα πανω σε καποιους στιχους...Μπορει να ηταν τα '3 ακκορντα' που λεει και πιο πανω ο Briton,αλλα για μενα δεν ειχε καθολου σημασια η 'απλοτητα της μελωδιας'...Παντως το Bolero του Ραβελ ειναι μολις 3 ακκομπανιαμεντα...Ναι μπορεις να κανεις παπαδες με αυτες τις απλες μελωδιες αν εχεις ταλεντο και γνωσεις,αλλα καλο ειναι οι γνωσεις αυτες να ειναι συμμαχοι σου,να ειναι εφαλτηρια για να πετυχεις κατι,εργαλεια που χρησιμοποιεις η οχι κατα βουληση...και οχι να 'καταπινουν' την προσωπικη σου εκφραση,αλλα ουτε και να παραμορφωνουν την αρχικη απλη μελωδια διαστρεβλωνοντας ισως εντελως το αρχικο νοημα υπαρξης της...


    -----------------
    LIFE IS A MISERY ONLY FOR MISERABLE

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : freddieKrueger στις 25-08-2008 23:53 ]


    deathminor88
    27.08.2008, 12:12

    1) Kαλή μουσική είναι η μουσική που μου αρέσει προσωπικά, από LVB μέχρι Stavento...
    2) O LVB είναι κατα γενική ομολογία, ποιοτικός, αξιόλογος στην χειρότερη. Διακρίνεται για την ευφυία του, την απλότητα σε μερικά σημεία, την πολυπλοκότητα (υπάρχει τέτοια λέξη) σε άλλα, το βιρτουόζικο στοιχείο, το δυναμισμό κλπ. Θεωρώ γενικότερα λίγο άκυρο να μιλάμε για την κλασσική μουσική έτσι. Όπως είπα τα πάντα είναι υποκειμενικά αλλά κατα γενική ομολγία ο LVB είναι κορυφή..

    3) Εξαρτάται το άτομο. Μπορεί κάποιος να είναι μινιμαλιστής, μπορεί κάποιος να είναι "μπλα μπλάς"..

    Σημασία έχει ότι ξέρει να απογειώσει ένα κομμάτι χωρίς καν να είναι ταλέντο. Φαντάσου να ήταν κι όλας..

    4) Και σε αυτό συμφωνώ. Πλέον όμως ζούμε στον 21ο αιώνα και δεν υπάρχει μόνο η κλασσική μουσική. Η μουσική μπορεί να ξεφεύγει από κανόνες. Οι κανόνες είναι για να σπάνε. Όμως αν ξέρεις πως και γιατί τους σπάς το αποτέλεσμα είναι εγγυημένα καλύτερο. (Σκέψου ότι κάνω jazz κιθάρα, οπότε μόνο κολλημένες απόψεις δεν έχω για τη θεωρία κλπ)

     

    Όσο για τις μουσικές σου γνώσεις δεν έχω πρόβλημα ούτε με σένα ούτε με κανέναν που ξέρει 2 ακκόρντα. Ποιός είμαι. Αλλά δεν μπορώ να απαξιώνουν την δουλειά πολλών μουσικών που και ταλέντο έχουν και σπουδές. Ότι και να κάνουμε οι σπουδές μόνο χρήσιμες είναι. Θέλουμε δεν θέλουμε, δεν μπορεί κανείς να γίνει ολοκληρωμένος μουσικός χωρίς σπουδές, θα έχει δυσκολίες που ακόμα και αν τις ξεπεράσει θα τις ξεπεράσει δύσκολα. Το βλέπω και στην πράξη αυτό, ακόμα και σε μια ροκ μπάντα..

     

    Αυτά..{#emotions_dlg.biggrin}


    freddieKrueger
    27.08.2008, 15:13

    1)Αρα καλη μουσικη ειναι καθαρα θεμα προσωπικο για τον καθενα...Με βρισκεις 100%συμφωνο εδω...

    2)Αυτα που λες ειναι η προσωπικη σου γνωμη η απλα αναπαραγεις αυτα που εχεις διδαχθει για το αδιαμφισβητητο κυρος καποιου μεγαλου κλασσικου μουσικοσυνθετη?...Να εστιασω επισης σε ενα σημειο σου που με παραξενεψε και θα ηθελα να το κανεις πιο σαφες...οταν λες οτι υπαρχει τετοια λεξη οπως η πολυπλοκοτητα σε καποια ειδη μουσικη τι θες να πεις?

    3)Συγχωρα με κι εδω αλλα δε σε πιανω....κατα τη γνωμη σου μονο τα δυο ακρα μπορει να πιασει καποιος?Δεν υπαρχει υγιης τροπος διανθισμου μιας μελωδιας χωρις να γινονται υπερβολες?Τελος αν ξερει να απογειωνει το κομματι ειναι ταλεντο...εδω ειμαι καθετος!

    4)100% συμφωνος κι εδω...

    Βασικα,σε γενικες γραμμες δε λεμε κατι το διαφορετικο...Ποτε δεν απαξιωσα τη χρησιμοτητα των μουσικων σπουδων...αυτο που απαξιωσα ειναι το να μενει εκει καποιος κολλημενος...κι επειδη πιστεψε με εχω γινει δεκτης του ποσο 'μυγιαγγιχτος' μπορει να γινει καποιος με υψηλο επιπεδο μουσικων σπουδων,οπως και σνομπ απεναντι σε καλλιτεχναρες οπως ειναι ο Λενον,γι αυτο αποκτω μια τετοια σταση...Συνηθως το βαρος των γνωσεων ενος μουσικου καταπλακωνει την προσωπικη του μουσικη ελευθερια στην εκφραση...Προσωπικη μου εκτιμηση παντα...Να κλεισω πως κι εγω φροντιζω με τη σειρα μου να μαθαινω ολο και περισσοτερα πραγματα...δουλευω αρκετο χρονο αλλωστε πανω σε κλασσικα κομματια στην κιθαρα μου...Φροντιζω να ρωταω και να ενημερωνομαι πανω σε θεματα αρμονιας,μουσικης θεωριας,συνθεσης κοκ...Εχω πολυ δρομο μπροστα μου ομως...


    -----------------
    LIFE IS A MISERY ONLY FOR MISERABLE

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : freddieKrueger στις 27-08-2008 15:16 ]


    deathminor88
    27.08.2008, 16:03

    2) Είναι πέρα από προσωπική μου γνώμη ( O LVB είναι ο αγαπημένος μου, έχω πόστερ στο δωματιό μου χαχα) γνώμη των περισσοτέρων που ακούνε κλασσική και όχι μόνο μουσική. Οπότε κατα γενική ομολογία όλοι συμφωνούν για το ταλέντο και την ποιόττα της δουλειάς του.

    3) Υπάρχει. Κάποιος που έχει διδαχθεί όμως αρμονία πχ, μπορεί να ενορχηστρώσει πιο σωστά μπορεί να βάλει πιο όμορφα πράγματα χωρίς να του έρθει η θεία έμπνευση. Ειδικά στις μέρες μας, όταν έχεις μια μελωδία, μπορείς αμέσως να βρείς τι ακκόρντα θες, τι άκουσμα θες τι στύλ κλπ. Δεν μιλάω για κλασσική μουσική όπου για να δημιουργήσεις κάτι απλό θες χρόνια σπουδών και πολύ έμπνευση.. Πολυπλοκότητα εννοώ..πολλά πράγματα, γρήγορα, πολλά όργανα, γεμάτοι ήχοι..

    Τέλος, να πώ ότι αν μιλάμε για κλασσική δεν έχει νόημα. Τα πράγματα είναι αλλού...

    Όχι οι γνώσεις δεν νομίζω ότι κλείνουν το μυαλό..Το ανοίγουν πολύ πιο πέρα...

    Όπως είπα οι κανόνες είναι για να σπάνε... Αλλά το θέμα είναι να ξέρεις πως και γιατί τους σπας...


    nowaveband
    27.08.2008, 19:34

    Oι beatles είναι το πρώτο συγκρότημα το οποίο ηχογράφησε σε τραγούδι αντεστραμένο σόλο κιθάρας...Επίσης έχουν εισάγει πολλές άλλες καινοτομίες στην μουσική.Παρόλαυτα πιστεύω πως είχαν απίστευτο μάρκετινγκ από πίσω τους....Είναι από τα κορυφαία συγκροτήματα αναμφισβήτητα αλλά δεν μπορούν να λένε πάρα μα πάρα πολλοί άνθρωποι και να είναι απόλυτοι πως είναι η καλύτερη μπάντα όλων των εποχών.......Και δεν είναι σωστό να θεοποιούμε τους πάντες....Ας μην ξεχνάμε πως ξεκίνησαν από ένα ροκ εντ ρολ σχήμα και κατέληξαν ξαφνικά χίπιδες με οράματα και όνειρα για ειρήνη και χίλια δυό.....Τώρα να είσαι χίπις και να πηγαίνεις στα καλύτερα και ακριβότερα πάρτυ με όλη την αφρο΄κρεμα της εποχής σου και να χεις εκατομύρια είναι λίγο ειρωνικό......Η εποχή τότε ήταν αλλιώς.....Όσον αφορά τον Lennon ήταν τραγικό αυτό που του συνέβη και ήταν κρίμα σαν άνθρωπος να πάθει ότι έπαθε....Το θέμα είναι πως ότι έκανε το έκανε με τεράστια ευκολία γιατί είχε εκατομύρια στον τραπεζικό του λογαριασμό....Υπαρχουν πραγματικοί underground ήρωες........μην θεοποιούμε τους πάντες....Κανείς δεν είναι άγιος και ανιδιοτελής!


    beatlus
    27.08.2008, 20:14

    Παρακολουθώ τη συζήτηση και θα υπάρξει εκτενέστερη υοποθέτησή μου...

    Τα επιχειρήματα περί μάρκετινγκ πίσω από τον μύθο των Beatles έχουν ειπωθεί πολλάκις και αναρωτιέμαι αν είναι από μόνα τους ικανά να υποβαθμίζουν κόπους πραγματικής Τέχνης. Θα υπογραμμίσω μονάχα ορισμένες από τις σκέψεις μου... Ο John Lennon (όπως και οι Paul McCartney, George Harrison) σπούδασε μουσική και Τέχνη στο Liverpool Art College... Ήταν κυρίως δική του επιθυμία να σταματήσουν οι Beatles τις ζωντανές εμφανίσεις και να αφοσιωθούν στη στούντιο δημιουργία. Διόλου τυχαία δεν είναι τα σερί αριστουργήματα, Sgt Pepper's, Abbey Road, Let it Be και κυρίως -κατά τη γνώμη μου- White Album, κατόπιν αυτής της απόφασης. Ο... στρατός του μάρκετινγκ πίσω από τους Beatles ήταν ο εξής ένας και μοναδικός άνθρωπος Brian Epstein, ο οποίος ήταν ο μάνατζερ του γκρουπ από την αρχή μέχρι το τέλος. Επίσης, περί undergroud κατάστασης, έχει μεγάλο έως τεράστιο ενδιαφέρον να ενσκύψετε στα χρόνια του Αμβούργου, του Sgt Pepper's, White Album (το περιοδικό Uncut έχει ένα διαφωτιστικό αφιέρωμα για το εκπληκτικό αυτό άλμπουμ, μέσα στο οποίο κρύβονται έως και προμηνύματα του πανκ -δες Helter Skelter- ενώ είναι σε αυτό το άλμπουμ, όπου αποθεώνεται η μουσική ιδιοφυία τους πιο άναρχα και απελευθερωμένα και από το Sgt Pepper's). Επίσης, αναζητήστε την ακτιβιστική δράση του Lennon. Γι' αυτή είχε φακελωθεί και πολυταλαιπωρηθεί από τις αμερικάνικες αρχές. Επίσης, κάντε ένα κόπο να ακούσετε ξανά το Imagine -το οποίο ουδέποτε έπαψε να είναι επίκαιρο και ας είναι... απλή η μουσική του φόρμα- (αξίζει να δώσετε προσοχή σε όλο τον δίσκο) και τέλος αναζητήστε τους στίχους του Bring on the Lucie και θα καταλάβετε πάρα, μα πάρα πολλά... Καθόλου δύσκολο δεν είναι. Το google θα σας βοηθήσει. Μιλάμε για μια τεράστια καλλιτεχνική προσωπικότητα με δράση που όσο μπορούσε κρατούσε και μακριά από την δημοσιότητα. Γνωρίζετε καταρχήν ότι ήταν Ιρλανδός και υπάρχουν αναφορές για κρυφή βοήθειά του προς τον δοκιμαζόμενο -και τότε- Ιρλανδικό λαό; Δηλαδή, τί λέτε; Επειδή έγιναν ευρέως γνωστοί ο Πικάσο και ο Νταλί είναι πλέον ποπ; Καθόλου τυχαία η αναφορά... Ο John Lennon ήταν και ζωγράφος, όπως και συγγραφέας!


    nowaveband
    27.08.2008, 21:56

    London calling, now don't look to us
    Phoney Beatlemania has bitten the dust


    freddieKrueger
    27.08.2008, 23:30

     

    Παραθετω εδω ενα λινκ με τη βιογραφια του Τζων...

    http://www.hotshotdigital.com/WellAlwaysRemember.2/JohnLennonBio.html

     


    -----------------
    LIFE IS A MISERY ONLY FOR MISERABLE

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : freddieKrueger στις 27-08-2008 23:35 ]


    Debauchee
    27.08.2008, 23:42

    Παράθεση:

    Το μέλος nowaveband στις 27-08-2008 στις 21:56 έγραψε...

    London calling, now don't look to us
    Phoney Beatlemania has bitten the dust



    Never ever wanted to be with you
    All you ever gave me was the boredom I suffocate in
    Adrift in cheap dreams dont stop the rain
    Numbed out in piss towns just wanna dig their graves

    Motown, motown junk
    I laughed when lennon got shot
    21 years of living and nothing means anything to me

    Motown junk a lifetime of slavery
    Songs of love echo underclass betrayal
    Stops your heart beating for 168 seconds
    Stops your brain thinking for 168 seconds
    Motown junk, motown junk, motown junk, motown junk

    I dont want cos I just get
    All your slut heroes offer is a fear of the future
    Past made useless cos Im dying now
    Communal tyranny a jail that bleeds our wrists

    Motown, motown junk
    I laughed when lennon got shot
    21 years of living and nothing means anything to me

    Motown junk a lifetime of slavery
    Songs of love echo underclass betrayal
    Stops your heart beating for 168 seconds
    Stops your brain thinking for 168 seconds
    Motown junk, motown junk, motown junk, motown junk

    We live in urban hell, we destroy rock and roll


    beatlus
    28.08.2008, 16:46

    Πραγματικά απορώ...

    1) Θεωρείτε πως οι Beatles είναι ό,τι κάποτε φευγαλέα είδατε σε κάποιο πρόχειρο ντοκιμαντέρ ως Beatlemania;

    2) Θα υπήρχε άραγε πανκ, αν δεν υπήρχαν οι Beatles;

    3) Αλήθεια, πού είναι το πανκ στις μέρες μας; Σε ποια ερωτήματα έχει απαντήσει;

    Ας μου απαντήσετε, παρακαλώ...